Vreau mai mult respect din partea moderatorilor!

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Nu sunt eu cea mai priceputa la calculatoare dar engleza inteleg destula! Definitia din wikipedia a DDOS atackului suna asa:

"A denial-of-service attack (DoS attack) is an attempt to make a computer resource unavailable to its intended users. Although the means to, motives for and targets of a DoS attack may vary, it generally comprises the concerted, malevolent efforts of a person or persons to prevent an Internet site or service from functioning efficiently or at all, temporarily or indefinitely.
Perpetrators of DoS attacks typically — but not exclusively — target sites or services hosted on high-profile web servers; a pair of DNS Backbone DDoS Attacks, on October 22, 2002 and February 6, 2007, targeted DNS root servers, in an apparent attempt to "disable the Internet" itself by taking away an option of addressing Internet servers by their human-friendly names.
One common method of attack involves saturating the target (victim) machine with external communications requests, such that it cannot respond to legitimate traffic, or responds so slowly as to be rendered effectively unavailable. In general terms, DoS attacks are implemented by:

* forcing the targeted computer(s) to reset, or consume its resources such that it can no longer provide its intended service; and/or,
* obstructing the communication media between the intended users and the victim so that they can no longer communicate adequately.
"

Deci ce ma deranjeaza este inchiderea gen "pumn in gura" a topicului unde criticam roll-backul de server pentru aceasta "explicatie"=DDOS atack.
Si o sa-mi expun clar nemultumirile:

DDOS atacul nu este un fenomen prevazut. Deci daca unii nu au putut avea acces la joc nu este un motiv ca sa patimeasca cei ce au avut! Practic imi furati din viata punandu-ma sa fac din nou aceleasi manevre! Si daca era o cadere de tensiune de cateva ore pe tot Bucurestiul faceati roll-back de server? Deci consider lipsita de bun simt asemenea "explicatie" pentru un roll-back de server care nu are rost in opinia mea DECAT in cazul coruperii informatiei jocului! Deci consider justificata supararea mea ca este folosit DDOS atackul drept pretext pentru roll-back de server!

Si mai consider ca daca moderatorii se simt prea obositi de atata activitate de moderare pe forum mai bine sa renunte la functia de moderator decat sa inchida sec posturi care nu incalca regulamentul forumului. A aminti de nereguli facute de admini-jucatori nu constituie o incalcare a regulilor forumului! E ca si cum Iliescu s-ar supara ca ii aduc aminte ce greu a dus-o cand era un "biet" secretar de partid de judet!

:mad: :mad: :mad:

Si da, sunt platitoare de Premium de cand am inceput sa joc!
 

DeletedUser

Nu sunt eu cea mai priceputa la calculatoare dar engleza inteleg destula! Definitia din wikipedia a DDOS atackului suna asa:

"A denial-of-service attack (DoS attack) is an attempt to make a computer resource unavailable to its intended users. Although the means to, motives for and targets of a DoS attack may vary, it generally comprises the concerted, malevolent efforts of a person or persons to prevent an Internet site or service from functioning efficiently or at all, temporarily or indefinitely.
Perpetrators of DoS attacks typically — but not exclusively — target sites or services hosted on high-profile web servers; a pair of DNS Backbone DDoS Attacks, on October 22, 2002 and February 6, 2007, targeted DNS root servers, in an apparent attempt to "disable the Internet" itself by taking away an option of addressing Internet servers by their human-friendly names.
One common method of attack involves saturating the target (victim) machine with external communications requests, such that it cannot respond to legitimate traffic, or responds so slowly as to be rendered effectively unavailable. In general terms, DoS attacks are implemented by:

* forcing the targeted computer(s) to reset, or consume its resources such that it can no longer provide its intended service; and/or,
* obstructing the communication media between the intended users and the victim so that they can no longer communicate adequately."

Deci ce ma deranjeaza este inchiderea gen "pumn in gura" a topicului unde criticam roll-backul de server pentru aceasta "explicatie"=DDOS atack.
Si o sa-mi expun clar nemultumirile:

DDOS atacul nu este un fenomen prevazut. Deci daca unii nu au putut avea acces la joc nu este un motiv ca sa patimeasca cei ce au avut! Practic imi furati din viata punandu-ma sa fac din nou aceleasi manevre! Si daca era o cadere de tensiune de cateva ore pe tot Bucurestiul faceati roll-back de server? Deci consider lipsita de bun simt asemenea "explicatie" pentru un roll-back de server care nu are rost in opinia mea DECAT in cazul coruperii informatiei jocului! Deci consider justificata supararea mea ca este folosit DDOS atackul drept pretext pentru roll-back de server!

Si mai consider ca daca moderatorii se simt prea obositi de atata activitate de moderare pe forum mai bine sa renunte la functia de moderator decat sa inchida sec posturi care nu incalca regulamentul forumului. A aminti de nereguli facute de admini-jucatori nu constituie o incalcare a regulilor forumului! E ca si cum Iliescu s-ar supara ca ii aduc aminte ce greu a dus-o cand era un "biet" secretar de partid de judet!

:mad: :mad: :mad:

Si da, sunt platitoare de Premium de cand am inceput sa joc!


Inchiderea gen "pumn in gura" a fost pentru deschiderea unei discutii privind acest atac, in conditiile in care pe forum exista deja o discutie care trateaza acest aspect. Acest lucru este specificat clar in regulile forumului, reguli carora va supuneti in calitate de utilizator.

Evitaþi repetarea topicurilor
Înainte de a posta un topic nou, vã rugam sã vã asiguraþi cã nu a mai fost postat un topic asemãnãtor anterior. Folositi functia de cautare

DDOS atacul nu este un fenomen prevazut. Deci daca unii nu au putut avea acces la joc nu este un motiv ca sa patimeasca cei ce au avut!

Daca unii jucatori au putut avea acces la joc, acesta nu este un motiv sa patimeasca cei care nu au avut.
Considerand ca jucatorii care au avut acces la server au avut un avantaj nedrept in fata celor care nu au avut acces, s-a ales solutia cea mai echitabila pentru majoritate.
 

DeletedUser

Nu cred ca solutia asta a fost cea echitabila!

Pentru ca a fost o intamplare si nu ceva planificat.

Explica-mi cum s-ar pune aceasta solutie "echitabila" in vigoare daca ar cadea un oras mare cu 5000 de jucatori in el? Nu e exact acelasi caz? Din motive independente de vointa noastra sau a voastra unii n-au avut acces! Si? Daca-si rupeau piciorul la patinoar tot asa faceati roll-back de server? Chiar nu vedeti ca nu e corecta?

Si pumnul in gura l-ai pus nu ca deschideam iar o discutie ci ca am amintit de aceasta problema! Unde era discutia deschisa despre cotcarii facute de admini-jucatori? Discutia era deschisa cu subiectul: DDOS atack NU este un motiv de roll-back! Sau daca in cadrul unor postari scriu si alte informatii in nestrict legate de topic inseamna ca deviez discutia? Pai am spus si ca stiu engleza intr-un post, asta nu e tot o informatie oftopic? Doar nu suntem masini semantice!

Sa fim seriosi Coane Mitica!!! Chiar crezi ca nu vedem ca lucrurile`s "curat murdar"? Doar ca ne spune cineva ca griul e alb asta nu inseamna ca-l si vedem alb! Nu pot sa inteleg cum poti sa stai ca moderator si sa denaturezi asa zi de zi lucrurile... nu te-a obosit asta inca? Eu n-asi putea spiritual vorbind sa tot "intorc" problemele ca voi... ori spui adevarul ori nu mai spui nimic!
 

DeletedUser

Si inainte de inchiderea topicului....

...mi se parea civilizat sa se precizeze motivul inchiderii ,+ un link spre discutia principala.
 

DeletedUser

Eu sunt si de partea jucatorilor si de partea adminilor in acest caz. Au luat o decizie corecta pana la urma dupa parerea mea pentru 90% din jucatori. Daca tu pierdeai satele in timpul asta mai mult ca sigur te tavaleai pe jos de plans si cereai sa fie dat inpapoi serveru pentru ca nu te-ai putut apara tu fiind un jucator activ...Asa ceva sa intamplat in timpul cat a fost pikat serveru deci mi se pare decizie corecta.
 

DeletedUser

Ce nu este corect in toata afacerea asta este faptul ca dupa atacul asupra serverului, team triburile neavand capacitatea de a instiinta toti jucatorii pe email de celebrul link, au mai lasat serverul deschis. Nu mai zic ca au fost atentionati de ieri ca nu toti pot accesa serverul pe acest link.
 

DeletedUser

Probabil ca tie ti-au luat un sat?

sau unui prieten?

Ca nu i-a oprit nimeni sa se duca la o sala de net, la un prieten sau in Ploiesti sa intre online! Ce, cand eu nu am internet se da serverul inapoi? Asa a fost sa fie asta vad ca evitati sa observati voi!

Si faptul ca au azi informatii suplimentare e corect? Sau ca eu am pierdut o noapte de odihna e corect?

Si chiar as fi curioasa sa vad procentul de jucatori ce nu au putut intra!

Am scris ca raspuns la postul lui kmy0088.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Poate e politica de marketing

Nu va mai certati ....asta e...mie aproape ca mi-au trecut nervii ....
Poate atacul asta DDOS e vreo politica de marketing....sa aiba si ei motiv sa dea moca conturi premium, poate asa o sa-si faca mai apoi cont premium si cei care n-au mai avut pana acum.....
 

DeletedUser

Lol n-am pierdut nimic eu am intrat in joc de o saptamana dar am citit aici supararile voastre si mi se pare logica decizia adminilor...poate tu esti suparata ca ai profitat de pe chestia asta si luasei un sat 2 ...sora mea luase un sat de 9500 de pct ieri si sa dat serveru inapoi si nu s-a plans ...a zis ca il ia din nou..daca userul respectiv e activ se va apara daca nu va pierde din nou satul dar na facut un capat de tara din asta...cum nu ar trebui sa faca nimeni. Pana la urma nu ai pierdut nimic doar 24 de ore...si niste resurse...eu as da 4 ani inapoi sa mai fac odata liceul..dar nu se poate :) Asa ca mergem inainte si cred ca putem inchide si topicu.
 

DeletedUser

Eu nu cred ca o situatie neclara trebuie lasata in suspans!

De asta si protestez pentru motivul roll-back-ului! Ca sa nu se mai repete!

Si daca imi pretuiesc mai mult decat altii timpul pierdut aici online e problema mea... sau a lor ca le pasa mai putin.

Eu sustin ca roll-back sa se dea numai daca informatia de pe server este corupta... altfel cum e cazul acesta a fost un fenomen ca cele din contractele comerciale" cataclism natural" sau cum se spune... si deci nu suntem noi vinovati care am putut intra ca unii n-au putut!

Daca cineva a gresit sunt cei ce controleaza serverele si au facut-o de 2 ori!:
Odata ca au dat roll-back discriminand in mod neunivoc pe unii pentru o presupusa compensare a altora si a doua oara ca nu au facut imediat un backup de server si sa le opreasca si situatia ramanea neschimbata!

Si n-am profitat, actiunea era inceputa de vineri! Si daca altii inghit orice "problemutze" eu care platesc de la inceputuri nu inghit!
 

DeletedUser

Lol n-am pierdut nimic eu am intrat in joc de o saptamana dar am citit aici supararile voastre si mi se pare logica decizia adminilor...poate tu esti suparata ca ai profitat de pe chestia asta si luasei un sat 2 ...sora mea luase un sat de 9500 de pct ieri si sa dat serveru inapoi si nu s-a plans ...a zis ca il ia din nou..daca userul respectiv e activ se va apara daca nu va pierde din nou satu dar na facut un capat de tara din asta...cum nu ar trebui sa faca nimeni. Pana la urma nu ai pierdut nimic doar 24 de ore...si niste resurse...eu as da 4 ani inapoi sa mai fac odata liceul..dar nu se poate :) Asa ca mergem inainte si cred ca putem inchide si topicu.



Ai dreptate...numa' cu timpul pierdut n-at dreptate ...nu sunt 24 de ore, ci vreo 48...gandeste-te ca unii au dat la facut cladiri care necesita mult timp pt a fi construite (15-16 ore) si pt care s-au chinuit sa adune materiii...
Acum, cu datu' asta inapoi au plecat in "viata" atat cladirile alea, cat si materiile adunate cu chiu cu vai...

Cea mai corecta decizie care s-ar fi putut lua este tot cea luata, insa ea trebuia luata din momentul sesizarii problemelor, sau cu 2-3 ore dupa...nu dupa 24 de ore de la eveniment, pt ca multi jucatori s-au logat si ei cum au putut pe server si au pierdut o gramada de timp....
Cel mai echitabl pt toti ar fi fost sa se anunte inchiderea serverului pana la rezolvarea problemelor ....nu cum s-a intamplat: luati si jucati pe adresa XYZ ca pe aia merge, ca mai apoi, dupa 12 ore sa se spuna ca degeaba cv-ati chinuit...asta e bataie de joc..
 

DeletedUser

Eu sunt si de partea jucatorilor si de partea adminilor in acest caz. Au luat o decizie corecta pana la urma dupa parerea mea pentru 90% din jucatori. Daca tu pierdeai satele in timpul asta mai mult ca sigur te tavaleai pe jos de plans si cereai sa fie dat inpapoi serveru pentru ca nu te-ai putut apara tu fiind un jucator activ...Asa ceva sa intamplat in timpul cat a fost pikat serveru deci mi se pare decizie corecta.

dar daca unii au cucerit sate sambata la 7 dim iar acum nu le mai au?
nu e treaba ca restul juc nu-s informati pana la urma
daca vrei sa joci bine te asiguri din toate partile pt ca si forumul mare face parte din joc
nu o faci........la revedere
de ce sa sufar eu pt altii?
 

DeletedUser

Oricum faptul e consumat au dreptate si jucatorii si admini...de discutat am discutat ne-am spuss ofurile dar nu se poate face nimic in plus...mai bine hai sa dam niste atacuri:)
 

DeletedUser

Oricum faptul e consumat au dreptate si jucatorii si admini...de discutat am discutat ne-am spuss ofurile dar nu se poate face nimic in plus...mai bine hai sa dam niste atacuri:)

imi zici si mie ce atacuri sa dam atata timp cat cei atacati stiu d intentiile noastre si deja au primit suport masiv?
numai joc d strategie nu mai e acum:mad: ........e ca si cum ii trimiti un msj in care-l anunti ca o sa-l ataci peste 30h
da-mi tu o solutie ,te rog
 

DeletedUser

imi zici si mie ce atacuri sa dam atata timp cat cei atacati stiu d intentiile noastre si deja au primit suport masiv?
numai joc d strategie nu mai e acum:mad: ........e ca si cum ii trimiti un msj in care-l anunti ca o sa-l ataci peste 30h
da-mi tu o solutie ,te rog

Strategia valabila aici e cea de marketing.....sa le dam la baieti moca premium si apoi ei o sa-si faca.....
Pan' la urma tot ei castiga si au dreptate...degeaba pierdem noi timp, bani etc
 

DeletedUser

Inca e duminica nu s-au dumirit toti de situatie daca ai dat atac la 30 h te duceai la sigur asa ca poti sa ma incerci odata presupun ca era atac coordonat sau poate e mai bine sa nu mai dati atacurile ca poate rupeti trupele degeaba...si puteti gasi alte tinte mai bune... Sunt la sate pe harta de luat mii nu cred ca stateai tu chiar in ala de la 30 de ore...Daca ai dat atac la 30 de ore sa te muti cu locatia ca vad ca esti intr-o zona dificila te inteleg e grea situatia la tine acolo..dar eu cred ca rezisti faci parte din cel mai bun trib si sunt sigura ca vei reusi.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Inca e duminica nu s-au dumirit toti de situatie daca ai dat atac la 30 h te duceai la sigur asa ca poti sa ma iincerci odata presupun ca era atac coordonat sau poate e mai bine sa nu mai dati atacurile ca poate rupeti trupele degeaba...si puteti gasi alte tinte mai bune... Sunt la sate pe harta de luat mii nu cred ca stateai tu chiar in ala de la 30 de ore...Daca ai dat atac la 30 de ore sa te muti cu locatia ca vad ca esti intr-o zona dificila te inteleg e grea situatia la tine acolo..dar eu cred ca rezisti faci parte din cel mai bun trib si sunt sigura ca vei reusi.

multumesc pt incurajari dar nu crd ca ma ajuta atat timp cat 40 d puncte rosii imi cunosc deja intentiile:(
nu am dat atac d la 30............ma refeream la timpul cu care a fost dat inapoi serverul
 

DeletedUser

Strategia valabila aici e cea de marketing.....sa le dam la baieti moca premium si apoi ei o sa-si faca.....
Pan' la urma tot ei castiga si au dreptate...degeaba pierdem noi timp, bani etc

Nu cred ca e adevarat ce spui. La 500 de pct ti se dau 7 zile premium..Nu au nevoie de rool back ca sa iti dea premium e absurd ce zici..
 

DeletedUser

Nu mai zic ca toate comenzile date pana la ora 5:45 au disparut, cel putin la mine, nici o comanda nu mai exista, cladiri, trupe, atacuri, suport, negustori pe drum, nimic. Asta e motivul pentru care aveti magaziile pline, iar adminul german zice ca toate comenzile date pana la 5:45 nu au fost oprite.
 

DeletedUser

multumesc pt incurajari dar nu crd ca ma ajuta atat timp cat 40 d puncte rosii imi cunosc deja intentiile:(
nu am dat atac d la 30............ma refeream la timpul cu care a fost dat inapoi serverul

Poate ai o sansa mai buna acum sa iei un sat 2 in zone ferite cu posibilitate de dezvoltare...Ce naiba sunteti cei mai activi se vede in top...Daca nu vei reusi te astept pe k75 sa dominam zona :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus