Triburile si familii

DeletedUser

Hai salut.

Ma poate lamuri cineva si pe mine de ce este "traditia" asta de a crea familii peste familii pe versiunea romana ?

Nu se face diplomatie ? Este frica asa mare de a se lupta pentru continent ? Limitarile de farmare ? etc.

M-am uitat peste top#5 .. si toti au cate 2/3/4 triburi ca "carne" de tun.

Inteleg logica de a avea de unde recruta.. dar pentru astea existau si uniuni.. etc... de ce romanii sunt atat de inclinati in a se imbratisa ? sau este o tactica ascunsa care nu o stiu eu. ( ignorand carne de tun si loc de unde sa recrutezi ) .


Mai exista triburi de "elite" ? Gen sa faci 1 trib in care bagi 20 de insi care cunosc jocul la un nivel avansat si apoi adaugi cu ce gasesti pe harta si sa domini.

Exista ceva de genul la romani ?
 

DeletedUser48236

Vezi 28 , Otoman , SMART , ATO din cate stiu, nu au academii.
Cum ai spus si tu cele cu multe cu academii au nevoie de carne de tun, plus interne la greu !
 

neatzza08

member
Scor reacție
3
Era o veche zicala pe acest joc: "diplomatia este arta de a spune cutu-cutu pana pui mana pe o piatra". Cam asa sta treaba si cu academiile astea. De ce sa iau de la inamici sate intr-un razboi prematur cu pierderi mari, cand pot lua din ograda sate crescute, Apoi dau in inamici cand am gata 20 de fulluri. Iar daca nu merge asa, fuzionam si continuam in acelasi ritm, mai o interna, mai o unire de conturi, mai o cedare de sate si tot asa. Cine se mai trezeste la 5 dimineata sa dea atacuri? Il bate nevastasa.
 

DeletedUser

Era o veche zicala pe acest joc: "diplomatia este arta de a spune cutu-cutu pana pui mana pe o piatra". Cam asa sta treaba si cu academiile astea. De ce sa iau de la inamici sate intr-un razboi prematur cu pierderi mari, cand pot lua din ograda sate crescute, Apoi dau in inamici cand am gata 20 de fulluri. Iar daca nu merge asa, fuzionam si continuam in acelasi ritm, mai o interna, mai o unire de conturi, mai o cedare de sate si tot asa. Cine se mai trezeste la 5 dimineata sa dea atacuri? Il bate nevastasa.


Da, dar asta nu este calea lasilor ? Sa ai totul gata oferit pe farmurie ? ca practic asta inteleg... Mai inteleg ca faci internal, cu totii am facut, dar sa faci asta ca strategie ? mi se pare jalnic.. si asta este motivul principal pentru care nu am jucat la romani..

Sa inteleg ca s-a dus farmecul la care te trezeai cu noaptea in cap ca sa ai un atac surpriza.. plus la romani ii relativ simplu ca practic le stii orele.. daca ii tura de zi, de noapte.. ii usor de ghicit si de planificat, pe NET acolo ai de toate natiile si multi stau cu CO sa acopere 24/7.

Pacat.

Da.. diplomatia e gen "care pe care" dar daca esti un bun diplomat.. te descurci
 

DeletedUser47803

se numesc triburi mamut unde se recruteaza tot ce se prinde....parerea mea ca un trib care se respecta nu ar avea nevoie de mai mult de o academie.....si un exemplu recent vine de pe L53 unde BL avea 3 academii cu aproape 100 de membri fiecare + tribul mare...peste 300 de jucatori si degeaba au cazut la un singur organizat...GENTLE avea 100 de jucatori cu tot cu academie si i-a scos fara probleme....ideea e ca cei mult strica...
pe lumea asta sunt doar 50 in trib de aceea se fac asa multe academii...multi vor renunta la un moment dat pentru ca dureaza mult sa faci dominanta din 50 de jucatori...insa asta nu scuza ideea de trib mamut...eu cred ca daca ai 20-25 de jucatori activi si buni in trib poti castiga lumea si fara academii...
in schimb ceea ce imi place e ca s-au inscris multe triburi bune si multi jucatori cu experienta pe aceasta lume....va fi o lupta grea...s-ar fi putut si mai bine...lipseste WOC R.S. GENTLE GREEN S.H. si alte cateva triburi bine cunoscute....dar e bine si asa...
 

DeletedUser47430

Lipsesc multe triburi bune , iar lupta grea nu va fi .. ca pe oricare alta lume recrutarile isi vor spune cuvantul si niciun razboi nu va fi de lunga durata , parerea mea :)
 

DeletedUser41586

Era o veche zicala pe acest joc: "diplomatia este arta de a spune cutu-cutu pana pui mana pe o piatra". Cam asa sta treaba si cu academiile astea. De ce sa iau de la inamici sate intr-un razboi prematur cu pierderi mari, cand pot lua din ograda sate crescute, Apoi dau in inamici cand am gata 20 de fulluri. Iar daca nu merge asa, fuzionam si continuam in acelasi ritm, mai o interna, mai o unire de conturi, mai o cedare de sate si tot asa. Cine se mai trezeste la 5 dimineata sa dea atacuri? Il bate nevastasa.

Asta inseamna ca sunteti un trib foarte bun si respectuos!
Vedem mai tarziu cum stam.
 

DeletedUser

Interesante raspunsuri.

Momentan pe lumea asta doar farmez pp si ma pregatesc pentru urmatoarea lume, care ar fi si prima lume pe care am in plan sa o si tratez serios. ( versiunea romana ) .

Din cauza asta am intrebat de ce atatea familii, pur si simplu nu ma vad intr-un trib care prefera sa recruteze "fara numar". Nu cunosc pe nimeni si in acelasi timp incerc sa si caut un trib "vrednic" la care sa investesc si timp... ca genul de "hai la mine in trib" cu totii suntem satai.
 

PRADA

member
Scor reacție
6
Momentan pe lumea asta doar farmez pp si ma pregatesc pentru urmatoarea lume, care ar fi si prima lume pe care am in plan sa o si tratez serios. ( versiunea romana ) .

lel asa ai zis si pe 47, ai uitat?

Le iei din zece-n zece si când o dai în bara zici ca nu le tratezi serios :)))
 

DeletedUser

lel asa ai zis si pe 47, ai uitat?

Le iei din zece-n zece si când o dai în bara zici ca nu le tratezi serios :)))


Te inseli. :)

Nu iau nimic din zece-n zece... eu nu joc pe versiunea romana... intru cand ma plictisesc foarte tare.. intru .. curat 7x7 / 15x15 ma plictisesc si plec... iar faptul ca romanii fac cate 5 academii ma ajuta la decizie.

Nu am fost niciodata scos fortat.. tin minte ca am vrut sa iau o lume aici in serios... stiu ca am vrut sa ma alatur la un trib.. dar organizarea a fost jalnica... jumatate de trib daduse relocate.. si apoi jumatate au ramas pe loc... asa ca am preferat sa nu... nu ma pasioneaza idea sa fug din core.. ca acolo stau baietii "rai"... daca nu ma insel asta a fost logica.. o logica cu care nu am fost ok.... asa ca am plecat inapoi pe net. w88 daca tin minte.

nick : LiriC / LowBudget

Data viitoare sa intrebi inainte sa acuzi.
 

hary10

member
Scor reacție
1
Isi permit sa faca 10 academii,toata lumea alearga dupa tribul care este pe primul loc,toata lumea alearga dupa punctaj,sunt putini jucatori care chiar joaca indiferent de situatie...toata lumea spera ca daca se duc in triburile de pe primele locuri o sa aibe satele blindate si nu mai trebuie sa faca nimic...
 

DeletedUser

Isi permit sa faca 10 academii,toata lumea alearga dupa tribul care este pe primul loc,toata lumea alearga dupa punctaj,sunt putini jucatori care chiar joaca indiferent de situatie...toata lumea spera ca daca se duc in triburile de pe primele locuri o sa aibe satele blindate si nu mai trebuie sa faca nimic...

In cazul asta multa lume nu are incredere in propria conducere, este mare adevar ca multe triburi sunt doar de dragul sa fie si sunt doar o mica probleme.

Aici cred ca tine de loialitate si modul de gandire a jucatorilor, personal pot spune ca si felul in care liderul gandeste si ce fel de mentalitate are ar spune foarte multe.

Personal cum ai zis tu, ca toti vor sa fuga la nr#1 ... facusem un trib si nici macar in top#100 nu eram, am "negociat" cu baietii mari din continent si intr-o luna am ajuns rank#3 si tinand 2 / 3 continente la mid-game cu nap la rank#1
Dar a necesitat 2 saptamani de discutii constante la ore fixe cu decalaj intre ele destul de mare, nu este usor, dar este posibil.

Toata lumea spera ca "vai rank mare hai sa ma ascund" ... dar trebuie mentionat ca liderii care se si respecta daca te accepta cand deja esti mid-game au si pretentii de la tine sa "prestezi" .

"Show your worth" type of deal... eu te iau dar si dovedeste de ce sa te si tin.... pana acuma romanii sunt gen "hai ca avem loc nenica si pentru tine"

Oricum... inca ma uit dupa un trib pentru urmatoarea lumea..daca nu gasesc.. asta e... joc singur pana se iveste ceva interesant.
 
Sus