Demers de bun simt

  • Autor subiect DeletedUser9837
  • Data de început

DeletedUser21652

da dar sa nu fie alcatuit din alti admini ci din simplii jucatori


si "prostimea" trebuie sa isi spuna parerea pana la urma
 

DeletedUser

asa cum scria cineva mai sus sunt 300.000 de conturi si o mana de admini voluntari. iar acele intruniri facute de InnoGames cum a fost cea de la Sinaia, este doar o simbolica rasplata pentru voluntariatul acestor oameni. dar nu a fost doar distractie ci si un instructaj din cate am inteles.
nu contesta nimeni ca se mai intampla si greseli in judecarea cazurilor, dar sunt si ei oameni si pot gresi. iar un raspuns de bun simt puteti gasi aici:

http://forum.triburile.ro/showthread.php?p=352184#post352184.
deasemenea din cate stiu, Carmi nu joaca nicaieri. va puteti adresa direct ei pentru lamuriri suplimentare.

referitor la ceea ce a postat vechiul meu prieten de pe lumea 5 andy - karma 905, ca simpla teorie sunt de acord cu el, dar ca tocmai el face dezbatere publica nu sunt. pentru ca pe vremea aia membrii de vaza ai conducerii tribului CK, aveau lista cu parolele majoritatii jucatorilor din trib. si intrucat stiu asta 100%, fara posibilitate sa ma insel, nu pot sa nu-mi pun intrebarea daca si de data asta nu exista o subiectivitate in postare.

Acum cateva mii de ani s-a zis asa:
" sa dea cu piatra primul care nu a pacatuit in viata lui"...dupa parerea mea, nu cred ca exista jucator care sa nu fi incercat sa ocoleasca cat de putin regulamentul. inclusiv eu.
 
Ultima editare de un moderator:

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Ia sa vedem acum si niste idei :

1. Cine ar putea fi acea "instanta suprema" ? Oare sa fie formata din jucatori care trisaza si incalca regulamentul voit sau mai putin voit ? Sau din jucatori care intotdeauna au avut un joc curat ?

2. Oricine greseste plateste, si noi si voi jucatorii. Fiecare are explicatiile lui, pertinente sau nu.

3. Cum credeti voi ca publicarea pedepselor ar face curat in server ?

Cat despre cei care posteaza aici in acest thread nu am ce sa comentez, cu exceptia lui mine - nu mai poza in victima al abuzului meu atata timp cat sti foarte bine ca am avut dreptate, dar dupa cum am spus mai sus, nu suntem aici sa va facem sa va lasati de joc.
 

DeletedUser18608

ok,sunt de acord cu uv.
dar cum se explica rezolvarea unui tiket la adresa unui admin care furnizeaza informatii in mod repetat unor anumiti jucatori?
cazul este cunoscut atat de lamine cat si de carmi.
acel admin este in continuare in "drepturi" si ofera in continuare informatii!
astept replica lui carmi!
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
ok,sunt de acord cu uv.
dar cum se explica rezolvarea unui tiket la adresa unui admin care furnizeaza informatii in mod repetat unor anumiti jucatori?
cazul este cunoscut atat de lamine cat si de carmi.
acel admin este in continuare in "drepturi" si ofera in continuare informatii!
astept replica lui carmi!

Am rugamintea sa scri un mail pe adresa info@triburile.ro ( este citita de carmi si cei de la inno ) in care sa iti exprimi problema argumentata cu dovezi !
 

DeletedUser

1. As propune in acea instanta de apel jucatori remarcabili care nu mai joaca pe .ro, eventual care au reputatie buna si pe international - gen Talibanul, Valiusha si mai sunt multi altii.
2. Este evident modul in care platesc jucatorii care gresesc; adminii care gresesc, sunt oare penalizati? Sau doar cand se revolta impotriva sistemului?
3. Publicarea pedepselor ar duce la o mai mare transparenta si la mai putine intrebari pe forum; de asemenea s-ar reduce abaterile de la regulament.
 

DeletedUser18608

rakanishu,iti recomand sa-l intrebi pe sorin(stii cine este) despre convorbirile cu cristi. tiket nu mai depun, am discutat direct cu "A"...si tot aia a fost.

a, da, atunci am venit si cu dovezi,pe care inca le am salvate....
 

DeletedUser

Aceasta instanta nu cred ca ar ajuta prea mult.Se inlocuiesc adminii,bun.Vin altii care,cine stie,vor fii mai profesionisti/ne ca cei de acum.

Lantul acesta nu se poate schimba.Prietenii vor fii mereu avantajati,dusmanii priviti cu alti ochi.Personal cunosc pe cineva la care Dl. Rakanishu a actionat datorita neintelegeriilor dintre ei insa nu este vorba de asta aici.

De vina este felul romaniilor de a gandi (unii).O mentalitate veche de sute de ani si,cred eu,ca va mai dura mult timp pana sa ajungem sa fim corecti.
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Decizia publicarii sau nu a listelor de pedepse apartine doar celor de la INNO, din cate stiu nici pe international nu este publica, deci nu e o problema "romaneasca".

Iar conform celor spuse de carmi toti suntem controlati de sus ( si aici nu ma refer la TT ).


@fragzor - am rugamintea sa imi dai exact despre ce e vorba, si daca este asa recunosc. ( eventual pe privat daca nu vrei sa scri aici, imi este indiferent )

@principesa toya - nu cunosc detaliile deci nu ma pot pronunta.
 
Ultima editare:

DeletedUser

dar toata lumea stie pedepsele uzuale:

- injurii grave, propaganda fascista etc exclus din joc
- multi cont - inchiderea conturilor, posibilitatea de ajuca numai cu unul si acela redus cu o treime
- incalcarea regulilor privitoare la colaborarea celor cu impartire de legatura sau interactiunea intre conturi cu mai putin de 24 de ore de cand ai iesit din sitteraj, 1/3 din cont.
- cedarea neregulamentara a unui cont 1/3 din cont.

sunt arhicunoscute pedepsele...mai trebuiesc postate?...le stim toti.
 

DeletedUser18608

aici este vorba de penalizarile pentru "admini",pentru cei ce uita esenta jocului, si ce au de facut de fapt!!!
este vorba de "voluntari"!
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
aici este vorba de penalizarile pentru "admini",pentru cei ce uita esenta jocului, si ce au de facut de fapt!!!
este vorba de "voluntari"!

Nu am inteles, in fine...poate nu sunt suficient de rabdator in seara asta.

Sincer sa fiu m-am saturat de cata imbecilitate, chestii bagate si scoase din mame si alte apelative care mai decare mai "ticluite", mi-a fost dat sa indur in perioada de adminat. Nu va doresc sa fiti o saptamana in locul unora dintre noi, pacat ca unii din noi mai cedeaza si psihic.

O seara placuta sa aveti si un joc cat mai curat.
 

DeletedUser

rakanishu, nu am spus ca e vorba de tine... daca n-ai uitat ticketul, e bine, ma simt bagata in seama. cu explicatiile cu logarea... sincer, si acum ma loghez dupa laptop si se intampla sa imi pice ceva prin el si sa ma ridic sa deschid PC-ul (al meu, al altuia... nu conteaza). dar de la 1 logare dupa un IP la care mai joaca cineva pe aceeasi lume (tinand cont ca nu e singura lume pe care jucam amandoua) - chestie care e permisa (regulamentul stiu ca spune ceva legat de logari repetate sau mai mult de 3 zile, ceea ce nu e cazul) si pana la harta Bucurestiului si a imprejurimilor, deja mi se pare cam tras de par. Alaturi de banarea permanenta, bineinteles.
 

DeletedUser

daca tot se poarta listele....
1. mi se pare de bun simt si mie lista de pedepse sa fie precisa, dura si afisata sa doara incat sa nu se gandeasca sa triseze!, sa nu mai fie in avantajul celui care triseaza...stim toti atatea cazuri in care incep cu 2-3 sate pe care si le inobileaza la inceput si voila "a good start" nepedepsit...
2. nici eu nu stiu sa se fi comis abuzuri asupra mea...inseamna ca nu am dreptul la o opinie??
3. din partea mea adminii pot sa joace cat vor, pe ce lume vor atata timp cat nu-si folosesc puterile de "superman"
4. jucatorii care se lasa...e normal..mai avem si viata, mai avem si altele de facut, nu-i asa?, sa fie buni si cu vechime== multe ore si pasiune investite=>poate s-au saturat? e firesc...nimic nu dureaza la nesfarsit


rakanishu, nu am spus ca e vorba de tine... daca n-ai uitat ticketul, e bine, ma simt bagata in seama. cu explicatiile cu logarea... sincer, si acum ma loghez dupa laptop si se intampla sa imi pice ceva prin el si sa ma ridic sa deschid PC-ul (al meu, al altuia... nu conteaza). dar de la 1 logare dupa un IP la care mai joaca cineva pe aceeasi lume (tinand cont ca nu e singura lume pe care jucam amandoua) - chestie care e permisa (regulamentul stiu ca spune ceva legat de logari repetate sau mai mult de 3 zile, ceea ce nu e cazul) si pana la harta Bucurestiului si a imprejurimilor, deja mi se pare cam tras de par. Alaturi de banarea permanenta, bineinteles.

tu esti Principesa toya ??
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser9837

....Sincer sa fiu m-am saturat de cata imbecilitate, chestii bagate si scoase din mame si alte apelative care mai decare mai "ticluite", mi-a fost dat sa indur in perioada de adminat. Nu va doresc sa fiti o saptamana in locul unora dintre noi, pacat ca unii din noi mai cedeaza si psihic.

@ Raka.....eu nu zic ca este usor...Sau ca nu ai dreptate...dar frigidere pline...crezi ca eu,ca simplu player nu am???...Ohoooo....am garla...si??? ...Pana profilul unui trib de loc 2 pe L9 era conceput numai din injuraturi la adresa mea...

Nu discutam despre prostia omeneasca...ci despre niste aspecte de bun simt....Desigur ca,dupa ce deschizi 50 de tickete stupide,apare un zarzavagiu care reclama un admin,aste e vax...Problema e cand se revolta playerii,care stiu regulamentele...De aceea mai bine ar exista unui astfel de loc...separat,ca decizia unui admin sa poata fi analizata de un altul...Si aici eu nu discut de lucrurile grave,ca multicontul....ci de lucruri unde pot umbla adminii...si anume: Contul pe care il ai pe sitter - ti-l poate inchide pur si simplu,si tu,sitterul nu poti face nimic,caci o contestatie se poate face numai de catre proprietar...Alta tema este urmatoarea...Eu admin pe l6,tu pe l13...Sunt atacat pe 13 si iti scriu pe mess...Spune-mi si mie ce are ala in atac...:)))(lumea nu stie ca si pe o astfel de tema exista ceva stenograme)...


@ J123 - Cred ca ma cunosti destul de bine si stii foarte clar ca nu sunt un reclamagiu...Si daca am ajuns la un astfel de demers nu am ajuns dintr-o lipsa de preocupare...Si tu,si eu ne-am pierdut nopti invatand playeri sa joace...Ai format atatia jucatori de triburile...Si tu...si eu...si Dan(stranutelu),si Catalin(Shotgun),si Diana(Controversatul) si multi altii au contribuit ca jocul asta sa fie unul extrem de accesat...Iar la un momentdat ti se lasa oameni care joaca acest joc de 2 ani pentru ca....pentru ca un admin...mai trufas si poate cointeresat de tribul in care face parte...pur si simplu decide eronat...De ce nu as avea un alt admin care sa verifice o decizie,in loc sa vad intrebare solutionata fara a se fi facut dreptate?...Sau cum crezi ca m-am simtit eu cand mi-au inchis sitterul acuzandu-ma de multicont...????Crezi ca eu am incalcat reguli?...Am atacat un membru al tribului adminilor...mama...si ce admini in acel trib....

Iti mai spun o poveste...pe L13...un player....l-am reclamat de 5 ori pt ca isi boteza satele nu vulgar si jignitor la adresa unui coleg din CK...si????....Inca este pe harta...

Este normal?....ieri am depus al5lea ticket pt acest player....cu aceeiasi reclamatie...Este inadmisibil...

In alta ordine de idei,daca citeai forumul extern cu atentie,gaseai si regulamentul in speta :))) ...Deoarece,acum nu mai este o necunoscuta,crezi ca secretomania asta isi mai are rostul????

Ce spui tu(sau acuzele pe care mi le aduci cu parolele jucatorilor) sunt hilare...De ce??? Pentru ca niciodata nu am incalcat regulamentul...daca il incalcam eram bannat(cum ai patit tu)...Ca ne lasam parolele(spre deosebire de tine,care cel putin 2 oameni aveau parola ta - spun asta numai despre tine - ca de restul nu discut),si,daca eu eram la mare dadea cineva circulara de la mine(caci lumea fugea de sittingul la mine),sau daca cineva nu avea net,aveam grija sa nu piarda satele...este alegerea mea/lor sa dau sau nu parola...Ca vorbeam la telefoane....mana aia de oameni care a facut k75 frumos....este adevarat...ca am avut incredere unii in altii si s-a creat o prietenie,si,implicit increderea reciproca,iarasi este adevarat...Vara, vremea vacantelor,faceam cu schimbul la pc...Ehe ce vremuri...

Dar ce uiti tu,este ca mana aia de oameni alaturi de care jucam eu, a tinut in picioare o multime de membrii ai tribului tau...care,dupa ce noi ne-am lasat...s-au lasat si ei...s-au plictisit...daca studiezi acum L13(sa vezi cat de putina lume a intrat si cat de putini se tin de joc...ai sa intelegi mai bine demersul meu)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

karma iti scriu ca simpla jucatoare: lasa prostiile!
mergi afara si ia o gura de aer.
adminatul este voluntar si nici unul nu este platit.
daca ti-a zis cineva asta si crezi inseamna ca esti naiv rau. (sau am pierdut atata timp si nu mi-am dat seama cum sa fac un ban in plina criza economica)
nu adminii stabilesc daca se publica sau nu lista de pedepse, cei din Germania o stabilesc( stat in europa, dar nu e Romania)
parerea mea ar fi sa pierdeti si voi 10 minute, sa cititi regulamentul si sa il respectati.
daca il incalcati sa fiti capabili sa va asumati responsabilitatea.
eu personal cunosc cazuri cand expresia " greu a fost sa vii in team, dar poti sa zbori foarte repede" s-a aplicat.
dar acestea tin de problemele noastre interne.
ca sa intelegi mai bine: nu se spala rufele in public.
acum o intrebare care ma macina si as vrea sa imi raspundeti: ati trimis macar unul dintre dumneavoastra un mail prin care cereati sa fiti admini/ moderatori?
daca nu, de ce?
 

DeletedUser

andy...nu vreau sa intru in polemica cu tine pentru ca am dreptate si sunt probleme vechi de pe lumea 5. conform regulamentului, parola nu se transmite sub nici o forma. este un motiv sa fi banat. dar la voi parolele erau scrise pe o foaie de hartie si stiu asta de la cel care mai juca in locul tau. in schimb parola mea nu o stia nimeni.
ca am avut doua conturi pe vremea aia, care nu interactionau intre ele, deoarece erau diametral opuse ca pozitionare, sti de ce am avut. nu le-am avut de placere ci la rugamintea prietenilor. eu eram intemeietor in DHBM, nu trebuia sa ma leg la cap. am devenit si intemeietor SAS pentru ca m-au rugat ei, in primul rand Imposibil, sa aiba protectie. M-a reclamat Stranutelu, prima data am scapat, imbarligand unul din admini care nu a putut sa demonstreze multicountul, m-a reclamat iar Dan, am fost pedepsit, dar tot fara sa demonstreze, insa mi-am acceptat pedeapsa.
Dar nu asta e important referitor la ce am facut eu pe lumea 5. Important e ca de pe urma mea au invatat sa joace foarte multi jucatori, inclusiv tu o parte din cunostinte de la mine si Diana le ai, pentru ca si tu erai incepator pe vremea aia, daca iti aduci aminte. Lectiile care le faceam eu cu incepatorii in DHBM si SAS erau copiate de tine si date in CK. Practic meditam tot sudul lumii 5. Si sunt mandru de asta.
 
Sus