Jurnal

DeletedUser12196



UNEORI

uneori,
atunci cand ma-nvaluie noaptea
si pasii mei se sting in covorul de nea
as vrea
sa regasesc drumul pierdut candva
dar sufletul meu striga: opreste-te!
vei plange cu lacrimi amare
ratacirea de-o clipa.
o clipa,
-raspund-
dar ce este o clipa pentru imensitatea timpului?
si de ce te temi tu ,sufletul meu?
dar sulfetul meu s-a chircit in sine
precum un copil temator .
incearca sa doarma cantandu-si
un cantec de lagan...

Hanna Ariel Queen
 

DeletedUser12196


Ne gasim bucuria in semenii nostri. Cu adevarat bucuria omului este omul.
Intre noi se infiripeaza prietenia care inuda sufletele oricat de aride ar fi acestea,oricat de lipsite de speranta si oricat de tematoare. Iubirea izvoraste din prietenie si este sustinuta de aceasta.
A iubi si a fi iubit este taina fericirii.
 

DeletedUser706

Pasesc usor prin umbra mintii mele.
Ma impiedic apatic in propriile ganduri cautand cu privirea rosul parului tau.
Am sperat intotdeauna sa te intalnesc.
Am sperat sa te intalnesc chiar si atunci cand lumea mea era gri, in nuante de alb si negru, fara sa stiu ce inseamna culoarea. Iar acum cand te-am intalnit ma scald in surasul tau si adorm simtindu-ti rasuflarea cum ma hraneste cu pofta de viata.
Zambesc.
Imi amintesc cenusiul din viata mea pana in clipa cand te-am zarit prima data. Zambet.
Mult zambet, multa veselie, multa culoare.
Toate te inconjurau ca o mantie fermecata. Totul prindea culoare in jurul tau, fiecare chip fiecare obiect se transforma intr-o cascada vie, multicolora.
Imi era teama de tine.
Imi era ingrozitor de teama. Nu cunosteam decat albul si negru. Imi era teama de buzele tale rosii, de ochii tai caprui, de rosul ca nuanta lavei unui vulcan din parul tau, de pielea ta fina atat de catifelata.
Imi era teama de zambetul tau portocaliu si de lacrimile tale violet.
Imi era al naibi de teama de gandurile tale pline de viata, zugravite in culori stridente ca un tipat de bucurie. Un fulg danseaza usor pe geamul din fata mea. Pierdut, visand la tine, mi se pare ca tastele calculatorului nu stiu sa reproduca fidel ceea ce simt.
Inchid ochii si ma pierd din nou, tacut, in amintiri si iluzii, in frumusete si fascinatie. Flamand caut cu disperare sa ma hranesc cu prezenta ta aievea.
Visez…
Conturul buzelor tale ma fac sa tresar.
Placere? Teama? Dorinta? sau poate doar fascinatia miracolului?
Cum poti saruta un curcubeu fara sa sti ca vei ramane impregnat pe viata cu toate nuantele de culori posibile?! Cand sti ca nu vei mai putea vedea niciodata viata in alb si negru dupa acel sarut? Nu e firesc sa-mi fie teama? Un fir rebel imi mangaie tacut fata. Doamne cat esti de frumoasa.
Timid ma scald in flacarile din parul tau.
Tot ce a fost negru in viata mea dispare, culoarea inunda fiecare particica din mine. Turcuaz, ametist, acaju, cireasa, visiniu fiecare fir de par e unic in felul sau.
Asa cum esti si tu.
Ma joc. Ma joc folosind cuvinte. Dar monitorul meu nu arata decat alb si negru.
Si atunci…
Atunci descoper trist ca nu te pot descrie.
Ca nu pot reda frumusetea ta, ca nu pot reda toate nuantele de culori ce te definesc.
Poate as reusi sa redau un rosu. Sau poate un albastru. Un verde… Cine stie. Dar nu, tu esti mult mai mult de atat. Tu esti zambetul si tristetea mea, esti dragoste si ura, inocenta si perversitate, tu esti… culoare!
Da. E o greseala. E o greseala sa incerc sa te descriu. Cum poti descrie frumusetea curcubeului? Poate intelege vreodata un orb frumusetea lui? Pentru ca asta am fost eu pana sa te intalnesc. Un orb. Iar acum m-am vindecat.
Atingerea ta mi a dat culoarea necesara pentru a ma vindeca. Sangele meu acum numai este doar rosu. Este si albastru, si verde, si mov.
Tu mi-ai schimbat viata.

textul complet aici:
https://albertaiconty.wordpress.com/2017/06/09/culoare-3/
 

DeletedUser12196

z2299-1.jpg


A fost dragoste la prima vedere.
Aveam doar 16 ani si mintea plina de vise romantice si planuri pana la adanci batraneti...
1f642.png
:)))
M-am apropriat de el tinand un mar in mana.
Fie ce o fi, mi-am spus incercand sa arat mai mult curaj decat simteam in acel moment.
-O va lovi, am auzit stins undeva in spatele meu.
-Opriti-o! Ne omoara Badea Marius daca pateste ceva.
-Du-te tu daca ai curaj. Stii ca nu te suporta si musca.
Nu am privit inapoi. Nu am vrut. M-am apropriat si mai mult de el intanzandu-i marul tinut ca o ofranda adusa unul zeu.
A pufnit furios si si-a intors capul.
-Fie, daca nu vrei asta este. O sa-l mananc eu, am spus ducand marul la gura si muscand cu pofta din el.
M-a impins in umar.
-Hei, nu asa...Vrei si tu?
A intins capul spre mine.I-am auzit pe toti cum isi tin respiratia.Nimeni nu mai spunea nimic. parca amutisera subit.
-Daca-l vrei ia-l, i-am spus zambind.
A prins marul si in timp ce-l mesteca eu ii mangaiam grumazul.
Dupa o saptamana eram de nedespartit. Nu manca decat de la mine.Vals era al meu.
Da, a fost dragoste la prima vedere.
 

DeletedUser12196




Întorc pagina

Am aşteptat o sută de ani
Dar aş mai aştepta un milion pentru tine.
Nimic nu m-a putut pregăti pentru
ceea ce inseamna privilegiul de a fi al tău.

Dacă aş fi simţit căldura din atingerea ta,
Dacă aş fi văzut cum zâmbeşti cînd roşeşti,
Sau cum incretesti buzele când te concentrezi mult
Aş fi ştiut pentru ce am existat tot acest timp.
Pentru ce am trăit.

Iubirea ta e pagina mea nouă
Unde numai cele mai dulci cuvinte rămân.
Fiecare sărut e o propoziţie cursivă,
Fiecare atingere, o frază ce îmi releva o nouă definiţie.

Pentru tine ma predau cu tot ce am fost până la acum
Pentru că nimic nu mă face mai puternic decât inima ta fragilă.
Dacă aş fi simţit cum e să fii al tău
Păi, aş fi stiut pentru ce am trait tot acest timp.
Pentru ce am trăit...

Deşi am scurtat istoria ce trebuie să o spunem
Când te-am văzut, păi, am ştiut că o sa fie bine.
Cu o şoaptă vom îmblânzi mările haine,
Ca o pană ce pune în genunchi regate întregi.
 

DeletedUser12196


Cand ai un vis, urmeaza-l! Nu-ti fie teama sa visezi.
Sta in puterea ta sa transformi orice cosmar intr-un vis frumos. Trebuie doar sa crezi ca poti. Trebuie sa ai incredere in tine.
Noapte buna si visati frumos caci visele noastre creaza lumea in care traim.
 

DeletedUser12196

Jucatorul Horea Tamas a parasit definitiv aceasta lume.Dumnezeu sa-i vindece sufletul de toata durerea lumii in care a trait.
 

DeletedUser12196

Stiu ca pentru multi dintre voi acest material este o provocare.Acum cativa ani nu le-as fi acceptat dar dupa ce am inteles, problemele mele de sanatate au inceput sa se rezolve.
 
Sus