Exista viatza dupa moarte?

  • Autor subiect the patriot
  • Data de început

DeletedUser

anofelu a spus:
in fiecare post afirmi "cred in dumnezeu"...ca de...repetitia e mama invataturii..

Esti rautacios, sa nu spun altfel. Pe aceasta pagina (5) am 9 postari, si-am afirmat "cred in Dumnezeu" in doar 2 postari. Unde e "in fiecare post"? Nu ca m-ar deranja, insa esti prea trufas si nu-ti sta bine. :)

anofelu a spus:
ignoranta ta ma obliga sa renunt putin la tonul serios si ma indeamna sa te bag si mai tare in ceata...(asta de la "vrasmasu'" vine)

Stai usor ca bate vantul, cine te-a mintit pe tine ca tu m-ai bagat in ceata?
Vezi, am zis eu ca esti trufas? Bubui, nu alta! :)
Daca am refuzat sa continui discutia cu tine pe problema Bibliei asta nu inseamna ca m-ai bagat in ceata. Eu am doar cunostinte generale, nu sunt expert. Pot si eu sa te "aduc" in domeniul meu de activitate si in mod sigur o sa ramai in ceata.
Daca tu esti un geniu iar noi n-am stiut imi cer scuze.

anofelu a spus:
apoi...cum ai ajuns tu la concluzia ca eu as nega existenta divinitatii?

:D Tu nici usturoi n-ai mancat nici gura nu-ti miroase. :D
Acum ce sa fac? Sa-ti dau citate din postarile tale? Ai uitat tot ce ai scris?
Aaaa, da, esti dinamovist! :D

anofelu a spus:
sa nu-mi spui ca ai gandit...ai rationat...ceea ce din punctul tau de vedere e un...pacat
sa nu uiti sa spui duhovnicului la spovedanie ca ai rationat

Te intreb eu pe tine: in momentul in care ai scris aceasta tampenie, ai rationat?
Cand am sustinut eu ca "a gandi" e un pacat? Exact ce am spus intr-un alt post, tu nu citesti decat ce-ti convine, argumentele celuilalt nici nu le bagi in seama. Eu chiar am postat un articol in care, cu exemple concrete, se demonstra ca Biblia te indeamna sa cauti, sa cercetezi, sa te convingi. Adica sa gandesti cu bibilica ta.
Din acest moment prefer sa nu mai discutam, esti prea negru in cerul gurii si tu nu stii decat sa jignesti pe cel ce nu-ti agreeaza ideile.
 

DeletedUser19095

the patriot...esti amuzant...:)
din momentul in care am constatat ca nu ai capacitatea de a depasi blocajele mentale care iti incorseteaza in mod dramatic gandirea si iti mentin un nivel de intelegere foarte scazut ti-am spus ca voi schima tonul discutiei...
observ ca te lezeaza profund schimbarea, in asa masura incat nu mai poti continua un dialog...

eu nu am mastere nici in biblie, nici in dogmatica, nici in biologie, nici in chimie, nici in fizica, nici in astronomie, in nici o stiinta la descoperirile careia am facut apel in incercarea de a te face sa iti depasesti conditia...pana la un punct am crezut ca mimezi incapacitatea de a intelege si corela spusele mele "de dragul" unei polemici...dar nu...surpriza...nu mimai nimic...erai tu insuti si astea erau capacitatile tale.
mi-e teama sa te intreb care e specializarea ta...s-ar putea sa fiu si acolo mai competent ca tine(asta apropos de ceata)
stiu...sunt trufas...si ca sa fiu si mai trufas iti spun ca da...sunt un geniu...sunt un geniu in comparatie cu tine :)

ar fi destul de trist un dialog cu tine daca nu as aprecia umorul involuntar pe care il degaji in multe momente...esti bun la asta...ca mai toti asemenea tie :)
ma amuzi...ma amuza la tine incercarile de a fi ironic, incercari din care transpar anumite complexe, anumite nevoi nesatisfacute si mai ales lipsa de incredere in sine pe fondul dificultatii de autodefinire.

ce sa o mai lungesc...am sa te imbarbatez cu indemnul care imi place atat de mult pentru umorul involuntar: "esti cel mai tare...tine-o tot asa!":)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Exact ce-ti spuneam. Oricum, am remarcat faptul ca recunosti asta. :)
Conform DEX: trufie inseamna aroganta, semetie, orgoliu, infumurare.
Sau, cum spunea Sfantul Augustin, "trufia nu este maretie, este infumurare. Infumurarea pare mareata, dar de fapt este o boala".
Conform DEX: geniu, cea mai înaltă treaptă de înzestrare spirituală a omului, caracterizată printr-o activitate creatoare ale cărei rezultate au o mare însemnătate.
:D Eu nici nu ma compar cu tine. De fapt, nici nu vreau sa fiu ca tine. Asta face diferenta.

Apreciez raspunsurile lui cavalleras. Ai avea de invatat si tu din atitudinea lui, corecta, modesta, fara aere de geniu neinteles.

PS. Ca de obicei, eviti tot ce nu-ti convine. Daca n-ai fi fost infumurat ti-ai fi cerut scuze pentru exagerarile din postul anterior.
Hai sa punem capat discutiei, deja facem spam si presimt ca nu mai dureaza mult pana ma injuri. :)
 

DeletedUser19095

da...stiu...trufia e un pacat...un pacat pe care tu si mai ales "sfantul" augustin il infierati...:)
da...iti repet...sunt genial in comparatie cu tine...insa geniala in comparatie cu tine este majoritatea oamenilor...

cavalleras nu este un exemplu demn de a fi urmat..."sfantul" augustin da...asa cum sunt demni de urmat toti "sfintii" si "parintii"...:)

in ultimul rand am citit ca presimti...tu presimti?
credinta si biserica iti permit sa presimti?
tu trebuie sa te increzi numai in sfanta scriptura...tot ce nu vine de acolo vine de la "vrasmasu'"

si de data asta chiar ca vine de acolo...presimtirea ta e incorecta...eu nu injur niciodata :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Subiectul era altul, oricum nu intereseaza pe nimeni in cine cred eu.
Daca vrei sa purtam o discutie in doi imi poti scrie in privat.
Cutia poştală iţi este 100% plină. :D :D :D Astept mesajele tale. ;)
 

DeletedUser19095

subiectul a fost inchis de catre cavalleras...are dreptate...omul nu este pregatit din nici un punct de vedere sa raspunda la o astfel de intrebare.

tu de pilda...tu si credinta ta sunteti un subiect mult mai abordabil...:D

deci...in care dumnezeu crezi tu?
 

DeletedUser

Extraordinar, tu esti cel mai pregatit de pe planeta. Pentru tine toti sunt prosti, numai tu esti destept.
Poftim, imi permit sa-ti dau "ignore". De-acum incolo vorbesti de unul singur. Si-asa esti obisnuit cu asta, esti unic pe aceasta planeta. Increzut ca tine mai rar intalnesti in viata.
 

DeletedUser

Istoria religiilor ne spune cam asa, pe scurt:
Crestinismul are ca principiu de baza Trinitatea, formata din Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Sfantul Duh. O paralela facuta intre acest principiu si corpul uman dezvaluie ca: Tatal reprezinta spiritul (corpul astral), Fiul reprezinta corpul fizic, iar Duhul Sfant reprezinta sufletul (corpul eteric).
Crestinismul afirma ca spiritul exista, deoarece da indicii asupra evolutiei lui, ramanand la ideea ca acesta va astepta Judecata de Apoi pentru a ajunge in Rai sau Iad. Acest lucru se desprinde din Biblia care a ajuns la noi, dar pana in al II-lea Conciliu de la Constantinopol, din anul 553, in Biblie exista notiunea de reincarnare a spiritului pentru evolutie. Atunci a fost exclus din Biblie cuvantul reincarnare, dar acest fenomen se regaseste implicit în textele biblice.
In secolele III - IV d.Hr. s-a produs scindarea Imperiului Roman, ceea ce a dus şi la scindarea Bisericii în una de apus si cealalta de rasarit. Declinul si apoi disparitia puterii imperiale din apus a dus la cresterea autoritatii episcopului de Roma care a luat numele de Papa. Ruptura totala dintre cele doua biserici s-a produs, insa, in anul 1054.
Biserica catolica se bazeaza pe filosofia nestoriana, evidentiind mai mult partea din viata lui Iisus, cu suferintele sale pana la rastignire. Biserica ortodoxa se bazeaza pe filosofia capadociana, care evidentiaza, în primul rand, transcendenta spirituala, care este superioara existentei materiale.
Puterea de a face minuni, prezenta de-a lungul istoriei crestinismului la persoanele declarate sfinte, este puterea de acces a acestora la fenomene extrasenzoriale, psihokinezice sau de legatura cu lumea de dincolo.
A, am uitat sa mentionez Islamul. Islamul este o religie monoteista importanta, fondatorul religiei musulmane fiinf Mahomed, un arab din Mecca. Pe la 40 de ani Mahomed a auzit în desert vocea Ingerului Gabriel. Apoi, la 47 de ani au aparut revelatiile. Allah al musulmanilor este unul si acelasi cu Dumnezeu din celelalte religii. Sunt mentionati in scrierile religioase, in afara de Mahomed, si alti profeti cum ar fi Adam, Noe, Avraam, Moise, Iisus.
Daca nu exista credinta în reincarnare, acest lucru contrazice pana si afirmatia ca profetii sunt trimisii lui Dumnezeu. De unde vin acestia dacă ei nu sunt spirite superioare venite din lumea astrala?

Ce spune in cartea facerea ? Ca Dumnezeu a creeat toate pentru om (cu cuvantul), si numai pe om l-a facut cu mana Sa si asupra lui a suflat suflare de viatza (adica suflet), deci nici un animal, pasare, peste.. nu are suflet, ci doar omul. Magarul cand moare, existenta lui s-a terminat ! In schimb, omul cand moare, sufletul lui ramane. Ia spune-mi si mie de unde ai luat informatia ca pn in anul 553 a existat cuvantul reincarnare in biblie, si daca te referi la biblia crestin ortodoxa.. ?? In alta ordine de idei, la inceput, cand ai spus ca religia crestina ca Talal reprezinta corpul astral, Fiul corpul fizic, si Sfantul Duh corpul eteric, ai gresit :D Noi credem ca Dumnezeu este unul singur, de o fiintza (deci o singura fiintza), dar intreit in persoane. Sfantul Spiridon a demonstrat acest lucru, folosind o piatra obisnuita. Datorita credintei lui, piatra a luat foc in mana lui, si a curs in acelasi timp apa din ea; caramida reprezentand pe Dumnezeu, lutul pe Tatal , focul pe Sf Duh si apa pe Fiul (daca nu ma insel..). Iar Fiul nu este corpul fizic, ci acesta a existat dintru inceput, impreuna cu Tatal si cu Duhul Sfant; Nu a aparut cand s-a intrupat. Argument pentru acest lucru gasesc in Biblie, la evanghelia dupa Ioan Cap 14, Vs 8-9: 8. Filip I-a zis: Doamne, arată-ne nouă pe Tatăl şi ne este de ajuns. 9. Iisus i-a zis: De atâta vreme sunt cu voi şi nu M-ai cunoscut, Filipe? Cel ce M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl. Cum zici tu: Arată-ne pe Tatăl? Ai spus ca "Biserica ortodoxa se bazeaza pe filosofia capadociana, care evidentiaza, în primul rand, transcendenta spirituala, care este superioara existentei materiale." Dar Diavolul nu e un spirit ?? In Biblie nu se spune ca oamenii pot ajunge mai presus decat ingerii ?? Pe primul loc in Imparatia cerului e cumva un inger sau e insasi Maica Domnului, care e de fapt un om.. ?? Ea era mai presus decat ingerii din timpul vietii, deoarece ingerul Gavriil s-a inchinat ei ! Ai zis ca : "Allah al musulmanilor este unul si acelasi cu Dumnezeu din celelalte religii". Permite-mi sa te contrazic. Treci peste dogmele ortodoxe cu bocancii, sper sa nu te superi, dar Alah nu e intrit in persoane, Mahomed nu a fost fiul lui Alah si nu a existat de la inceput, impreuna cu Alah, cum a fost Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu.. Tinzi sa dai dreptate ecumenismului, o religie eretica, care este combatuta de parintii manastirilor ;) Citeste despre ecumenism de la : Pr. Prof. Dumitru Staniloae, Pr. Galeriu, Sf. Nicolae Velimirovici.. s.a. Mai spui ca : "Sunt mentionati in scrierile religioase, in afara de Mahomed, si alti profeti cum ar fi Adam, Noe, Avraam, Moise, Iisus." Adam nu a fost profet ! Noe, Avraam, Moise au fost ! Iar Iisus nu este profet ci insasi Dumnezeu. Islamicii considera ca Iisus este profet, dar noi, ortodocsii Il recunoastem ca fiind Dumnezeu !
"Daca nu exista credinta în reincarnare, acest lucru contrazice pana si afirmatia ca profetii sunt trimisii lui Dumnezeu." Ce argument ai pentru asta ? tu intrebi : "De unde vin acestia dacă ei nu sunt spirite superioare venite din lumea astrala?" Nu vin din cer, din lumea astrala ! Sunt oameni ca oricare altii, care nu au decat un singur trup, si nu au mai avut nici unul pana atunci ! Moise, Avraam, Noe au vorbit cu Dumnezeu. Ei puteau face acest lucru prin credinta si curatire; si primind misiunea, au proorocit, ceea ce Dumnezeu le-a zis. Omul se naste pentru a-si inalta sufletul in viatza aceasta, urmand ca la sfarsitul ei sa fie judecat. Maria Egipteanca s-a nascut pacatoasa si a murit sfanta ! Sf. Apostol Pavel s-a nascut prigonitor de crestini si a murit Sfant ! De cate ori s-au reincarnat acestia ! Un exemplu mai elocvent pentru a demonstra ca oamenii nu se reincarneaza ar fi chiar talharul de pe cruce, care a facut rau toata viatza, a ucis, a furat.. (de obicei oamenii se rastigneau pentru omor si rascoala impotriva imperiului roman sau Cezarului) iar in ultima clipa s-a pocait. Mantuitorul i-a spus: Adevarat, adevarat zic tie, astazi vei fi cu mine in rai.. De ce nu l-a lasat sa se mai reincarneze de cateva ori ca sa se purifice ????? Daca nu era purificat nu era normal sa se reincarneze ?? Iar daca era purificat dc nu l-a trimis sa ajute pe altii sa se purifice ??
 

DeletedUser

"Plesuvule, tocmai gandirea e cea care ne indeparteaza de Dumnezeu... Atunci cand filtram totul prin prisma mintii, riscam sa ne batem inevitabil de la calea spre Divinitate."
Alta greseala dogmatica ! Ati ramas multi cu impresia ca in Biblie scrie "Crede si nu cerceta !". Va spun ca este o inventie ! In Biblie nu scrie asa ceva, dimpotriva, "Cereţi şi vi se va da; căutaţi şi veţi afla; bateţi şi vi se va deschide. Că oricine cere ia, cel care caută află, şi celui ce bate i se va deschide. " (Matei 7, 7-8) iar Iisus i-a spus lui Toma in evanghelia dupa (Ioan 20, 27) : "Apoi a zis lui Toma: Adu degetul tău încoace şi vezi mâinile Mele şi adu mâna ta şi o pune în coasta Mea şi nu fi necredincios ci credincios."
 

DeletedUser19095

mda...multe citate...din "sfanta", din "sfinti apostoli", din "sfinti parinti"...cuvinte multe...substanta putina...multa limba de lemn.
tu faci o eroare fundamentala...din care decurg alte multe erori

eroarea consta in preconceptia ca litera "sfintei" scripturi este irefutabila...
plecand de la premisa asta se pot construi nenumarate discursuri cu aparenta de adevar
problema apare la voi in momentul in care pe baza aceleisi litere irefutabile se fac analize corecte din punct de vedere logic dar in mod vadit absurde.
e...cu astea nu mai sunteti de acord...
sursa e aceeasi...cum e posibil totusi?
raspunsul e extrem de simplu..."sfanta" scriptura cuprinde nenumarate erori, contradictii, confuzii...vine intrebarea...cum poate fi astfel cuvantul divin inspirat? adica eronat, contradictoriu, confuz...raspunsul e la fel de simplu...poate fi asa pentru ca nu are nici o legatura cu divinitatea.

vorbesti de trinitatea latenta si de trinitatea manifesta, de identificarea fiecarei componente...vorbe multe...
hai sa ne oprim la ceva mai usor de inteles, mai evident

ai spus ca dumnezeu este unul singur...

iata ce porunceste yahweh poporului evreu prin moise:
1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.

ai recunoescut-o...e prima porunca din decalog
logica, chiar si cea a bunului simt, da ca si concluzie faptul ca exista mai multi dumnezei.

sunt convins ca nu esti de acord cu mine daca spun ca exista mai multi dumnezei.
ai putea sa imi spui de ce?:)




acum...despre reincarnare...
dumnezeu este bun...
dumnezeu este drept...

sufletele, dupa cum sustii, beneficiaza de o singura existenta...pentru a evolua spiritual
spune-mi daca esti bun...cum evolueaza spiritual sufletul unui bebelus care isi incheie existenta, evident, prematur?

si inca ceva...ce intelegi tu prin "evolutie spirituala"?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Zici ca: "raspunsul e extrem de simplu..."sfanta" scriptura cuprinde nenumarate erori, contradictii, confuzii...vine intrebarea...cum poate fi astfel cuvantul divin inspirat? adica eronat, contradictoriu, confuz...raspunsul e la fel de simplu...poate fi asa pentru ca nu are nici o legatura cu divinitatea." ?? Bun ! Da-mi exemplu de erori cuprinse in Sfanta Scriptura ! Eu stiu ca trebuie sa argumentezi ce afirmi.. Asa pot si eu sa spun ca plopul face mere..

Zici ca din :
"Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine." rezulta ca exista mai multi dumnezei..
Nu sunt de acord cu tine, bine inteles..
Spune Sa nu ai tu alti dumnezei in afara de Mine. Adica sa nu-ti imaginezi ca exista alti dumnezei.. !
Uita-te la porunca a 2-a. Se leaga ! "Sa nu-ti faci chip cioplit" La asta se refera cand spune "alti dumnezei", pentru ca evreii au cazut in pacatul idolatriei de mai multe ori.. Ei se inchinau unui vitzel de aur, ca lui Dumnezeu.. (bine intzeles k am si un exemplu.. chiar dupa 40 de zile Moise a gasit evreii inchinandu-se la un vitzel...)

M-ai intrebat ce intzeleg prin "evolutie spirituala". Poate nu e expresia cea mai potrivita ! Eu intzeleg prin ea, calea sufletului spre mantuire. Aceasta fiind chiar Iisus Hristos, care spune : "Eu sunt Calea, Adevarul si Viatza"

Acum sa-ti spun ce se intampla cu bebelusul care moare prematur..
1. Dumnezeu este drept.
Deci.. neavand nici un pacat, se mantuieste
2. Dumnezeu este bun.
De ce nu l-ar mantui ??
 

DeletedUser19095

bun...
erorile sunt nenumarate...contradictiile si confuziile asemeanea

ca sa nu introduc multe noi teme am sa ma limitez la eroarea fundamentala despre care am vorbit pana acum...la care am sa adaug numai una...

1.data creatiei(acum 6000 ani)
este o eroare...un neadevar...primul din lunga serie de erori cu care e "impanata" aceasta scriere.
ce e si mai "grav" e ca erorile sunt fundamentale

nu am sa repet ce am scris anterior despre...am sa punctez numai:
-schelete sau ramasite umane cu varsta mult peste 6000 ani(pana la 6.000.000)
-schelete si ramasite animale cu varsta mult peste 6000 ani(pana la 3.000.000.000)

-varsta pamantului, soarelui si sistemului nostru solar(4,5 miliarde de ani)
-varsta altor corpuri ceresti(aici nu are rost sa mai adaug numere)

2. potopul
am sa analizez acest neadevar din doua perspective:
a.perspectiva fenomenului in sine
b.perspectiva amplasarii in timp a fenomenului.

a. fenomenul, asa cum este descris(acoperirea pana si a celui mai inalt varf muntos), se specifica chiar si cu ce inaltime s-au ridicat apele peste cel mai inalt punct terestru...este pur si simplu IMPOSIBILA:)
cresterea nivelului oceanului planetar cu peste 8000 m nu se sustine in volumul de apa existent in sistem :)
adica...nu exista in circuit atata apa...:))

b. potrivit datarii biblice, potopul a avut loc in anul 2262 dupa geneza...cum sunt 4008 ani pana la iisus inseamna ca potopul a avut loc in anul 1746 i.e.n
la aceasta data se cunosc deja dinastiile egiptene anterioare, din timpul si ulterioare anului 1746 i.e.n.
pe acolo nu a ajuns potopul...:)


acum...
"Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine."
:)
faci o confuzie mai mult sau mai putin voita...:)
porunca numarul 2 se refera la inchinatorii la idoli...idolii sunt "figuri de lut" care, nu umbla, nu vorbesc etc.
este cu totul altceva..."figuri cioplite"
de exemplu...la poalele muntelui sinai, in timp ce moise era sus pe munte si vorbea cu yahweh, evreii au facut un vitel de aur la care s-au inchinat...e...ala era un "idol" nu un "dumnezeu"...bine...ala nu era vitel ci heruvim...dar e neimportant asta.




"M-ai intrebat ce intzeleg prin "evolutie spirituala". Poate nu e expresia cea mai potrivita ! Eu intzeleg prin ea, calea sufletului spre mantuire. Aceasta fiind chiar Iisus Hristos, care spune : "Eu sunt Calea, Adevarul si Viatza"

Acum sa-ti spun ce se intampla cu bebelusul care moare prematur..
1. Dumnezeu este drept.
Deci.. neavand nici un pacat, se mantuieste
2. Dumnezeu este bun.
De ce nu l-ar mantui ??"

sunt convins ca nu ti-ai dat seama...dar prin ce spui in ce am citat mai sus sustii redundanta vietii :)
reciteste...:p


inca ceva...ai scris intr-un post anterior ceva care m-a socat putin...anume ca maria, mama lui iisus si a celorlalti frati ai lui, ar fi mai presus de ingeri.
se poate ca eu sa fiu in eroare...nu sunt nici pe departe atotcunoscator cum spunea un antevorbitor.
asadar...de unde ai luat informatia asta?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

1. Spune-mi capitolul si versetul ! In Biblie nu scrie nicaieri clar ca data creatiei este acum 6000 ani. Totusi, teoria cu milioane de ani nu sta in picioare ! Data creatiei poate fi cuprinsa intre 6000 si 10.000 de ani ! Parintele Serafim Rose spune ca aceasta data este in jur de 7500 ani in urma.. Am sa iti demonstrez:
- Singura modalitate de a determina varsta unui obiect este analiza cu carbon. Aceasta metoda de datare se face numai prin comparatie. Analiza cu carbon nu poate decat sa determine diferenta dintre data cand a fost creat un obiect fatza de altul. (adica la cat timp s-a creat obiectul "x" dupa obiectul "y").
"Datarea cu carbon se foloseste doar pentru substante organice. Perioada de înjumătătire al Carbonului 14 este de 5700 de ani, deci e limpede că această metodă nu poate merge prea departe în urmă. Unii cred că se poate ajunge cu ea până la 20 000 de ani sau mai mult, dar aceasta ar implica atât de multe presupuneri, încât nu poate fi precisă. Chiar apărătorii ei spun că te poti încrede în ea cam până la 3000 de ani în urmă, dar, dacă se merge mai departe, devine din ce în ce mai putin demnă de încredere. Sistemul se bazează pe un întreg set de presupozitii." (Parintele Serafim Rose). Nu este o inventie de-a lui.. a fost cercetata metoda de datare si s-a descoperit ca are o marja de eroare destul de mare.
Ce om intreg la cap poate crede ca un os de om sau animal poate rezista cateva milioane sau chiar miliarde de ani ??? Pune tu un os de catzel sau de animal salbatec, daca socotesti ca e mai rezistent pe pamant si vezi daca mai este dupa 10 ani.. Intra in putrefactie !! Nu-ti dai seama ?? E usor sa lansezi o teorie, sa spui ca e verificata, dar sa nu aduci nici o dovada si apoi 90% din oameni o cred !
Bun ! Este vorba de varsta pamantului nu ?? Scrie in cartea "facerea" din Biblie ca Dumnezeu a creat mai intai lumina si corpurile ceresti iar apoi pamantul. Deci soarele, si celelalte, pot fi mai vechi..

2. a)
*Crezi ca daca ar ploua pana se acopera cel mai mare varf muntos, in locul cel mai inalt al pamantului adancimea ar fi de 8 metri, iar in cel mai jos adancimea ar fi de 8000 metri ?? Datorita gravitatiei pamantului iti poti da seama ca apa nu se distribuie uniform !
**Ai socotit si apa de la poli ? Daca s-ar fi topit gheatza.. ??
***Daca Dumnezeu a creat lumea, implicit a creat si apa ! Deci, ce-L oprea sa mai faca ?

b) Am indoieli in privintza dinastiilor.. sigur, datarile sunt facute probabil de aceeasi cercetatori care au datat si pamantul, nu ?
Oricum, potopul a tinut doar 40 de zile: "Potopul a ţinut pe pământ patruzeci de zile şi patruzeci de nopţi şi s-a înmulţit apa şi a ridicat corabia şi aceasta s-a înălţat deasupra pământului." (Facerea 7, 17) Cu 40 de zile in urma, puteau sa fie in egipt cate dinastii vroiau.. Datate cu carbon, e clar ca marja de eroare era mult mai mare de o luna si 10 zile.

bun..
*Nu mai stiu exact unde scria ca era bou sau vitzel, dar asta nu face subiectul discutiei..
*Nu fac o confuzie ! Stiu ca in porunca 2 este vorba despre idoli (chip cioplit). Am spus ca evreii ii considerau dumnezei.. nu ca erau !
*Deci.. De unde rezulta ca sunt mai multi dumnezei, din porunca: "Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine." Pentru ca spune "Sa nu ai alti dumnezei" si nu sa nu te rogi la ceilalti dumnezei.. De ce sa nu ai alti dumnezei ?? Pentru ca nu exista.. Mi se pare logic..

In legatura cu raspunsul meu despre "evolutia spiritului" voi fi mai explicit.

Am spus ca intzeleg calea (drumul) sufletului spre mantuire ! Ce am vrut sa spun cu : "Eu sunt Calea, Adevarul si Viatza" ? Poi calea este in Hristos. Este despatimirea ! Iisus a spus: "Adevărat grăiesc vouă: Cine nu va primi împărăţia lui Dumnezeu ca un prunc nu va intra în ea." (Luca 18,17). Deci nu sufletul are nevoie de trup, ci trupul este ca o pedeapsa (sau o incercare, un test) pe care a dat-o Dumnezeu oamenilor pentru pacatul lui Adam si al Evei, savarsit in Rai. Lupta noastra este spre despatimire, caci fiind slabi, cadem usor in pacat. Pruncul, insa, neavand nici un pacat, daca moare, ajunge direct in Rai..

"ai scris intr-un post anterior ceva care m-a socat putin...anume ca maria, mama lui iisus si a celorlalti frati ai lui, ar fi mai presus de ingeri."
Da ! Am scris si sustin afirmatia, dar mai intai trebuie sa-ti spun ca ai facut o greseala.. Iisus nu a mai avut frati ! Stiu ca in Scriptura, in faptele Sfintilor Apostoli, Cap 1 Vs 14 apare expresia : "Iisus si cu fratii Lui", dar daca ne uitam la context (Sf. Ap. 1, 13-14) : "13. Şi când au intrat, s-au suit în încăperea de sus, unde se adunau de obicei: Petru şi Ioan şi Iacov şi Andrei, Filip şi Toma, Bartolomeu şi Matei, Iacov al lui Alfeu şi Simon Zelotul şi Iuda al lui Iacov. 14. Toţi aceştia, într-un cuget, stăruiau în rugăciune împreună cu femeile şi cu Maria, mama lui Iisus şi cu fraţii Lui." Petru şi Ioan şi Iacov şi Andrei, Filip şi Toma, Bartolomeu şi Matei, Iacov al lui Alfeu şi Simon Zelotul şi Iuda al lui Iacov, acestia nu erau fratii lui Iisus dupa sange. Iisus tocmai ne invatza ca noi, oamenii, suntem toti frati intre noi. Noi suntem fii lui Dumnezeu Tatal, care ne-a creeat. Iisus este Fiul lui Dumnezeu, fiind Dumnezeu in acelasi timp ! Deci, noi suntem frati intre noi, si frati cu Hristos.

Daca Iisus ar fi avut mai multi frati, s-ar fi contrazis faptul ca Maria era fecioara si mama in acelasi timp, fiind fecioara inainte, in timpul si dupa nastere, asa cum scrie in Biblie (Matei 1,1): "Iată, Fecioara va avea în pântece şi va naşte Fiu şi vor chema numele Lui Emanuel, care se tâlcuieşte: Cu noi este Dumnezeu". Cum Iisus Hristos a trecut prin usile incuiate si S-a aratat apostolilor, asa S-a nascut fara sa strice fecioria Sfintei ! Deci.. daca Sfanta Maria ar fi avut mai multi copii, ori ii nastea pe toti din duhul sfant, ceea ce nu se putea, deoarece atuci ar fi fost mai multi Mantuitori, ori nu ar mai fi fost fecioara, si ar fi nascut pe ceilalti frati de la oameni, ceea ce ar contrazice scriptura.

Dunezeu i-a dat omului vointza proprie, pe care o poate folosi pentru a se desavarsi sau pentru a decade. De asemenea se spune in facere ca Dumnezeu l-a creat pe om cu vointza proprie, dupa chipul Sau, acesta fiind chemat sa devina la randul lui (omul) un dumnezeu (cu d mic :D ) prin har, adica a fost chemat sa atinga perfectiunea lui Dumnezeu, dar neavand puterea Creeatorului ! Mai exact ne cheama la asemanarea cu El, spre desavarsirea noastra. Iar in apocalipsa se spune ca oamenii vor ajunge mai rai decat diavolii. (pentru ca Dumnezeu l-a lasat pe om liber sa aleaga).

Fecioara Maria, fiind cea mai mare dintre oameni, pentru ca L-a nascut pe Iisus fara stricaciune. Ea a fost aleasa de Dumnezeu pentru aceasta misiune, fiind cea mai curata (spiritual) femeie care se nascuse pana atunci. Fiind capabila sa-L nasca pe Mantuitorul fara stricaciune, a fost facuta imparateasa a cerului. Ea ajungand pana in al 9-lea cer. Ca argument voi lua viziunea sfantului ap. Pavel, care a vazut-o pe Maica Domnului stapanind peste tot cerul, apoi ne prezinta ierarhia ingereasca, dupa Maica Domnului fiind Tronurile, Heruvimii si Serafimii (Treapta 1) Stapaniile, Domniile si Puterile (Treapta 2) Incepatoriile, Arhan ghelii si Ingerii. (Treapta 3) De aici putem vedea ca Arhanghelul Mihail, cel care l-a infrant pe diavol, nu era unul din cei mai puternici ingeri, ci era pe treapta a 3-a..
Iti pot da mai multe amanunte despre ingeri si misiunea lor, dar asta nu face subiectul discutiei.

Revenind la subiect, argumentul pentru ca fecioara Maria este mai presus de ingeri este luat tot din Biblie, viziunea lui Pavel..
Sunt sigur ca iti mai pot gasi si alta sursa, dar akm e prea tarziu..

Nb. man.. (:|
 

DeletedUser19095

"Spune-mi capitolul si versetul ! In Biblie nu scrie nicaieri clar ca data creatiei este acum 6000 ani. Totusi, teoria cu milioane de ani nu sta in picioare ! Data creatiei poate fi cuprinsa intre 6000 si 10.000 de ani ! Parintele Serafim Rose spune ca aceasta data este in jur de 7500 ani in urma.."

:))
asa zice "sfantul parinte" serafim?
pai daca zice "sfantul"...:)
nu scrie niciunde ca sunt 6000 ani...asta rezulta dintr-un calcul simplu:

Bărbat şi femeie a făcut şi i-a binecuvântat şi le-a pus numele: Om, în ziua în care i-a făcut.
3. Adam a trăit două sute treizeci de ani şi atunci i s-a născut un fiu după asemănarea sa şi, după chipul său şi i-a pus numele Set.
4. Zilele pe care le-a trăit Adam după naşterea lui Set au fost şapte sute de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
5. Iar de toate, zilele vieţii lui Adam au fost nouă sute treizeci de ani şi apoi a murit.
6. Set a trăit două sute cinci ani şi i s-a născut Enos.
7. După naşterea lui Enos, Set a mai trăit şapte sute şapte ani, şi i s-au născut fii şi fiice.
8. Iar de toate, zilele lui Set au fost nouă sute doisprezece ani şi apoi a murit.
9. Enos a trăit o sută nouăzeci de ani şi atunci i s-a născut Cainan.
10. După naşterea lui Cainan, Enos a mai trăit şapte sute cincisprezece ani şi i s-au născut fii şi fiice.
11. Iar de toate, zilele lui Enos au fost nouă sute cinci ani şi apoi a murit.
12. Cainan a trăit o sută şaptezeci de ani şi atunci i s-a născut Maleleil.
13. După naşterea lui Maleleil, Cainan a mai trăit şapte sute patruzeci de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
14. Iar de toate, zilele lui Cainan au fost nouă sute zece ani şi apoi a murit.
15. Maleleil a trăit o sută şaizeci şi cinci de ani şi atunci i s-a născut Iared.
16. După naşterea lui Iared, Maleleil a mai trăit şapte sute treizeci de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
17. Iar de toate, zilele lui Maleleil au fost opt sute nouăzeci şi cinci de ani şi apoi a murit.
18. Iared a trăit o sută şaizeci şi doi de ani şi atunci i s-a născut Enoh.
19. După naşterea lui Enoh, Iared a mai trăit opt sute de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
20. Iar de toate, zilele lui Iared au fost nouă sute şaizeci şi doi de ani şi apoi a murit.
21. Enoh a trăit o sută şaizeci şi cinci de ani, şi atunci i s-a născut Matusalem.
22. Şi a umblat Enoh înaintea lui Dumnezeu, după naşterea lui Matusalem, două sute de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
23. Iar de toate, zilele lui Enoh au fost trei sute şaizeci şi cinci de ani.
24. Şi a plăcut Enoh lui Dumnezeu şi apoi nu s-a mai aflat, pentru că l-a mutat Dumnezeu.
25. Matusalem a trăit o sută optzeci şi şapte de ani şi atunci i s-a născut Lameh.
26. După naşterea lui Lameh, Matusalem a mai trăit şapte sute optzeci şi doi de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
27. Iar de toate, zilele lui Matusalem, pe care le-a trăit, au fost nouă sute şaizeci şi nouă de ani şi apoi a murit.
28. Lameh a trăit o sută optzeci şi opt de ani şi atunci i s-a născut un fiu.
29. Şi i-a pus numele Noe, zicând: "Acesta ne va mângâia în lucrul nostru şi în munca mâinilor noastre, la lucrarea pământului, pe care l-a blestemat Domnul Dumnezeu!"
30. Şi a mai trăit Lameh, după naşterea lui Noe, cinci sute şaizeci şi cinci de ani şi i s-au născut fii şi fiice.
31. Iar de toate, zilele lui Lameh au fost şapte sute cincizeci şi trei de ani şi apoi a murit.
32. Noe era de cinci sute de ani, când i s-au născut trei feciori: Sem, Ham şi Iafet.

sper ca te-am lamurit aici...

datarea cu ajutorul carbonului radioactiv este doar una dintre metode...este cea mai cunoscuta si cea mai uzitata pentru ca, cel mai adesea, se dateaza fosile mai recente...pentru fosile suspectate a fi mai vechi(corespunzand erelor geologice mai indepartate in timp) sunt alte metode:

Datorită perioadei de înjumătăţire a izotopului de carbon-14, se pot data astfel doar obiecte nu mai vechi de 60000 de ani. Metoda poate fi însă extinsă şi pentru alte elemente chimice instabile, care se dezintegrează şi au perioade de înjumătăţire mult mai lungi. De pildă, potasiul-40, şi acesta un izotop radioactiv care se găseşte în plante şi animale, are o perioadă de înjumătăţire de 1,3 miliarde de ani. Mai mult, uraniu-235, cu o perioadă de înjumătăţire de 704 milioane de ani, toriu-232, cu perioada de înjumătăţire de 14 miliarde de ani, sau rubidiu-87, cu perioada de înjumătăţire de 49 miliarde de ani.
am sa ma abtin sa comentez "putrezirea oaselor":)


"Bun ! Este vorba de varsta pamantului nu ?? Scrie in cartea "facerea" din Biblie ca Dumnezeu a creat mai intai lumina si corpurile ceresti iar apoi pamantul. Deci soarele, si celelalte, pot fi mai vechi.."
da...asa e...cu o zi mai vechi...:)


"2. a)
*Crezi ca daca ar ploua pana se acopera cel mai mare varf muntos, in locul cel mai inalt al pamantului adancimea ar fi de 8 metri, iar in cel mai jos adancimea ar fi de 8000 metri ?? Datorita gravitatiei pamantului iti poti da seama ca apa nu se distribuie uniform !
**Ai socotit si apa de la poli ? Daca s-ar fi topit gheatza.. ??
***Daca Dumnezeu a creat lumea, implicit a creat si apa ! Deci, ce-L oprea sa mai faca ?"

aici iti tradezi lipsa cunostintelor elementare de fizica...nivelul oceanului planetar este acelasi peste tot...pacificul nu poate fi mai sus decat atlanticul sau marea mediterana sau marea neagra...
ultima fraza e maxim!!!:))))


in ceea ce priveste sufletul si bebelusul observ cu tristete ca nu ai inteles nici acum de ce din ce ai scris acolo rezulta redundanta vietii...:(



despre fratii lui iisus:
nu te-ai uitat unde trebuia...

Isus a plecat de acolo şi S-a dus în patria Lui. Ucenicii Lui au mers după El. Când a venit ziua Sabatului, a început să înveţe pe norod în sinagogă. Mulţi, când Îl auzeau, se mirau şi ziceau: „De unde are El aceste lucruri? Ce fel de înţelepciune este aceasta care I-a fost dată? Şi cum se fac astfel de minuni prin mâinile Lui? Nu este Acesta tâmplarul, feciorul Mariei, fratele lui Iacov, al lui Iose, al lui Iuda şi al lui Simon? Şi nu sunt surorile Lui aici între noi?” (Marcu 6:1-3

in ceea ce o priveste superioritatea mariei in fata ingerilor nu mi-ai dat inca decat afirmatii...astept inca textul care sa arate asta...sper ca nu imi vei da un text scris de catre un "sfant parinte". serafim, patrafir sau indiferent ce nume si-ar fi luat.
asta este nimi mai mult nici mai putin decat o "erezie" pe care si-a insusit-o intr-un mod grotesc biserica noastra...
un OM niciodata nu isi va putea depasi conditia...nu va putea vreodata sa fie macar egalul ingerilor...ca sunt DIVINI.
este ca si cum ai spune ca un animal e superior omului pemtru ca a salvat un om de la innec...de pilda.
cum o planta nu poate fi superioara unui animal, cum un animal nu poate fi superior omului...tot asa un om nu poate fi superior ingerilor
nu am nevoie de detalii despre ingeri...sunt "specialist" in ingeri.
astept inca textul cu maria...

b) Am indoieli in privintza dinastiilor..
nici nu ma asteptam altfel...:))
dinastiile nu au avut "intreruperi" cauzate de potop...se cunosc toti regii dupa succesiunea lor...ca si perioadele in care au domnit.

despre idoli...sau dumnezei...
sa inteleg ca tu crezi in zeul yahweh?
 
Ultima editare de un moderator:
Sus