Discutii libere L36 !

DeletedUser31998

La voi sunt 20-30 de jucatori ce nu citesc circularele si forumurile? :))
Esti penibil cu asemenea comentarii.

Ca fapt divers, cipibucsa (=intemeietorul Potop) a luat si el barbare peste granita. Nici el nu citea circularele si forumurile? :)) Nu face pe prostul, e clar ca era totul organizat si ca nu dadeati doi bani pe nicio intelegere.
 

DeletedUser44123

La voi sunt 20-30 de jucatori ce nu citesc circularele si forumurile? :))
Esti penibil cu asemenea comentarii.

Nu, sunt chiar mai multi de 20 - 30 . A fi penibil inseamna a spune ceva ce sare din graficul subiectului. In schimb eu nu fac decat sa spun ceea ce este relevant (sau ce a fost pt acele intamplari), in schimb tu, fiind "ranit sentimental" este normal sa reactionezi asa.
Poti acuza dreptul de integritate? Da, poti. De ce? Pt ca nu tu esti in postura asta.
Ibidem asa a crezut, asa a actionat.
Un aliat are prioritate in fata unui PNA. Chiar daca vei spune tu vrute si nevrute. Chiar daca vei spune ca intelegerile sunt intelegeri.
E ca si cum i-ai promite vecinului ca nu perchezi in locul lui, el parcheaza pe locul tau iar tu dai ocoale blocului pt a gasi un loc de parcare (si al vecinului fiind liber deoarece el sta parcat la tine) .....

gandeste, nu fi penibil.
 

DeletedUser31998

Se pare ca ai o problema grava de logica:

- sa iti aduca cineva aminte ca VOI (!) (prin academia Hugo) ne-ati declarat noua razboi si nu invers? Nu noi v-am atacat ca sa va aparati aliatii, dragule, ci voi pe noi! De unde visezi tu ca va aparati aliatii nu stiu, ei au rupt diplomatia si ne-au declarat razboi - evident impinsi si de voi!

Restul sunt aberatii si comentariile tale pe langa subiect.

Deci la voi mai mult de 20-30 de oameni nu citesc nici circularele si nici forumul, inclusiv intemeietorul academiei voastre. Sunteti pe drumul cel bun atunci. Succes, ne vedem pe harta!
 

DeletedUser44123

Se pare ca ai o problema grava de logica:

- sa iti aduca aminte ca VOI (!) (prin academia Hugo) ne-ati declarat noua razboi si nu invers? Nu noi v-am atacat ca sa va aparati aliatii, dragule, ci voi pe noi! De unde visezi tu ca va aparati aliatii nu stiu, ei au rupt diplomatia si ne-au declarat razboi - evident impinsi si de voi!

Restul sunt aberatii si comentariile tale pe langa subiect.

Deci la voi mai mult de 20-30 de oameni nu citesc nici circularele si nici forumul. Sunteti pe drumul cel bun atunci. Succes, ne vedem pe harta!


Suntem pe drumul pe care-l meritam. Pozitia ti-o meriti, fie ea una de jos,fie una de sus. (exclud exemplele de pe lumea 36,ci ** in general) Pozitia ti-o meriti.
Cat despre:
evident impinsi si de voi!
Astea stii ca sunt doar speculatii ,neavand un motiv din care poti contura valabilitatea. ... deci raman speculatii. Este dreptul tau/vostru. ( mai puteam astepta cateva zile sau cat mai era, o luna si va declaram razboi ... daca vroiam razboi) deci, gandeste-te la asta... speculeaza si mediteaza in jurul acestei idei.
Eu repet: indiferent de cum se ajunge la atacarea unui aliat , prioritatea ramana aceasi. Ca acel aliat o face din adins,ca nu o face,ca o fece orbeste,ca nu o face....
Noi alegem un aliat inaintea unui PNA.
Ca tot te plangi....

Da, am discutat termeni dar nu si termene. Termenii au fost intrerupti din cauza termenelor. Punct!
( si aici ,asa s-ar fi procedat indiferent de numele tribului)
 

DeletedUser40961

Dar depasiti odata momentul, lideri ibidem! :)
Luni de zile s-au batut cu pumnii in piept precum goriloii diversi conducatori ai vostri - ca sunteti fara de pereche, nimeni nu e la nivelul vostru, etc.
A intrat United in razboi cu voi - gata, v-ati ofilit; la mai mult de o luna de zile voi inca veniti bocind si cu mucalaii curgand din nas ca vi s-a infipt nu-stiu-ce cutit in spate - ok, cate sate ati pierdut ca erau goale, toate trupele fiind trimise la granita cu T-J (Ha!)? 10, 20? dar restul de 200 de ce le-ati mai pierdut superjucatorilor?

Nu ca 200 de sate ar insemna mare lucru, dar nu mai faceti atata caz pe tema cutitului si treceti la joc, faceti si voi un organizat ceva! Cele doua parti sunt echilibrate ca numar de sate/ puncte/ jucatori deci in loc sa va plangeti pe extern mai bine va "enervati" in cadrul jocului si ne aratati care trib este mai bun, nu asa e normal?

Parte 1:
Triburi: T-J, Unite, Unit.A, United
Parte 2:
Triburi: Ibidem, Potop, TNT

Timeframe: Ultimele 24 de ore

Număr total de cuceriri împotriva taberei opuse:

Tabăra 1: 8
Tabăra 2: 2
Diferență: 6

chart


Numărul total de puncte al cuceririlor împotriva taberei opuse:

Tabăra 1: 74,049
Tabăra 2: 18,945
Diferență: 55,104

chart


Enervati-va maine si faceti o statistica in favoarea voastra, ca n-am vazut niciuna de cand a inceput razboiul ;)
 

DeletedUser44744

vorba lui atom
haideti sa lasam tradarile si cutitele si sa dam drumul la joc
mai avem ceva paine de mancat si pp-uri de cheltuit pana sa inchidem lumea

plus ca tradatori au fost si vor tot fi...acum ce sa le facem; sa-i luam la noi?
ziceti voi
 

DeletedUser

O sa intervin si eu, ca tot hoinaresc pe extern de ceva vreme, cu o umila parere si observatie.
Seven(nu scriu tot numele ca ma incurc si zici ca te-am botezat), vorbeai despre aliati si cum ca aceste lucruri sunt sfinte si se respecta, cu o pagina un urma, te rog sa cauti, sunt lenes din fire si nu voi da citate, dar totusi, spuneai acolo ca o alianta trebuie respectata, ca ea nu se axeaza doar pe un anumit scop(ziceai de razboiul cu Mvp si Aur), insa uita-va dupa ceva timp cum ati spart PNA-ul cu T-J, dupa ce ne-ati promis 3 luni. Daca relatiile diplomatice sunt asa importante pentru (Maretul) trib Ibidem, atunci de ce el insusi nu le respecta? Sa inteleg ca ipocrizia este un fel de calitate?
Infine, sa trecem peste asta.
Punctul 2. Voi, trib de 2-3 ori mai mare, sau cum zicea sefu' (te iubesc...) chiar 5, nu mi-am pierdut timpul calculand diferenta, voi, mare trib, cu mari jucatori, "Trib cum nu s-a mai vazut pe serverul romanesc" (am dat un citat, din vorbele unui mare jucator cu "mare" caracter), ati avut nevoie de inca un aliat care probabil era si el de 2-3 ori mai mare ca T-J. De ce aveati nevoie de 10 ori mai multe sate ca noi sa ne scoateti? Nu vad chestia asta prea relevanta, prins simplul fapt ca un trib mare si puternic, cum nu s-a mai vazut pe serverul romanesc(da, ca voi, nimeni!) are nevoie de un razboi 10:1 pentru a invinge un trib micut, pozitionat prost pe harta(dupa cum zice si cineva mai sus, dupa cum suneam, mi-e lene sa caut).
Dar din nou, ca si pe 19, T-J a trecut peste lichele si oameni fara caracter si s-a dovedit din nou ca buturuga mica rastoarna carul mare.
Va asteptam pe harta, pana acum, craparul nu a facut decat sa ne ajute, Lord Vodka o ia si el in jos, ma intreb ce veti mai face cand veti ramane fara idei...
 

DeletedUser44123

O sa intervin si eu, ca tot hoinaresc pe extern de ceva vreme, cu o umila parere si observatie.
Seven(nu scriu tot numele ca ma incurc si zici ca te-am botezat), vorbeai despre aliati si cum ca aceste lucruri sunt sfinte si se respecta, cu o pagina un urma, te rog sa cauti, sunt lenes din fire si nu voi da citate, dar totusi, spuneai acolo ca o alianta trebuie respectata, ca ea nu se axeaza doar pe un anumit scop(ziceai de razboiul cu Mvp si Aur), insa uita-va dupa ceva timp cum ati spart PNA-ul cu T-J, dupa ce ne-ati promis 3 luni. Daca relatiile diplomatice sunt asa importante pentru (Maretul) trib Ibidem, atunci de ce el insusi nu le respecta? Sa inteleg ca ipocrizia este un fel de calitate?
Infine, sa trecem peste asta.
Punctul 2. Voi, trib de 2-3 ori mai mare, sau cum zicea sefu' (te iubesc...) chiar 5, nu mi-am pierdut timpul calculand diferenta, voi, mare trib, cu mari jucatori, "Trib cum nu s-a mai vazut pe serverul romanesc" (am dat un citat, din vorbele unui mare jucator cu "mare" caracter), ati avut nevoie de inca un aliat care probabil era si el de 2-3 ori mai mare ca T-J. De ce aveati nevoie de 10 ori mai multe sate ca noi sa ne scoateti? Nu vad chestia asta prea relevanta, prins simplul fapt ca un trib mare si puternic, cum nu s-a mai vazut pe serverul romanesc(da, ca voi, nimeni!) are nevoie de un razboi 10:1 pentru a invinge un trib micut, pozitionat prost pe harta(dupa cum zice si cineva mai sus, dupa cum suneam, mi-e lene sa caut).
Dar din nou, ca si pe 19, T-J a trecut peste lichele si oameni fara caracter si s-a dovedit din nou ca buturuga mica rastoarna carul mare.
Va asteptam pe harta, pana acum, craparul nu a facut decat sa ne ajute, Lord Vodka o ia si el in jos, ma intreb ce veti mai face cand veti ramane fara idei...

Salut, da, Seven e perfect. Dar poti lasa ironiile deoparte. Ele nu incalzesc pe nimeni. Vor ramane decat randuri scrise fara o importanta.
Ok, la intrebarea "de ce? "o sa-ti raspund si tie, exact cum am raspuns,cuiva, cateva posturi in urma dar o sa fac ceva adaugiri ca pt unghiul tau.
"de ce?" Pt ca este normal, ca eu, tu, indiferent care ar fi fost, ar fi fost normal sa stii pozitia Aliatului/Aliatilor. Cum spuneam si intrun post precedent (pacat ca nu l-ai rasfoit, te-ar fi scuti de de un raspuns) ; Ca aliati, era normal sa cerem o confirmare a pozitiei. De ce? Pt ca de aceea ne este aliat (sau invers daca ar fi fost) In urma unui raspun impartial,noi am raspuns cu ceva fresc. Impartial ca si aliat , ne este totuna cu un PNA, deci facem PNA.
Acesta fiind motivul lui "de ce"
" De ce "" ca si scop: Este evident ca scopul erau unul de avantajare in conflictul noi vs voi. Poti invinovati o actiune perfect legala, atat etica cat si morala?
"De ce?" am facut asta pt un avantaj? Pt ca este un joc,iar jocul nu tine cont de numarul de jucatori, si aici iar revin: Poti condamna o actiune de genul asta?

T-J (trib pe care eu il cunos bine, nu foarte bine), stiu cine a fost pe 19, (asta sa va creasca coarne) , trib format 80% din aceleasi persoane (aici pe 36) , Ibidem (asa ca sa-ti raspuns si ironiilor "mare,maret" ) , Ibidem fiind un trib in nastere (pe RO) , mare si maret este,dar nu aici. Raman tot in boxa deffensiva: Un citat incomplet este egal cu zero. " Cum nu a vazut serverul romanesc" era intrun context ce evidentia Ibidem (acolo unde si-a cladit un nume, in concordanta cu nasterea lui pe .Ro) . Imi pare rau ca cititi printre randuri. Imi pare rau ca unle afirmatii,mai profunde, sunt intelese de putini, foarte putini, din ce in ce mai putini. (paranteza in parantea... trebuie sa ** ca pe maidan pt a intelege ideile din spatele cuvintelor?).
Revin: Ibidem, desi mare (dar neinchegat), nu poate fi pus in balanta (noi /voi) pt ca nu ar fi corecta scala.
"De ce?" per total. Pt ca este un joc,iar in aces joc folosesti orice avantaj, atata timp cat este unul corect, nuclee politic-murdare,ci normale.

Ce doresti sa aflii? Doresti o confirmare. Ti-o pot da. In comparatie cu T-J ,Ibidem (si ** de cel de aici,di RO) nu se ridica la valoarea T-J-ului, dar asta pt ca este un Ibidem inca neinchegat, este un Ibidem in formare, este un Ibidem nou vs T-J , trib inchegat,vechi.
Nu ma doare gura sa spun un adevar. Imi place sa analizez deciziile,iar respectarea lor cantareste mai mult decat punera in practica.

Putem continua,dar asta ar insemna sa renunti la ironii si putem continua doar daca vedem dincolo de cutie. Rational, nu sentimental.

LE: Craparul, nu a fost o idee,ci dovada unei maini intinse. De ce? Este logic. Pt a castiga avantaj.
Acum nu mai este pt ca probabil concedierea noastra a avut aceleasi motive ca si la voi. Nu cunosti un om pana nu-ti dai sansa sa-l cunosti. Altceva?
 

DeletedUser42487

Te iubesc... orice relatie se strica cand nu stii sa vorbesti, iar tu daca vrei pot posta discutia intre noi, sa vedem care iese mai sifonat.
Am avut un PNA, adica o relatie in care nu ne atacam, fara nici o alta obligatie catre voi.
Nu ne lamentam si nici nu plangem zeci de sate luate de united cu nobilii goi, pentru ca stiau ca sunt goale, a fost o miscare buna, potrivita caracterului si stilului de joc.
In rest, ne vedem pe harta baieti, nu o mai lungiti pe aici, mai ales cei care habar nu aveti de situatie si vorbiti din auzite.
 

DeletedUser

"Salut, da, Seven e perfect."
Foarte bine, o sa ma adresez astfel de acum. (O sa pun citatele in ghilimele, ca asa am invatat la romana)
"Dar poti lasa ironiile deoparte. Ele nu incalzesc pe nimeni. Vor ramane decat randuri scrise fara o importanta."
Da, te rog sa le spui si conducatorilor tai asta. Cel putin din mesajele adresate tribului meu s-a vazut o ironie destul de necizelata(nici eu nu folosesc o ironie prea fina, dar nici chiar asa). Deci, reciprocitate, mie asa imi place sa tratez orice subiect, cu aceeasi moneda.
"" De ce "" ca si scop: Este evident ca scopul erau unul de avantajare in conflictul noi vs voi.
"De ce?" am facut asta pt un avantaj? Pt ca este un joc,iar jocul nu tine cont de numarul de jucatori, si aici iar revin: Poti condamna o actiune de genul asta?"
Ei bine, aici ai cam raspuns la o intrebare ce urma sa o pun. De ce vedeti ruperea aliantei chiar atat de rea? A fost facuta cu un scop, pentru un avantaj, dupa cum spuneai si tu. Deci daca voi, care ati renuntat la un PNA promis pe 3 luni (cei care au promis se considerau oameni de cuvant), dupa o luna si ati lasa perioada de gratie(asa imi place mie sa le zic celor 48 de ore care se acorda) de 12 ore doar, sau chiar mai putin, ati bagat vreo 5 triburi in acelasi razboi cu noi ati facut un lucru normal, la fel si United a facut unul. Deci da, voi ati cautat avantaje, noi la fel. Deci, te intreb si eu: Poti condamna o actiune de genul asta?
" Ibidem fiind un trib in nastere (pe RO) , mare si maret este,dar nu aici."
Tu o spui asa, conducatorul tau o spunea cu ironie (ironie la care mi-ai cerut sa renunt!) si ne cataloga ca un trib de care se scapa rapid.
" Imi pare rau ca cititi printre randuri. Imi pare rau ca unle afirmatii,mai profunde, sunt intelese de putini, foarte putini, din ce in ce mai putini."
Am citit printre randuri, nu sunt genul de om care sa citeasca aberatii, dar te asigur ca am citit mesajele lui Q de cate 5 ori, deci stiu ce voia sa zica, sau cel putin, ce trebuia sa se inteleaga.
"Revin: Ibidem, desi mare (dar neinchegat), nu poate fi pus in balanta (noi /voi) pt ca nu ar fi corecta scala
Ce doresti sa aflii? Doresti o confirmare. Ti-o pot da. In comparatie cu T-J ,Ibidem (si ** de cel de aici,di RO) nu se ridica la valoarea T-J-ului, dar asta pt ca este un Ibidem inca neinchegat, este un Ibidem in formare, este un Ibidem nou vs T-J , trib inchegat,vechi."
Din nou, explica-i conducatorului tau acest lucru. El ne-a considerat trib de mana a3-a, ca altii de altfel. Si a luat-o, ca altii de altfel.
"Putem continua,dar asta ar insemna sa renunti la ironii si putem continua doar daca vedem dincolo de cutie. Rational, nu sentimental."
Imi cer sa nu pui sentimente cand e vorba de un grup de oameni cu care am trait timp de atatia ani? Imi pare rau, nu pot sa fiu 100% obiectiv in problema asta. Mereu cand unul dintre noi (membru T-J) a iesit pe extern si a facut unele afirmatii (in mare proportie, daca nu 100% adevarate) a fost facut cu ou si cu otet de Ibidem. Deci, atata timp cat unii nu vor arata dovada de caracter, eu voi continua cu ironia mea(proasta sau nu), pentru ca, dupa cum spuneam la inceput, imi place sa tratez orice in viata cu aceeasi moneda cu care am fost tratat( si da, un membru T-J jignit este ca si cum m-ai jigni pe mine). Totusi, din cate vezi, am incercat sa ma abtin, in mare parte, pentru ca inca nu a aparut niciun filozof sa comenteze, dar pe viitor nu promit nimic.
In final:
"LE: Craparul, nu a fost o idee,ci dovada unei maini intinse. De ce? Este logic. Pt a castiga avantaj."
Din nou, ruperea aliantei United poate a fost facuta din acelasi motiv, pentru a castiga un avantaj.

PS: Pentru cei care cred alte lucruri, asta este doar parerea mea, nu vorbesc in numele nimanui si daca cineva din United sau un coleg imi cere sa ma opresc, o voi face.
 

DeletedUser44123

Dragaule,raduboy32 , nu ma face sa explic acelasi lucru prin forme diferite:
Ei bine, aici ai cam raspuns la o intrebare ce urma sa o pun. De ce vedeti ruperea aliantei chiar atat de rea? A fost facuta cu un scop, pentru un avantaj, dupa cum spuneai si tu. Deci daca voi, care ati renuntat la un PNA promis pe 3 luni (cei care au promis se considerau oameni de cuvant), dupa o luna si ati lasa perioada de gratie(asa imi place mie sa le zic celor 48 de ore care se acorda) de 12 ore doar, sau chiar mai putin, ati bagat vreo 5 triburi in acelasi razboi cu noi ati facut un lucru normal, la fel si United a facut unul. Deci da, voi ati cautat avantaje, noi la fel. Deci, te intreb si eu: Poti condamna o actiune de genul asta?

- Ruperea unei Aliante nu este rea,nu este un lucru rau ( niciodata nu am spus si nu am afirmat asta). Metodele sunt cele ce lasa de dorit (tinand cont ca ,da-mi voie sa te citez partial; " atat in Ibidem cat si United au existat un grup de oamenii ,relatii si pretenii reale" iar ruperea relatiei nu a fost una la care te puteai astepta. E ca si cum cel mai bun prieten al tau te-ar talhari daca ai lesina. Nu acuza nimeni ca ruperea unor relatii este ceva f rau.
- Noi nu am renuntat de buna voie la PNA-ul cu voi (desi putea fi pt o zi sau 100). In mod indirect am fost obligati (moral) asta pt ca un aliat de-al nostru este in conflict direct cu voi. Iar asta ce dovedeste? ( cum spuneam si mai devreme: indeferent de motive, prostesti,mai putin prostesti,bune sau mai putin bune, respectam o alianta) Cum un aliat( bun/prost) este mai important decat un PNA-ist, automat, ( bine/prost) respectam intelegerile si de aceea perioada de gratie se anuleaza; pt ca proritatile sau mai bine spun: scopul scuza mijloacele. Asta doresc sa intelegeti. Ibidem nu v0a tradat.? Da, am avut o intelegere,iar ea se respecta daca nu ar fi intervenit obligatia morala,aceea de a intra cu un aliat pe acelasi drum. ( de aceea este aliat,de aceea am facut o alianta,nu?)

In momentul in care Ibidem a rupt PNa-ul (am spus motivele) , noi erem in cea mai vulnerabila pozitie posibila.
Iti dau si amanunte. In momentul in care am rupt PNA-ul,in partea de sud eram amenintati de TNT. , in partea de nord-est este United (trib cu care nu am avut actiuni comune) Da, eram aliati, da am dus impreuna un razboi impotriva Aur/Mvp, impreuna,dar totusi separat . Aveam un planificator comun si atat. Nu erau actiuni comune (sau daca 1% s-a colaborat....poate cunostinte ) , in rest,Aliat formal. IN partea de nord-vest sunteti voi.
Acum ca o intrebare ( pune-te putin in locul meu). Ai fi ales sa declari razboi T-J-ului daca in sud poate incepe din clipa0n clipa un razboi? (cu TNT), daca in nord-est, a pierit Aur/Mvp si a ramas United, daca in nord-vest voi. Noi eram in pozita cea mai vulnerabila. Pt ca T-J se putea alia cu TNT si ne flanca. United ( aliat doar de forma) putea profita si atunci eram flancati din toate partile. Alta posibilitate: United facea Alianta cu T-J si apoi TNT putea profita.... deci,dragule; indiferent de pozitia de atunci noi am fost cei mai vulnerabili....dar... asta nu ne-a impiedicat sa intram in razboi cu voi pt ca un aliat (fostul Hugo) trebuie ajutat. . Deci, chiar si in cea mai poasta pozitie,in cel mai prost moment, am respectat ceea ce vorbisem. Acum alta intrebare: Cum am fi putut noi ( asa cum speculeaza multe lume) sa facem "manevre", trimitand Hugo in razboi cu T-J, doar pe motiv pt a rupe PNA-ul, cand noi stateam la mila sortii. De aceea am vrut sa stim pozitia Aliatilor nostri UNited. Si o sa se spuna: " pai ,trib mare va era frica?" Frica nu ne era de un contact,ci firica de pozitiile celorlalte triburi care pot profita. Voi,TNT sau poate chiar UNited (United a facut-o, aici nu e loc de speculatii)
Retrospectiv privind: Ruperea PNA-ului fata de T-J ,ne-a adus un minus, dar asta-i viata. Am avut un aliat,ne-am tinut cuvantul dat...indiferent ca totul se va dovedi ca ca fiind o decizie care duce la pierzanie sau la castig.Repet: Cuvantul dat, este cuvant dat.
Reiau ideea de PNA. Din punctul meu de vedere, noi, la ruperea PNA-ului am procedat cat s-a putut de firesc. Motivele le-am spus mai sus. Un aliat are prioritate fata de un PNA, un PNA se respecta pana in momentul in care ,indirect,tribul in cauza poate atenta la integritatea noastra. Cat de clar sa explic acest lucru? Nu puteti fi maturi? (nu vreau sa va simtiti ofensati), dar oameni buni, e simplu,ce dracu.
Spui ca UNited a facut un lucru normal. Detaliaza-l te rog. Ce a facut normal?
- A refuza sa intre cu noi. Au refuzat, a fost dreptul lor. ASTA ESTE NORMAL.
- Noi ,privind faptele (ca ne era aliat) am refuzat a mai fi aliati. ESTE NORMAL (sa fim doar de foarma aliati?)
- Noi i-am anuntat la trecera cu privire de la Aliati la PNA. ESTE NORMAL
- Ei ne-au atacat desi inca eram Aliati si urma si un PNA. ESTE NORMAL?
- DA, au cautat avantaj, nu-i condamn dar putin obraz. ca ASA-I NORMAL.
- Noi am rupt un PNA pt a ajuta un aliat (chair daca eram in cea mai proasta pozitie posibila), CA ASA-I NORMAL.
- Voi nu intelegeti prioritatile relatiilor si dati vina pe noi si ne priviti ca pe mizerii. NU-I NORMAL.
Eu am inteles ca atunci s-au zis multe ,vrute si nevrute ( din ambele tabere) pt ca era calda, dar nici acum la rece nu puteti privi obiectiv? Dupa spuse ,sin auzite,din vorbe.... astea tin de gradinita, nu crezi?
Dovada maturitatii nu sta in " ce i-ai facut lu' fiu-miu, ii fac lu' fi-tu' si nici in aceasi moneda de plata" pt ca este un joc, este ceva virtual cu ramuri ce duc la realitate. lancierii si spadasinii nu simt nimic, e un joc.
Am iesit ca-i tarziu,
o seara faina.
 

quz0r

member
Scor reacție
144
Precizare: conflictul cu T-J a început la 4 zile după ruperea PNA-ului.

ian 21
08:20
Tribul a încheiat relaţiile cu T-J.

2014-01-25 18:26:11 - primul sat cucerit/primul atac

Seven, te lupţi cu morile de vânt prietene..
Cine suntem noi să-i acuzăm pe alţii de trădare?

Ca să n-o lungesc prea mult:

Partea bună- Ibidem pe 36, ca între prieteni.
Partea rea- Pretenii sunt pe interes.

Partea bună- Ibidem se aliază cu Hugo la 3 zile după începutul lumii.
Partea rea- Hugo este considerat academie

Partea bună- Primul război cu THOR, câştigat
Partea rea- Primii duşmani indirecţi

Partea bună- Ibidem merge bine, câştigă teritoriu
Partea rea- Nu ştie ce să facă cu el

Partea bună- Alianţă cu United
Partea rea- Alianţa cu United

Partea bună- Războiul cu CTC, câştigat
Partea rea- presiune nedorită pe T-J

Partea bună- Războiul cu AUR, Asasins câştigat
Partea rea- participarea United, cedarea jucătorilor şi împărţirea hărţii/continentelor pe baza alianţei

Partea bună- Războiul cu MVPs, câştigat
Partea rea- ajutorul oferit triburilor United şi Hugo, pentru care acum plătim în faţa T-J.
(am încălcat confrontul discuţiilor cu T-J, înnobilând sate din MVPs pe un teritoriu nu prea adecvat, ca să ne ajutăm aliaţii)

Partea bună- Hugo+Ibidem+United merg bine, înving MVPs
Partea rea- Ibidem pierde jucători valoroşi pe graniţa cu United (caballero oscuro, mahan, legionnegro)
(blocaţi de diplomaţie, interzişi la atacuri peste linita despărţitoarea, cedează conturile în sitting şi renunţă)

Partea bună- alianţa câştigă teritoriu considerabil pe K54 (continent unde noi nu aveam drept de atac)
Partea rea- T-J se simte ameninţat şi ameninţă

Partea bună- Hugo în prima linie, dar apărat de alianţa Ibidem+United, crede în şansa lui
Partea rea- T-J începe să atace Hugo

Partea bună- Ibidem îşi ajută aliaţii şi intră de bunăvoie în conflictul cu T-J, la 4 zile de neutralitate (după PNA)
Partea rea- United rămân în PNA cu T-J, pe toată durata conflictului

Partea bună- Hugo se aliază cu sateliţi , înconjurând T-J
Partea rea- sateliţii sunt în conflict cu United

Partea bună- Hugo înconjoară T-J
Partea rea- United ajută T-J, atacând aliaţii tribului Hugo

Partea bună- Ibidem are idei şi forţă armată ca să împingă graniţa (ikebana-25 de sate de barbari luate peste graniţă într-o noapte, blindate din spate, T-J ripostează)
Partea rea- Hugo dă de greu şi e în retragere

Partea bună- facem un PNA cu -W-, scăpăm de-o grijă
Partea rea- United se opune, deci suntem nevoiţi să rupem diplomaţia (acum, United şi -W- sunt aliaţi. A fost evident, nu?)

Partea bună- suntem pe plus 40 de sate în statistica cu T-J (la nivel de trib, nu alianţă de război)
Partea rea- Hugo este ameninţat de United, după alianţa cu inamicii lor

Partea bună- credem în alianţa cu United
Partea rea- credinţa în alianţa cu United

Partea bună- comunicăm cu United
Partea rea- United crede cu stoicism în vorbele aruncate de alţii

Partea bună- avem graniţa cu T-J sigură, pe acolo nu se trece
Partea rea- United ne ameninţă că se retrage din alianţă, atacând Hugo

Partea bună- Hugo pierde teren în nord, avem nevoie de impunerea United (fiind şi zona lor)
Partea rea- United sunt "ocupaţi cu înnobilările interne"

Partea bună- aici nu e nici o parte bună
Partea rea- United recunoaşte că sunt încă în PNA cu T-J, şi nu au nici un interes să rupă diplomaţia. Sunt încă decişi să atace Hugo.

Partea bună- rămânem fermi în alianţă şi anunţăm Hugo
Partea rea- alianţa cu United se transformă în PNA

Partea bună- aducem Hugo la noi, împinşi de situaţie
Partea rea- United atacă pe diplomaţie

Partea bună- Ibidem rămâne unit
Partea rea- pierdem multe sate pe graniţa cu United, situaţia se schimbă

Partea bună- TNT ne devin aliaţi
Partea rea- 8 din primele 10 triburi sunt împotriva noastră. Inclusiv prietenii şi aliaţii noştri din United.

Partea bună- graniţa cu T-J încă se ţine
Partea rea- pe partea cu United, situaţia e critică.

Partea bună- războiul se rezumă doar la nivel de joc
Partea rea- suntem naivi şi credem că şi ei consideră la fel. Până primesc telefoane de ameninţare şi eu şi soţia (după ce mi-a fost luat nr de telefon de pe forumul ascuns. Poveste lungă. Jos pălăria, United+T-J+-W- că nu ştiu care aţi fost)

Partea bună- scârbiţi de toată situaţia, ne jucăm şah şi scriem bancuri pe forum. Punem poze şi ne cunoaştem mai bine.
Partea rea- Ibidem pierde teren pe ambele graniţe pe partea cu United mai mult decât pe partea cu T-J..

Partea bună- Hugo se integrează
Partea rea- jucătorii din Hugo renunţă (mai sunt 2 activi la noi, din toţi)

Partea bună- ne-am ajutat prietenii, riscând de 2 ori pentru interesele lor. Şi cu T-J, şi cu United.
Partea rea- prietenii dau ştergere de cont, se barbarizează, lasă sitter şi pleacă. Ibidem e iar singur.

Partea bună- am revenit eu pe joc :)
Partea rea- am pierdut 3 săptămâni de activitate.

Partea bună- nu mai sunt părţi bune
Partea rea- e evident

O zi bună să aveţi, spor la joc.
 

DeletedUser31998

Te iubesc... orice relatie se strica cand nu stii sa vorbesti, iar tu daca vrei pot posta discutia intre noi, sa vedem care iese mai sifonat.

Mangotaru, discutiile de care vorbesti erau dupa mesajul luminos dat de tine privind ruperea diplomatiei. Pot si eu sa postez mesaje in care sa iti dovedesc ca minti, cautand scuze jalnice gen "x [fasole stricata, in acel caz] este la innobilari interne si de asta ia sate peste granita stabilita", asta in timp ce acel jucator nu a fost vreodata la interne, dar nu mai stiai ce scuze sa gasesti cand zilnic aveati jucatori care luau sate peste granita stabilita.

Am avut un PNA, adica o relatie in care nu ne atacam, fara nici o alta obligatie catre voi.

Este bine de stiut ca pentru Ibidem orice intelegere nu inseamna nimic si nu trebuie respectata, conforma spuselor tale.
Nu, stimabila, a existat o intelegere clara cu Quzor cu mai multe puncte, toate fiind ulterior incalcate de voi (incalcarea granitei, incalcarea termenelor de rupere, incalcarea duratei, dar iti place sa te faci ca uiti cand vine vorba de gafele tale diplomatice. Ca sa iti aduc aminte, caci iti place sa te faci ca uiti, primul nostru mesaj era cand quzor ma trimitea la tine sa rezolvi tu problema barbarelor luate de voi peste granita (deci intelegerea pe care tu nu vrei sa o vezi), caci deja se inmulteau si dansului nu ii era usor se pare sa gaseasca scuze pentru incalcarile repetate din partea voastra. Dar va trebuiau doar acele barbare, trebuia sa va pregatiti de razboi si sa va mutati jucatorii mari in granita cu T-J.

Nu ne lamentam si nici nu plangem zeci de sate luate de united cu nobilii goi, pentru ca stiau ca sunt goale, a fost o miscare buna, potrivita caracterului si stilului de joc.

Cum nu cand tu exact asta faci de o luna pe extern? Doar de "cutite infipte pe la spate" ai scris de vreo 10 ori. Asta se numeste ipocrizie.


@ Quzor, incurci borcanele: T-J nu a atacat pe Hugo primul, ci membrii Hugo sunt cei care au atacat primii, in speta ocktavyan pe crewe. Deh, e greu sa gasesti scuze decente pentru un asemenea comportament... oricat ai cauta... dar stim deja, voi sunteti ingerii inocenti care nu dau doi bani pe intelegerile pe care le fac (mai nou nici nu le recunosc, precum stimabila mangotaru ieri) si toti ceilalti sunt niste tradatori.

Adio. Ne vedem pe harta.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser42487

Motivul principal al ruperii relatie dintre noi a fost modul in care ne-ai vorbit, pana la ruperea relatiei.
Eu am rezolvat ori de cate ori a aparut o problema si v-am cedat toate satele sarite de linie.
Ca voi nu le-ati luat va priveste, eu personal ti-am dat liber sa le innobilati.
Si da, Cipi conduce Potopul, dar eu nu il comand pe Cipi, asa cum nu am comandat in Hugo, fiecare sa raspunda pentru actiunile lui.
Eu mi-am asumat ruperea relatiei cu voi, peste discutia cu Q, intr-un moment in care eu raspundeam de Ibidem, te-am anuntat de ruperea relatiei, normal si civilizat si nu v-am atacat mult peste termenul dat.
Nu uit si mai ales nu imi incalc cuvantul dat, iar ruperea relatiei cu voi a fost ceva ce imi asum fara nici o problema.
 

DeletedUser40961

tot la justificari ati ramas nubilor?

astazi stati ceva mai prost la statistica, banuiesc ca ati jucat ieri mai mult sah :)
e distractiv cand vad tot felul de "zei ai triburilor" cum la primul razboi serios se transforma in "jucatori de sah scarbiti de triburi"; patetic.

quzor, daca tot ai revenit consideram acum momentul zero? fa o declaratie in cadrul jocului si pornim cu statistica noua ;)

Parte 1:
Triburi: T-J, United, Unite, Unit.A
Parte 2:
Triburi: Ibidem, Potop, TNT

Timeframe: Ultimele 24 de ore

Număr total de cuceriri împotriva taberei opuse:

Tabăra 1: 19
Tabăra 2: 3
Diferență: 16

chart


Numărul total de puncte al cuceririlor împotriva taberei opuse:

Tabăra 1: 183,556
Tabăra 2: 28,805
Diferență: 154,751

chart
 
Sus