Eseuri

DeletedUser23722

m-ai facut oarercum curioasa....:)..imi poti arunca un pm..evident,daca vrei:)
 

DeletedUser12196

hai sa-l scoatem de la naftalina.daca vreti...tema urmatoare este:
"invingatorul" (sau invingatoarea, cum va place mai mult);):)
 

DeletedUser

Eu sunt un învingător. Și, totuși...

Am atâta mânie în mine, încât îmi pot permite să port în stern şi în măduvă frustrările acestei lumi. Mi-am început periplul aici, între oameni, la fel de nefericit şi de disperat ca oricare. Creştinizat în păcat, am gustat din iertările Divinităţii la fel de mult pe cât tot El m-a hrănit cu pedepsele aplicate acestei lumi, cu precădere semenilor.Încerc în fiecare dimineaţă să uit durerea şi dezamăgirea din privirile de ieri ale contemporanilor, priviri uitate între blesteme şi neputinţă. Capitularea lor adună în mine regretul imunitaţii care îmi completează existenţa, imunitate reflectată la toate nivelele existenţei mele. Nimic nu mă atinge, nimic nu-mi devorează liniştile. Setat pe rutină, obişnuit cu regresul, împăcat cu involuţia, îmi reproşez până în oase cunoaşterile, răbdarea cu care m-au iubit, iertat şi înţeles semenii. Incapabil de orice forma de reciprocitate, inexorabil în faţa mediocritaţii, imun la fericirile mărunte ale semenilor aparţin acelui anturaj individual, solitar şi antisocial. Am ales solitudinea ca formă de protest a ceea ce sunt. Ceea ce poate avea iz de masochism este în fapt o coagulare a sangvinitaţii rezultate din suferinţele altora. Raţiunile colective percep doar eşecul afectului la nivel de grup. Ne putem purta mânia viscerală pe chip, în gesturi, în privire. Suntem invizibili pentru că aceasta a fost alegerea noastră. Lipsa implicării se compensează prin tendinţa de dominaţie asupra semenilor, aplicată prin experimentarea fatidică a eşecului. Nimeni nu ar face faţă unui proces public al conştiinţelor noastre. Condamnaţi la simularea unor destine reuşite, ne vom păstra pure doar igoranţa, instinctul supravieţuirii şi împlinirile de la periferia raţiunii afectului. Suntem capabili de a ne provoca rău mai abitir decât orice oştire a duşmanilor închipuiţi. Cât mai pot asista impasibil la acest masacru colectiv, la acest genocid afectiv pe care îl acceptăm cu resemnarea, dar şi cu mândria nulă a condamnatului? Cât voi mai suporta această invidie care mă încearcă atunci când privesc savoarea cu care semenii îşi devorează eşecurile? Voi ceda aprecierea avariţiei şi lăcomiei avarului, desfrânarea le-o cedez celor care preferă prostituţia - fie ea şi intelectuală, lenea şi comoditatea ni le-am însuşit genetic. Mânia nu ne aparţine decât superficial. Mânia i-o lăsăm Lui. Va veni momentul în care va fi necesar să ne convingă că Există. Prefer tagma celor nefericiţi în incertitudini. Am auzit, cândva chiar am ştiut, că El este, că El drege, că El ne iubeşte! Aş dori să-L cred, dar nu Îl simt aproape de mine, de tine, de nimicurile noastre!
 

DeletedUser

Mie, nu. Nu îmi place.
Revin, promit.. când voi fi ceva mai optimist. Sau..mai beat.
De viaţă...desigur. :)
 

DeletedUser431

aici nu a mai scris demult dragul nostru kspr....:)

M-am mutat pe blog şi m-am orientat mai mult pe informaţii factuale, dar mai am şi câteva poveşti ascunse pe acolo :) Sunt puse pe categorii deci ai cum să le descoperi.
Revin şi cu eseul meu despre învingători, învinşi şi competiţie :)
 

DeletedUser23722

M-am mutat pe blog şi m-am orientat mai mult pe informaţii factuale, dar mai am şi câteva poveşti ascunse pe acolo :) Sunt puse pe categorii deci ai cum să le descoperi.
Revin şi cu eseul meu despre învingători, învinşi şi competiţie :)

ti-am studiat si blogul:D...deh,curiozitatea asta :)
 

DeletedUser431

Kit-ul învingătorului

Perseverenţă
Ai căzut, te ridici şi mergi mai departe. Ştergi lacrimi, alungi gânduri negre, arunci lama, ştreangul şi te aşezi la masă. Iei o foaie de hârtie, un creion şi-ţi scrii memoriile. Ce-ai făcut? Ce-a dat greş, ce-a dat rezultate, le treci pe foaie, le citeşti, le reciteşti, adaugi, nu ştergi nimic, completezi şi memorezi. Refaci planul, îl aplici şi dai greş din nou. Retrăieşti aceleaşi sentimente şi renunţi? NU. Mergi în parc, te aşezi pe bancă, priveşti florile, trecătorii, cerul, citeşti o carte, te relaxezi. Ajungi la aceaşi masă, iei o altă foaie de hârtie, o aşezi lângă cea pe care ai scris anterior, îţi scrii memoriile şi le compari. Ce apare în plus? Ce-a dispărut? Reciteşti ambele foi, adaugi, nu ştergi nimic, completezi şi memorezi. Apoi aplici.

Cunoştinţe

Nu te grăbi! Ia o carte, citeşte-o. Mai ia una. Citeşte. Nu te grăbi! Sintetizează. Apoi treci la masă, deschide calculatorul, caută idei, caută situaţii asemănătoare, caută sfaturi. Închide calculatorul, ieşi în parc, intră în vorbă cu străini, află păreri. Întâlneşte-te cu prietenii, bea o bere, află păreri. Absoarbe informaţia, pune-o pe foaie, creează o poveste şi citeşte-o. Nu te grăbi! Asimilează fiecare cuvânt, descoperă-i fiecare sens.

Curaj
Stai drept! Strânge mâna cu fermitate, pune două degete pe încheietură, întoarce mâna cu dosul palmei în sus, discret. Vorbeşte clar, răspicat astfel încât să te faci înţeles uşor. Muşcă, zgârie, loveşte dacă ai dreptate. Dar nu te baza pe idei. Ideile se demontează la fel de uşor cum apar. Înjură dacă eşti înjurat, respectă dacă eşti respectat. Şi stai drept!

Nervi tari
"Nu-i bine, nu trebuia să faci aşa, nu merge aşa, mai bine era dacă..". Le auzi destul de des la început. Le auzi destul de des şi pe parcurs. Numai pe astea le auzi la sfârşit. Nu le băga în seamă, treci peste ele. Treci peste "Nu", taie-l din ecuaţie. Ascultă cu atenţie, dă din cap aprobator, zâmbeşte frumos, câte-un "Da" pe alocuri, "Mhm", "Ai dreptate", zâmbeşte frumos, mulţumeşte. Du-te la masă, ia o foaie, un creion şi scrie tot ce-ai auzit. După ce-ai terminat, ia foaia şi bag-o în sertar. O citeşti tu altă dată.

Integritate
Foarte multe oferte, idei în care tu nu crezi, oameni cu care nu vrei să ai de-a face, o să apară atunci când nu te aştepţi. Clişeic, nu? Nu merită ascultaţi dacă nu-ţi împărtăşesc credinţele. Reprezinţi o entitate şi vrei să fie foarte bine definită. Vrei să fii un învingător! Vrei să ai recunoaştere şi o poţi avea doar dacă urmezi o singură cale, nu 7. Nu te contrazice în idei, în păreri, în mesaje. Vei deruta, vei pierde! Te vei încurca.


Ai fost învins? Foloseşte kit-ul! Orice învins devine învingător, orice învins.. Nu există învinşi, doar cei ce renunţă la a mai încerca, laşi.

Mulţumesc Bubule! Aveam nevoie de un astfel de stimul. Mulţumesc Falcon Lady! Aveam nevoie de o astfel de temă.
 

DeletedUser23722

Kit-ul învingătorului

Perseverenţă
Ai căzut, te ridici şi mergi mai departe. Ştergi lacrimi, alungi gânduri negre, arunci lama, ştreangul şi te aşezi la masă. Iei o foaie de hârtie, un creion şi-ţi scrii memoriile. Ce-ai făcut? Ce-a dat greş, ce-a dat rezultate, le treci pe foaie, le citeşti, le reciteşti, adaugi, nu ştergi nimic, completezi şi memorezi. Refaci planul, îl aplici şi dai greş din nou. Retrăieşti aceleaşi sentimente şi renunţi? NU. Mergi în parc, te aşezi pe bancă, priveşti florile, trecătorii, cerul, citeşti o carte, te relaxezi. Ajungi la aceaşi masă, iei o altă foaie de hârtie, o aşezi lângă cea pe care ai scris anterior, îţi scrii memoriile şi le compari. Ce apare în plus? Ce-a dispărut? Reciteşti ambele foi, adaugi, nu ştergi nimic, completezi şi memorezi. Apoi aplici.

Cunoştinţe

Nu te grăbi! Ia o carte, citeşte-o. Mai ia una. Citeşte. Nu te grăbi! Sintetizează. Apoi treci la masă, deschide calculatorul, caută idei, caută situaţii asemănătoare, caută sfaturi. Închide calculatorul, ieşi în parc, intră în vorbă cu străini, află păreri. Întâlneşte-te cu prietenii, bea o bere, află păreri. Absoarbe informaţia, pune-o pe foaie, creează o poveste şi citeşte-o. Nu te grăbi! Asimilează fiecare cuvânt, descoperă-i fiecare sens.

Curaj
Stai drept! Strânge mâna cu fermitate, pune două degete pe încheietură, întoarce mâna cu dosul palmei în sus, discret. Vorbeşte clar, răspicat astfel încât să te faci înţeles uşor. Muşcă, zgârie, loveşte dacă ai dreptate. Dar nu te baza pe idei. Ideile se demontează la fel de uşor cum apar. Înjură dacă eşti înjurat, respectă dacă eşti respectat. Şi stai drept!

Nervi tari
"Nu-i bine, nu trebuia să faci aşa, nu merge aşa, mai bine era dacă..". Le auzi destul de des la început. Le auzi destul de des şi pe parcurs. Numai pe astea le auzi la sfârşit. Nu le băga în seamă, treci peste ele. Treci peste "Nu", taie-l din ecuaţie. Ascultă cu atenţie, dă din cap aprobator, zâmbeşte frumos, câte-un "Da" pe alocuri, "Mhm", "Ai dreptate", zâmbeşte frumos, mulţumeşte. Du-te la masă, ia o foaie, un creion şi scrie tot ce-ai auzit. După ce-ai terminat, ia foaia şi bag-o în sertar. O citeşti tu altă dată.

Integritate
Foarte multe oferte, idei în care tu nu crezi, oameni cu care nu vrei să ai de-a face, o să apară atunci când nu te aştepţi. Clişeic, nu? Nu merită ascultaţi dacă nu-ţi împărtăşesc credinţele. Reprezinţi o entitate şi vrei să fie foarte bine definită. Vrei să fii un învingător! Vrei să ai recunoaştere şi o poţi avea doar dacă urmezi o singură cale, nu 7. Nu te contrazice în idei, în păreri, în mesaje. Vei deruta, vei pierde! Te vei încurca.


Ai fost învins? Foloseşte kit-ul! Orice învins devine învingător, orice învins.. Nu există învinşi, doar cei ce renunţă la a mai încerca, laşi.

Mulţumesc Bubule! Aveam nevoie de un astfel de stimul. Mulţumesc Falcon Lady! Aveam nevoie de o astfel de temă.

o sa te mai stimulezi si alta data:D

Stai drept! Strânge mâna cu fermitate, pune două degete pe încheietură, întoarce mâna cu dosul palmei în sus, discret. Vorbeşte clar, răspicat astfel încât să te faci înţeles uşor. Muşcă, zgârie, loveşte dacă ai dreptate. Dar nu te baza pe idei. Ideile se demontează la fel de uşor cum apar. Înjură dacă eşti înjurat, respectă dacă eşti respectat. Şi stai drept!

de asta ar trebui sa tin eu cont...:)
 

DeletedUser431

:)
Aştept şi următoarea temă :D
Cât despre ce trebuie ţinut cont, într-un fel sau altul toate se leagă şi mai sunt destule lucruri ce trebuie luate în considerare pentru a fi un învingător. După umila mea părere, învingător eşti în fiecare zi în care te decizi să te trezeşti atunci când sună ceasul şi nu 5 minute după.
 

DeletedUser12196

dragilor, tema urmatoare este:
"RASTIGNIRI"":D
stiu ca nu e o tema obisnuita dar obisnuiam sa lucram astfel la cenaclul literar cu regretatul (cel putin pentru mine) Adrian Paunescu.;)
 
Sus