scaderea calitatii echipelor de pe serverele de triburi

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Sondaj de opinie pentru ce mai exact ?
Daca e vorba de platit ( presupun ca pp ) sa iesi/rupi din/o alianta....in nici un caz nu se poate impune asa ceva atata timp cat jocul are titlu gratuit.
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
In afara de serverul masters unde exista ceva aproximativ asemanator ( rent-a-round ) nu cred ca se va accepta asa ceva vreodata, motivul este mai sus.
 

LadyLethal

member
Scor reacție
143
Jocul fiind gratuit nu vad cum s-ar pune taxe la infiintare,ce se poate face (dar e foarte complicat) e sa sa fie unice,sa existe ca un cont de joc atasate intemeietorului si sa aibe nivele,date de exemplu de relizarile membrilor trofee,castigarea unei lumi etc.Un jucator relativ nou,parasutat pe un continent nu ar alege tribul in functie de nr membri,ar putea verifica daca e un trib serios care a facut treaba pe alte lumi.Te uiti la triburile de langa tine -unu cu 100 membri level1,altu 30 in el dar level 9 ,ce alegi?:p
 

DeletedUser

ce vreti voi ... sunt vise . jocul reflecta realitatea vietii de zi cu zi . aceeasi oameni pe care ii vezi in real ii vezi si in joc . cu nimic mai buni sau mai rai , cu nimic mai frumosi sau mai urati . pentru ca mediul virtual sa fie mai curat trebuie ca si viata reala sa fie la fel .
 

DeletedUser44123

eu personal nu cred ca regulamentul jocului poate impune asa ceva, sa platesti ca lider pentru o rupere de alianta... scuze dar uneori am luat decizia, in numele tribului de a rupe o alianta, sau de a incheia un razboi aflat in toi pentru ca am simtit ca asa trebuie. de cele mai multe ori, am avut dreptate. dar decizia nu o luam ca ma avantaja pe mine, ci pentru ca toate informatiile si indiciile care le aveam indicau ca aia e cea mai buna decizie pentru echipa. de fapt, cred cu taria ca cel mai bun mod de a avea o echipa buna este unul singur: sa-l alegi in cadrul acelei echipe ca sef pe cel care isi doreste binele echipei mai presus de binele contului lui. daca reusesti sa impui ca toti sa traga in primul rand pentru echipa, se formeaza o magie - cei care nu o inteleg o numesc comunism, dar nu e nici pe departe asa - si nu mai conteaza daca satele alea din stanga, unde ai rupt 200 de ferme de atac au ajuns pe sniping la un coleg de trib... sunt ale echipei si asta e ok.

Martiane,dragule, esti departe de subiect. Probabil din cauza ca nu ai inteles esentialul subiectului.

- nu a spun nimeni ca un lider,la ruperea unei aliante trebuie sa plateasca. (totul se rezuma la o plata indirecta) Adica odata ce ai platit ,sa zicem 1000 de pp sa faci tribul X si peste 3 saptamani rupi o alianta si din acea ruptura la scurta vreme ti-ai pierdut tribul; rezulta faptul ca ai platit. De ce? pai , inainte de a lua decizii,decizii care au ca scop non-progresul celorlalti pe care-i conduci; trebuie sa fii f atent. (si aici ma refer la sutele de lideri care fac asta doar de dragul de a o face...sau din falsa impresie a puterii autodobandite)

Ceea ce ai spus tu mai sus nu este decat o imagine de cum ar trebui sa fie,dar realitatea este departe.

Hai sa te intreb altfel:

Prin introducerea unei metode de plata pt infiintarea unui trib ai crede ca :

- S-ar reduce numarul triburilor facute doar de dragul de a fi facute? ( metoda ce afecteaza in mod direct pe cei ce investesc apoi ...pauza trib.)
- Liderii ar fi mai responsabili cu cei pe care ii conduc?
- Ar mai exista concedieri din motive absurde (gen: nu-mi dai 50 pp, te concediez si multe altele...)
- Diplomatiile s-ar incheia cu o mai mare analiza si responsabilitate?
- Razboaiele si pacea ar fi una mai atent selectionate?
- Ar mai exista dizolvari de trib la scurt timp dupa infiintare (si asta iar afecteaza pe cei ce au investit) , (exemple am cu sutele aici)
- Ar mai parasi liderul tribul ducandu-se la inamic,lasandu-si colegii. (aducand prejudicii)
- Membrii s-ar simti mai in siguranta? (ca liderul/liderii nu au ca scop interesul propriu)
- Membrii ar avea mica garantie ca investita facuta (timp/bani) nu se va duce pe apa sambetei .din varii motive penibile, luate de lideri falsi sau sarlatani?

si exemplele pot continua.

Eu cred ca daca s-ar plati, (sa-ti faci trib) te-ar durea sufletelul sa faci toate asta..... pt ca deciziile fara o analiza responsabila te fac sa platesti. Si daca faci asta de 2 ori , a 3 oara stai linistit in banca ta si nu iti mai arde sa te joci cu timpul si banii altora. Acum multi isi permit asta pt ca nu au nimic de plata.... deci ,eu sa-mi fac trib si sa-mi bat joc de el nu ma costa nimic. cu alte cuvinte imi bat joc de zeci,sute de conturi. ==> asta nu se numeste PREJUDICIU ?


PS: caz recent: pe L40 (eu intru pe toate lumile pt a cauta oameni cu creier), intru intr-un trib,fac deff, sprijin. La o saptamana (tribul in care eram avrea Alianta cu toti din jur) si cand au aparut nobilii a trebuit sa se atace undeva,nu? S-a declarat razboi unui aliat... motive au gasit ei...ca vezi doamne "stiam noi ca nu ne respectati...porcarii d'stea de oameni fara cap.... Cand s-a decrarat razboi am scris pe forum :

eu: "Cred ca nu asta era cea mai buna miscare"
lider: "zi-mi tu daca stii mai bine,mah...ce ai fi facut tu?"
eu: " nu stiu, eu spun doar ca nu cred ca asta a fost cea mai inteleapta decizie"

Gata, am fost pus pe liber. mi-a dat valiza in brate si mi-a urat un joc placut. Am ramas fara trib. Aliatii nu ma primesc pt ca fostul meu lider le spunde ca sunt tradator. Deci asta nu inseamna prejudiciu adus mie,timpului meu ,banilor mei?

De ce a facut asta? pt ca este GRATIS
 
Ultima editare de un moderator:

liana

member
Scor reacție
35
Seven...
ce spui tu,suna de parca nemernici si ticalosi cu bani,nu exista :p
Asa de parca n.ai vazut specimene cu 4 clase ca trenul,care te injura ca la usa cortului,sau care fac fel de fel de marsavii...si sa aibe si bani si pp.uri garla...
Ce.are a face calitatea unuia,cu banii pe care ii are si pe care ii investeste in joc??E asta o restrictionare pt nemernici?
A...eventual iti poate zice: te injur pe banii mei,ca eu am facut tribul :p

zici undeva...
"Vrei sa ai in maini soarta a altor playeri, conideri ca esti capabil sa ii conduci, bon. Atunci platesti daca vrei sa-ti afirmi potenta. Nu fa asta pe banii mei , pe timpul meu. "

Crezi ca te va trata mai bine unul din asta...pt ca a platit catre INNO ceva bani?N.are legatura caracterul lor,cu ce bani au..

P.S. Daca s.ar da like la postari...big lke,Lady Lethal pt observatii
 

DeletedUser38023

Multe postari frumoase pe topicul lui Martzian, in special prima si cele care au fost sterse..

Exista 2 motive principale care au determinat scaderea calitatii echipelor pe triburile, motive despre care cred eu ca poarta o povara de 92,4%.. si alte 127 motive secundare deja enumerate in cele 127 de postari ale topicului, cantarind (100% - 92,4% = 1 %) 1%..
Bineinteles, cele 2 motive principale, nu pot fi expuse pe forumul extern pentru ca riscam sa intram sub incidenta urmatorului articol perfect detaliat:

""6.4. În cazuri extreme, ne rezervăm dreptul de a închide conturi chiar dacă nu se aplică niciuna din regulile de mai sus.""

Asa ca ne ramane sa ne mintim singuri in continuare ca tendinta sociala, ca acum au internet si oamenii din mediu rural, ca rezervarile, ca skype-ul, ca varsta medie a jucatorilor, ca poate este ceva si in aer, ca mancarea acum are prea multe euri, ca acestea sunt adevaratele motive.. :rolleyes:
 

DeletedUser44123

@ Liana. Cred ca solitii ai fi,dar sa fie si cineva care sa sublinieze ceea ce trebuie acolo unde trebuie.
Totusi ramana la parerea ca fara consecinte, multi,foarle multi aduc prejudicii mari in randul celorlalti.
E ca si cum ai conduce beat si i-ai spune politistului : "si daca mor ce?"

"Daca vrei sa mori e treaba dumitale dar nu uita ca dumneata conduci un autobus scolar"
 

DeletedUser44130

Toti sunteti zei pe extern, insa multi pe harta mi-au aratat fix 0. Harta vorbeste, restul...vrajeli.
 

DeletedUser

Buna seara,nu stiu care mai sunt jucatorii sau cum mai sunt,dar imi doresc sa imi regasesc prietenii de pe lumea 17 :) acolo erau conducatori adevarati si pe lumea 7!!!
 

DeletedUser

bine ai revenit radule!

din pacate, am sa mai lipsesc si in continuare... cred ca si timpul alocat jocului de multi dintre jucatorii de caracter isi lasa amprenta asupra calitatii morale a triburilor de azi.

in ceea ce priveste taxa pentru infiintarea tribului, daca taxa asa cum a fost ea propusa aici ar fi fost inventata, multe triburi bune nu ar fi existat.

poate ca, daca asa cum a spus lady lethal ( imi amintesc cat de mult ma contram cu ea cand ne-am intalnit pe extern si acum cat de mult ii admir logica! - iti multumesc ca existi, draga lady!) daca ar fi fost inventat un mic apendice gen twstats ceva mai vizibil ca jucatorl x a fost cutare intemeietor si ca tribul a avut urmatoarele performante pe levele, poate ca unii dintre noi nu ar fi renuntat la vechile nick-uri, poate ca cei noi nu ar fi avut atat success in a suci mintile noilor veniti...

dar da, jocul seaman din ce in ce mai mult cu societatea in care traim, in care smecheria si furatul caciulii devine sport national in loc sa ne dam seama ca vesticii au ajuns unde au ajuns pentru ca ei au descoperit ca pe termen lung, cinstea renteaza.

dar din pacate un astfel de indice, in care sa vezi performantele unor jucatori si mai ales performantele unor conducatori - pentru ca nu e una si acelasi lucru sa condusi un trib bine sau sa joci jocul bine! -cred ca nu va fi infiintat.


eu am propus modificari mai simple, gen: la noile variante de joc triburile, pentru a fluidiza discutiile pe forumul intern al tribului, floricica prin care se anunta discutii noi pe forum sa fie in mai multe culori: neagra daca nu s-a scris nimic nou, verde daca s-a scris intr-o tema neimportanta, galbena daca s-a scris intr-o tema marcata ca importanta pe forum, si rosie, daca s-a scris pe o tema marcata ca foarte importanta pe forum. astfel puteai decide daca erai on in joc daca participi la discutiile de spam si stiai ca atunci cand rosu este aprins ca s-a ivit ceva grav in echipa ta si puteai sa te informezi. era o mica schimbare, usor de programat cred, care ar fi dus la imbuntatatirea comunicarii in cadrul echipelor, iar o comunicare mai buna inseamna o echipa mai buna...
 

DeletedUser44695

salutare , risc sa imi pun in cap jumatate de forum postand aici , nu prea am fani aici si nu sunt adept al forumului extern si in ultimul timp al jocului triburile in general .

De ce a scazut calitatea jocului ? al echipelor ? Din simplul fapt ca acuma 4-5 ani martzian acest joc avea alte valori , fiecare trib puternic era gestionat de oameni de calitate , fiecare conducere avea in spate oameni capabili in viata de zii cu zii , nu doar pe joc . Concurenta dintre triburi era perceputa altcumva , razboaiele erau percepute altcumva .

Inainte triburile nu era un joc asa cunoscut , nu avea o deschidere asa larga , erau oameni putini si de calitate , cel putin eu asa am perceput lumiile 3 4 5 7 , apoi sa intamplat ceva , nici eu nu imi dau seama ce. Probabili multi oameni de calitate s-au lasat , majoritatea colegiilor de pe lumea 3 au renuntat , la un momentdat schimbasera jocul.

Ideea este ca valoriile jocului s-au schimbat in perceptia unora , aliantele nu mai sunt aliante in adevaratul sens al cuvantului , iar razboaiele nu se poarta numai pe harta , se duc pe skype , toata lumea are un pret... patetic.
 

DeletedUser34110

Parerea mea ca multe echipe bune s-au desfiintat din orgoliile anumitor jucatori...certuri peste certuri si probabil din cauza asta multi jucatori foarte buni s-au lasat,nefiind inlocuiti de altii cat de cat.
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Total de acord cu martzian.
In plus as adauga ca se puteau face multe lucruri legate de dezvoltarea jocului care sa tina in priza jucatorii si nu ma refer la chestiile platite. Dar s-a preferat investirea in alte jocuri si in feature-uri care aduc mai multi bani companiei. Cred ca si asta a avut un rol important.

In plus, diversitatea de jocuri online s-a marit considerabil in ultimii ani, cu aproximativ aceeasi baza de oameni rezultand intr-o concurenta mai puternica.
 

DeletedUser44123

Buna seara, ui ca-i calda!

Asta s-a intamplat acum cateva minutele.


2n1ayaw.png


Deci, cum dracu sa nu scada calitatea (de fapt scade dorinta de a mai juca) , calitatea ramane...dar ramane in stand-by.

Vorbeam de prejudicii: Ce fac aia care au investit bani in resurse,injumatatiri,CP,manager, etc,etc... acum au ramas prada : Dupa ce au investit (bani- timp) au facut trupe, au participat la cucerire, au participat la suport iar acum sunt fara trib.... pe ei nu-i mai ajuta nici dracu pt ca-s fara trib.

S-au facut 5 =0 ...de ce ? ca sa aiba de unde se dizolva.
Daca se platea pt innfintare,se mai dizolva asa repede, mai era durere in patina de ce se intampla cu ceilalti ?
(sa monitorizez soarta membrilor ce joaca sub acest nume, sa vedem cati dintre ei or sa mai fie pe harta peste o luna? Si poate unii au investit dar nu au sansa la un joc pt ca exista clar o lipsa de interes pt cei ce "bani,bani,bani...baga bani"


Asta nu inseamna prejudiciu adus unui cont ce a bagat bani ?

(prejudiciu asta free apare pt ca se premite a se ajunga in situatii de acest gen)


Solutii domnilor,solutii... o discutie intre voi (inno sau ce o fi acolo) , caci aste nu este normal.
 

DeletedUser35749

Si daca ar baga asta cu plata pentru infiintare cate discutii gen "nu mai stiu nemtii cum sa ne manance banii" ar aparea dupa?
 
Sus