Situatii pe joc / Strategii

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Vă supun atenţiei o situaţie întâlnită în joc.

Jucătorul A :
Trupe :
Defensivă - 700/850/50 (suliţe/spade/arcuri)
Atac - 1000/600/0/100/20 (topoare/usori/cav arcasi/berbeci/cata)
Cladiri
Piata 1
Zid 10

Jucătorul B :
Trupe :
Defensivă - 0
Atac : - 1000/400/100/35/40 (topoare/usori/cav arcasi/berbeci/cata)


Jucătorul A atacă cu trupe ofensive jucătorul B, atacul ajungând la ora hh:mm. Jucătorul B decide să atace şi el. Iar atacul/atacurile sale duc la pierderea trupelor în totalitate de către jucătorul A, chiar cu câţiva supravieţuitori de partea lui B.

Întrebare : Cum atacă B ? Când şi cu ce ?

Menţiuni : Rezultatul este iminent, nu ţine de îndemânare sau alte decizii ale jucătorilor. Nu poate fi evitat. Nu există alţi factori externi (sprijin etc). Ambii au religie 1.
 
Ultima editare:

DeletedUser7039

Fenteaza atacul ce soseste asupra lui si il ataca cu viteza topoarelor pe jucatorul A la cateva milisecunde de la intoarcerea trupelor cu care atacase in sat..
 

DeletedUser

Întrebare : Cum atacă B ? Când şi cu ce ?

jucatorul B vazand ca nu are in atac nobili ,ataca si el ... in prima faza prinde in satul advers apararea ,adica 700/850/50 avand destul de putine pierderi dar demoland zidul la 0 iar dupa mai ataca odata jucatorul A si ii distruge si restul

mentiuni:jucatorul A trebuie sa fie noob ori sa nu fie ON

LE:mad:rhadokoo:daca ataca cum zici tu iar atacatorul are ghinion atunci e degeaba
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7039

Lui A nu ii va conveni sa fenteze cu defensiva stiind ca nu poate feri ofensiva..
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
@indiana, nu este vorba de nobil. este clar ca cei doi isi vaneaza atacurile, cu mentiunea ca A are avantaj ca trupe. Si totusi atacurile lui B il lasa pe acesta fara trupe, inevitabil.
Am spus, A evita cu ofensiva si B pierde atac mult. Este singura lui sansa sa "prinda" atacul lui A in sat.

mentiune : A este super jucator.

@rhadookoo, B este atacat de A ... daca ar da contraatac are de facut aceleasi miscari, respectiv evitare si apoi atac, la fel si A, cand sosesc trupele ofensive inapoi. Nu este greu sa eviti astfel un atac. AMBII AU DOAR UN SAT, am uitat.
 
Ultima editare:

DeletedUser7039

A nu o sa poate evita atacul lui B.. Nu va putea feri ofensiva din sat.. B are de dat doar comanda de atac si daca e bun il da in milisec imediat urmatoare.. A, cat ar fi de bun, are mai multe comenzi de dat, mai multe butoane de apasat.. nu va putea feri ofensiva din sat, asa ca nu va scoate nici defensiva..

LE: Indiana, cred ca Lord Alex a presupus situatia asta pe o ipoteza neutra.. luck 0 , moral 100% etc..
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

@rhadookoo:exista scripturi de inserat si de memorat ultimele coordonate ... jucatorului B ii trebuie si lui cateva secunde iar A fiind un "super jucator" se poate evita dar si aici cu unele conditii (net bun ,miscarea mainii rapida etc.)

@lord adex : singura solutie este sa il tina in fakeuri jucatorul B pe A iar dupa N fakeuri trimite un atac real cu speranta ca il va prinde cu armata in sat
 

DeletedUser7039

Nu ai ce face cu scripturile.. Aici e vorba de o comanda imediata a lui B si de mai multe comenzi ale lui A.. Apasarea scriptului in sine se considera o actiune in plus pentru A..

Dar nu dati premise de genul A e prost si B e mai bun ca in cazul asta exista miliarde de interpretari :)) Aici e vorba despre ceva exact.. O tactica anume.. Eu am expus-o pe a mea, e clasica, dar e foarte eficienta.. Sunt curios despre ce anume vorbeste Lord Alex..
 

DeletedUser14435

Nu exista nici o solutie prin care jucatorul A sa piarda in totalitate trupele, trupele defensive sunt in asteptare, B nu il poate obliga sub nici o forma sa le foloseasca
astept totusi solutia, trebuie sa recunosc ca sunt curios daca se poate gasi o metoda

tactica mentionata de rhadookoo ar rezolva intr-adevar problema daca A nu ar scoate defensiva din sat dar are si aceasta optiune
 

DeletedUser

atunci l`as tine in fake-uri ... nu va sti care e fake si care nu iar pe deasupra as continua farming-ul cu armata care o am scotand pierderile + faptul ca sa tot ai atacuri si sa nu stii daca e fake/adevarat poate fi chiar stresant :)
 

DeletedUser14435

indiana, din moment ce s-a spus ca strategia duce la pierderea inevitabila a trupelor lui A, fake-urile n-au cum intra in discutie, ar presupune ca A reactioneaza intr-un fel, dar cerinta este ca A sa piarda indiferent ce ar face
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Hai că nu era mare inginerie. Ştim cu toţii că pierderea pieţei te împiedică să mai eviţi atacuri. Astfel că B atacă chiar înainte de sosirea atacului asupra sa cu 600/100/100/35/40 să zicem, cu ţinta catapultelor piaţa centrală, evită atacul asupra sa şi trimite restul de armată către A. Mai degrabă trebuiesc calculate trupele ofensive necesare distrugerii ofensivei lui A (al doilea atac) şi apoi ce rămâne se trimite în primul atac, cel care va ajunge înaintea replierii atacului lui A şi va doborâ piaţa, astfel că nu se va mai putea evita pierderea ofensivei.
În fine, B şi A se anihileaza, practic trupele mor cam toate.
 

DeletedUser

atunci l`as tine in fake-uri ... nu va sti care e fake si care nu iar pe deasupra as continua farming-ul cu armata care o am scotand pierderile + faptul ca sa tot ai atacuri si sa nu stii daca e fake/adevarat poate fi chiar stresant :)

Cate fake-uri i-ai da? Banuiesc ca Lord Adex s-a referit ca cei doi intre timp nu mai fac alte trupe.
 

DeletedUser7039

Hai că nu era mare inginerie. Ştim cu toţii că pierderea pieţei te împiedică să mai eviţi atacuri. Astfel că B atacă chiar înainte de sosirea atacului asupra sa cu 600/100/100/35/40 să zicem, cu ţinta catapultelor piaţa centrală, evită atacul asupra sa şi trimite restul de armată către A. Mai degrabă trebuiesc calculate trupele ofensive necesare distrugerii ofensivei lui A (al doilea atac) şi apoi ce rămâne se trimite în primul atac, cel care va ajunge înaintea replierii atacului lui A şi va doborâ piaţa, astfel că nu se va mai putea evita pierderea ofensivei.
În fine, B şi A se anihileaza, practic trupele mor cam toate.

Bine ca ai specificat si ca B stie ce trupe are A astfel incat sa simuleze:p
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Nu e vorba de simulare, e vorba de o decizie. Am spus, B calculeaza cat ii trebuie sa distruga ofensiva lui A, iar restul trimite in primul atac ... care va avea sau nu succes.
 

DeletedUser

Hai că nu era mare inginerie. Ştim cu toţii că pierderea pieţei te împiedică să mai eviţi atacuri. Astfel că B atacă chiar înainte de sosirea atacului asupra sa cu 600/100/100/35/40 să zicem, cu ţinta catapultelor piaţa centrală, evită atacul asupra sa şi trimite restul de armată către A. Mai degrabă trebuiesc calculate trupele ofensive necesare distrugerii ofensivei lui A (al doilea atac) şi apoi ce rămâne se trimite în primul atac, cel care va ajunge înaintea replierii atacului lui A şi va doborâ piaţa, astfel că nu se va mai putea evita pierderea ofensivei.
În fine, B şi A se anihileaza, practic trupele mor cam toate.

interesant dar tu punandu`te in locului jucatorului B ai face asa ceva ? tinand cont ca in joc conteaza si norocul :D

@xblaandy:cunosc pe cineva care are o manie a fake-urilor si sincer iti spun ca e foarte stresant ... din cate stiu e cu tine in trib pe L10 :D

LE:intr`adevar asta ar fi cea mai buna solutie lord adex dar mi greu sa cred ca se intampla asa ceva pe joc
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser14435

Lord Adex, cum am spus, A poate sa-si conserve defensiva, lucru care l-ar si face daca cei doi jucatori cunosc ce trupe are celalalt (care este vital in acest caz pentru strategia lui B), trebuia sa mentionezi ca ii mor in totalitate doar trupele de atac
Pe de alta parte, la modul realist, distrugerea pietei centrale e un pas nenecesar, potrivirea atacului la mai putin de o secunda dupa revenirea ofensivei lui A elimina sansele ca A sa fenteze. Iar impartirea atacului in doua ar fi un risc care sincer eu nu mi l-as asuma in cazul lui B, in lumea reala se pot intampla multe iar aici cum am spus, nu era necesar
 
Sus