Catapultele vs Flama lui Aletheia

  • Autor subiect DeletedUser4340
  • Data de început

DeletedUser4340

Am o mica neclaritate asupra cum actioneaza Flama pe paladin asupra catapultelor... anume cind folosesc catapultele ca defensiva.

Deci, am facut o simulare cu 1000 de catapulte pe post de defensiva intr-un sat fara paladin si Flama si am vazut ca un atac de 5000 toporari, 3000 cav usoara si 300 berbeci le fac praf, pierderile agresorului fiind sub 10% din totalul de trupe cu care a atacat. Cind am adaugat Flama si paladinul in simulare la catapulte, atunci am avut o pierdere de doar aproximativ 60% din numarul de catapulte si atacul full ofensiv a fost facut deja praf.
Acum ce mii cel mai interesant este ca daka folosesc 2000 de catapulte in loc de 1000 de catapulte + Flama, rezultatul se deosebeste radical.
Nu inteleg cum e posibil asta daka dupa idee flama doar dubleaza puterea catapultelor .

Vreau doar sa shtiu poate de la cineva care s-a confruntat in joc, este vre-un bug la simulator sau chiar catapultele cu flama fac minuni in defensiva?
 

DeletedUser35749

Flama lui Aletheia

Măreşte puterea de distrugere a catapultelor la atac cu 100% şi puterea de luptă a catapultelor în apărare de zece ori.

Deci nu este un bug.
 

DeletedUser

e bug doar daca joci pe o lume mai veche de L10..pana atunci nu era asa puternica flama
 

DeletedUser29592

Paladinul cu Flama lui Aletheia daca n-am scris bine imi cer scuze
CHIAR FACE MiNUNI daca ai catapulte pe sat:) deci din pacate sau din fericipe pentru alti... nu este bug:)
 

DeletedUser39696

face minuni la inceput +ca
de pe la 2000p pe lumile fara camera devine inutil (farmezi cu caii usori)
pe lumile cu camera de la 5-7 sate devine inutil ..bine inafara de flama daca ai 2-3 sate specializate pe catapulte si apropiate satele :D
 

DeletedUser

Eu pe lumile cu camera de arme foloseam paladinul si dupa 10 sate. Puneam Luceafarul lui Carol mereu, si in raport se vedea diferenta. Iar in aparare foloseam Flama lui Atheleia si am ajuns asa la milioane de inamici invinsi la aparator, iar eu aveam un nr foarte mic de puncte.

Cat despre Flama, ea este miraculoasa doar pe lumile de dupa L10 care au paladin cu arme.
 

DeletedUser2821

noi pe L23 il folosim si la 50-100 de sate :))

Pentru sate blindate in centrul inamicilor :) .
 

DeletedUser

La nivel avasnat padalinul se tine pe sat de arapare, pertnu a trimite sjirprin rapid!
Idael este (daca ai timp) sa faci satul doar de capatulte plus padalinul (pe lumile unde flama maserte de 10 ori puretea in arapare)!
 

DeletedUser40272

face minuni la inceput +ca
de pe la 2000p pe lumile fara camera devine inutil (farmezi cu caii usori)
pe lumile cu camera de la 5-7 sate devine inutil ..bine inafara de flama daca ai 2-3 sate specializate pe catapulte si apropiate satele :D

nu e chiar asa, nu il mai folosesti in atac, dar inutil nu e...se trimite sprijin mai repede

prefer jocul fara arme la paladin, e mai bine pentru agresori. (doar luceafarul ce-i mai ajuta)

chestia cu flama mi se pare aiurea, stai sa rupi o gramada de full-uri pentru un sat, destul aparatorul e avantajat de la 5-10 sate in sus...nu mai era nevoie si de flama.

eu as propune sa fie scoasa
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser39696

nu e chiar asa, nu il mai folosesti in atac, dar inutil nu e...se trimite sprijin mai repede

prefer jocul fara arme la paladin, e mai bine pentru agresori. (doar luceafarul ce-i mai ajuta)

chestia cu flama mi se pare aiurea, stai sa rupi o gramada de full-uri pentru un sat, destul aparatorul e avantajat de la 5-10 sate in sus...nu mai era nevoie si de flama.

eu as propune sa fie scoasa

da ca sprijin e bun :) sa vezi ce si-au rupt aia pe L24 din tribul 22-6 cred ca 20-30 de ful-uri pe satul meu adica am punctajul ODD>500.000 si am avut un satulet de 9.000 :) , ca eu avea 2000 catapulte +ceva infanterie+flama ....
 

DeletedUser16039

da ca sprijin e bun :) sa vezi ce si-au rupt aia pe L24 din tribul 22-6 cred ca 20-30 de ful-uri pe satul meu adica am punctajul ODD>500.000 si am avut un satulet de 9.000 :) , ca eu avea 2000 catapulte +ceva infanterie+flama ....

aaa, claaar. si te si stiu, ai plecat cu scandal din IF? cand erai pe la 2k.
in fine ...

la fullurile alea, amice ... tre sa iei in considerare si moralul ;)
 

DeletedUser

armele paladinului dau un plus de farmec jocului .
pe lumea 22 nu exista , dar imi doresc sa fi fost adaugate in setarile lumi la deschidere .
dar injumatatirile de constructii dau un minus celorlalti jucatori care sunt mai saraci si nu isi pot permite .

armele paladin pro , injumatatiri cladiri contra .
 

DeletedUser39696

aaa, claaar. si te si stiu, ai plecat cu scandal din IF? cand erai pe la 2k.
in fine ...

la fullurile alea, amice ... tre sa iei in considerare si moralul ;)

nu as zice chiar scandal :) dar trimisesem sprijin toata apararea .... fusese distrusa si ma atacau unii cu nobili :)... in fine cer eu sprijin .. nimic ... putina ''cearta'' , si ies (avand adeziunea 60-70 si atacul sprijin intr-un barbar .. si m-am descurcat :)

armele paladinului dau un plus de farmec jocului .
pe lumea 22 nu exista , dar imi doresc sa fi fost adaugate in setarile lumi la deschidere .
dar injumatatirile de constructii dau un minus celorlalti jucatori care sunt mai saraci si nu isi pot permite .

armele paladin pro , injumatatiri cladiri contra .


sau poate unii au bani dar le e lene sa ii dea sau nu vor sa imbogateasca INNO :)
 

DeletedUser

Am o intrebare legata de catapulte + paladin cu flama.

Cum poti bate un astfel de sat ? cu pierderi minime in atac
 

DeletedUser

Poti folosi simulatorul din piata centrala pentru a afla ce combinatie este mai utila si iti aduce pierderi mai mici.
 
Sus