Alegere dificila a strategiei de joc

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Lumea 17 are viteza mica, trupele incete. Ce parere aveti despre strategia avantajoasa: ridica minele grabnic sau farmeaza cat mai mult.
Va rog sa va pronuntati, lasand in secundar factorii:
1. timp alocat/disponibil farmarii
2. sunt si barbari in preajma, dar nu exact in nas si multi
3. afilierea la trib
4. posibilitate de sitter

Deci opinia sa fie axata pe linia principala, adica intrinsec ce se cuvine la viteza mica: mine sau farmare. Secundar pot juca si factorii.
Tema pe extern vine din nelamurire personala si cer parerea voastra. Ia mult sa faci trupe de farmare, nivelele de mine cer timp si nu aduc mare beneficiu, pe treapta. E greu de vazut ce aduce mai mari foloase, ca strategie. Eu sunt relativ confuzat...Ca sa fac niste cai sunt obstacole mari...
Viteza mica ar presupune o plictisire inceata a jucatorilor si ceva beneficii pt firma, dar taman cei cu timp mult se dezvolta mai lesne, ca au si sitteri si pricepere.
Vizavi de raspunsuri, rog moderatorul de 17 sa tina la calitatea externului. O parere scurta dar cu un argument imi pare ontopic, una fara justificare sau cu alta tema imi pare nepotrivita.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6558

Cred că minele trebuie să fie la nivelul la care să permită cazarmei să recruteze trupe non-stop, fără a lua în calcul resursele suplimentare. De exemplu, la nivelul 1 al cazărmii, un lăncier costă 50+30+10. 6 pe oră înseamnă 300+180+10. Resursele venite din alte părţi, pentru clădiri.
 

DeletedUser6558

Şi când te atacă altul pe tine, cum faci? Ceri sprijin de la trib. Dar dacă nu eşti şef şi nu primeşti?
 

DeletedUser29146

Cheia succesului...nu ii poti spune asa...ca acu vine unu si se pune in locu tau ..pe satu tau...dar depinde de timpu disponibil...si de ce ai in preajma...eu de ex ma bazez pe farmare...minele inca sunt foarte mici...dar nu ma plang...caluseii mei calatoresc de zor...si nu vin niciodata goi...in orice caz aduc intr-o zi de 10 ori mai mult decat fac minele mele la ora actuala...
 

DeletedUser

depinde de zona ... daca nu am langa mine colegi fac topoare si ce va fi va fi ... decat sa stau si sa cer sprijin mai bine incep sa atac exact de cum expira protectia
 

DeletedUser29625

Şi când te atacă altul pe tine, cum faci? Ceri sprijin de la trib. Dar dacă nu eşti şef şi nu primeşti?


atat timp cat iti farmezi toti vecini si potentiali adversarii ,scade riscul de a fi farmat ,dar cand m-am referit ca topoarele sunt cheia succesului, nu am spus ca doar topoare fac, intro lupta direct topoarele sunt aproximativ de 5 ori mai bune ca lancile.
 

DeletedUser29146

atat timp cat iti farmezi toti vecini si potentiali adversarii ,scade riscul de a fi farmat ,dar cand m-am referit ca topoarele sunt cheia succesului, nu am spus ca doar topoare fac, intro lupta direct topoarele sunt aproximativ de 5 ori mai bune ca lancile.


Stim cu totii ca lancile nu sunt bune impotriva topoarelor...
 

DeletedUser

Cati playeri,atatea strategii:
Cineva poate sa prefere topoarele,sa sparga totul in zona si sa faca cat mai multe puncte la ODA
Altcineva poate sa se bazeze pe mine la inceput,daca nu are timp sau dorinta sa farmeze
O a treia persoana face cat mai repede grajdul,pentru a farma mai rapid cu LC
Si asa mai departe...

Nu exista strategia perfecta,exista doar jucatori ce stiu sa-si aleaga strategia in dependenta de cunostinte in domeniu,timp,vecini,sate de barbari
 

DeletedUser6558

atat timp cat iti farmezi toti vecini si potentiali adversarii ,scade riscul de a fi farmat ,dar cand m-am referit ca topoarele sunt cheia succesului, nu am spus ca doar topoare fac, intro lupta direct topoarele sunt aproximativ de 5 ori mai bune ca lancile.

Daca i-ai întrecut pe vecinii din zonă nu înseamnă că eşti la adăpost de atacuri de la alţi vecini mai îndepărtaţi. Eu încep totdeauna cu apărarea şi merge şi aşa.
 

DeletedUser28375

Cati playeri,atatea strategii:
Cineva poate sa prefere topoarele,sa sparga totul in zona si sa faca cat mai multe puncte la ODA
Altcineva poate sa se bazeze pe mine la inceput,daca nu are timp sau dorinta sa farmeze
O a treia persoana face cat mai repede grajdul,pentru a farma mai rapid cu LC
Si asa mai departe...

Nu exista strategia perfecta,exista doar jucatori ce stiu sa-si aleaga strategia in dependenta de cunostinte in domeniu,timp,vecini,sate de barbari

cel mai bun raspuns :)
 

DeletedUser

In caz ca nu ati observat,tema topicului e "strategia perfecta" , nu notiunea de "dodge"
Ca sa fiu si eu on topic :
@ Carrhae : E foarte bine ca stii sa te aperi fara sa ceri sprijin de la colegi,insa recomand apararea s-o faci de la al doilea sat in sus
Primul sat intotdeauna trebuie sa fie de atac.Pun pariu ca daca am intra ambii in aceeasi zi,eu voi face mai repede un full de atac decat tu unul de aparare si te-as innobila fara probleme
 

DeletedUser5596

Aparare cat mai multa sau atat cat iti permite ferma,in asa fel incat sa mai ai loc si pentru 500 ** pentru farmat,acuma la inceputul lumi daca ai 100 de cai esti rege
 

DeletedUser

as merge pe ideea ca lumea lenta cere mai degraba resurse spre trupele de farmare: lancii, cai. pana creste productia interna, ies doua barbi.
pe de alta parte viteza mica e buna pt cei care nu prea au timp: dau de 2/3 ori 2 comenzi pe zi si au terminat ziua cu bine...si alea predilect pe mine si defensiva.
e prima lume pe care topoarele imi par inutile cateva zile la inceput. e drept ca am si vecinatate barbara. sa dau 500 de galbeni pe un cal, pai e ca si cum face mai mult sau egal cu o constructie.
intrebare de afon: daca mixex CU si L, mai mor din L?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus