Echilibru in joc (sanse de supravietuire)

LordKaos

member
Scor reacție
0
Salut,

Eu am jucat triburile pe L1 si inca putin pe cateva alte lumi. A fost fun si din diverse motive am revenit pentru inca o lume dupa aprox 7 ani de inactivitate.
Observ ca in acest moment se pot cumpara efectiv resurse cu PP, nu sunt neaparat impotriva daca ar exista o limita, altfel ajungi in urmatoarea situatie:

Zona de la marginea lumii cu jucatori de 200-500 de puncte. Apare un jucator nou, intr-o saptamana are 8000 de puncte pe un singur sat. Efectiv nu ai cum sa joci acest joc in aceste conditii. Omul a intrat ALL IN, toti cei de pe langa el suntem cu 1500-2000 de puncte. Si asa era destul de dezechilibrat din cauza numarului mic de jucatori, in momentul in care am intrat eu am dat deja de sate de 500 de puncte pe langa mine.

Solutii ar fi:
- Mai multe sate de barbari in asa fel incat sa fim imprastiati pe harta
- Limitarea de cumparare de resurse in special la inceput de lume sau la marginea jocului.

Inteleg ca asta ar insemna potential scaderea veniturilor dar sincer, comparativ cu 2010 cand jucam eu din motive de genul Pay For Win cred ca s-au retras multi jucatori si triburile.ro a devenit un ghost game, sunt ferm convins ca veniturile au scazut consistent.

PS: Imi permit sa folosesc PP, cred ca am consumat cateva sute pe steaguri si ceva resurse, dar efectiv daca nu bag o infinitate (cea ce imi permit dar nu vad sensul) nu am cum sa joc.

Cum as putea sa joc?
Eu mi-am dat delete.
 

Zoroark

member
Scor reacție
0
Poti sa joci, la fel cum poti cumpara resruse cu PP, poti sa si vinzi resurse pentru PP. Functioneaza ca la bursa. Pe masura ce piata vrea resurse, poti primi si 1 punct premium la 65 de argila. Daca piata e saturata, ajungi sa cumperi 1 punct premium la 200 argila. Rezerva-ti o lume (maxim 2) ca sa faci rost de puncte premium. Daca esti activ, poti face lejer puncte premium in valoarea de cateva sute de lei din doar o lume :)
 

anomaly23

member
Scor reacție
0
O sa ne trezim peste ceva timp ca vei putea sa cumperi si armata pe pp-uri ca sa fie jocul complex :)))
 

LordKaos

member
Scor reacție
0
Poti sa joci, la fel cum poti cumpara resruse cu PP, poti sa si vinzi resurse pentru PP. Functioneaza ca la bursa. Pe masura ce piata vrea resurse, poti primi si 1 punct premium la 65 de argila. Daca piata e saturata, ajungi sa cumperi 1 punct premium la 200 argila. Rezerva-ti o lume (maxim 2) ca sa faci rost de puncte premium. Daca esti activ, poti face lejer puncte premium in valoarea de cateva sute de lei din doar o lume :)

pot sa bag cardul si sa cumpar resurse la infinit. si cu ce ma ajuta asta?
Sau cu ce imbunatateste jocul ca sa nu spun ca elimina practic competitia care nu poate sustine ritmul in care pot eu baga bani.
 

Zoroark

member
Scor reacție
0
Nu trebuie sa bagi bani, omule! Asta iti explic. Exista competitie. Imprieteneste-te cu oamenii care fac cate un trib mare de obicei, fii parte dintr-o echipa. In general in fiecare lume apar vreo 4 triburi ok (cu sanse), intra in oricare, participa activ in echipa si aia e. Daca stii sa joci, dupa 1 luna - 2, ppurile vor fi irelevante.
 

LordKaos

member
Scor reacție
0
Inteleg ce zici, dar cand toti din zona au 1-2k puncte si brusc apare unul nou, dupa 1 saptamana cu 8000 pentru ca a cumparat resurse 24/7, nu prea mai ai chef de joc.
Aaaa da, si apoi i-a cucerit pe toti. Asta fiind la marginea lumii.
 

Zoroark

member
Scor reacție
0
in primul rand, la marginea lumii poti mereu sa te astepti la asta. la cele 4 colturi ale fiecarei lumi vor intra mereu triburi premade cu baieti care au stat cate 2 lumi sa faca pp si care mai baga si bani, au si coplayeri... daca vrei sa joci triburile ca pe vremuri si sa ai si sanse intra o data pe o lume sa faci pp-uri si dupa a2-a lume intra undeva intr-o zona centrala :)
 

PRADA

member
Scor reacție
6
e setarea de barbare, la noi se baga 1 barbar la 2 oameni acolo crec'au bagat 100 de barbare de caciula :))
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
145
La speciala curenta de la noi setarea de de 1:1 ( barbare/player )
Pe lumea 85 ( o premiera pentru lumile normale ) este de 0.7/1, spun premiera ca pana acum era maxim 0.4/1

Speederii stiu, din anuntul de runde cate barbare sunt pe harta, de exemplu 1:1 inseamna 100%, 2:1 200% etc.
Ma gandesc sa implementam asta si si in anunturile pt lumile normale.

Acolo pe .br cred ca e setat undeva gen 30:1 din ce vad, poate si mai mult.
 

LordKaos

member
Scor reacție
0
cum se poate asa ceva?:))


E un pic prea mult totusi. cu atatea barbare.


in primul rand, la marginea lumii poti mereu sa te astepti la asta. la cele 4 colturi ale fiecarei lumi vor intra mereu triburi premade cu baieti care au stat cate 2 lumi sa faca pp si care mai baga si bani, au si coplayeri... daca vrei sa joci triburile ca pe vremuri si sa ai si sanse intra o data pe o lume sa faci pp-uri si dupa a2-a lume intra undeva intr-o zona centrala :)


Am revenit dupa o luna. Situatia e si mai interesanta, jucatorul despre care vorbeam ca a crescut rapid, "speeder", fara istoric pe alte lumi, defapt este cel mai probabil un multicont al unui jucator din top 20 (sau au facut merge). Altfel nu imi imaginez de ce dupa ce ai bagat o gramada de bani, esti partial innobilat intern si apoi continui jocul si mai cuceresti vreo 2 - 3 sate mici sa le cresti.

Cand credeam ca e suficient de dezechilibrat jocul, uite ca m-am inselat. Nu e greu in ziua de azi sa ai access la cateva IP-uri/device-uri, nu suntem in 2008.

Va doresc spor la joc, sau business, ca oricum un jucator normal doar risipeste PP-ul. Unul care nu baga bani, poate mai joaca, ca nu are nimic de pierdut, doar timp.
 
Sus