Avalon - [alte]File de poveste

  • Autor subiect DeletedUser706
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

haideti sa va spun o povestioara.
Acum vreo 2 ani, un idi.. un om oarecare, vine la mine sa-mi spuna sa imi mut masina pe care tocmai o parcasem, pentru ca ala e locul lui.
Eu, locuiam in blocul respectiv de 30 de ani si stiam ca acolo nu e nimic altceva decat un trotuar, fara marcaje de parcare, fara posibilitatea de a plati cineva pentru acel loc. Era pur si simplu "SPATIU PUBLIC!!!".

Asa ca l-am interpelat politicos pe idi.. pe omul respectiv. "Ti-a luat tac'tu trotuar?" i-am spus. Evident ca a incercat sa imi explice ca el de un an parcheaza masina acolo, ca e locul lui.. am inchis masina, si i-am spus ca daca gasesc vreo zgarietura pe masina a doua zi de dimineata.. fie si un gainat de pasare.. il f.. ii fac ceva nepotrivit de explicat pe un forum respectabil precum acesta.

Prea multe "simturi ale proprietatii" s-au dezvoltat in ultimul timp.
Prea multi au impresia ca in fata blocului lor e trotuarul lor propriu si personal.
Pe urmatoarea lume pe care am sa joc am sa-mi fac un trib denumit "Avalon" fara sa cer voie nimanui.
Asta - evident - daca nu cumva am sa prefer alt nume - BURN, NBZ, etc etc.. ca sa sara cat mai multi in sus scandalizati de faptul ca mi-am permis sa imi insusesc un bun comun, un bun al tuturor, dar pe care ei il detin (prin ce drepturi de proprietate, nu se stie, ramane de stabilit).

Ba, poate intru cu zece clone, ca sa iau cat mai multe nume de triburi.. ;)

Intru totul de acord cu tine!
 

DeletedUser16540

Bine ai revenit Aztecule! Sper din tot sufletul sa ramai cat mai mult pe aici si sa dai cu noi de pamant! :)



Imi amintesc de asta :D

Astia sunt o cauza pierduta, nu ai ce le face- poate il convingi pe unu' si la doua zile apare altul care sa te plagieze .. Trebuie doar sa fii constient ca nu exista nici macar juma' de user care sa faca o confuzie intre Avalon l1 si Avalon-ul amaratilor astora ..

Si eu vroiam sa revin pe speed cu noul meu nick: Rahdookoo
Probabil o sa intru cu el pe L26 sa infiintez tribul IMMO
 

DeletedUser5596

Salutare .
Stiu ca putini ma[mai] cunosc , si la fel de putini [mai] cunosc istoria tribului avalon .
Triburile a incetat cu mult timp in urma sa fie un joc serios , copii de 8-12 ani facand legea .
Nu ma intereseaza sa fac o disectie a ceea ce a devenit acest joc dupa 4 ani de la inceputuri , dar am dorit sa deschid acest thead pentru a scoate in evidenta lipsa de respect fata de orice a fost istorie in acest joc .
Se fura nume de trib , se fura nume de user , se fura conturi .
Pentru niste copii semianalfabeti care petrec mai mult timp pe calculator decat citind o carte bunul simt , respectul , poate si cultura generala sunt lucruri stranii . Asa ca imbecilitatea si imposibilitatea de a-si arata valoarea [ pentru ca nu exista ] face ca aceste furturi de identitate sa fie foarte dese .
Daca tu prin ceea ce esti nu poti fi ca X atunci ii furi numele , fara sa realizezi in prostia ta ca ramai acelasi copil tont , fara valoare imbracat intr-o haina care nu-ti apartine .
Avalon a aparut undeva in primavara-vara anului 2007 .
El a fost creat de Sir Soreen /Simavo .
Usor , usor sa conturat un grup frumos care a inceput sa domine prima lume a jocului .
Aceasta dominatie a tinut luni si luni in sir .
Ani de zile se vorbea despre avalon ca un simbol a jocului .

[YOUTUBE]http://youtu.be/c9oV_JiAutA[/YOUTUBE]

Dar ca in orice joc , grupul se destrama .
Vechi jucatori avaloni au renuntat din diferite motive sa joace . Avalon a ramas ca o piesa de muzeu veche , cu legendele si miturile ei .
O poza veche a unui trib ce a adunat impreuna jucatori care aveau multe defecte , dar si o mare calitate . Respectau acest grup .
Asa cum au facut o cei mai multi dintre avaloni , si eu m-am retras cu ceva timp in urma din acest joc . Intru ocazional joc putin , pana ce timpul ma impinge afara din nou .
Am intrat pe ultima lume deschisa .
Lumea 25 .
Fireste , instinctual am dat pe cautare sa vad daca gasesc pe cineva din vechea garda .
Asa am descoperit tribul AVALON [ atat de cretini incat nici numele nu au reusit sa il copieze corect].
Am intrat in trib , sperand sa i cunosc pe cei care se doreau "urmasii" avaloni.
Dar din pacate aici am gasit o mana de copii de 12 ani fara nici o urma de treaba cu jocul , cu spiritul de grup al jocului , care au gasit pe undeva emblema veche avalona si se ascundeau dupa ea .
Am incercat sa comunic frumos cu ei , postand pe forum care este istoria acestui vechi trib , si ca daca vor sa joace sub acest nume sa schimbe in primul rand numele intemeietorului care este Sir Soreen si nu pustiulica ala .
Raspunsurile lor , va las sa le comentati voi :



rautate este un pusti de 12 ani care se "autoproclama" lider .



El intemeiase pe 21 [ poate linia de tramvai 21 ]un trib care a fost creat acum 4 ani in prima lume de joc .
Este ca si cum maine ma duc iau o lamaie si spun ca eu am inventat Fanta cand lumea bea Fanta de zeci de ani .
Adevarul ca este greu sa explici unor ratati ca lumea nu a fost creata atunci cand au descoperit o ei , si ca sunt lucruri care exista inca inainte de a le creste lor tulei la puta .
Daca doresti sa creezi ceva si ai mai mult de doi neuroni , atunci ai infinite posibilitati .
A COPIA NU INSEAMNA NICIODATA CA TU AI CREAT ACEL LUCRU
Sa rezumam si sa clarificam .
Tribul avalon nu are nici o legatura cu clona din aceasta lume .
Mai mult .
Rog pe toti cei care ma cunosc , care cunosc acest trib sa declare imediat razboi acestei clone , si sa inceapa atacurile pana acest trib isi va schimba numele .
Rog orice jucator , conducator care isi doreste ca atunci cand va crea ceva [ trib sau altceva ] acest lucru sa nu fie copiat de niste nefericiti sa participe la aceasta campanie .
Pana la urma pentru toti timpul trece .
Azi jucam , poate maine , dar nu vom juca la nesfarsit .
Ceea ce raman sunt amintirile .
Daca acceptati sa ne fie furate , atunci jucam degeaba .
Incetati sa acceptati sa va fie furate nume de triburi , nume de useri chiar si conturi .
Toti cei care au cunoscut adevaratul avalon sunt datori sa participe la aceasta campanie .

Va multumesc .
Cu respect
aztecul .


ai dreptate dar daca tu mai reusesti sa gasesti 20 de nume originale de triburi esti tare :)) la un moment dat orice nume a fost folosit...oricata imaginatie ai avea tot se va gasi unu care sa zica ca la-i copiat
 

DeletedUser

"Avalon (probably from the Welsh word afal, meaning apple; see Etymology below) is a legendary island featured in the Arthurian legend....."

Şi numele de Avalon de pe L1 e plagiat, deci nu văd de ce atâta scandal că unul din l25 şi-a permis să folosească numele, sau dacă voi l-aţi copiat pentru prima oară pe triburile înseamnă că nu sunteţi plagiatori ?
 

DeletedUser

total de acord cu cavalleras, chiar nu ii vad rostul topicului.
Inregistreaza la OSIM numele, breveteaza-l!
 

DeletedUser

Avalon e si pe lumea 18 si are conducator pe unul din jucatorii care au facut parte din avalon de pe lumea 1,Titanel .
Pe lumea 18 nu se face de ras avalonu este un trib de top ,dar este pe cale sa se produca alta minune fara precedent pe serverul asta si cred si pe alte servere ,pt ca chipurile au relatii bune intre ele si nu au ce sa-si reproseze vor sa inchida lumea cu 3 familii ,ce Scitii contra tuturor ce alte lumi ,hugging toti ,de ce sa facem razboi ,haideti mai bine sa fim prieteni ca sa aparem toti in statisticile de final ,la revolta mea fata de intentiile lor, lor li se pare absolut normal asa ceva :eek:
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser706

Nu am sa ma obosesc [ e cald rau si-mi oboseste creierul] sa raspund tuturor mesajelor , dar cateva raspunsuri merita date .

1.Nokia 1100 . Chestia cu OSIM ul am fumat o de 4 ani de am ajuns sa ma las de tigari . Bunul simt nu este reglementat , la fel si inteligenta ...dar nu poti folosi asta ca scuza atunci cand nu le ai

Nu exista lege care te impiedica sa ragai ca porcul in metrou [ mai ales cand ai mancat 2 tone de ceapa] dar bunul simti te-ar indemna sa pui capul pe sine si ai sa reusesti o ragaitura de toata frumusetea .

2.TANNO1 - Stiu de Lumea 18 . Profilul este facut de mine . Este o continuare a legendei avalon care nu face de rusine acest nume .
Totusi .
Sa nu uitam ca acolo este Adi si multi altii din Lumea 1 .

3.Snoop cu tot repectul dar daca tu nu esti capabil sa gasesti un nume intr-un joc atunci esti destul de limitat . Sunt n spe miliarde de posibilitati , de denumiri nefolosite iar daca ai un IQ mai mare de 90 poti chiar crea un nume . Da mi 15 litere si ti creez 10 denumiri de triburi nefolosite inca .
Dar e greu tare sa mai si gandesti .
Nu e mai usor sa copiezi ? Nu ti uzezi creierul si poti juca mai departe Metin 8 ore pe zi .

4.cavalleras
Norocul tau ca nu am fost eu papagalul de vecin .
Iti garantez ca dimineata o gaseai pe sticle de lapte [ hai de coca-cola ca acum nu se mai gasesc cele de lapte] , iar de zgariat nu era nevoie ca exista grafiti .
Nu stiu exact situatia de la blocul tau , si in mod cert mai exista si lucruri pe care nu le stim .
Dar .
Asa cum ai prezentat tu lucrurile , norocul tau este ca ai dat peste un papa lapte .
Hai sa ti spun si eu o poveste asemanatoare
In spatele blocului , la noi , era un teren plin de gunoi .
Am pus mana de la mana 4-5 baieti l-am curatat si ne am facut un teren de tenis [ cu piciorul , ca nu am avut nisip sa facem volei in bikini]
Si uite ce jucam noi zi de zi tenis pe acolo , pana a venit un smecheras [ ca tine , imi permit sa ti spun ] care nici una nici alta parcheaza masina acolo .[Tipul era nou in bloc ]
Am mers i-am spus cu frumosul [ de mama , de sora ] sa-si ia masina dupa terenul nostru de tenis .
Smecherasul ne-a luat cu dume ca ale tale [acte baieti ca daca nu eu parchez unde vreau]
L-am inteles si am plecat .
Dimineata cand vrea omul sa plece la munca , nu stiu prin ce miracol , masina lui era in mijlocul intersectiei fara cauciucuri pe 4 borduri de piatra .
Ala sa faca infart .
A chemat politia , DNA , CIA , FBI si aia radeau de se stricau de el .
Sti unde parcheaza prietenul acum masina ?
La 5 strazi de bloc .
cavalleras lumea nu se compune doar din avocati si reglementari scrise .
Sunt milioane de lucruri nescrise , dar care din bun simt le respectam .
Daca tu plantezi o floare in gradina , nu scrie nicaieri ca nu trebuie sa o rup , dar din bun simt o las acolo .

5.malina29 = Te pup , imi era dor de tine .

6.Zilele acestea mi am rupt din timp pentru a intra pe fiecare lume existenta si a creea tribul Ruins of Avalon [Avalon] astfel incat sa numai existe asemenea discutii .
A mai ramas lumea 25 dar voi rezolva si problema asta .

Ceea ce trebuie cu toti sa intelegeti ca in joc , ca si in viata reala am ajuns sa ne indobitocim in asa hal incat in loc sa promovam simbolurile vechi cu adevarat consacrate ne scaldam in mediocritate , luam peste picior monumente ale trecutului , si ne inchinam la idoli din carton . Daca intreb pe forum 99 % dintre useri il pupa in *** pe Mircea Badea dar habar au cine a fost Mircea cel Batran . Apropo oare Mircea cel Batran o fi inregistrat la OSIM ?
Multi spun ca acesta este doar un joc .
Poate .
Dar sunt copii [si nu putini ] care petrec peste 12 ore pe zi pe calculator . O buna parte din viata lor este aici . Daca au parinti atat de cretini incat sa-i lase 12 ore pe net , macar sa incercam sa le explicam ca bunul simt si cei 6-7 ani de acasa nu or sa fie niciodata reglementate prin lege .
Nici o lege nu interzice unui copil de 7 ani sa i trimita un mesaj unei doamne de 32 in care sa si bage in ea [ chiar ce poate sa si bage ?] cat nu a fost injurata in toata viata ei acea femeie [ de barbati cu state grele in injuraturi]


Cineva , multi , mi -au spus ca nu voi schimba niciodata numic prin campanile mele pe forum .
Poate .
Dar macar nu stau nepasator .
Avalon nici macar nu a fost creat de mine .
Sincer am fost o perioada ministru de razboi pe acolo , dar sunt departe , departe de a fi unul din simboluri . Pai ce pot spunde de Sorin , Adi ,Dracula ...etc ?
Dar prea ne batem joc de tot .
Si in viata reala si aici .

PS ; Sa nu uit .
Pentru vechii jucatori avaloni , precum si pentru simpatizanti lor am creat o pagina pe Facebook :

http://www.facebook.com/pages/Ruins-of-Avalon/180963511962446

Poate intr-o zi [ de preferat cu soare si ulta violente ] poate ne vom revedea in joc .
Promit ca pe lumea 1000 voi juca la modul serios .
Voi prea batran , prea impotent si in mod cert la azil pentru a-mi omora timpul cu altceva .
 

DeletedUser

Păi dacă îmi găseam eu maşina acolo vă băgam pe toţi în spital =)). Vecinul vostru a fost un papă lapte că nu a ştiut cum să vă rezolve, şi să ştii că multe se în vârt în jurul hârtiilor şi a legilor ;). Şi în cazul tău nu aveai nici un drept să îi interzici omului să parcheze acolo, pentru că mai mult ca sigur era teren PUBLIC, sau aţi pus mână de la să cumpăraţi terenul ?
 

DeletedUser

Pai sa vii tu la mine asa cu smecherie de meltean sa imi bagi fraza asta cu terenu public,sa vezi cum mergeai cu janta pe post de lant.Citeste ce a spus omul despre bun simt si daca tot esti la capitolul asta..cauta-l.
 

DeletedUser

Prietene, fugi pe gugăl şi caută ceva legi ;) şi caută şi ceva consecinţe. Eu ţi-am zis ce făceam în locul vecinului dacă păţeam aşa. Şi dacă aş fi în aceeaşi situaţie şi veneau băieţii şi vorbeau frumos (nu cu mamă şi cu soră şi cu alţii) găseam frumos alt loc de parcare ;). Aşa că mai bine te abţii de la comentariile despre alte persoane pe care nici măcar nu le cunoşti ;).

Şi atâta scandale pentru ce ? Că i-a plăcut altuia numele de Avalon. Vai te-a omorât că şi-a făcut trib Avalon ... nu mai poţi dormi tu noaptea că s-a copiat numele tribului în care ai jucat tu ...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser39777

Avalon e si pe lumea 18 si are conducator pe unul din jucatorii care au facut parte din avalon de pe lumea 1,Titanel .
Pe lumea 18 nu se face de ras avalonu este un trib de top ,dar este pe cale sa se produca alta minune fara precedent pe serverul asta si cred si pe alte servere ,pt ca chipurile au relatii bune intre ele si nu au ce sa-si reproseze vor sa inchida lumea cu 3 familii ,ce Scitii contra tuturor ce alte lumi ,hugging toti ,de ce sa facem razboi ,haideti mai bine sa fim prieteni ca sa aparem toti in statisticile de final ,la revolta mea fata de intentiile lor, lor li se pare absolut normal asa ceva :eek:

Sunt jucatori foarte buni acolo... oare cum o mai duc cu cei din Royal?:confused:
 

DeletedUser

Nu am sa ma obosesc [ e cald rau si-mi oboseste creierul] sa raspund tuturor mesajelor , dar cateva raspunsuri merita date .

1.Nokia 1100 . Chestia cu OSIM ul am fumat o de 4 ani de am ajuns sa ma las de tigari . Bunul simt nu este reglementat , la fel si inteligenta ...dar nu poti folosi asta ca scuza atunci cand nu le ai

Nu exista lege care te impiedica sa ragai ca porcul in metrou [ mai ales cand ai mancat 2 tone de ceapa] dar bunul simti te-ar indemna sa pui capul pe sine si ai sa reusesti o ragaitura de toata frumusetea .

.

Nu am spus ca nu am inteles ceea ce sa scris aici, doar ca se exagereaza pe tema asta prea mult. Avalon nu e primul si nici ultimul trib plagiat, avalon in care ai jucat tu A FOST, nu mai e !

Am inteles toti ideea ta, sincer chiar as vrea sa nu iti oboseasca muschiul dintre parietale, ar fi pacat sa nu mai vad nici un post necitit pe forumul lumii 25.
 

DeletedUser39150

Păi dacă îmi găseam eu maşina acolo vă băgam pe toţi în spital =)). Vecinul vostru a fost un papă lapte că nu a ştiut cum să vă rezolve, şi să ştii că multe se în vârt în jurul hârtiilor şi a legilor ;). Şi în cazul tău nu aveai nici un drept să îi interzici omului să parcheze acolo, pentru că mai mult ca sigur era teren PUBLIC, sau aţi pus mână de la să cumpăraţi terenul ?

Hai sa ne batem ..
 

DeletedUser

Nu pot sa inteleg, cum naiba mai puteti bate campii, alaturi de acest individ, care pe fiecare Lume, vine cu acest, topic, "acest nume nu e al vostru, ci a urmasilor urmasilor mei" :)), inchide-ti naibii topic-ul pana nu va infecteaza pe toti.
 

DeletedUser

Aztecule, cred ca ma confunzi.
Eu nu mi-am permis sa te jignesc, dar o pot face, daca insisti sa ma consideri un "Smecheras".
Tu - pentru simplul fapt ca te-ai atins (singur sau insotit de colegii de "tari in tenis") de masina respectivului - meritai cel putin o amenda penala. Politistii - daca e asa cum spui tu, pentru ca ma indoiesc ca exista oameni atat de idioti - ar fi trebuit sa te salte la sectie si sa fii obligat sa dai cu subsemnatul.

Din pacate prea multi considera proprietatea publica drept bunul lor personal, si sunt nenumarate exemplele in care - daca unu a dat cu maturica si a curatat un loc, considera ca deja i se cuvine pe drept. Ba, chiar se deda la acte de huliganism pentru a-si apara ceea ce el considera a fi deja proprietatea sa.

Revenind la subiect.
Avalon e un mit, un bun care apartine omenirii. Nu ai tu niciun drept sa pui stapanire pe acest nume, si sa arunci cu noroaie.
Esti tu sigur ca pe alte servere n-a mai existat un trib denumit Avalon?
Cum adica imi interzici mie sa folosesc (presupunand ca as folosi) acest nume?
Probabil ca ar trebui sa-mi interzici atunci sa vad si filmul cu acelasi nume. Probabil ca tot ce tine de Avalon, de legenda regelui Arthur, de Cavalerii Mesei Rotunde ar trebui sa-ti apartina, nu?

Si cum iti permiti tu - pentru un simplu joc - sa jignesti lumea?
Asta e singura replica pe care ti-o mai dau.
Atunci cand n-o sa mai mergem la Viena sa le mancam austriecilor lebedele, atunci cand n-o sa mai scrie in toata lumea despre taberele de "romani" create ad-hoc pe spatiul lor, fara sa li se dea voie, atunci cand n-o sa mai fim cunoscuti drept "tupeisti si hoti" - o sa putem spune ca suntem si noi oameni.

Pana sa ajungem la nivelul ala - suntem maimute.
Ne batem si cu pumnii-n piept, sa stie celelalte maimute ce puternici suntem, si daca vine un om pe sub copacul nostru il umplem de banane si facem pipi in capu' lui. Ca suntem puternici, noi am fost primii in copac. Nu? :)
 

DeletedUser

Nu am sa ma obosesc [ e cald rau si-mi oboseste creierul] sa raspund tuturor mesajelor , dar cateva raspunsuri merita date .


'prietene' necunoscut deja frizezi penibilul

de ce nu tipi la toti oamenii de pe strada interzicandu-le sa mai folseasca cuvinte ce au fost inventate ( a se citi articulate ) prima data de stramosii tai cand au evoluat de la stadiul de patruped la cel de biped ?
de ce nu iti schimbi numele si folosesti 1 plagiat de zeci/sute de ani cu 1 de genul ajfnsklt pentru ca asa nu vei mai plagia pe nimeni ?

du-te la OSIM , plateste 2000-2500 ron cat costa inregistrarea unei marci , asteapta 1.5-2 ani cat dureaza inregistrarea marcii si apoi vino iarasi printre noi avand drepturi legale asupra acelei marci

ai dezvoltat o obsesie daca te-ai apucat sa faci tribul avalon pe toate lumile , ar fi foarte indicat un control de specialitate
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Cavalleras, omule, crede-ma nu merita explicatiile tale, il stiu de mai multi ani, asa face de cand e forumul asta :). Ok, se plagiaza. Si ce ? Intra tu, bai aztecule, si fa tribul pe toate serverele noi, si lasa-l sa faca oua. Daca nu il faci, atunci o sa-l faca altii, atunci va trebui sa te uiti si sa taci, de ce sa se certe lumea pentru un Ca..t de "name", ca asa vrei tu? Du-te omule, lasa-ne, nu ne mai obosii.
 

DeletedUser6843

aztecul , cine stia ca a fost intemeiat prima oara pe lumea1 si a fost un trib bun si altele , a ramas cu acest lucru in cap si ....oricat te-ai chinui sa schimbi acest lucru nu ai cum :)(ma refer cu "furatul de brand)

partea 2 e daca tu ai facut prima oara 350 de berbeci , nu inseamna ca eu am atacat la fel ca tine si pe langa acesta mai sunt destule exemple.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus