postul zilei

DeletedUser5970

carmi
Community Manager



Adaugă data: 16.04.2007 #1 05.07.2011, 11:27:10 Sus
Mâine, 6 iulie, între orele 11:00 şi 13:00, vom avea lucrări de întreţinere pe Ajutorul/Wiki.

Pagina nu va fi accesibilă pentru o durată scurtă de timp, de aproximativ 15 minute.

Vă mulţumim pentru înţelegere!

Cat de mult a evoluat triburile.ro?! Destul de deplasat anuntul, amintindu-ne de vremurile in care serverele picau pe capete si nu aparea nimeni din echipa sa zica ceva.
Sa nu mai vorbim de pisicismele pentru voturile catre cel mai bun sistem de suport.

Ca o concluzie, sefii nu mai sunt atat de incordati, au devenit chiar haiosi si pusi pe glume. Va iubesc :eek:
 

Jason.Statham

member
Scor reacție
0
http://forum.triburile.ro/showpost.php?p=907753&postcount=3821


Din ambele puncte de vedere (atat ca antrenor cat si ca jucator) afirmatia ta e o aberatie...Ca antrenor Dinu este mult peste Hagi(care este o gluma de antrenor...La toate echipele unde a antrenat s-au auzit zvonuri cum ca isi bat jucatorii joc de el...Daca se auzea o data, era un zvon...Dar cam pe unde a fost a facut "prapad"), Balaci (daca lasa putin bautura cred ca poate fi un antrenor peste medie), iar Dan Petrescu e inca la inceputul carierei...Ca jucator Dinu a fost foarte valoros la vremea lui...Parerea mea e ca nu poti sa compari 2 jucatori care nu joaca in aceeasi perioada...Ca talent Dobrin este mult peste Hagi, ca rezultate Popescu are mai multe ca Hagi...si totusi toti ciobanasii il considera pe hagi cel mai bun all-time (daca intrebi stelisti "inflacarati" o sa spuna ca e in top 3 all-time din lume)... In fine...ca sa zici ca Dinu este zero barat iti trebuie un grad de incultura, teribilism si prostie destul de ridicat (la cote destul de alarmante)...Din cauza unor oameni ca tine sunt toti stelistii considerati ciobani, prost-crescuti, inculti...O seara buna iti doresc si spor la behait injurandu-ma...
 

DeletedUser

Genial Rh@dookoo, cazul asta e varianta triburile.ro pentru cazul Elodia.. :D
 

DeletedUser

o gasesc eu pe ela cu usurinta :)) trebuie doar sa fac efortul sa ma loghez pe skype sau sa intreb pe cineva un nr de telefon...dar costa treburile astea :)))
 

DeletedUser36524

Pe Elodia au cautat-o cu lopetile prin padure si ea ca proasta se ascundea pe Skype...
 

DeletedUser6843

Meeesaaj !
al zilei de ieri :))


2yknqf7.jpg
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser36524

Nu inteleg de ce naiba se face atata caz pentru faptul ca am incercat sa gasesc si eu o veche prietene de joc...
 

DeletedUser25671

http://forum.triburile.ro/showpost.php?p=910842&postcount=108

Lua-ti-ar Dumnezeu butoanele ca ne stersasi tot!

Tu cum crezi ca isi cauta lumea trib?
"Buna ziua, sunt Ionel, am 30 de ani experienta pe triburi, stiu sa dau atacuri la minut, dati-mi si mie o invitatie" .. Asa? :rolleyes:

Nu, unii dintre noi, prin ceea ce tie ti se pare spam, doream sa ne etalam abilitatile de socializare, sa observe un lider si sa fim cooptati intr-o echipa ..

P.S. Daca pana la ora 20:00 nu apar postarile noastre la locul lor, sparg geamul de la monitor..
 

DeletedUser

cavalleras


A luat un drac pe merit, n-a luat nimic pe merit.
Una e sa jignesti un jucator, si nu patesti nimic - pentru ca daca in locul daneisav88 era oricare alt jucator, totul era trecut cu vederea.
Sub orice forma nu jigniti Team-ul, ca ei n-au voie sa fie jigniti, luati ban in caz contrar.

Sau poate nu, dar oricum exista alternativa sa fie atentionat cel care a jignit, sa fie pus sa-si stearga postul, si sa evite un ban.

Banurile se dau prea usor, pentru un regulament care nu e bun exista atatea probleme intre jucatori si in relatia cu Team-ul.
Eu cand vad problema asta, de fiecare data ma gandesc la Basescu, si la poporul roman.
In urma cu 5 ani - 10 ani, nici nu mai stiu cat a trecut - era Basescu in campanie electorala - poporul in sus, poporul in jos, la tzepe cu hotii etc etc.
Acum - poporul e de vina, ca e un popor de puturosi, care nu munceste, sa le taiem pensiile si alocatiile, ce atatea cheltuieli? Mai apare cate una de-i baga microfounul in gura - o face tiganca imputita si alte alea.

Astia suntem.

Cum vad eu lucrurile?
Niciun membru al Team-ului n-are voie sa spuna "limita bunului simt" sau "cutare si cutare sunt nesimtiti".
Ce e aia "sunt nesimtiti"? ce e aia limita a bunului simt? Cine o stabileste? Cine te face pe tine judecator ca sa ma faci pe mine nesimtit, ca incalc limitele bunului simt?

E un forum ca toate forumurile, care trebuie intretinut, da' nu exagerezi cu banuri cand oamenii fac spam si ii faci nesimtiti ca nustiuce au facut. Daca Radu a facut aluzia aia cu vaca, trebuia sa i se atraga atentia ca e pe o cale gresita, nu vorbesti asa unei femei. Ii dai o mustrare, ii dai un avertisment.. ii stergi postul, nu-l banezi.
Sa nu fiu inteles gresit - si eu condamn acel post, si imi pare rau pentru jignirea respectiva, mai ales ca maru mi-e simpatica, nu stiu ce rafuieli sunt intre ei, dar pana acum nu s-a luat de viata mea cu pedepse aiurea, asa ca n-am motiv sa o consider o moderatoare rea, ba dimpotriva.

Eu ce am zis n-am spus la adresa lui Jack, a daneisav sau a altui moderator din echipa.
Eu ma iau de principiile si conduita Team-ului, care principii sunt dictate de sus, daca cineva de sus spune "nesimtire" atunci gata, cuvantul de ordine e nesimtire.
Toti din Team sunteti legati de maini. Eu m-am convins de asta dupa multe posturi in care am acuzat comportamentul "inchizitor" si "acuzator" al unor membri TT.
Forumul asta se va pierde in timp printre sutele de forumuri existente, triburile e un joc care e depasit de alte jocuri la ora actuala si singurul motiv care face inca jucatorii sa mai joace acest joc e acela ca e interactiv, si fiecare are "rafuieli" cu cineva, si are ceva de impartit si de demonstrat.
Nu poti sa aduci in acest joc caractere pasnice - ca e un joc de razboi. Sunt putini oameni calmi - eu faceam o comparatie cu stilul de joc al sotiei cand juca si ea, si ea lua toate satele de barbari la rand pentru ca nu concepea ca trebuie sa isi atace vecinul, ii era rusine sa o faca.
Asta e un tip de comportament, al unui om linistit, pasnic, caruia ii e jena sa-si atace vecinul, chiar daca stie ca in asta consta jocul.

Deci triburile e un joc de agresivitate. In acest joc iti exprimi frustrarile, iti canalizezi energiile negative astfel incat - in loc sa spargi farfurii prin casa, sa iti gasesti o eliberare intr-un fel. Dand niste comenzi unei baze de date si inchipuindu-ti in imaginatia ta mica (trebuie sa fii de-a dreptul retardat sa ajungi sa te certi pe baza lancierilor si topoarelor) ca ai demolat nustiuce cladire sau ai cucerit nustiuce sat intr-o batalie.

Caracterul jucatorului de triburile - tipul lui - trebuie sa fie unul pronuntat agresiv.
Cum poti sa obtii din miile de jucatori agresivi care au fiecare ceva de demonstrat cuiva - niste oitze blande, care sa apara pe forum la topicul potrivit, si sa ofere o cafeluta, si o urare doar de bine adversarilor virtuali?

E o contradictie intre posibilitatile jucatorilor si cerintele team-ului.
Team-ul vrea doar jucatori relaxati, care sa nu faca scandaluri si sa nu mazgaleasca forumul.
Acesti jucatori sunt doar cei care s-au plictisit de joc, pentru care nu mai conteaza efectiv 1 sat, 200, 1000, pentru ca ei sunt deja plictisiti, au starea de lehamite instalata, si le e indiferent daca ii acuza cineva, daca le arunca in fata ca-s noobi sau alte alea.

Acestea fiind spuse, restul jucatorilor ramasi - miile de jucatori care au comportamentul agresiv necesar jocului de triburile - au si ei refularile lor - unii isi aduc aminte de un ban considerat nedrept, altii au ceva de impartit cu cutare jucator..
Totul se petrece intr-un mediu virtual.

Daca unul ma jigneste pe mine - imi zice cavalleras esti un idiot, boule, tampitule - de ce ar trebui sa ma afecteze?
Stie cineva cine sunt eu? Ma cunoaste cineva de pe jocul asta?
Unii stiu cu ce ma ocup, altii stiu cate ceva despre viata mea personala, dar am eu prieteni aici, sau dusmani, care sa imi provoace neajunsuri in viata reala?

Daca eu injur un nick, ca asa am eu chef sa-l injur - o sa pateasca ceva cel care sta in spatele acelui nick? O sa-i cada tavanu'n cap, la blestemele mele?

Team-ul cand baneaza, baneaza conturi. Oamenii sunt cei care nu mai pot sa beneficieze de jocul in sine - cei care au chef totusi sa-si verse nervii cumva pe cineva.
N-ai cum sa schimbi caracterul unui om, banand un cont. Daca jocul nu ar fi cu tenta agresiva, s-ar transforma in SIMS, sau in orice alt joc de strategie - economica, politica.. dar el provoaca la agresivitate.
Agresivitatea e la adresa unor conturi, nu a unor persoane reale.
Niciodata n-o sa ma trezesc eu oprit pe strada de vreunul care are boala pe mine ca l-am innobilat sau mai stiu eu ce i-am facut pe triburile.ro. Amenintarile sunt in van, sunt praf in ochi, la fel si "nesimtirile" sau "impertinentele" jucatorilor - sunt niste conturi, chestii virtuale. Atata tot..

Pentru ce atatea banuri? Pentru ce atmosfera de inchizitie?
Banezi un om care iti face rau - ca face chestii ilegale, ca flodeaza, sparge conturi, face nefacute - ala e clar ca face rau, ca e rau intentionat, ca nu merita sa joace sau sa participe la activitatea de aici - pentru ca el vrea sa distruga, si pune in pericol insasi existenta jocului/forumului.

Altminteri - pedepse? Ce sunt alea pedepse? Cine te face pe tine "pedepsitor"?
Nu ma pedepsesti pe mine, ca n-ai cum sa ma pedepsesti, imi pedepsesti un cont, un nick, ceva virtual.. in niciun caz nu pot sa fiu eu afectat, de asta imi permit la orice ora sa scriu orice, oricui, atunci cand am ceva de spus, pentru ca asa consider eu ca am libertatea, de a-mi spune parerea cand vreau eu si unde vreau eu.
E un domeniu .ro, se supune legilor statului roman, daca mi se interzice sa postez sub pretextul spam-ului inseamna discriminare - ca nu fac rau nimanui, nu fur, nu distrug, doar am chef sa scriu eu ce imi trece mie prin cap.
Cam asta e cu pedepsele de pe triburile.ro. Daca pedepsim de dragul de a pedepsi, o sa ramanem sa ne pedepsim intre noi, ca n-o sa mai avem ce pedepsi. Drept dovada - v-am scris intr-un post anterior, erau azi-dimineata - un membru TT la trei jucatori.

Nu poporul greseste, nu jucatorii gresesc. Sub nicio forma nu acuzi pe cei care te sustin, care fac ca acest joc sa existe prin cotizatiile la PP. Punctele Premium sunt optionale, iti ofera niste facilitati, dar daca n-ar exista ele, atunci nici acest joc n-ar exista, ca nu e nimeni nebun sa tina niste servere gratis cu mii de jucatori si sa plateasca programatori cu mii de euro ca sa dezvolte un joc din care sa nu aiba niciun profit.

Si daca tot am ajuns la concluzia ca platitorii de premium sunt cei care tin acest joc in viata - propun sa-i banam pe toti, fara discriminare, si sa vedem cam pe unde ne situam noi cu pedepsele si cu regulamentul nostru. Sa ramanem si sa ne jucam intre noi, fara jigniri, fara probleme, si cand vin nemtii sa ne intrebe - ce incasari sunt de pe serverul romanesc - nu le mai zicem - au scazut, ca au plecat jucatorii, ca sunt nesimtiti - le zicem "zero incasari" dar totul e in deplina armonie, fluturasi, floricele.. e un paradis.

Si acum ma intorc la semnaturile mele, nu mai scriu astfel de epistole pe care oricum nu le citeste nimeni, cine vrea sa inteleaga bine, cine nu, si o sa-mi dea doar exemple concrete si izolate - ca asa trebuie procedat - ii doresc o activitate placuta si un joc cat mai frumos si mai lipsit de probleme. :)
 
Sus