Sondaj setari L24

Sunteti de acord ca urmatoarea lume sa aiba setarile acestea ?

  • DA

    Voturi: 115 65,7%
  • NU

    Voturi: 60 34,3%

  • Total votanți
    175
  • Sondaj închis .
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Cum Inno deschide servere tw in tot mai multe tari, eu zic ca serverul romanesc ar trebui sa atraga prin ceva, precum alte servere care reusesc sa inoveze si sa fie originale. Variatii de viteza, limita de membrii, prezenta unor trupe gen arcasi, arme la paladin sau cladiri precum biserica s-au facut destule iar tw 7.0 nu aduce schimbari prea multe in ce priveste strategia jocului ori un progres in acest sens.

Din discutii la cel mai inalt nivel datorita (sau din cauza) lui flex a rezultat ca astfel de efecte ar avea unele setari mai neobisnuite.

Asadar, ce-ar fi daca aceasta lume ar avea, pe langa parametrii obisnuiti, conditii de genul :

Fiecare trib are maxim 1 aliat si /sau un pna, iar sprijin sa poti da doar catre colegi sau aliati.


Pro : Se ridica nivelul de joc al serverului, se elimina prieteniile "din umbra" etc.

Contra : Dureaza prea mult, multe razboaie sangeroase, super-actiune etc.


Cum vi se pare ? Votati DA sau NU !
 

DeletedUser32877

categoric nu ..motiv ?
ar exista pe forum topic "aliatii" si nu ar avea rost

inbunatatiri poate cva de genu:
-atac/aparare 3d(chiar daca nu ar reflecta lupta macar ai vedea akolo ca se bat 5 topoare q 5 spade)
-strategi de atac(cva de genu).....
 

DeletedUser38137

Sprijin doar intre colegi ar fi o imbunatatire, s-ar face o alta strategie de joc, si treaba cu 1 pna/aliat ar im bunatati jocul dar dupa parerea mea tot ar fi mai multe aliante numai ca nu colorate :)
 

DeletedUser5168

1. PRO dar chestia cu "Doar o alianta/pna nu cred ca s-ar respecta decat daca s-ar face si sanctiuni daca se menajeaza un trib cu altul daca nu sunt aliati.
2. O viteza mai mare.. gen 2.3 , 2.4 .. ar fi genial, si cred ca toate "vipurile" s-ar baga aici.. ar fi mai multa actiune..
3. Bafta in continuare, ideea e buna :)
 

DeletedUser

pro

+ visul meu : barbari ce nu pot fi innobilati in primele 6 luni/un an ale serverului . sau limitarea innobilarii lor / player
 

DeletedUser

pro

+ visul meu : barbari ce nu pot fi innobilati in primele 6 luni/un an ale serverului . sau limitarea innobilarii lor / player

+ nu poti ataca colegii de trib/aliatii/PNa-urile (scapam de interne)
+ poti sprijini doar colegii de trib/aliatii/PNA-urile (s-a scris si mai sus, motivele sunt acolo) :D
 

DeletedUser35749

+mai putine continente si un speed maricel, ar fi chiar ok.
 

DeletedUser

contra. nu stiu de ce toti s-au grabit sa fie pro... hai sa o luam pe rand... chestia asta ar face sa dispara spike-urile, un lucru bun de altfel, ca nu pot sa am alianta cu barbarii. dar, cati din noi atunci cand cucereste un sat nu trimite si sprijin la secunda? cum ar fi sa nu pot sa sprijin satul pe care il cuceresc decat dupa ce il iau? sa zicem ca iau sat la 15 ore... logic ca imi bag sprijin la secunda (sau imediat dupa ce ajung nobilii pt cei ce nu au timpul necesar sa stea sa sincronizeze). fiindu-mi nepermisa sprijinirea satelor "rosii", inseamna ca iau un sat si nu pot sa mi-l sprijin pt destul de mult timp (timp in care omu poate sa dea recuperare de ii sta limba pluta, ca stie clar ca nu gaseste aparare in sat decat daca ultimul nobil l-am trimis cu aparare).
sunt pentru votarea setarilor legate de biserica, viteza server, paladin, arcasi si alte d-astea, dar propunerea asta mi se pare mai mult decat aberanta.
plus ca... nu avem voie decat o alianta si un PNA. ce se va intampla cu triburile formate din enspe academii si familie cu juma de harta? nu mai lasam n00bii sa joace? sunt jucator ofensiv, nu sunt adepta unui maldar de aliante, prefer 1-2 aliante bune si sigure, dar sunt cazuri cand astea nu sunt suficiente, mai ales la inceput de joc. dupa un anumit timp, cand raman triburi putine, sa zicem ca e ok, dar la inceput nu. sau, sa luam exemplul lumii 9, acolo unde nu e limita de membrii. nu am jucat mult acolo, dar faceam parte dintr-un trib de 400 de membrii, intinsi pe 7 K-uri (daca imi aduc bine aminte). cum sa ai o singura alianta si un singur PNA atata timp cat fiecare grup de membrii aveau granita cu alte triburi?
alta chestie, de ce daca eu am 200 de amici in diferite triburi nu pot sa le cer ajutorul? sa nu uitam ca cel mai bun aliat e colegul de harta, care nu mereu face parte din tribul tau sau tribul aliat. de multe ori am picat in zone rosii si mi-am facut aliante personale, cred ca toti au facut asta la un moment dat. de ce trebuie sa ma bazez doar pe ce e albastru sau bleo cand vecinu ajunge mai repede cu ajutor?

L.E.: adex, de ce nu ne lasi sa vedem cine si cu cine a votat?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

In special catre proponent, in general catre toti cititorii: asezarea configuratiei respective (restrictie aliati, PNA, sprijinire) trebuie servita cu instrumentele. Daca nu sunt instrumentele de configurare, atunci propunerea cade in derizoriu. Caci instrumentele trebuie sa se adreseze catre ingradirea calitatii de membru al unui trib, catre bulversarea componentelor triburilor diverse, catre puterea conducatorilor unui trib care asista la bogate plecari, veniri, reveniri. Trebuie sa se adreseze si calitatii relatiilor de alianta si PNA caci ele vor fi redefinite in practica, trebuie sa se adreseze si pervertirii culorilor, sa se adreseze si chestiunilor pertinente ridicate de cofurimista mine. Voltaire zicea: "amice, cand vorbesti cu mine, defineste-ti termenii". Caci unii membri ai guvernamantului au indicat acum mai multe luni posibilitatea platii de catre stat a unei sume pt colectionarii de bonuri fiscale, fara a preciza metodologia si resursele. Nu ma mira ca au fost deja postari pro si contra. Teoria este incitanta, practica ne omoara, asa ca tema trebuie detaliata indeajuns de mult incat sa fie valida de sondaj, cu apreciere pt Lord Adex observ.

Banc.
Un intelept chinez ii zice unui taran: "da, fa asa".

Putem noi examina situatia pe baza recomandarii inteleptului chinez? Nu tre sa stim despre ce e vorba?
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Asa a fost facut sondajul, nu mi s-a parut relevant sa fie facut public userul. Poate data viitoare :)
 

DeletedUser

Eu am votat cu "nu" (printre putinii)!!!

Ce farmec mai are atunci cand ai cont in tribul dusman, iar un coleg de-al tau (dusman, oficial) ia un sat langa contul tau si spune: "Trimite 4-5 ferme de sprijin pana ajung eu cu trupele, iar apoi ti le trimit acasa, sa nu se prinda astia!" :D

Alianta o poti face tu cu cate triburi vrei, nu trebuie sa fie albastru neaparat! Vorbesti cu ei si scrii la anuntul intern: Aveti grija ca suntem aliati cu triburile x, y, z!
Simplu!
 

DeletedUser

Ar trebui gandita bine problema asta,mine are dreptate in multe privinte,si sprijin si menajarea triburilor care au multi prieteni.
Mult mai interesanta mi s ar parea ideea de a deschide o lume pe care sa nu poate intra toti noobii,nu stiu,sa intre doar membrii mai vechi de .... luni/ani,nu stiu,ideea ar fi sa intre doar jucatorii care au ceva experienta.+ o viteza buna bineinteles.acolo am vedea un joc foarte frumos la un nivel mai inalt.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser25046

contra. nu stiu de ce toti s-au grabit sa fie pro... hai sa o luam pe rand... chestia asta ar face sa dispara spike-urile, un lucru bun de altfel, ca nu pot sa am alianta cu barbarii. dar, cati din noi atunci cand cucereste un sat nu trimite si sprijin la secunda? cum ar fi sa nu pot sa sprijin satul pe care il cuceresc decat dupa ce il iau? sa zicem ca iau sat la 15 ore... logic ca imi bag sprijin la secunda (sau imediat dupa ce ajung nobilii pt cei ce nu au timpul necesar sa stea sa sincronizeze). fiindu-mi nepermisa sprijinirea satelor "rosii", inseamna ca iau un sat si nu pot sa mi-l sprijin pt destul de mult timp (timp in care omu poate sa dea recuperare de ii sta limba pluta, ca stie clar ca nu gaseste aparare in sat decat daca ultimul nobil l-am trimis cu aparare).
sunt pentru votarea setarilor legate de biserica, viteza server, paladin, arcasi si alte d-astea, dar propunerea asta mi se pare mai mult decat aberanta.
plus ca... nu avem voie decat o alianta si un PNA. ce se va intampla cu triburile formate din enspe academii si familie cu juma de harta? nu mai lasam n00bii sa joace? sunt jucator ofensiv, nu sunt adepta unui maldar de aliante, prefer 1-2 aliante bune si sigure, dar sunt cazuri cand astea nu sunt suficiente, mai ales la inceput de joc. dupa un anumit timp, cand raman triburi putine, sa zicem ca e ok, dar la inceput nu. sau, sa luam exemplul lumii 9, acolo unde nu e limita de membrii. nu am jucat mult acolo, dar faceam parte dintr-un trib de 400 de membrii, intinsi pe 7 K-uri (daca imi aduc bine aminte). cum sa ai o singura alianta si un singur PNA atata timp cat fiecare grup de membrii aveau granita cu alte triburi?
alta chestie, de ce daca eu am 200 de amici in diferite triburi nu pot sa le cer ajutorul? sa nu uitam ca cel mai bun aliat e colegul de harta, care nu mereu face parte din tribul tau sau tribul aliat. de multe ori am picat in zone rosii si mi-am facut aliante personale, cred ca toti au facut asta la un moment dat. de ce trebuie sa ma bazez doar pe ce e albastru sau bleo cand vecinu ajunge mai repede cu ajutor?

Subscriu.

Mi se pare chiar aberant sa iei un sat si sa nu poti trimite sprijin spre el decat dupa ce l-ai inobilat :)
 

pirates406

member
Scor reacție
0
pro... e ceva nou, chiar daca momentan e doar o propunere, pe mine si pe multi altii i-ar atrage...
 

DeletedUser38518

Subscriu.

Mi se pare chiar aberant sa iei un sat si sa nu poti trimite sprijin spre el decat dupa ce l-ai inobilat :)

presupun ca ar putea rezolva problema asta foarte usor...sa te lase sa trimiti sprijin in astfel de cazuri,si in caz ca nu ai luat satu,sa se puna ca vizita si sa se intoarca(cum e cand ataci in perioada de pace de sarbatori)
 

DeletedUser38137

Nu văd care e problema, pe tribalwars.net a fost o astfel de lume și a fost super tare ;) Nici dușmanul nu poate să trimită sprijin la secundă așa că nu văd unde este problema, în felul acesta lupta se duce stric pe graniță, nu te mai apuci să iei sate in mijlocul inamicului.
 

DeletedUser

presupun ca ar putea rezolva problema asta foarte usor...sa te lase sa trimiti sprijin in astfel de cazuri,si in caz ca nu ai luat satu,sa se puna ca vizita si sa se intoarca(cum e cand ataci in perioada de pace de sarbatori)

nu e corect nici asa. eu de multe ori m-am trezit cu astfel de atacuri, prostii si-au uitat trupele la mine in sat si m-am atacat ca sa am profit la firma de pompe funebre.
faza e ca adex a venit cu propunerea asta incompleta. atunci cand altii vin cu propuneri, am observat ca le cere argumentate si detaliate. eu am venit cu argumente nu ca nu ar fi o chestie buna, doar ca in forma in care este prezentata lasa senzatia ca a fost gandita de un jucator de 300 de puncte care acum 5 zile a descoperit jocul
 

DeletedUser

Propun si alte "straie" pentru paladin..ceva de brand..asa cu siguranta ar atrage-o si pe vecina mea pe triburi!:eek:
ce setari sunt astea bre?iar cei care le sustin sunt doar niste pusti, care nu-si permit nici PP. pe ultimele 5-6 lumi cu totii am vrut o setare comuna: VITEZA MAI MARE! si daca se poate fara BISERICA.
Ne-au prostit cu injumatatirea, sa crestem viteza de dezvoltare pe bani...dar la trupe??

mai ca mi-as face 50 de clone sa votez nu si sa se inchida topicul asta fara rost..
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus