Infamia din Romania

DeletedUser

Sunt convins ca fiecare dintre voi a citit sau a auzit cel putin despre cazurile tot mai dese de cruzime a romanilor asupra animalelor. Zilnic, noi mesaje, stiri, imagini, arat aceeasi rautate de nedescris. Animale nevinovate sunt batute, chinuite, omorate de catre oameni ( oameni?) condusi de violenta si lipsiti de orice urma de umanitate.
Nu stiu cum mai putem vorbi despre dezvoltarea civilizatiei, respect, cand, tot mai des intalnim aceste comportari primitive primitive, lipsite de ratiune.
Personal, mi se pare de neinteles acesti oameni. Ma intreb, oare ei sunt constienti de ce fac? Sunt niste roboti? Masinarii extraordinare? Chiar asa de puternic infipti in aceasta lume materiala?
Va reusi Romania sa vindece aceste rani? Va reusi pana la urma sa invinga aceste mentalitati jalnice, aceste minti febrile?
E greu de spus.

La inceputul acestui an, jurnalistii straini s-au declarat vrajiti de frumusetea cailor din padurea Letea si lumea intreaga i-a admirat.
Acum sunt schingiuiti, batuti, cu rani adanci, unii cu picioarele rupte. Manjii zac epuizati la pamant si abia mai au puterea sa-si ridice capul. Sunt de toti 71 inghesuiti in tarcuri si condamnati la moarte. Feriti de ochii tuturor, localnicii si autoritatile din comuna CA Rosetti i-au alergat cu motocicletele, i-au prins cu laturi si i-au batut pana la sange. Flamanzi si insetati, aceste fiinte nevinovate sunt ca intr-un lagar al mortii.
O barbarie de pe urma careia unii castiga mii de euro. E de ajuns ca un cineva sa declare cu doi martori ca are citiva cai dintre cei prinsi acum si primeste pe loc intre 3 si 6 milioane pentru fiecare. Medicul veterinar si primarul recunosc ca totul se petrece la limita legalitatii. La fel si cel care ii cumpara.
De mieruri, de cand ONG-urile au semnalat masacrul cailor din Delta, pe internet s-a declansat o intreaga campanie. Aproape 8.000 de utilizatori ai unei retele de socializare au semnat o petitie catre presedintele Basescu cerandu-i sa opreasca uciderea acestor animale nobile.
Dar s-ar putea sa fie prea tarziu! 49 de armasari au fost deja incarcati in camioane, pe drumul spre abator. Raman in urma numai iepele foarte slabe si manjii. Firma din Brasov care intermediaza afacerea vinde carnea in Italia cu 3 euro kilogramul.
Oamenii revoltati continua sa publice mesajele lor: "S-a spus ca acesti cai distrug rezervatia naturala padurea Letea. Dar poate exista o solutie: relocarea lor, nu moartea! "
Caii urmeaza sa fie incarcati intr-un camion, apoi dusi cu vaporul pana la Tulcea si in cele din urma la un abator din Brasov. Este vorba despre animale care s-au nascut si au crescut in salbaticie, in padurea Letea, dar care au devenit peste noapte proprietatea unor localnici.

Dati-mi dreptul sa spun:

Mizerabil!
 

DeletedUser

Sper ca acest caz izolat al cailor sa nu degenereze si sa vad pupatorii de caini vagabonzi cum zbiara si cer construirea de adaposturi!
Am si eu animale (da, ma fraiere, sunt de la tara, nu beli ochii asa) si le hranesc! Nu imi bat joc de ele!
Nu-mi bat cainele niciodata, insa daca eu ii arat cusca cu mana, el merge acolo! LA PROPRIU! Stiu ca nu credeti! In fata animalului te impui cu atitudinea, nu cu forta!

Am deviat putin, insa sigur voi reveni!
Imi plac animalele, insa prefer sa vad un caine murind decat un om dandu-si sufletul pe holul spitalului! Ba desteptilor!


Revin!
 

DeletedUser

Eu nu ma uit, ca imi inchipui despre ce poate fi, avand in vedere faptul ca vine de la o clona!
 

DeletedUser

Stiu clipul. Am urmarit cateva secvente acum cateva luni, dar, nu am putut sa-l vad pe tot.
E cutremurator!
 

DeletedUser

Sper ca acest caz izolat al cailor sa nu degenereze si sa vad pupatorii de caini vagabonzi cum zbiara si cer construirea de adaposturi!
Am si eu animale (da, ma fraiere, sunt de la tara, nu beli ochii asa) si le hranesc! Nu imi bat joc de ele!
Nu-mi bat cainele niciodata, insa daca eu ii arat cusca cu mana, el merge acolo! LA PROPRIU! Stiu ca nu credeti! In fata animalului te impui cu atitudinea, nu cu forta!

Am deviat putin, insa sigur voi reveni!
Imi plac animalele, insa prefer sa vad un caine murind decat un om dandu-si sufletul pe holul spitalului! Ba desteptilor!


Revin!

uneori oamenii fac de 10 ori mai mult rau decat animalele asa ca in anumite situatii crede-ma ca prefer sa vad omul in locul cainelui
stii cum e,pe animale poti sa le dresezi ca sa nu faca rau (in 99% din cazuri ca sa nu par absurda) dar pe oameni nu
 

DeletedUser36071

Am urmarit si eu acel documentar ... bine, nu tot ... insa cam jumate ... nu sunt asa sensibil ca sa asociez acele imagini cu termenul "cutremurator" insa este oarecum trist ... animalele pe langa faptul ca mai mult de jumate din ele nu distrug mediul sau fac rau omului ... ba chiar sunt foarte benefice in natura ... ajung conserve ... adica ... de ce trebuie sa omoare atatia delfini cand pot manca si salata sau carne de pui? ( am vrut sa fiu putin ironic ) . Mda ... pacat ca probabil aceasta "disperare sau criza" pentru bani ... sau ... ce naiba determina omul sa recurga la asa metode brutale fata de niste animale care n-au nici o vina? Trist.
 

DeletedUser

Da' mai... oameni iubitori de animale...

1. omul este animal. Ati inteles, animalelor?
2. unele animale fac dezastre in natura... acum 100 de ani, cand erau mult mai multi elefanti in Africa, ei defrisau de-a dreptul padurile, unele animale nu protejeaza atat de mult mediul... sau in Australia cand s-au adus iepuri... au facut ravagii... pana la urma tot au trebuit omorati, nu se putea... Bine, ca nu direct, nimeni nu s-a dus sa arunce cu toporu' dupa ei...
3. nu stiu de ce tot vorbiti de cruzimea romnilor fata de animale... romanii inca au animale, cresc cai, oi, capre, gaini, rate, gaste, caini, pisici, in alte tari mai "moderne" n-ai sa vezi asa ceva.
4. e foarte dragut cum va preocupa pe unii cainii vagabonzi, adoptarea lor, cand sunt peste 40000 de orfani in tara si o gramada de oameni care mor de frig, de foame si nu-s ajutati de nimeni...
5. documentaru' ala tine peste o ora si jumatate, nu am atata timp.
 

DeletedUser

Am urmarit si eu acel documentar ... bine, nu tot ... insa cam jumate ... nu sunt asa sensibil ca sa asociez acele imagini cu termenul "cutremurator"

Fiecare dintre noi poate percepe diferit anumite imagini, secvente, samd...
Poate sunt eu o fire mai sensibila si de aceea am zis "cutremurator". :)

Da' mai... oameni iubitori de animale...

2. unele animale fac dezastre in natura... acum 100 de ani, cand erau mult mai multi elefanti in Africa, ei defrisau de-a dreptul padurile, unele animale nu protejeaza atat de mult mediul... sau in Australia cand s-au adus iepuri... au facut ravagii... pana la urma tot au trebuit omorati, nu se putea... Bine, ca nu direct, nimeni nu s-a dus sa arunce cu toporu' dupa ei...

Adevarat, si animalele distrug, dar, orice stricaciune a lor paleste in fata omului. Trebuie sa recunoastem ca omul este cea mai distructiva forta de pe Planeta.

4. e foarte dragut cum va preocupa pe unii cainii vagabonzi, adoptarea lor, cand sunt peste 40000 de orfani in tara si o gramada de oameni care mor de frig, de foame si nu-s ajutati de nimeni...

E o problema de ordin general in Romania, dar nu numai.
Ai dreptate, si nu stiu cum mai putem vorbi de compasiune fata de animale, cand nici fata de fiinte umane nu se gaseste o farama de bunatate.
Aceeasi indiferenta peste tot. In ziua de azi, cei mai multi alearga dupa bani, avere si uita de tot, uita de ei, se pierd...
 

DeletedUser

Apropo de ce zice Leif! Daca trebuie sa aleg sa vad murind un animal sau un om, prefer sa vad animalul murind!!!
Intr-adevar ca se exagereaza in unele aspecte, de exemplu aia care mutileaza rechinii doar pentru ca este scumpa supa din aripioara de rechin!!! Acolo este abuz, cruzime, cum vreti voi sa o numiti, insa vaca, gaina, porcul trebuie sa moara ca sa traim noi!!! Oricat am iubi animalele, nu cred ca iti vine-a plange atunci cand mananci un piept de pui sau un gratar de porc! Ba mai mult, te simti implinit si fericit cand ai terminat de mancat!
 

DeletedUser

Da' mai... oameni iubitori de animale...

1. omul este animal. Ati inteles, animalelor?

Daca tu esti animal, sa-ti fie de bine, eu nu ma consider. Eu totusi am posibilitatea sa gandesc, si sa pricep anumite lucruri pe care, tu ca animal, nu poti. Daca mananci din farfuria de pe jos, e treaba ta, daca bei apa cand iti da stapanu sa bei, iar e treaba ta. Dar omul nu e animal, daca eram animale, acum eram toti ca tine, deci fa diferenta.
 

DeletedUser

El se refera la organism! Ca vietate! Avem acelasi traseu de urmat! Ne nastem, ne hranim, avem un circuit in natura pe care nu-l putem incalca!

Tu te referi la ratiune! Acesta este singurul (factorul determinant) care ne deosebeste de animale! Faptul ca putem gandi, planifica, stoca informatii, faptul ca facem diferenta dintre bine si rau (probabil acest din urma aspect ne este si blestem)!
 

DeletedUser

uneori oamenii fac de 10 ori mai mult rau decat animalele asa ca in anumite situatii crede-ma ca prefer sa vad omul in locul cainelui
stii cum e,pe animale poti sa le dresezi ca sa nu faca rau (in 99% din cazuri ca sa nu par absurda) dar pe oameni nu

in cele mai multe cazuri sunt pe holul spitalului oameni nevinovati, printre care si multi copii?... ia mai calculeaza o data ce ai spus mai sus... da, un om rau, poate ca merita sa moara... da' nu decidem noi asta... ;)
 

DeletedUser2821

Ha ha ha , na ca era cazul si de un extremist pe aici : da , eu as prefera sa omor un om in schimbul unui animal !
Da , eu sunt dispus sa imi iau eu bataie de exemplu si sa scap un caine , intelegeti ? si nu numai caini , dar deobicei astia sunt cei mai batuti .

Daca taranii ( ca tot se lauda unu pe aici ca e taran ) ar avea minimul de cultura si si-ar steriliza animalele , nu ar mai fi asa de multe pe strada sau nu ar mai trebuie sa recurga la metode crude pentru a omora puii , dar deh , taranul trebuie omorat , nu animalul .

Bine , intr-adevar in societatea mea ideala , tiganii ar fi morti toti , alaturi de handicapati de exemplu si poate asa s-ar mai civiliza si taranii.

Imbucurator pentru mine de exemplu , e faptul ca incepe sa se miste si treaba asta cu cainii vagabonzi ( vezi exporturi , vezi adaposturi din ce in ce mai multe ( , evident ca NU IMI PLACE sa vad pe strada caini , NU E NORMAL , am fost in mare parte din Europa si nu am vazut NICAIERI asa ceva , dar asta este dupa cum ziceam NU E VINA LOR , ci a unor dobitoci .

Si pe deasupra eu sunt de acord cu EUTANASIEREA , insa , in conditii NORMALE si nu in niste conditii... Dar EUTANASIEREA sa nu fie si LIVE la TV , daca intelegeti ce vreau eu sa zic ! Oricum nu cred ca e vreun om , oricat de " iubitor " de animale ar fi sa ii placa sa vada cate un caine pe strada pentru ca ar fi in contradictoriu cu " iubirea " lui , ca doar nu va imaginati ca e foarte fericit un caine de pe strada .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2821

Aia cu tiganii este foarte bine punctata!

Scuze ca am uitat sa zic ceva , nu imi place sa generalizez , cu taranii , daca tu iti ingrijesti animalele , pai ce sa zic , decat ca ma bucur si la cat mai multi ca tine + faptul ca stai pe internet e alta chestie care in capul meu inseamna evolutie .

Daca " taranii " din Romania , s-ar unii si ar incerca sa faca niste afaceri cu produsele lor , eu cred ca le-ar creste si lor nivelul de trai si poate am vedea si noi sate ca in Austria , de exemplu...

Stiu ca statul nu e chiar un " ajutor " cum e in tarile mai civilizate , insa daca esti decis sa faci ceva , NIMENI nu te poate impiedica.

P.S: Parca vad acuma niste pacifisti care imi zic , ca nu toti sunt la fel , eh , uite cala aia fac o exceptie , sunt TOTI la fel !
 
Sus