Tema de studiu

  • Autor subiect DeletedUser39475
  • Data de început

DeletedUser38239

Sa cresti primul sat rapid e o obsesie la majoritatea.. Obsesia asta a nascut sute de conferinte, in care jumate din intrebarile pe care ni le puneam erau "ba, cati cai ai?" si raspunsul de cele mai multe ori era dat dupa urmatoarea formula: [(adevarul + 1) x 7] - 1. (al doilea "1" din formula reflecta modestia jucatorului si totodata disponibilitatea acestuia de a oferi un raspuns credibil pentru restul) ..

Toti aveam obsesia startului bun intr-o oarecare masura, dar odata aveai si cu cine sa concurezi la asta si chiar avea farmec ..
Cel mai obsedat mi s-a parut Kenji, un jucator mai nou ..
Statea ziua, noaptea, co-player, intreba pe toata lumea de cati cai are, farm non-stop, se lauda prin conferinte (uite, sunt o ora rank1), se lauda cu armata, cu nivelurile de la cladiri, avea propria trupa de 10 oameni cu id de skype care tot ce trebuiau sa faca era sa intareasca in fata fraierilor de pe triburile ca intradevar KENJI este cel care a avut primul de pe lume cladirea principala la nivelul 24.. Dezvoltare, impecabil! Sange rece, isi innobileaza toti prietenii, creste nasolul, ajunge pe primul loc, face poza cu clasamentul, isi extinde brigada de avocati de la 10 la 20, ii obliga sa ii minta iar pe fraierii care joaca triburile ca "ba, KENJI se dezvolta mai bine ca toti, uite are 400 de sate si ala de pe 2 are doar 300 UAAAAAA!!" si...................

Si vine un razboiutz..............

Si Kenji care se dezvolta, creste, innobileaza intern tot, mananca tarate de ovaz cu apa, 8 shaorme, un sac de cartofi prajiti si 24 de hamburgeri pe zi, intr-o singura ora reuseste!!! Reuseste sa dea jos jumate din greutate!!! Incredibila dieta dreacu!!! Cum se poate asa ceva? Nu se stie! Si nu se opreste aici .. Daca intr-o ora a reusit sa isi reduca masa la jumatate, inimaginabil este faptul ca in 5 zile a reusit sa ramana cu 0 kilograme.. In doar 5 zile nesatulul a reusit sa isi schimbe nu numai look-ul, ci si starea de agregare.. :eek:

Mananci, te ingrasi, mananci, te ingrasi .. Ce naspa e cand nu mai ai ce sa mananci si trebuie sa pleci la vanatoare .......... :(

Ceva mai on-topic: Nu conteaza startul cine stie ce; nu merita sa investesti prea multa energie in start.. Razboaiele fac diferenta si tot el te cresc si te scad .. Ca sa ai un start bun sunt cateva lucruri pe care trebuie sa le ai pur si simplu: timp, un sitter bun, mult premium, acces la smecherii, prieteni de nadejde, putere de convingere si cold blood ..


Cata dreptate ai ...tiganushule!:)
 

DeletedUser42160

Ma bag si eu in seama pe aici :)
Pai depinde si ce sate ai pe harta,daca merita sa faci trenulet sau nu..daca ai sat lipit si vrei sa-l iei pe ala,poti sa dai si cu un nobil,ca nu-ti cade mana.
Varianta cea mai buna e sa ai un coleg de trib la nivel apropiat de dezvoltarea ta si sa va ajutati cu nobilii :) si luati aman2 sat intr-o zi (sau sa zicem 2)
Dar eu zic ca,de multe ori,doua sate e mai bune decat unu :)))))
Te anuntam ce nivel avem la mine cand facem curtea nobila :p
 

DeletedUser39475

Eu sunt de parere ca conteaza enorm zona pe care o ai si in functie de ce fel de jucatori ai pe langa tine si ce farm ai, te opresti cu minele si dai drumu la curte.. degeaba ai mine 25 si te gandesti sa faci curte nobila, daca ai 3 jucatori activi care iti fura farmu.. ca nu faci trenu prea curand, ba chiar risti si sa iti pierzi satul in favoarea unuia dintre cei 3.

La general cred ca cel mai bine e sa iei 1 sat decent la inceput (cu 2-3 nobili) si apoi sa strangi de tren.. iar un caz ideal ar fii sa ai un jucator care sa te ajute cu inca 2 nobili si sa va ajutati reciproc pana va puneti trenurile pe picioare..

Oricum, un lucru e clar, mai multe sate= limita de farm mai mare

Mai, asta e ideea, farmul nu conteaza chiar asa mult. Daca esti cat de cat activi si sti sa farmezi, la fel de "cat de cat", iei limita zilnica fara probleme. Daca sunt jucatori activi in zona, e pericol sa nu dezvolte ei inaintea ta, in cazul asta, daca vezi ca de domina din punct de vedere al dezvoltarii si nu ai certitudinea ca tu poti innobila primul, mai bine ii elimini di-nainte. Depinde.
Si da, degeaba ai minele la 25, cand le poti avea mai sus si te poti dezvolta ceva mai repede. Eu asta am zis, ce nivel de mine iti aduce dezvoltarea cea mai rapida? ( Timpul in care faci trenul ). Da, cazul cu munca in echipa, respectiv, ajut eu cu tren si dupa ajuti tu, este si ea foarte valabila.
La final ai dat-o in bara. Nu este chiar asa. Este irelevant cu cat creste limita de farm cu fiecare sat innobilat, respectiv 5000 de resurse. Crezi ca are asa mare importanta? 5000 de resurse in plus, dar pentru 2 sate? Nu mai bine ramane mai mult la jucator (primul proprietar), limita lui de farm permitandu-i sa-l dezvolte mai repede ca tine?

Sa cresti primul sat rapid e o obsesie la majoritatea.. Obsesia asta a nascut sute de conferinte, in care jumate din intrebarile pe care ni le puneam erau "ba, cati cai ai?" si raspunsul de cele mai multe ori era dat dupa urmatoarea formula: [(adevarul + 1) x 7] - 1. (al doilea "1" din formula reflecta modestia jucatorului si totodata disponibilitatea acestuia de a oferi un raspuns credibil pentru restul) ..

Toti aveam obsesia startului bun intr-o oarecare masura, dar odata aveai si cu cine sa concurezi la asta si chiar avea farmec ..
Cel mai obsedat mi s-a parut Kenji, un jucator mai nou ..
Statea ziua, noaptea, co-player, intreba pe toata lumea de cati cai are, farm non-stop, se lauda prin conferinte (uite, sunt o ora rank1), se lauda cu armata, cu nivelurile de la cladiri, avea propria trupa de 10 oameni cu id de skype care tot ce trebuiau sa faca era sa intareasca in fata fraierilor de pe triburile ca intradevar KENJI este cel care a avut primul de pe lume cladirea principala la nivelul 24.. Dezvoltare, impecabil! Sange rece, isi innobileaza toti prietenii, creste nasolul, ajunge pe primul loc, face poza cu clasamentul, isi extinde brigada de avocati de la 10 la 20, ii obliga sa ii minta iar pe fraierii care joaca triburile ca "ba, KENJI se dezvolta mai bine ca toti, uite are 400 de sate si ala de pe 2 are doar 300 UAAAAAA!!" si...................

Si vine un razboiutz..............

Si Kenji care se dezvolta, creste, innobileaza intern tot, mananca tarate de ovaz cu apa, 8 shaorme, un sac de cartofi prajiti si 24 de hamburgeri pe zi, intr-o singura ora reuseste!!! Reuseste sa dea jos jumate din greutate!!! Incredibila dieta dreacu!!! Cum se poate asa ceva? Nu se stie! Si nu se opreste aici .. Daca intr-o ora a reusit sa isi reduca masa la jumatate, inimaginabil este faptul ca in 5 zile a reusit sa ramana cu 0 kilograme.. In doar 5 zile nesatulul a reusit sa isi schimbe nu numai look-ul, ci si starea de agregare.. :eek:

Mananci, te ingrasi, mananci, te ingrasi .. Ce naspa e cand nu mai ai ce sa mananci si trebuie sa pleci la vanatoare .......... :(

Ceva mai on-topic: Nu conteaza startul cine stie ce; nu merita sa investesti prea multa energie in start.. Razboaiele fac diferenta si tot el te cresc si te scad .. Ca sa ai un start bun sunt cateva lucruri pe care trebuie sa le ai pur si simplu: timp, un sitter bun, mult premium, acces la smecherii, prieteni de nadejde, putere de convingere si cold blood ..

Radu, ideea e ca la inceput este cel mai fain, pentru toata lumea care se pricepe in start bineinteles. Este explozia aia de inceput, spiritul de competitie care pe mine unul ma atrage. Sar peste partea cu Kenji, sti foarte bine care e parerea mea. :D
Sa ajung la finalul postu-ului tau, tu crezi ca ai ce energie sa-ti irosesti aici in start? Nu ai ce investesti in asta, poti intra si de 3-4 ori pe zi si nu pentru o durata mare de timp. Este limta de farm, care nu iti cere mult timp. Tu ai enumerat ce iti trebuie in start pentru o lume normala, respectiv sitter bun ( aici nu e cazul, daca sta de veghe si mai trimite la un anumit interval la farmat e de ajuns ), mult premium ( da, aici chiar se vede, dar am zis ca facem abstarctie la facilitatile acestuia ), acces la smecherii ( depinde la ce te referi, daca sunt legale e ok ), prieteni de nadejde ( asta e normal, daca e sa joci, o faci cu cineva cu care iti face placere, cu care sa te amuzi ), etc
Ai spus niste aspecte foarte importante, dar nu au nicio relevanta la strategia de start al acestui tip de server. Ma referam strict la cum sa iti dezvolti satul pentru a avea trenul in cel mai scurt timp. :D
Treaba din late game, e stiuta deja, e incadrata cam in acelasi tertip cu lumile normale.



2 jucatori. mine 25 amandoi in acelasi timp.
K44, x jucator : Mine 25, 2 nobili. Cucereste 2 sate mici, in jur de 1k in 7 zile. Iti creste limita de farm fata de unu care sta sa faca tren. Creste si productia avand cele 2 sate noi.
K55 y jucator : Mine 30, 4 nobili. Cucereste 3 sate mari in jur de 3k in 10 zile. Ii creste limita de farm. Creste si productia avand cele 3 sate noi.

Diferenta de resurse care a avut-o jucatorul x din k44 ca a inobilat mai repede 2 sate, este recuperata foarte repede de jucatorul y din k55. Diferenta cea mare ? Jucatorul y din k55 are sate mai mari, productie de resurse mai mare pe ele. Si daca jucatorul y inobileaza tot 2 sate, dupa cateva zile de cand l-a ajuns ca numar de sate pe jucatorul x din k44 o sa egaleze productia totala de resurse, si apoi o sa treaca peste el. castigul vor fi satele mai mari, 1 nobil sau 2 inca in sat si o productie viitoare mai mare de resurse. Jucatorul x din k44 nu va putea duce productia pe satele de 1k in 3 zile la fel de sus cat o sa fie deja la inobilare satele jucatorului y din k55. sa nu vorbesc de faptul ca jucatorul x va folosi resursele mai mult pe upgrade mine pe satele de 1k, decat pe trupe, pe cand jucatorul y va folosi resursele mai mult pe trupe, decat pe mine, pentru ca sunt deja ridicate.

Exemplul este optim si standard. Eu am luat 7 zile durata si 10 zile durata pana la inobilare intre cei 2. si daca este 7 si 12, tot jucatorul care asteapta mine 30 si tren are avantajul pe durata medie si lunga. Cum s-a mentionat si mai sus, mergand pe min 30 si tren ai timp sa faci mai multe trupe.

Plus ca, sunt mai mari sansele ca un jucator de 1k puncte sa aiba o defensiva mai mare decat unul de 3k. Cel de 1k nu farmeaza. Cel de 3k farmeaza. De cele mai multe ori jucatorii mai dezvoltati ori sunt ofensivi, ori au sat mixt... ca sa poata farma. Deci pierderi mai mici de trupe pe un sat mai dezvoltat.

Foarte bun exemplul, are de castigat cel care ia sat mai mare, chiar daca astepta sau nu mai mult. Conform calculelor mele, daca te duci catre tren cu minele la 25 sau daca te duci cu ele la 30, este cam acelasi timp. Poate este o alta varianta mai optima ( un alt nivel la care trebuie ridicate minele ).
Ideea e urmatoarea:

Ca jucator, daca ai un sat ai o limta de farm ridicata, aproximativ egala cu cea a vecinului tau. Tu daca ii innobilezi satul prematur (il iei cand e mic), limta ta de farm creste numai cu 5000 de resurse. Daca satul ramane la el, are si productia din mine + ca are limita de farm mai mare = il cerste mai repede. Asta e logica pentru care e mai bine sa faci tren. Eu am pus alta intrebare...facand exceptie la facilitatile premium sau alte aspecte, care metoda iti da trenuletul in cel mai scurt timp? Respectiv, care nivel de mina este cel mai eficient pentru a face trenulet in cat mai putine zile.? :)
 

DeletedUser3357

Curte nobila facuta. Mine 25. 4 nobili inseamna : 10 taleri x 30.000 + 4 nobili x 50.000 = 500.000 resurse Cu o productie de 2250 la nivel 25 in mina rezulta ca o sa ai tren in 9.25 zile. Asta daca nu folosesti resursele in alte scopuri gen trupe, cladiri, samd. exclusiv taleri + nobili.

Curte nobila facuta. Mine 25. Duci minele in 30 toate in 4 sau 5 zile ( cate un nivel zilnic la fiecare;in medie ) . 4 nobili inseamna 500.000 resurse. Cu o productie de 4800 la nivel 30 in mina rezulta ca o sa ai tren in 4.4 zile. Adica un total de 5+4,5 zile = 9.5 zile. Asta daca nu folosesti resursele in alte scopuri gen trupe, cladiri, samd. exclusiv taleri + nobili.

Rezultatul este acelasi, diferenta este ca ai mine 30 in sat cand ai trenul gata si nu 25. Calculele pentru o cale de mijloc gen min 27, 28 nu isi au rostul. minte 30 ftw.


:
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser39475

Dupa calculele mele, daca ai minele la 25, faci CN si tren iti ia aproximativ 9.5 zile. Daca ai minele la 25, le cresti la 30 si faci tren, ies aproximativ tot 9.5 zile.
Resurse necesare pentru tren, 10 taleri + 4 nobili, aproximativ 1,2 milioane.
O varianta de mijloc, mine 27, 28, cred ca este mai eficienta ca numar de zile in care e trenul gata. Daca s-ar face un grafic, in care sa punem nivelul minei si eficienta, ar fi o parabola, care are punct de inflexiune pentru minele 27,28. Adica pleaca de la 25 dintr-un punct si ajunge la 30 in acelasi punct.
 

DeletedUser3357

legat de satul vecinului. Matematic este mai bine sa il inobilezi cand are satul crescut decat sa il iei cand are satul mic si sa il cresti tu.

El cu satul lui va avea o productie de mine de 2.000 pe ora spre exemplu + o limita de farm de 50.000 sa zicem. Adica un total de 64.500 din fiecare pe zi productie cu care el isi poate creste satul.

Tu daca il inobilezi o sa ai 2 sate, deci o productie pe satul principal de 2000 pe ora + 2000 pe satul nou luat de la el, + 55.000 limita de farm. Adica un total de 114.000 din fiecare pe zi productie de resurse cu care tu trebuie sa cresti DOUA sate, adica o medie de 57.000 resurse din fiecare pe zi pentru fiecare sat. Rezulta ca mai bine il lasi pe el sa creasca satul pentru ca are resurse mai multe ca si productie ( prin prisma limitei ) decat o sa ai tu daca il inobilezi. Diferenta nu este asa mare, insa conteaza. Acum intra in discutie si faptul ca daca il lasi sa creasca poate isi face mai multe trupe, deci o sa ai si tu mai multe pierderi. In cele mai multe cazuri este bine sa il lasi sa creasca.
 

DeletedUser42160

legat de satul vecinului. Matematic este mai bine sa il inobilezi cand are satul crescut decat sa il iei cand are satul mic si sa il cresti tu.

El cu satul lui va avea o productie de mine de 2.000 pe ora spre exemplu + o limita de farm de 50.000 sa zicem. Adica un total de 64.500 din fiecare pe zi productie cu care el isi poate creste satul.

Tu daca il inobilezi o sa ai 2 sate, deci o productie pe satul principal de 2000 pe ora + 2000 pe satul nou luat de la el, + 55.000 limita de farm. Adica un total de 114.000 din fiecare pe zi productie de resurse cu care tu trebuie sa cresti DOUA sate, adica o medie de 57.000 resurse din fiecare pe zi pentru fiecare sat. Rezulta ca mai bine il lasi pe el sa creasca satul pentru ca are resurse mai multe ca si productie ( prin prisma limitei ) decat o sa ai tu daca il inobilezi. Diferenta nu este asa mare, insa conteaza. Acum intra in discutie si faptul ca daca il lasi sa creasca poate isi face mai multe trupe, deci o sa ai si tu mai multe pierderi. In cele mai multe cazuri este bine sa il lasi sa creasca.

Daca ai un vecin care farmeaza max/zi,si il lasi sa creasca,s-ar putea sa te trezesti plangand :)
 

DeletedUser39475

legat de satul vecinului. Matematic este mai bine sa il inobilezi cand are satul crescut decat sa il iei cand are satul mic si sa il cresti tu.

El cu satul lui va avea o productie de mine de 2.000 pe ora spre exemplu + o limita de farm de 50.000 sa zicem. Adica un total de 64.500 din fiecare pe zi productie cu care el isi poate creste satul.

Tu daca il inobilezi o sa ai 2 sate, deci o productie pe satul principal de 2000 pe ora + 2000 pe satul nou luat de la el, + 55.000 limita de farm. Adica un total de 114.000 din fiecare pe zi productie de resurse cu care tu trebuie sa cresti DOUA sate, adica o medie de 57.000 resurse din fiecare pe zi pentru fiecare sat. Rezulta ca mai bine il lasi pe el sa creasca satul pentru ca are resurse mai multe ca si productie ( prin prisma limitei ) decat o sa ai tu daca il inobilezi. Diferenta nu este asa mare, insa conteaza. Acum intra in discutie si faptul ca daca il lasi sa creasca poate isi face mai multe trupe, deci o sa ai si tu mai multe pierderi. In cele mai multe cazuri este bine sa il lasi sa creasca.

Daca urmaresti ce am scris, am spus acelasi lucru. :D

Daca ai un vecin care farmeaza max/zi,si il lasi sa creasca,s-ar putea sa te trezesti plangand :)

Daca farmezi si tu max pe zi si ai strategia mai buna, se trezeste el plangand. :D Prin strategia mai buna, vreau sa zic, sa ridici minele la cel mai eficient nivel. :)
 

DeletedUser523

deja sunt pe harta jucatori cu 2,3 sate...deci cum e mai bine? sa stiu si eu sa invat din experienta altora...
 

DeletedUser

Foarte buna tema, felicitari Kkristystar .

ON : Asa cum scria cineva mai sus depinde foarte mult si de zona in care te aflii , de vecinii pe care ii ai cat si de multi multi alti factori ( cp, steaguri etc ). Nu exista o metoda la fel de eficienta pentru toti jucatorii , sunt prea multe variabile care adunate te pot ajuta sau nu.

Conteaza foarte mult si " simtul innobilatului " .
De ex: daca am un jucator activ langa mine ( sa spunem ca este la fel de activ ) , cum ai proceda ?
Eu de exemplu as face minele la 25 as scoate 2 nobili ( inaintea lui ) si as astepta sa scoata si el curtea nobila ( daca esti activ iti dai seama cand o construieste, asta inseamna ca este pregatitatat d.p.d.v al minelor, armatei [atac], etc ), apoi as astepta o zi - 2 pt armata ( el pt noibili ) si as incepe ofensiva ( spionat pe bonus de noapte innobilat dimineata ); binenteles exista si reversul medaliei :)

De aceea spun ca nu exista o formula eficienta pt toti jucatorii.
Scria cineva mai sus ca este bine sa astepti sa ai minele lvl 30 si tren, insa in acest interval de timp lvl 25-> lvl30 eu pot lua 2 sate in care am deja armata ( lucru esential pt cei ce sunt la o anumita distanta de trib ) , dar...depinde inca odata in ce zona te aflii , daca esti in mijlocul tribului atunci da poti astepta sa faci minele lvl 30 daca nu... .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser39475

Foarte buna tema, felicitari Kkristystar .

ON : Asa cum scria cineva mai sus depinde foarte mult si de zona in care te aflii , de vecinii pe care ii ai cat si de multi multi alti factori ( cp, steaguri etc ). Nu exista o metoda la fel de eficienta pentru toti jucatorii , sunt prea multe variabile care adunate te pot ajuta sau nu.

Conteaza foarte mult si " simtul innobilatului " .
De ex: daca am un jucator activ langa mine ( sa spunem ca este la fel de activ ) , cum ai proceda ?
Eu de exemplu as face minele la 25 as scoate 2 nobili ( inaintea lui ) si as astepta sa scoata si el curtea nobila ( daca esti activ iti dai seama cand o construieste, asta inseamna ca este pregatitatat d.p.d.v al minelor, armatei [atac], etc ), apoi as astepta o zi - 2 pt armata ( el pt noibili ) si as incepe ofensiva ( spionat pe bonus de noapte innobilat dimineata ); binenteles exista si reversul medaliei :)

De aceea spun ca nu exista o formula eficienta pt toti jucatorii.
Scria cineva mai sus ca este bine sa astepti sa ai minele lvl 30 si tren, insa in acest interval de timp lvl 25-> lvl30 eu pot lua 2 sate in care am deja armata ( lucru esential pt cei ce sunt la o anumita distanta de trib ) , dar...depinde inca odata in ce zona te aflii , daca esti in mijlocul tribului atunci da poti astepta sa faci minele lvl 30 daca nu... .

Bine zis. Dar ideea e ca nu trebuie neaparat sa fi in mijlocul tribului. De asemenea, un trib care se respecta nu prea se intalneste cu problema asta, a aglomerarii.
Daca nu ai zona activa, nu are rost sa te grabesti sa scoti curtea si nobilii. Daca iei sat de 2k puncte, il cresti mai greu decat proprietarul, deoarece la limita ta de farm se aduna 5000 de resurse, dar se imparte la 2 sate. Daca e crescut de titular, are, logic limita mai mare, deci il creste mai usor.
E simplu : Daca ai zona cu jucatori activi, innobileaza repede. Daca nu, fa-ti minele la 30, tren si du-te tare. :)
 

DeletedUser523

nu-l cunosc... :p
dar asa ca o paranteza eu prefer mereu sa atac cu trenulet, al meu ori imprumutat de la colegi/vecini ca altfel moare de plictiseala nobilul singurel pana sa i-a satul :)
 
Sus