buna

DeletedUser

Uite am si eu ideile mele. Nu am sa vin cu ideea unei catapulte calarete, sau cu alte chestii fanteziste, ca doar pt shit-urile astea am parasit Ikariam :mad: (scuzati "reclama").

O chestie nasoala si aparent banala este sprijinul intre satele proprii. Merge foarte bine:D nu am ce sa ma plang. Dar nu inteleg de ce dupa ce ajung trupele din satul in X in satul Y, nu pot mai tarziu sa le redirectonez de acolo inspre un alt sat Z (asta presupunand ca cel putin satele X si Y imi apartin). :(

O scarpinatura cu copita dreapta la urechea stanga :cool:... mai intai trebuie sa retrag sprijinul din satul Y. Astept un darab de vreme pana ajunge in X, si de acolo il lansez spre Z. E de amoru' artei, sau e o strategie de-a lui aia de sus de care nu stiam? :confused:

In orice caz, e ceva realist... si in realitate, nu cred ca imparatii isi chemau trupele inapoi la satul de origine si de acolo le retrimitea inspre alt sat :). Cata jonglare intr-un imperiu, cand lucrurile pot fi mult mai simple... :p
Daca intr-adevar chestia asta s-ar implementa, ar fi o economie de timp, ceva practic, ce nu starneste dezechilibru, corect?
 

DeletedUser

In orice caz, e ceva realist... si in realitate, nu cred ca imparatii isi chemau trupele inapoi la satul de origine si de acolo le retrimitea inspre alt sat :). Cata jonglare intr-un imperiu, cand lucrurile pot fi mult mai simple... :p
Daca intr-adevar chestia asta s-ar implementa, ar fi o economie de timp, ceva practic, ce nu starneste dezechilibru, corect?

intr`adevar asa ar fi fost ,cum zici tu dar asa ar deveni prea usor jocul ... unde ai mai vedea tu dodge-uri sau snipuiri?
 

DeletedUser

Scopul principal al triburile este de a copia cat mai bine realitatea medievala, eu asa stiu. Scopul principal nu e dodge-ul si spin-ul, chestii care defapt sunt niste fineturi la care noobii se uita la ele ca bou la poarta noua... si cum traficul pe triburile este facut in mare parte de noobi :D

Tin sa te corectez, dodge/snipe-ul nu poate fi exclus daca propunerea mea devine realitate. Dodge/Snipe - Daca esti online in momentul in care ai un atac pe satul tau....trupele pe care le ai, in momentul atacului, in sat le trimiti cu 30sec inainte, sa atace alt sat, iar dupa ce ai suferit atacul le chemi inapoi (acest lucru se foloseste cand stii ca atacatorul iti va distruge toate trupele). Logic, nu? ;)
 

DeletedUser14435

Inteleg de ce ar fi logic ca trupele sa poata fi redirectionate unde vrei de oriunde dar incapabilitatea de a face acest lucru da o dimensiune strategica destul de importanta.

Diferenta s-ar simti cel mai mult in cazul razboaielor la scara foarte mare cand un numar foarte mare de trupe de aparare sunt mobilizate pe front, daca acestea pot fi trimise intre acele sate atacurile au sanse foarte mici de reusita, un jucator activ si bun strateg ar putea bloca atacuri foarte mari.

Limitarea e buna dar ca sa vezi de ce mai exact este bine ca ea exista trebuie sa retii ca trupele de aparare isi combina "fortele" in timp ce atacul nu poate face acelasi lucru, atacul este astfel in dezavantaj iar acest dezavantaj trebuie echilibrat cumva
 

DeletedUser

Mersi shark,

Hai atuncea sa privim altfel lucrurile. De ce nu poti redirectiona trupele dintr-un sat nu tot ca sprijin, ci ca atac. Eu nu ma refeream la inceput ca trebuie trimis tot ca sprijin in "satul Z".

Nu caut nod in papura si nici n-am chef de zazanie, dar de ce nu poti sa strangi din toate satele trupele de atac si apoi sa le directionezi intr-un super-atac? Atata timp cat in lumea_reala.ro e posibil? :D
 

DeletedUser6558

Ai putea să aduni toată armata unui trib într-un singur sat, şi apoi să ataci de acolo. Asta ar face ca inamicul să nu poată estima forţa unui atac. Apoi, ar face ca nici o zonă să nu fie sigură. Aşa cum e jocul acum, se bazează destul de mult pe poziţia tribului pe hartă. Dacă atacurile ar fi cum zici tu, ar schimba jocul destul de mult.
 

DeletedUser5809

Uite am si eu ideile mele. Nu am sa vin cu ideea unei catapulte calarete, sau cu alte chestii fanteziste, ca doar pt shit-urile astea am parasit Ikariam :mad: (scuzati "reclama").

O chestie nasoala si aparent banala este sprijinul intre satele proprii. Merge foarte bine:D nu am ce sa ma plang. Dar nu inteleg de ce dupa ce ajung trupele din satul in X in satul Y, nu pot mai tarziu sa le redirectonez de acolo inspre un alt sat Z (asta presupunand ca cel putin satele X si Y imi apartin). :(

O scarpinatura cu copita dreapta la urechea stanga :cool:... mai intai trebuie sa retrag sprijinul din satul Y. Astept un darab de vreme pana ajunge in X, si de acolo il lansez spre Z. E de amoru' artei, sau e o strategie de-a lui aia de sus de care nu stiam? :confused:

Vai ce mi-a placut postul tau,am ras de era sa cad din fotoliu.

Oricum,ceea ce vrei tu nu e practic,jocul incearca sa dea la toata lumea o sansa egala,daca ai putea sa comanzi tu toate trupele din sat,chair si cele trimise in sprijini nimeni nu ar mai avea nici o sansa.Valoarea ta se arata cand joci si castigi cu ceea ce ai tu,nu cu munca altora.:D
 

DeletedUser

Normal, doar jocul se numeste 'conducatorul' si nu TRIBURILE.

Ia mai zine una sa ne radem de cadem din fotoliu, domnu Moderatoru'...

Ce imi plac glumele mele... Ho ho ho.


Oricum da, nu ar fi practica treaba, s-ar trimite trupe din colturile hartii pentru ca mai apoi sa se jongleze cu ele pe distante mici, ceea ce are face un over-power prea mare.
 

DeletedUser

Bine, bine mai, am si eu o satisfactie ca mi-a comentat postul un nene "de sus" dar cred ca nu m-ati inteles bine.:D

S-avem pardon... dar eu ma refeream ca (,) chestia asta sa fie posibila DOAR intre satele tale.

Normal ca ar parea aiurea ca tot tribul sa se intruneasca intr-un sat, pentru asta ar trebui sa se faca un hotel pentru a-i caza pe toti.
Dar culmea, ca in prezent, asta e posibil, in cazul sprijinului din toate directiile pe un singur sat. Astfel, nu se poate, ca eu, in onoare de singur jucator, sa pot sa directionez trupele dupa bunul plac? :rolleyes: ... avand in vedere ca este 100% munca mea, iar tribul nu are a face cu de-astea, ca sa il multumesc pe jackass20

In lumea reala chestia asta e posibil, si nimeni nu s-a plans inca de asta ;)

P.S. Eu cred ca aicea intervine si comoditatea lui aia de sus de a reface jocul, sincer si mie mi-ar fi lene :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser6558

Faza cu sprijinul îngrămădit pe un sat e pentru că nu îi găseşti online niciodată pe toţi colegii de trib, şi atunci cum altfel să poţi colabora... dacă ar fi interzis să aduni apărarea într-un sat, pentru fiecare acţiune a unui trib ar fi nevoie ca toţi să fie on. La fiecare atac ar trebui un contraatac.
În rest, eu cred că ideea de a manevra trupele proprii aşa cum sugerezi tu ar schimba radical jocul. Ar schimba totul. Ar schimba modul de apărare care se bazează pe evaluarea forţei unui atac în funcţie de timpul în care ajunge sau în funcţie de satul de unde vin... un atac de la 200 de ore are şanse mari să fie "fake", iar 10 atacuri de pe acelaşi sat, care vin în siajul altor atacuri de la alt jucător, sunt probabil "fake"...astea nu mai merg dacă trupele de atac se pot aduna pe un singur sat şi trimite de acolo.
 

DeletedUser

Si pana la urma schimbarea asta o privesc ca o inovare.
Adevaratii jucatori cu experienta se pot adapta usor la schimbari si sa gaseasca in asta o oportunitate.
Eu incerc sa "inspir bunatate si sa expir noutate". Chestia e ca daca cineva venea acum 2 ani cu ideea: hai sa facem o biserica, toti il huleau: "Idiotule, tot vii cu idei desprinse din wow cu vrajitoare si medici".
C'est la vie, orice inventie e privita cu ostilitate, mai ales cand inca se afla la un nivel abstract, insa odata ce e pus in practica, incepi sa intelegi inventia si nu inventatorul.

___________________________________________
"Nu te pune cu n00bul ca te aduce la nivelul lui si te bate cu experienta" :D (by HEFAIST0S)
 

DeletedUser24302

Uite am si eu ideile mele. Nu am sa vin cu ideea unei catapulte calarete, sau cu alte chestii fanteziste, ca doar pt shit-urile astea am parasit Ikariam :mad: (scuzati "reclama").

O chestie nasoala si aparent banala este sprijinul intre satele proprii. Merge foarte bine:D nu am ce sa ma plang. Dar nu inteleg de ce dupa ce ajung trupele din satul in X in satul Y, nu pot mai tarziu sa le redirectonez de acolo inspre un alt sat Z (asta presupunand ca cel putin satele X si Y imi apartin). :(

O scarpinatura cu copita dreapta la urechea stanga :cool:... mai intai trebuie sa retrag sprijinul din satul Y. Astept un darab de vreme pana ajunge in X, si de acolo il lansez spre Z. E de amoru' artei, sau e o strategie de-a lui aia de sus de care nu stiam? :confused:

In orice caz, e ceva realist... si in realitate, nu cred ca imparatii isi chemau trupele inapoi la satul de origine si de acolo le retrimitea inspre alt sat :). Cata jonglare intr-un imperiu, cand lucrurile pot fi mult mai simple... :p
Daca intr-adevar chestia asta s-ar implementa, ar fi o economie de timp, ceva practic, ce nu starneste dezechilibru, corect?



jocul este unpic mai palpitant cu sincronizari:D
fara ar deveni prea simplu:rolleyes::rolleyes:
 

DeletedUser

Avem 44k sate in tot tribul, Sa presupunem ca doar 20k sunt de atac.

Sa zicem ca toate satele de atac sunt ca ale mele.

S-ar aduna
90.000.000 de topoare,
54.000.000 de cavalerie usoara
10.000.000 de arcasi calare
8.000.000 de berbeci
2.000.000 de spioni
500.000 de catapulte.

Cine ar face fata la o asemenea forta ofensiva? (minima, dat fiind faptul ca am facut doar presupuneri, si nu am luat si academia)
 

DeletedUser24302

Avem 44k sate in tot tribul, Sa presupunem ca doar 20k sunt de atac.

Sa zicem ca toate satele de atac sunt ca ale mele.

S-ar aduna
90.000.000 de topoare,
54.000.000 de cavalerie usoara
10.000.000 de arcasi calare
8.000.000 de berbeci
2.000.000 de spioni
500.000 de catapulte.

Cine ar face fata la o asemenea forta ofensiva? (minima, dat fiind faptul ca am facut doar presupuneri, si nu am luat si academia)



mai taie cate 1 zero la fiecare:D:D

:rolleyes::rolleyes:
 

DeletedUser

Avem 44k sate in tot tribul, Sa presupunem ca doar 20k sunt de atac.

Sa zicem ca toate satele de atac sunt ca ale mele.

S-ar aduna
90.000.000 de topoare,
54.000.000 de cavalerie usoara
10.000.000 de arcasi calare
8.000.000 de berbeci
2.000.000 de spioni
500.000 de catapulte.

Cine ar face fata la o asemenea forta ofensiva? (minima, dat fiind faptul ca am facut doar presupuneri, si nu am luat si academia)

Repet, chestia asta sa fie valabila doar intre satele tale, adica dupa ce ajung cele 100 de toapoare in celalalt sat, daca sunt trupele tale si nu ale tribului, sa le poti trimite altundeva, facand comanda la adunarea satului (sau cum se numeste ca tot imi scapa:D) din satul in care sunt, nu din cel care provin.

P.S. cititi tot inainte sa postati

_____________________________________________________
"Nu te pune cu n00bul ca te aduce la nivelul lui si te bate cu experienta" :D (by HEFAIST0S)
 

DeletedUser

Bun, deci am 350 de sate de atac..

1.575.000 topoare
980.000 cav usoara
175.000 arcasi calare
140.000 berbeci
8.750 catapulte
35.000 spioni..


cine apara un sat atacat in halul asta?
 

DeletedUser6558

Dacă printr-o coincidenţă în satul care se apără se află tot un milion de soldaţi. Dar cine o să ştie care e ţinta? Inamicul nu poate şti în care sat se află hoarda asta, şi deci nu o să ştie ce să apere. Dacă satele sunt foarte aproape, devine o ruletă. Interesant.
 

DeletedUser

Dacă printr-o coincidenţă în satul care se apără se află tot un milion de soldaţi. Dar cine o să ştie care e ţinta? Inamicul nu poate şti în care sat se află hoarda asta, şi deci nu o să ştie ce să apere. Dacă satele sunt foarte aproape, devine o ruletă. Interesant.

Vezi ca nu spun prostii? :D
Doar ca ma rog, e usor de spus, dar mai greu de facut. Eu unul nu cunosc limbajul de programator si nici nu ma incurc (inca) cu asa ceva, insa banuiesc ca o astfel de schimbare ar implica multa munca din partea adminilor (+anunturile de dupa ; +sutele de intrebari de la incepatori referitor la asta...:() destul de greu.

Eu as sugera altceva. Ceea ce am spus eu sa se implementeze in lumea 15, sau 16, ca 15 imediat apare. Sau mai bine sa se faca o lume de test:cool:, sa se recruteze jucatorii de toate varstele si experientele in joc, undeva la 100 si sa incerce metoda. Ca oricum jucatorii se plangeau pe forum ca nu mai apar schimbari majore la fiecare lume. Na, schimbare! :D

Eu as spune ca in felul asta isi pot exercita parerea jucatorii...
Dar... repet e mult de munca. Eu sunt dispus sa mi-o asum (AVIZ ADMINILOR) dar nu ma incurcati cu limbaje de programare, va rog, nu imi stric copilaria. :rolleyes:

@Darco
pe baza aceleiasi metode se poate construi defensiva pe masura atacului tau, priveste din ansamblu.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Interesant cum privesti faptul ca limbajele de programare ti-ar strica copilaria....

Investeste in tine pustiu', cand te vei trezi din copilarie si intra in junga vei realiza ca nu vei avea ce sa 'vinzi' la tine.


ON: Prea multa bataie de cap, nu implementeaza ei lucruri simple... Oricum zic ca e o propunere interesanta (mai buna decat o biserica fara rost), incearca sa o pui pe forumul de pe .net, aici e decat maculatura.
 

DeletedUser

Am pus intrebare la suport, facand referire la topicul acesta.
Raspunsul nu a fost deloc ostil, pe cat ma asteptam. Deci nu mai trebuie sa ma agit...:D
 
Sus