Propuneri lumea 83

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
145
Dupa cum spune titlul, pentru lumea 83 ce se va deschide in jur de 15 IULIE 2021 ( deci peste mai bine de 1 luna ), ne-am gandit sa propunem catre INNO 3 variante de setari.

Noi ( echipa ) am gandit urmatoarele setari ( plus minus ) , unde am pus "?" se poate ajusta

Viteza : 2/0.5
Gap : 100ms
Protectie : 5 zile
Paladin - multiplu cu skills
Arcasi : DA
Cercetare simpla
Biserica : NU
Turn veghe : NU
Garda : NU
Fake : 1%
Limita trib - 50 ?
Restrictii ( idem ca la L82 )
Bonus noapte : 1-7 ?
Curte nobila - Pachete, pret constant.
Barbare/bonus pana la 2000p ( mai multe de data asta ).
Curatare activa

Premium, toate.


Mai putem veni cu 2 propuneri in plus fata de ce e mai sus, asa ca puteti sa propuneti.
Evident exista niste reguli pe care probabil le stiti deja, adica :

- Toate facilitatile premium active
- Moralul activ ( timp si puncte )
- Viteza unitatilor nu trebuie sa fie mai mare de 1 ( adica Vserver x Vunitati ): 1 cu 1, 1.25 cu 0.8, 1.6 cu 0.625 sau 2 cu 0.5
 

PRADA

member
Scor reacție
6
Bonus noapte : 1-7 ?

Se poate si doar de 6 ore?
Alta intrebare: nu se poate implementa si la noi bonusul de noapte dinamic? Un interval de 8h caruia ii alege fiecare jucator ora de incepere.
L-am vazut pe .net dar si pe .fr o comunitate relativ mai mica decat a noastra. O fi din cauza ca mai joaca canadieni sau gaudalupeni?
Ca asa avem si noi o intreaga dispora pe toate fusurile orare.
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
145
Exista si varianta per player, dar inca nu am apucat sa ma lamuresc prea bine cum e, daramite sa si testez...


Bonus de noapte
În timp ce bonusul de noapte este activ, apărătorul primește un bonus de 100% atunci când este atacat. Bonusul nu afectează cercetașii și afectează doar satele de jucători.


Bonusul de noapte este activ timp de 8 ore și începe în ora serverului ales de jucător. În timpul protecției începătorilor, modificările la bonusul de noapte vor fi imediat active. Odată ce protecția începătorului se încheie, ajustările la intervalul de timp al primei de noapte sunt aplicate 14 zile mai târziu. Nu se pot face modificări la intervalul de timp în timpul unei modificări în așteptare.


După încheierea intervalului de timp anterior, vor exista 24 până la 47 de ore fără protecție înainte ca noul bonus de noapte să intre în vigoare.


Puteți găsi intervalul de timp setat pentru fiecare jucător la profilul jucătorului și acesta va fi indicat pe ecranul de confirmare a comenzii.
 
Ultima editare:

Dilau

member
Scor reacție
0
Am jucat cu bonusul de noapte diferit per player pe turneul de pe .net si a adaugat o dinamica interesanta cand a fost vorba de facut organizate prin faptul ca era o variabila in plus de luat in considerare in momentul in care dadeai tintele.

Acum daca este o bataie de cap in plus sau o alta variabila care sa faca diferenta intre organizatorii de atac este discutabil.
Parerea mea e ca este binevenita daca se poate implementa.
 

PRADA

member
Scor reacție
6
O sa fie ceva de genul "Mod de dormit",cum era pe unele runde de speed mai lente ?

nu, ca atunci nu puteai ataca deloc jucatorul respectiv. este un bonus de noapte "normal",doar ca ti-l poti seta de la 11:00 la 19:00 sau cand dormi tu.
cum a zis @bkpdilau mai sus, e interesant ca n-or sa mai fie organizatele clasice mereu la 07:00 sau 08:00, se vor face in functie de setarile inamicilor.
 
Ultima editare:

stou

member
Scor reacție
0
Un astfel de bonus dinamic ar trebui implementat doar pe lumile unde este permis sprijin doar in trib astfel incat iei ceva aparatorilor (posibilitatea de a activa mai mult deff) dar si dai ceva inapoi (alegi tu cand sa ai bonusul de noapte )
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
145
O vom pune pe L83 setarea asta ( cu bonusul de noapte per player ), la restul setarilor...asteptam :)
 

PRADA

member
Scor reacție
6
Viteza serverului: 2
Viteza trupelor: 1
Numărul maxim de membri în trib - 15-20 (Restrictii in primele 21 zile)
Sprijin: doar in trib* se retrage la parasirea tribului

Biserică - NU
Turn de veghe - NU
Garda - NU
Cercetare - pe 3 nivele
Arcaşi - NU
Paladin - DA, fara arme ( clasic )
Sate de barbari: DA (crescătoare până la 3.000 de puncte) mai multe
Sate bonus: NU
Bonusul de noapte - DA - Dinamic
Nobilul poate străbate o distanţă de 80 de câmpuri
Cost taleri normal
Limita fake - 1%
Gap comenzi - 50ms
Protecţie de începător - 5 zile

* Sprijin:
@Rakanishu mai poate fi facuta o setare la sprijin in afara tribului, uber ariving parca-i zice, care te lasa practic sa sprijini orice sat de pe harta dar sprijinul se intoarce automat acasa daca la momentul sosirii satul nu este in proprietatea tribului tau (ori prin cucerire ori prin invitatie). E bun pentru organizate sa dai cu deff in coada, e nasol cand te tradeaza un coleg si e deja blindat cand schimba tribul dar poate se gandeste lumea de 2x pe cine invita, mai ales daca lasam un numar cat mai mic de membri la trib.

+intrebare, se poate o lume normala cu limita de farm? Ori daca e fara limita, tare mi-ar placea o lume cu interdictie de innobilat barbare, sa ai mereu ce farma.
 
Ultima editare:

navarra

member
Scor reacție
0
Viteza serverului: 2
Viteza trupelor: 1
Numărul maxim de membri în trib - 15-20 (Restrictii in primele 21 zile)
Sprijin: doar in trib* se retrage la parasirea tribului

Biserică - NU
Turn de veghe - NU
Garda - NU
Cercetare - pe 3 nivele
Arcaşi - NU
Paladin - DA, fara arme ( clasic )
Sate de barbari: DA (crescătoare până la 3.000 de puncte) mai multe
Sate bonus: NU
Bonusul de noapte - DA - Dinamic
Nobilul poate străbate o distanţă de 80 de câmpuri
Cost taleri normal
Limita fake - 1%
Gap comenzi - 50ms
Protecţie de începător - 5 zile

* Sprijin:
@Rakanishu mai poate fi facuta o setare la sprijin in afara tribului, uber ariving parca-i zice, care te lasa practic sa sprijini orice sat de pe harta dar sprijinul se intoarce automat acasa daca la momentul sosirii satul nu este in proprietatea tribului tau (ori prin cucerire ori prin invitatie). E bun pentru organizate sa dai cu deff in coada, e nasol cand te tradeaza un coleg si e deja blindat cand schimba tribul dar poate se gandeste lumea de 2x pe cine invita, mai ales daca lasam un numar cat mai mic de membri la trib.

+intrebare, se poate o lume normala cu limita de farm? Ori daca e fara limita, tare mi-ar placea o lume cu interdictie de innobilat barbare, sa ai mereu ce farma.
+1 cu câteva excepții :
Ținând cont ca e o lume normala unde o sa găsim playeri normali și cu mai putina experiența a jocului sa lasam gap comenzi la 100 ,
sprijinul sa rămână doar in trib ,
cu setarea uber ariving cred ca o dam din nou nașpa pentru ca mulți neștiutori o sa plimbe defful de nebuni ceea ce pe mine o sa ma termine psihic iar (oricum memorez pt speciala următoare setarea asta )

in rest pare sa fie totul perfect! Mulțumim
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
145
Am spus mai sus ca 2/1 nu se poate, astea inseamna viteza trupe 2.
Este maxim viteza 1 la trupe.

Referitor la setarea cu uber/arrival...
Uber = cand pleaca x din trib tot suportul pe care il are acel "x" pleaca de unde a venit, deasemenea tot suportul trimis de "x" in satele fostilor colegi de trib va reveni acasa.

Arrival : se poate trimite suport oriunde, dar daca atunci cand ajung trupele satul nu apartine tribului trupele revin automat acasa. Practic se poate sprijini orice, dar, cu riscul ca un anumit numar de ore, trupele respective sa nu fie disponibile...


"" +intrebare, se poate o lume normala cu limita de farm? Ori daca e fara limita, tare mi-ar placea o lume cu interdictie de innobilat barbare, sa ai mereu ce farma. ""

- Se poate cu limita sau chiar no haul ( fara prada ), dar as prefera sa lasam asta pentru speciale, parerea mea.
- No barb noble, din pacate nu se poate. O lasam doar pe speciale si speed.
 
Ultima editare:
Scor reacție
0
Cred ca ar fi timpul unei lumi fara bonus de noapte..multi asteapta asta..daca tot se fac discutii, nu se poate schimba ceva si la L82? Macar niste taleri cost redus..mi se pare ca numarul de jucatori a scazut drastic cu setarile existente.
 

mauLLL

member
Scor reacție
0
Limita mai mare in trib daca o sa fie cu deff doar in trib. Este destul de greu de aparat o granita cu doar 50 de oameni, cand pot ataca 3-4 triburi.
problema este cu barbarele..harta este din ce in ce mai mica, lumile dureaza din ce in ce mai putin.
se poate scoate relocarea dupa un prieten? Foarte multi jucatori isi baga supporti si isi muta sate in jurul lor pentru densitate, ceea ce creaza un avantaj mult prea mare. Am observat pe multe lumi ca nu exista un echilibru intre continente. Unele continente au un volum de sate mult mai mare (se observa cu ochiul liber) si creaza un avantaj nemeritat tribului care domina acel K.
 

Lord Catau

member
Scor reacție
1
Teoretic putem propune doar limita de trib si bonusul de noapte?
Mi-ar place sa vad mai mult de 50 de jucatori, cum spunea un coleg este greu sa aperi o granita in 50 de jucatori. As ridica la 80-100 cu optiunea sa nu se poata iesi din trib, asa vor fi toti mai atenti la invite tradarile ar fi inexistente(daca imi amintesc bine am avut o astfel de lume).
Viteza e buna 2/1 teoretic mai mare nu se poate.
Cum spunea un coleg as scoate prostia aia de relocare, nu e vad benefica pentru unifrmitatea hartii, sau macar sa ii schimbati utilitatea, se poate da relocare dar sa ramana satul in urma. Sa nu se intample ca pe 82 cand centrul e foarte rasfirat, bate vantul printre sate si marginile sunt cu densitate mare.
 

Dilau

member
Scor reacție
0
Din ce inteleg nu merge 2/1 baieti, doar 2/0.5.
Tot pe .net am vazut o setare prin care 21 de zile de la inceperea lumii s-a permis schimbarea de trib, dupa fiecare a ramas in tribul in care a fost dupa alea 21 de zile. Pe o lume normala unde raportul dintre viteza serverului si viteza trupelor e maxim 1 cred ca s-ar putea extinde perioada asta la 45 sau 60 de zile daca se vrea. Asta si o limita in trib de 80-100 jucatori imi suna ideal pentru oamenii care se tot plang de tradari si chestii.
Cat de relocare, din ce am vazut pe alte servere se poate scoate dupa o perioada de timp, gen 1 saptamana.
 

hary10

member
Scor reacție
1
Limita mai mare in trib daca o sa fie cu deff doar in trib. Este destul de greu de aparat o granita cu doar 50 de oameni, cand pot ataca 3-4 triburi.
problema este cu barbarele..harta este din ce in ce mai mica, lumile dureaza din ce in ce mai putin.
se poate scoate relocarea dupa un prieten? Foarte multi jucatori isi baga supporti si isi muta sate in jurul lor pentru densitate, ceea ce creaza un avantaj mult prea mare. Am observat pe multe lumi ca nu exista un echilibru intre continente. Unele continente au un volum de sate mult mai mare (se observa cu ochiul liber) si creaza un avantaj nemeritat tribului care domina acel K.
Ar trebui sa se umple continentele de barbare,asa nu mai sta nimeni sa bage suporti.In plus de asta ce placere ai sa joci pe o harta rarefiata?Pe aproape fiecare lume centrul harti e gol,sunt cateva sate rasfirate si marginile sunt full.
 

Kim Jong-WooA

member
Scor reacție
0
Exista si varianta per player, dar inca nu am apucat sa ma lamuresc prea bine cum e, daramite sa si testez...


Bonus de noapte
În timp ce bonusul de noapte este activ, apărătorul primește un bonus de 100% atunci când este atacat. Bonusul nu afectează cercetașii și afectează doar satele de jucători.
asa ceva nu ai cum sa pui pe server de romania cum domane fereste va-ti gandit la asa ceva suntem in romania ce funn ar miai fi sa va setatti voi bonusu de noapte cum vreti asta e ultima magarie de pe triburi
 

Vegeta

member
Scor reacție
0
limita de membri trib 200, fara posibilitate de a mai iesi din trib.
Atacurile intre membrii tribului sa fie posibile doar daca membrul atacat este inactiv mai mult de 3 zile
sprijin doar in trib
Raport maxim atacator aparator 5:1
 
Ultima editare:
Sus