Situatii pe joc / Strategii

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
@shark, am explicat ... B este atacat, el trebuie sa evite si sa atace ... acelasi lucru il va face A, soseste in sat si evita ... nu este greu. Ideea era sa ii prinda atacul in sat, in ciuda defensivei.

@allecs, asa este ... trupele defensive erau sprijin in realitate, am gresit ipoteza. Amandoi aveau doar atac :)
 
Ultima editare:

DeletedUser

Hai că nu era mare inginerie. Ştim cu toţii că pierderea pieţei te împiedică să mai eviţi atacuri. Astfel că B atacă chiar înainte de sosirea atacului asupra sa cu 600/100/100/35/40 să zicem, cu ţinta catapultelor piaţa centrală, evită atacul asupra sa şi trimite restul de armată către A. Mai degrabă trebuiesc calculate trupele ofensive necesare distrugerii ofensivei lui A (al doilea atac) şi apoi ce rămâne se trimite în primul atac, cel care va ajunge înaintea replierii atacului lui A şi va doborâ piaţa, astfel că nu se va mai putea evita pierderea ofensivei.
În fine, B şi A se anihileaza, practic trupele mor cam toate.


si daca A fenteaza primul atac(cel cu catapultele pe piata centrala...)...B nu va pirde trupele dintr-al doilea atac?...si mai ales cu un minim de trupe pierdute din partea lui A...:eek:
 

DeletedUser

Dar mai este o situatie jucatorul A nu poate ataca si el cu fake-uri inainte de atacul propriu-zis? Jucatorul A este obligat sa dea atac cu toate trupele lui ofensive?
 

DeletedUser7039

Aici unii vorbesc si altii aud ce vor ei! Da-ti-o dracu de treaba!
 

DeletedUser14435

noroc ca allecs1112 a amintit de chestia asta ca nici nu mai simulasem total A vs. total B

strategia lui B poate fi anulata complet
pentru ca totusi, A nu are nevoie de piata centrala intre atacuri :D

tema noua : cum face A mai exact pentru a scapa de atacurile lui B in conditiile in care acesta le da asa cum a spus Lord Adex
 
Ultima editare de un moderator:

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Era o situatie ipotetica, am prezentat-o ca atare. Mi s-a întamplat chiar mie, din păcate nu am luat decizia bună şi am pierdut -componenţa atacurilor a fost greşită, mi s-a părut interesant să o prezint aici.

Îmi cer scuze dacă am deranjat pe cineva.

@shark, fără piaţă centrală nu poate scoate ofensiva care se repliază. aşa este, dacă ar fi trupele proprii şi A evită primul atac, eficienţa lui B scade simţitor. soluţia este compromisă. Ipoteza corectă este cu sprijin. thx :)

@indiana ... calculul îl faci cu simulatorul sa zicem, iar situatia este REALA !!!
 
Ultima editare:

DeletedUser14435

Lord Adex, nici nu se pune problema de deranj, chiar felicitari pentru intiativa, astfel de discutii as vrea sa vad mai des pe forum
Acest sah 1 la 1, un sat la un sat mi se pare cea mai delicioasa parte a jocului
 

DeletedUser

oricum ar veni practic e imposibil (din start norocul si sprijinul iese din discutie) iar sa faci cum ai zis tu lord adex sa calculezi e imposibil

LE:de acord cu shark .. rar mai vezi discutii din astea :D
 

DeletedUser14435

Cum am spus, A nu poate evita incasarea unui atac puternic in ofensiva, pur si simplu nu permite timpul, dar poate scapa cu suficiente trupe si ii omoara lui B al doilea atac.


Ideea este ca A nu are nevoie de piata centrala atata timp cat nu e lenes.
A trebuie doar sa scoata trupele de aparare din sat si sa dea anulare astfel incat sa ajunga fix dupa distrugerea pietei centrale - un pic mai greu de sincronizat, sau sa trimita sprijin din timp trupele de aparare pe alt sat din apropiere si sa le retraga la secunda - mai usor de sincronizat dar posibil sa nu aiba timp.
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Am făcut corectura, trupele defensive ale lui A sunt sprijin, deci nu poate evita.
În această situaţie, cred că se poate aplica soluţia.

Reamintesc, ambii au câte un sat.
 

DeletedUser

Prostii.

Răspunsul corect a fost dat în primul post al lui rhadookoo, dar voi aţi început cu teoria chibritului.
 

DeletedUser15860

Daca se intampla asa B avea un raport rosu...pt ca prindea in sat ofensiva lui A, dar si defensiva si nu reusea sa ii omoare tot lui A.

Solutia este cea care ne-a prezentat-o Lord Adex...B isi imparte ofensiva in doua atacuri..cu primu distruge defensiva lui A care era sprijin si nu putea fenta cu ea, distruge si piata exact inainte de reintoarcere ofensivei lui A si distruge si zidul...iar cu al doilea atac distruge ofensiva lui A mai usor fiind pe zid 0.
 

DeletedUser14435

Charlie Jade, daca se aplica strategia lui rhadokoo (care intr-adevar e foarte importanta de cunoscut) atunci B pierde toate trupele.
Dar Lord Adex a mentionat apoi ca trupele de defense sunt primite ca sprijin, asta e un factor important, impartirea atacului in 2 e singura sansa pentru B si intr-adevar functioneaza garantat in cazul asta (nu am facut simularile dar ma bazez pe ceilalti daca spun ca B reuseste sa castige ambele atacuri)
 

DeletedUser

A ataca B ...

... B ataca A cu:
1.
Agresor Unităţi: 0 0 0 0 0 400 100 0 35 0 0 0
Pierderi: 0 0 0 0 0 343 91 0 35 0 0 0

Apărător Unităţi: 700 850 0 50 0 0 0 0 0 0 0 0
Pierderi: 700 850 0 50 0 0 0 0 0 0 0 0
Distrugere prin berbeci: Zidul a fost distrus de la nivelul 10 la nivelul 6



cu cateva secunde inainte de a ajunge atacul din A in B ... B ataca A cu trenulet de catapulte :
2.
Agresor Unităţi: 0 0 10 0 0 0 0 0 0 35 0 0
Pierderi: 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0

Apărător Unităţi: 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Pierderi: 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Distrugere prin foc de catapultă: Zidul a fost distrus de la nivelul 6 la nivelul 0
3.
Agresor Unităţi: 0 0 10 0 0 0 0 0 0 5 0 0
Pierderi: 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Apărător Unităţi: 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Pierderi: 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Distrugere prin foc de catapultă: Piata Centrala a fost distrusă de la nivelul 1 la nivelul 0

... urmeaza atacul lui A pe B care da zidul si PC jos - dar satul B a fentat atacul

indiferent de situatie ai timp sa iti refaci PC si sa ataci (fara berbeci) satul A imediat ce ajung trupele A inapoi in sat !
4.
Agresor Unităţi: 0 0 980 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Pierderi: 0 0 723 0 0 0 0 0 0 0 0 0

Apărător Unităţi: 0 0 1000 0 0 600 0 0 100 20 0 0
Pierderi: 0 0 1000 0 0 600 0 0 100 20 0 0
Zid=0
PC=0 ... aparatorul (respectiv satul A) nu poate evita atacul !

Bafta!

Obs:
-am folosit simulatorul de pe L2 (noroc = 0) - sigur exista diferente si desigur conteaza si norocul pe care il ai :D
-teoretic - atacul 1 se poate contopi cu atacul 2 - dar pe harta, nu esti sigur ce va avea in sat adversarul - deci e mai bine sa lansezi imediat ce esti atacat ! - asa poti fi mai sigur daca merita sa lansezi si atacurile 2,3 si 4 (pe care le poti opri daca primul atac nu iti este favorabil)
 
Ultima editare de un moderator:

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Frumos.

Ce sa zic, cam asta era ideea ... trenuletul il aplicasem mai ceva mai devreme dar intre timp a sosit sprijinul, pe care nu il cunoasteam atunci, nefiind timp de spionaj.
Oricum solutia asta era, atacuri inainte si dupa sosirea atacului asupra sa.
 

DeletedUser6558

Dacă îmi permiteţi. Ca să împarţi in doua trupele şi să fii sigur că primul atac, cel care distruge trupele defensive, va avea succes, trebuie să ştii ce trupe are în sat inamicul. E destul de riscant să ataci cu jumătate de armată fără să ştii ce ataci, nu?
 

DeletedUser

asta este situatia daca se joaca unu la unu. in tribul pe care l-am facut eu obligatia cand esti atacat este urmatoarea:

anunti pe forum la aparare, sectiunea important: sunt atacat si am nevoie de sprijin, faptul ca este atacat de jucatorul A ca atacul ajunge la ora:..... ca suspecteaza ca in atac sunt (berbeci sau ce suspecteaza el). apoi asteapta. cu ceva vreme inainte de venirea primului atac isi trimite toate trupele catre un sat invecinat (preferabil al lui, al tribului sau aliat ori macar pna) si calculeaza si retrage sprijinul astfel incat sa ajunga inapoi in sat la o secunda dupa atacul advers. reface zidul asteapta suportul de la trib si dupa aia se implica in organizarea atacurilor de distrugere a celui care a indraznit sa atace un membru al tribului meu.

ma iertati ca nu am respectat decizia de a prezenta varianta in lupta de unu la unu. eu consider ca aceasta optiune nu exista in jocul de triburile. cine lupta impotriva unui noobs lupta intotdeauna impotriva intregului trib.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6558

Evident că jocul e de echipă, dar dacă nu e nimeni online? Nu e 1 la 1? E adevărat, nu joc în noobs :), dar am păţit de multe ori să fiu singur , 1 la 1 şi chiar 1 la 2 :)
 
Sus