Distractie..lumea 3

  • Autor subiect DeletedUser8343
  • Data de început

DeletedUser8343

Distractie
Lumea 3
seperator.gif


Unul din colegii vostrii de pe lumea 3 - Rosito

ci pur si simplu... se pot gasii oameni care impart acelas tip de distractie - calatoria - muntele - marea, si fara sa stie sa fie unu langa altul.

a propus sa facem o tema in care sa povestim pe unde am fost, ce locuri am vazut, cum ne-am distrat ..ce mancare ni s-a parut buna sau ..de ce nu, cat am baut?

E vara si vacanta ..sau unii pleaca in concediu. Doriti sa impartasiti asta si cu colegii vostrii? sa faceti o mica povestire sau sa recomandati si altora?
Va rog puneti poze aici cu voi .. cu tribalii ..cu rude ..prieteni etc si haideti sa facem un topic interesant de discutii vizavi de locurile vizitate sau de lucrurile intalnite.


Reguli:
  1. Fara atacuri la persoana sau jigniri
  2. Tineti cont si de Regulament
  3. Puneti pozeee :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Indianule, daca ajungi in Hamburg vreodata, iti recomand sa mergi in Reeperbahn, cauta GroBeFreiheit ...poate te linistesti putin, ca vad ca esti cam incordat!
Sa nu uiti de Beatles Plats, Muzeul Erotic (sa vezi aici scule multiple ... de la 1907 toamna pana in epoca nano), plimbatul prin canale pe Elba, inclusiv pe Alster, portul vechi, poti sa vezi cum traiasc bogatasii in cartierul Blanckenesse si multe altele!

Daca iti e foame cauta restaurantele grecesti, daca nu ai bani...dai de turci la tot pasul si mananci ieftin de la ei ceva autohton! Cu bani putini poti sa te duci la hotel Radisson, in centru, unde gasesti restaurantul Mai Thai, platesti numai bautura si manaci gratis niste zburatoare gatite super :) gasesti chiar si un restaurant romanesc CASA ROMANA unde papi pizza ca acasa si trebuie sa dai bacsis romancelor de te servesc!

Daca nu gasesti sa agati nicio nemtoaica misto in parc, poti sa cauti emigrante ...sunt cu duiumu!
Si daca vrei sa iesi putin din oras , gasesti aproape doua orase mai mari ... Kiel si Lubeck (orasul martipanului)!

Acum sa te aud pe tine ...incordatule :)
 

DeletedUser8343

Geneticiana, daca Rosito a fost in Grecia .. si tu in Hamburg si fiecare ati vazut lucruri ce merita mentionate, sau aratate ..nu vad de ce trebuie sa incepem aici cu rautatile ! de ce nu putem impartasi frumos experientele? :confused:

ps: mi-a placut tare mult ce ai povestit ..niste poze nu ne pui? - eventual dai edit text si bagi tot acolo ca sa vedem in functie de ce ai povestit (era o sugestie)

avertizez ca voi sterge postarile cu jigniri sau atacuri la persoana pe viitor :p

later edit: nu cred ca ..conteaza neaparat daca vara asta :)
ideea e sa impartasim experientele noastre si sa dam idei si altora :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

A fost si D-l Rosito prin Grecia vara asta ..... si care va sa zica ....nu are cui se lauda! Pai daca tot vrea sa ne impartasim lucruri din real life, propun sa vina el cu prima postare ca tot a cerut topicul!

Si apoi, noi ...astia, carcotasii, vom comenta pe langa, bineinteles ca la subiect :)

Draga, inafara de atacuri mai sti altceva in aceasta lume virtuala ? Da am fost in grecia, dar nu asta e motivul pentru care am propus asta, ci pur si simplu ( cum am spus si acolo ) se pot gasii oameni care impart acelas tip de distractie - calatoria - muntele - marea, si fara sa stie sa fie unu langa altul.

Si ca sa te fac fericita, am fost si in Turcia, Franta ( nu anu asta dar ... ) ca fapt divers daca tot crezi ca vroiam sa ma laud :)
 

DeletedUser

Hai nu lua remarca mea chiar asa in serios! Te tachinam si eu! Esti de ceva vreme nr.1 pe L3 la capitolul atac .... si chiar nu-mi vine sa cred ca .... un tip ca tine mai da importanta si vietii reale in privinta calatoriilor! A calatori inseamna cel mai frumos lucru si pentru mine. De-as putea as vedea intreaga lume (ce e de vazut :)), e ceva sa vezi ce au facut altii in sute, chiar mii de ani!

Revenind la subiect, ti-a placut in Grecia? Pana acum imi vorbeai la masculin ...sa inteleg ca nu ti-a priit vacanta? Grecoaicele sunt chiar asa de paroase cum spune free ...hai povesteste-ne!

p.s.
nu am fost niciodata in grecia, prefer Turcia :)
 

DeletedUser

geneticiana daca ajung si la hamburg te sun sa imi fii ghid ;)

incordat ...? eu...?niciodata :)

ps:daca ajungi la roma sa ma suni :eek:
 

DeletedUser186

te sun eu saptamana viitoare din roma , abia astept sa ajung :).
am mai fost dar de fiecare data simt o emotie cand intru la Vatican simt o mandrie cand trec pe langa columna lui Traian , ma infior cand ma gandesc ce se intampla in trecut la colosseum, visez langa fontana di trevi ... si ma bucur ca un copil cand ajung la Ferrari in piata spaniei, iar la ele se adauga placerea de a conduce pana acolo dupa ce treci granita la noi si intri pe autostrazi .
 

DeletedUser

te sun eu saptamana viitoare din roma , abia astept sa ajung :).
am mai fost dar de fiecare data simt o emotie cand intru la Vatican simt o mandrie cand trec pe langa columna lui Traian , ma infior cand ma gandesc ce se intampla in trecut la colosseum, visez langa fontana di trevi ... si ma bucur ca un copil cand ajung la Ferrari in piata spaniei, iar la ele se adauga placerea de a conduce pana acolo dupa ce treci granita la noi si intri pe autostrazi .

luna park ,plimbari pe malul marii,foro romana ,palatino ..oho cu mine dai faliment :D
 

DeletedUser2821

Am fost si eu vreo 3 saptamani vara trecuta in italia , si am fost cam peste tot , toata italia , roma , milan , venetia , florenta , la turnul din pisa .In roma am stat 5 zile si am vizitat cam tot ce se putea , vreau sa spun ca a fost foarte frumos , doar o singura problema e in italia , mancarea , daca mananci mult , cam dai faliment :)) , pentru ca mancarea ( la restaurante ma refer ( este destul de scumpa si putina... .
Regret ca nu am ajuns si in capri ( e o insula foarte frumoasa , puteti cauta pe net , daca va intereseaza ) .
Am mai fost si in : Grecia , Italia , Bulgaria , Anglia , Franta , Belgia , Turcia , Luxemburg , Germania , Austria , Bruxelles , s-ar putea sa mi fi omis ceva... .
Cel mai mult m-au impresionat si mi-au placut Franta si Anglia .
 

DeletedUser1630

daca e tot cu povestitu pe aici
si eu de 1 mai am fost vama si apoi in Bulgaria...ce am vazut acolo?...pai ce se putea vedea la 200m distanta de granita cu Romania,doar teren agricol(cat am facut si noi pana la primul magazin cu bautura):))
 

DeletedUser

Esti de ceva vreme nr.1 pe L3 la capitolul atac .... si chiar nu-mi vine sa cred ca .... un tip ca tine mai da importanta si vietii reale in privinta calatoriilor!

Sa fi locul 1 acolo e foarte simplu iar timpul necesar ( max 5 ore pe saptamana ) - dar lenea e mare altfel diferenta era mai mare :)

Revenind la subiect, ti-a placut in Grecia? Pana acum imi vorbeai la masculin ...
p.s.
nu am fost niciodata in grecia, prefer Turcia :)

Hmm nu imi aduc aminte sa fi ** la masculin cu tine, in fine ...

Despre Grecia, multe nu am de spus deoarece nu mi-am pierdut timpul sa vizitez monumente sau mai stiu eu ce, am fost pt a ma putea bucura de marea curata dar mai ales de linistea care la noi nu se mai gaseste.

Ca o parere despre excursie:

Drumul: Este ok, mai putin la Bulgari ( unde seamana cu al nostru :rolleyes: ) si lipsa indicatoarelor in anumite zone te pot face sa pierzi vremea prin Sofia ( am pierdut vreo 2 ore acolo ). Eram sa uit, politistii deabea asteapta sa calci stramb sa te arda de 10 Euro, si daca nu calci nu e problema ei vor incerca oricum sa iti puna in carca ceva in speranta ca le dai niste bani ( ma asteptam ca la vreo 15 - 16 ani diferenta de la prima tranzitare sa se fi schimbat din punctul asta de vedere, m-am inselat ).

Mancarea: Buna indiferent de ce tarasa / restaurant am ales ( testate vreo 7 - 8 ), servirea impecabila, meniuri in romana si mereu dupa masa ti se oferea din partea casei un desert ( cel mai comun: pepenele - foarte bun comparativ cu al nostru, si culmea stiu sa aleg un pepene :D ), sau la o terasa mai aparte un platou cu 4 feluri de prajituri ... delicioase.

p.s 25 E pentru 2 persoane si plecai satul ( o supa, o friptura, un suc / bere )

Nu par obisnuiti cu bacsisul ( dar nici nu il refuza ), pur si simplu se multumesc sa mananci la ei.

Grecia are multe de oferit si tot atat de multe locuri de vizitat - nu ma pasioneaza prea mult alergatul de colo colo dupa monumente - dar probabil voi face si o excursie organizata printr-o agentie cu program facut din timp pt a putea totusi vizita macar o parte din istoria greciei.

Totusi prin ziua a 6-sea am vizitat Pestera de la Petralona unde se zice ca s-a descoperit cel mai vechi "European", precum si cea mai veche urma de foc. more info

p1050952y.jpg


p1050973.jpg


p1050974.jpg


In rest pe bratul Sitonia am gasit niste locuri de vis pentru camping:

image6oyh.jpg


p1050607c.jpg


p1060207.jpg


Poze as mai pune dar e greu de ales din vreo 8 Gb :D.

Alte detalii, toata excursia ( drum, cazare hotel 3 stele cu mic dejun, mancare, bauturi si alte diverse lucruri / suveniruri ) pentru 2 persoane 900 E / 7 nopti, deci categoric o afacere foarte buna comparativ cu preturile de pe litoralul nostru, unde mai mult ca sigur as fi cheltuit mult mai mult.

Am uitat sa spun, am fost pe bratul Kassandra, statiunea Hanioti.

Si totusi sa mai pun niste poze de pe o plaja retrasa ( cei mai apropiati "vecini" la 20 - 40 m ):


scannedat71620091458pm.jpg


marea4.jpg


scannedat71620091206pm3.jpg


scannedat71620091206pm7.jpg
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Alte locuri vizitate pana in prezent vara asta:

Vama Veche ( de 3 ori ), urmeaza sa mai dau o fuga vreo saptamana

Gura Diham ( de 2 ori ), cu cortul, anul asta facand aprovizionarea cu aproape tot ce am nevoie pt astfel de intalniri cu ursul :D, pardon ursoaica si cei 2 pui ai ei.

E placut, noaptea ai ocazia sa tremuri putin ( si nu de frig ).

Dupa ce fac rost de filmare ( ca deh nu m-am putut abtine sa nu ma duc sa filmez ursoaica cand se aproviziona de la tomberon ), o urc pe youtube si pun link-ul.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2821

Ce frumoase sunt ultimile 3 poze :) .
Misto tare , ce lipede e apa.
 

DeletedUser8343

Rosito frumoase pozele ..dar o sa te rog sa modifici rezolutia...cand le incarci pe site ai optiunea asta. Nu de-alta dar nu le putem vedea cum trebuie :(

Later Edit: Momentan as vrea sa facem tema asta aici ..ca parte din Micul UNivers al Lumii 3 si ca un mic proiect al nostru impreuna :)
Daca va avea succes..voi propune sa apara si pe off topic (bineinteles daca si ceilalti doresc asta)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2821

Ingerasa asta nu ar fi tema de off-topic sa poata participa toata lumea :D?
Parerea mea e ca ar trebui mutata acolo sa poata participa toata lumea :) .
 

DeletedUser

La multi ani

de vazut am vazut si eu aproape toata Europa dar nu am umblat nici eu dupa monumente sau chestii de astea ca nu aveam timp ba din cauza serviciului ,ba din cauza distractiilor asa ca nu prea ma pot lauda ca am vazut atatea doar asa din trecere
in fine daca treceti pe la Paris in Franta sa ma tineti la curent ca as fi bucuros sa va intalnesc ori pe care coleg,aliat sau dusman
 

DeletedUser

Da mah ...imi place la piscina ...nu ca tine sa pierd vremea prin pesteri ...vara, cand lumea sta cu ..... umbreluta-n sus la plaja! :)

Rosito, depinde de momentul cand imi iau concediu, precum si de alte multe lucruri ...de pilda daca vreau sa merg cu copil mic in concediu, prefer Antalya, am tot ce vreau langa mine, nu trebuie sa ma misc foarte mult. Daca vreau sa vizitez, nu ma duc in Antalya!!!! Prefer Italia. Desi am vazut Venetia, as mai dori sa merg cel putin o data! Imi place si mie sa vizitez, intotdeauna nu ratez obiectivele importante aflate in locurile respective!

Chiar daca mergi in Antalya, unde la all inclusive esti cam legat de hotel ca ai tot ce-ti trebuie acolo (casa, masa, disco, mici spectacole, jocuri recreative pe timpul zilei, piscina, mare etc.) poti vizita urmatoarele:
- ai orasul de vizitat, centrul si portul (bazare putine si cam scumpe, eu am cautat aur si am renuntat);
- poti face o excursie la Pamukkale ca sa vezi cascadele calcaloarese (este foarte interesant), tot aici vei vedea Amfiteatrul din Hieropolis si Piscina Cleopatrei - 60E/persoana;
- poti sa te plimbi pe coasta (eu am fost la Kemer) in oraselele invecinate - am facut o excursie cu corabia timp de o zi (popasuri in golfulete, sarituri in apa, poze cu capitanul etc.) - 40E/persoana;
- aaa si sa nu uit, m-am dat cu parapanta pe mare (inaltata de salupa pe apa :)) - 25E (30min.)

Nu sunt o persoana chiar sedentara :)
Mai spune-ne de Grecia ... eu as dori sa merg in viitor, poate imi recomanzi niste locri!
 
Ultima editare de un moderator:
Sus