Cutiuţa cu greşeli

  • Autor subiect DeletedUser3919
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser3919

Plecand de la topicul http://forum.triburile.ro/showthread.php?t=22036
precum si de la regula:

1.4. Va rugam sa evitati reprosurile cu privire la greselile gramaticale sau de scriere la adresa jucãtorilor. Dacã greselile gramaticale sau de scriere ale unui jucãtor sunt atât de mari încât continutul mesajului se pierde, puteti raporta acel mesaj. Un administrator sau un moderator se va ocupa de acea problemã.

consider ca aceasta este valabila doar pe forumul international unde se scrie numai in engleza iar utilizatorii apartin mai multor natii. Intr-adevar aici greselile gramaticale pot fi ignorate caci nu ii poti cere unui rus sa vorbeasca la perfectie limba engleza.

Avand in vedere ca suntem pe un forum romanesc iar utilizatorii acestuia sunt in exclusivitate romani, consider ca aceasta regula este un afront adus limbii romane. Mai mult, contribuie la propagarea inculturii. Orice roman trebuie sa aiba respect fata de limba sa materna si sa faca tot ce-i sta in putere pentru a o vorbi si scrie corect.

In concluzie, propun scoaterea acelei reguli si deschiderea unui topic ce poate fi numit "Cutiuţa cu greşeli" (Veghind limba maternă). In acest topic, orice utilizator poate publica greselile gramaticale intalnite pe forum (fara greseli de typing) facand in acelasi timp corectarea lor.
Sa nu uitam ca greseala este omeneasca si ca aceasta corectare nu are nimic tendentios. De asemenea, pentru probleme sau nelamuriri privind gramatica limbii romane, utilizatorii pot cere ajutorul altor utilizatori tot pe acest topic.
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Dupa cum spune regula, mesajele continand greseli gramaticale se rapoarteaza, moderatorii putand interveni in corectarea lor. Parerea mea ca topicul propus nu are oportunitate, dand ocazia de noi polemici. Sa nu uitam totusi ca este un forum specializat, al unui joc on-line.

Deci : contra (daca nu aveti alte argumente tema se va inchide).
 

DeletedUser3919

Dupa cum spune regula, mesajele continand greseli gramaticale se rapoarteaza, moderatorii putand interveni in corectarea lor. Parerea mea ca topicul propus nu are oportunitate, dand ocazia de noi polemici. Sa nu uitam totusi ca este un forum specializat, al unui joc on-line.

Deci : contra (daca nu aveti alte argumente tema se va inchide).

Daca este un forum specializat al unui joc online trebuie sa ne batem joc de limba romana? Asa cum am mai spus, regula aceea este un afront adus limbii materne si incurajeaza propagarea inculturii. Prin astfel de reguli, jucatorii mai putin scoliti sau fara interes, sunt incurajati sa-si cultive necunostintele.
Poate unii chiar vor sa stie dar nu e nimeni sa le explice.

Topicul nu se doreste a fi unul care sa genereze polemici ci unul care sa vina in ajutorul utilizatorilor si unul care sa INNOBILEZE limba noastra materna.

Sa nu uitam ca primul paragraf din regulament este: Limba folosita pe forum este romana.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6558

Dacă îmi permiteţi. E de bun simţ să nu acuzi pe cineva care scrie pe net pe un forum că a greşit o literă. Pe tastatura mea nici nu se mai văd literele. Bun. Asta nu înseamnă că trebuie să devină o REGULĂ să scrii greşit. Dacă cineva ar face o statistică cu textele de pe forumul ăsta, ar înţelege ce vreau să zic.
 

DeletedUser3919

M-am referit la greselile gramaticale si nu cele de tastare. Apoi chiar daca nu se mai vad literele pe tastatura se vede pe ecran si ai posibilitatea sa corectezi.
De asemenea, se poate vedea cine face greseli din graba si cine din nestiinta. Eu tocmai la cele din nestiinta ma refer si consider ca daca inchidem ochii si nu corectam greseala, ii facem mai mult rau.
Stii, se spune ca prieten nu este cel care te aplauda neconditionat la orice actiune pe care o intreprinzi ci cel care iti atrage atentia unde gresesti dandu-ti astfel posibilitatea sa te corectezi.
Asta este si scopul topicului propus... ajutor pentru a ne corecta greselile.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser431

Să înţeleg un lucru. Aici va trebui să semnalăm eventuale greşeli de scriere, gramaticale. Hmm, păi ar deveni o vânătoare de posturi, deoarece vor fi nenumărate greşeli de semnalat. Iar dacă ar fi să semnalăm tot, atunci aş putea să semnalez şi din acest topic faptul că nu se scrie cu diacritice. Tot un "afront" adus limbii române, este. Iar noi dorim să o înnobilăm, nu Megara?

Hai mai bine să lăsăm totul aşa cum este, pentru că ideea în sine a generat polemici, după cum bine observi. :"
 

DeletedUser184

acest forum nu este unul legat de lingvistica ci unul pentru un joc si anume jocul triburile (versiunea romana), drept urmare propunerea, din punctul meu de vedere, se respinge.

cu toate ca nu doresc sa vad persoane ce nu stiu sa faca acordul intre subiect si predicat sau sa lege doua cuvinte, nu putem impune anumite reguli de conduita in ceea ce priveste limba romana.
aratandu-i cu degetul nu rezolvam nimic.

pe scurt - contra acestei propuneri.
 

DeletedUser7039

Lamine are dreptate!

Si pentru ca Lamine are dreptate, sustin propunerea Megarei..
 

DeletedUser3919

lamine, nimeni nu a zis sa-i arati cu degetul si am zis ca nu e un topic de polemica
Am spus clar "In acest topic, orice utilizator poate publica greselile gramaticale intalnite pe forum (fara greseli de typing) facand in acelasi timp corectarea lor."
Nu am zis nicaieri sa fie postat si utilizatorul care a facut greseala. Am zis ca se publica greseala si se face corectia.

Exemplu:
asi fi fericita si pana tarziu afara
sau
ti-asi spune ca mi-a fost dor de voi

corectie: as si ti-as

Invatam din greseli... e tot o forma de invatare si chiar una care da roade foarte bune.
 

DeletedUser17004

Pentru.
Forum de triburi sau nu, suntem intr-o societate civilizata. Stim sa facem dodgeuri, sa dam fakeuri, dar nu sa punem o cratima corect?
Scriind incorect nu ii respecti pe ceilalti care citesc ce ai scris.
 

DeletedUser

si eu sunt pentru. motivele au fost spuse de megara si dark syryus
 

DeletedUser

Nu vad de ce s-ar scoate acea regula si s-ar introduce acel topic. Topicul nu ar isca in mare parte decat dispute inutile. Da, e de dorit o cat mai buna exprimare pe forum, fara greseli, dar sa nu uitam totusi ca acesta este forumul unui joc in cele din urma. Fiind forumul unui joc are alt rol. Daca textul nu poate fi inteles postarea poate fi reportata, iar cel care a postat-o pedepsit.

Ca sa rezum, sunt contra propunerii.
 

DeletedUser

M-am referit la greselile gramaticale si nu cele de tastare. Apoi chiar daca nu se mai vad literele pe tastatura se vede pe ecran si ai posibilitatea sa corectezi.
De asemenea, se poate vedea cine face greseli din graba si cine din nestiinta. Eu tocmai la cele din nestiinta ma refer si consider ca daca inchidem ochii si nu corectam greseala, ii facem mai mult rau.
Stii, se spune ca prieten nu este cel care te aplauda neconditionat la orice actiune pe care o intreprinzi ci cel care iti atrage atentia unde gresesti dandu-ti astfel posibilitatea sa te corectezi.
Asta este si scopul topicului propus... ajutor pentru a ne corecta greselile.

dat fiind faptul ca nu mai stau in tara de vreo 5-6 ani, desi am auzit de noul doom, sincer l'am evitat...asa ca daca vrei poti sa imi gasesti cate greseali vrei....si m'ar penaliza....deci nu-mi convine...
 

DeletedUser3919

dat fiind faptul ca nu mai stau in tara de vreo 5-6 ani, desi am auzit de noul doom, sincer l'am evitat...asa ca daca vrei poti sa imi gasesti cate greseali vrei....si m'ar penaliza....deci nu-mi convine...
nu, nu ai inteles. Nu ma refer la cei care nu s-au conformat noilor reguli gramaticale. Nici eu nu am facut-o pe alocuri. Sunt destui care inca folosesc scrierea cu î in loc de â, sunt destui batrani care au facut scoala inainte de '53 si nu s-au conformat noilor reguli impuse in perioada comunista si nimeni nu i-a facut agramati. De fapt, acei batrani, conform noului doom, scriu mai corect decat scriu unii acum. Prin noul doom s-a revenit in mare parte la scrierea dinainte de '53.
Eu ma refer la acele aberatii gramaticale pe care le folosesc destui si care nu au existat niciodata in gramatica limbii romane. Din ceea ce am vazut eu, majoritatea greselilor sunt la folosirea cratimei si la scrierea cu doi i.
Asa cum am mai spus, nu postam utilizatorul care a facut greseala si doar greseala pe care o corectam si dam eventual cateva explicatii.
Si fiindca ai amintit de noul doom, putem face discutii si pe marginea lui. Poate asa, cei care doresc vor adopta si noile reguli.

Mai dau doua exemple intalnite in PM pe L5:

1. scrierea cu â si î
Forma gresita: âi; doborâ; neâncetat; învăţămînt
Forma corecta: îi; ; doborî; neîncetat; învăţământ

â se foloseste doar in corpul unui cuvant, nu se foloseste niciodata la inceput si sfarsit de cuvant (âi; doborâ) si nici in cazul cuvintelor compuse (neâncetat).

2. sunt / sînt
Cuvantul sânt nu exista in limba romana.
Cei care au adoptat scrierea cu â, folositi forma sunt
Cei care au ramas la scrierea veche cu î, folositi forma sînt
 

DeletedUser

Megara, tot respectul pentru această iniţiativă.
Sunt mulţi agramaţi pe aici, de ce să-i încurajăm impunând reguli care-i protejează (că nu ai voie să le atragi atenţia).

Nimeni nu-i perfect şi nu cred că e cineva pe aici care nu are nicio (sau nici o?!) scăpare când redactează un mesaj, dar încercăm să ne apropiem de perfecţiune.

Am văzut cazuri de genu: "pleca-ţi", iar folosirea greşită a cratimei abundă în mesajele respectivei persoane.

Sunţin ideea. Sunt şi alte forumuri care au făcut astfel de campanii. Aici de ce nu se poate? Pentru că suntem pe un forum InnoGames şi ar trebui să ne limităm doar la joc şi la plătirea contului premium?
 

DeletedUser3919

nu cred că e cineva pe aici care nu are nicio (sau nici o?!) scăpare

Eh, marturisesc ca nici eu nu am adoptat aceasta noua regula pentru simplul fapt ca nu vreau sa gresesc cand inca nu sunt lamurita pe deplin. Inca fac exercitii de una singura. Poate invatam impreuna ;)

Conform DOOM2, se scriu intr-un singur cuvant toate formele pronumelui negativ compus (niciunul, niciuna) si ale adjectivului pronominal corespunzator (niciun, nicio) formate din adverbul nici si pronumele nehotarate unul/un, una/o.
- pronume negativ: N-a venit niciunul (nimeni). Niciuna nu ma intereseaza.
- adjectiv pronominal: N-am niciun chef sa fac asta. N-are nicio vina.

Se scriu separat in cazurile:
- adverb + articol: Nu e naiv si nici un om nestiutor.
- adverb + numeral: N-are nici un prieten. (hint: N-are nici (macar) un prieten)
- conjunctie + numeral: Nu astept nici o zi, am nevoie acum.
- conjunctie + pronume nehotarat: Nu-mi place nici unul, nici celalalt.

Teoria e simpla, practica ne omoara :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

mdap...mai ales ca DOOM2 a fost "iesit pe piata" in anul cand am dat bacu'. crima si pedeapsa s-a numit sa scriu conform noilor "legi" intrate in vigoare
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus