Discutii regulament de joc

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Va invit sa facem discutii pe marginea regulamentului de joc, pentru o mai buna intelegere a lui precum si completarea informatiilor unora cu spete intalnite de altii.
Va atrag atentia ca nu trebuie confundata aceasta tema cu una de discutii asupra activitatii adminilor, orice abatere de la regulile cunoscute (afisarea de mesaje, critici sau reclamatii la adresa staffului) va fi sanctionata fara warn.

2.8 Postarea discutiilor purtate cu membrii echipei de suport (ticketele) fara acordul scris al adminului respectiv, se sanctioneaza direct cu ban.
6.3. Toate reclamatiile sau criticile in legatura cu activitatea moderatorilor sau a adminilor de pe forum sau din joc (incluzand aici sanctiunile primite) se vor face numai prin sistemul intern de suport. Orice incercare de a deschide o discutie pe aceasta tema pe forum va fi considerata infractiune si pedepsita cu un avertisment iar tema va fi inchisa/stearsa.
Exceptie de la regula face o discutie la modul general, fara absolut nici o referire la o anumita persoana (membru al forumului, moderator sau admin) si/sau sanctiune primita.
Aluziile de orice fel sunt de asemenea interzise.

De asemenea, regulamentul de joc il gasim aici.
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
§2) Mai mulţi jucători cu aceaşi legătură de internet

În timp ce jucătorii împart o conexiune la internet (şi 24 de ore după aceea) nu este permisă absolut nici o interacţiune între conturi. Nu sunt permise transferurile de resurse, să-şi trimită suport sau atac reciproc, atacuri coordonate sau orice altă interacţiune între conturi. împartirea conexiunii trebuie anunţată (setări -> împărţirea conexiunii) şi orice interactiune între conturi este interzisă. Pe Speedserver (SDS) este interzis, ca mai multe conturi să fie jucate de pe un singur computer.
Explicaţii detaliate:
Regula este pentru toţi utilizatorii care joacă pe acelaşi computer sau în acelaşi network. Prin network se înţelege joc în aceeaşi casă, acelaşi loc de muncă sau şcoală unde computerele sunt legate între ele. Toti jucătorii care folosesc o reţea trebuie să declare acest lucru la împărţirea conexiunii
Exemple:

* Este interzis să folosiţi un cont pentru a aduce profituri de orice fel altui cont care foloseste aceeaşi reţea.
* Este interzis ca jucătorii ce folosesc aceeaşi reţea să atace, trimită suport sau resurse unul altuia
* Este interzis ca jucătorii ce folosesc aceeaşi reţea să atace, trimită suport sau resurse unui al treilea jucător. Jucătorilor care folosesc aceeaşi legătură de internet nu le este admis să sprijine sau să livreze resurse către un al treilea jucător care nu foloseşte aceeaşi legătură de internet. Folosirea unui cont sau a mai multor conturi intermediare pentru transfer de resurse între 2 conturi ce împart aceeaşi legătură la internet este interzisă. Toate conturile implicate incalcă regulamentul.
* Jucătorii cu o legătură comună de internet au voie să atace acelaşi trib.
* Este interzisă utilizarea unui cont în beneficiul unui alt cont ce împarte aceeaşi legătură la internet.

Situatie :

1. A si B legatura comuna declarata. C ataca A. Cine are voie sa raspunda (atace C) ?

a. Doar A
b. Doar B
c. Sau A sau B
d. Si A si B

2. A si B legatura comuna declarata. C ataca A si B. Cine are voia sa raspunda (atace C) ?

a. Doar A
b. Doar B
c. Sau A sau B
d. Si A si B
 

DeletedUser5809

situatia 1)
ori A ori B,dar daca ataca B si A pierde sate nu are voie sa atace sa si le ia,doar sa se apere,deci naspa:)))
Deci raspunsul e c)desi indicat este raspunsul a)

situatia 2)
La fel ca sus,doar unu are voie sa atace din pacate,celalalt doar se apara.chiar daca pierde sate ala care nu ataca,nu are voie sa le ia inapoi.Naspa,nu?:)))
 

DeletedUser27056

1.c
2.c

prea usor:))
jackass: nu este indicat raspunsul a; dintre A si B alegiosa ataci cu cel care crezi ca se descurca mai bine in fata lui C
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Corect jack, desi in regulamentul romanesc nu este detaliata, pe .net se spune clar : la prima speta raspunsul este varianta a. Iar la a doua c.
 

DeletedUser25856

Cele 2 situatii pleaca de la o premisa "gresita" Exista legatura declarata de net dar asta nu inseamna ca cei 2( A si B) comunica intre ei...cum vor stii ei de actiunile lui "C" ?
 

DeletedUser17342

1.a
2.c

hai sa pun si eu o problema des intalnita.

A are contul lui propriu. B are contul lui propriu. C are contul lui propriu. A,B si C sunt prieteni. (Toti 3 joaca pe aceeasi lume, in acelasi trib). Cateodata(2,3 zile pe saptamana) A il viziteaza pe B si se logheaza intamplator cand unu cand altu(timp de cateva ore). Se poate vedea clar ca ip'ul principal al lui A e cel de acasa si s-a logat de pe cel a lui B doar pentru a verifica jocul sau a da cateva clickuri.

E corect? Si daca nu e, nu ar trebui sa fie?

Aceeasi situatie dar A il viziteaza pe C o data pe luna sa zicem. Si la fel se logheaza cand unu cand altu(timp de cateva ore). E un motiv pentru a se inchide conturile?


(situatia e ipotetica, nu m-i s-a intamplat mie sau vreunui prieten, dar m-am confruntat cu dilema asta de multe ori)



PS: Adex, daca nu isi are locul ipoteza mea aici poti sa o reformulezi sau sa o stergi :)
 

DeletedUser5809

Corect jack, desi in regulamentul romanesc nu este detaliata, pe .net se spune clar : la prima speta raspunsul este varianta a. Iar la a doua c.

Da,pentru ca daca ataca celalalt,se zice ca sustine contul celalalt,desi daca ataca doar unu nu incalca nici o regula de fapt.

1.a
2.c

hai sa pun si eu o problema des intalnita.

A are contul lui propriu. B are contul lui propriu. C are contul lui propriu. A,B si C sunt prieteni. (Toti 3 joaca pe aceeasi lume, in acelasi trib). Cateodata(2,3 zile pe saptamana) A il viziteaza pe B si se logheaza intamplator cand unu cand altu(timp de cateva ore). Se poate vedea clar ca ip'ul principal al lui A e cel de acasa si s-a logat de pe cel a lui B doar pentru a verifica jocul sau a da cateva clickuri.

E corect? Si daca nu e, nu ar trebui sa fie?

Aceeasi situatie dar A il viziteaza pe C o data pe luna sa zicem. Si la fel se logheaza cand unu cand altu(timp de cateva ore). E un motiv pentru a se inchide conturile?


(situatia e ipotetica, nu m-i s-a intamplat mie sau vreunui prieten, dar m-am confruntat cu dilema asta de multe ori)

Nu e corect,nu are de unde sa stie adminul ca sunt prieteni,ca s-au vizitat.Nu are voie sa intre,e clar aici.O fac pe riscul lor.
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Cele 2 situatii pleaca de la o premisa "gresita" Exista legatura declarata de net dar asta nu inseamna ca cei 2( A si B) comunica intre ei...cum vor stii ei de actiunile lui "C" ?

Da, este prima intrebare care ne vine la toti. Dar legatura de internet comuna deja presupune o apropiere intre useri, deci se presupune ca acestia comunica usor (aceeasi retea/ip, scoala, birou).
Oricum, o atitudine pro-activa (de preintampinare a incercarilor de frauda).

A ii spune lui B ca este atacat, B sta mai bine ca trupe, B ataca C.
 

DeletedUser5809

Cele 2 situatii pleaca de la o premisa "gresita" Exista legatura declarata de net dar asta nu inseamna ca cei 2( A si B) comunica intre ei...cum vor stii ei de actiunile lui "C" ?

E imposibil ca cei 2 sa nu vorbeasca intre ei.
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
A are contul lui propriu. B are contul lui propriu. C are contul lui propriu. A,B si C sunt prieteni. (Toti 3 joaca pe aceeasi lume, in acelasi trib). Cateodata(2,3 zile pe saptamana) A il viziteaza pe B si se logheaza intamplator cand unu cand altu(timp de cateva ore). Se poate vedea clar ca ip'ul principal al lui A e cel de acasa si s-a logat de pe cel a lui B doar pentru a verifica jocul sau a da cateva clickuri.

E corect? Si daca nu e, nu ar trebui sa fie?

Aceeasi situatie dar A il viziteaza pe C o data pe luna sa zicem. Si la fel se logheaza cand unu cand altu(timp de cateva ore). E un motiv pentru a se inchide conturile?

Impartirea legaturii nu este bine definita ca timp la noi. Aceste logari comune se judeca prin frecventa si regularitate. Oricum nu se sanctioneaza de la inceput. Pe .net exista definita perioada minima de logare comuna la 72 de ore (consecutive sau cumulate), dupa care trebuie declarata pe ambele conturi impartirea. Deci, in speta ta, daca nu exista interactiuni iar timpul petrecut este foarte scurt, nu ar trebui sa existe probleme de la inceput. In masura in care devine permanent (omul mai vine in vizita dar plictiseste prea des) devine suspicioasa activitatea.
 

DeletedUser25856

E imposibil ca cei 2 sa nu vorbeasca intre ei.

Eu vorbesc din proprie experienta. In peste 2 ani de joc am avut momente in care am avut si pana la 7 legaturi comune de net. Daca vedeam ca sunt atacata nu mai stateam sa astep raspuns la mesajul trimis celorlati ca sa ii intreb si atacam si eu. Nu vreau sa fiu Gica contra doar vreau sa expun o situatie mai rara, dar care poate sa existe
 

DeletedUser5809

Eu vorbesc din proprie experienta. In peste 2 ani de joc am avut momente in care am avut si pana la 7 legaturi comune de net. Daca vedeam ca sunt atacata nu mai stateam sa astep raspuns la mesajul trimis celorlati ca sa ii intreb si atacam si eu. Nu vreau sa fiu Gica contra doar vreau sa expun o situatie mai rara, dar care poate sa existe

Sunt prea multe 7,le-ai facut ca ai avut parola si ai vrut sa sustii conturilea.Asta e ilegal,deci cum am zis,e imposibil sa nu vorbeasca intre ei.Si tehnic tu nu ai voie sa intri pe conturile lor.
 

DeletedUser

E imposibil ca cei 2 sa nu vorbeasca intre ei.

Nu stiu ce sa spun. Cei care stau in camine de exemplu. Aflii ca cineva joaca triburile pe aceeasi lume cu tine in camin si il treci la impartire. Daca nu e in acelasi trib cu tine sau nu discuta unul cu altul, poate nu le trece prin ca s-ar putea sa fie ambii atacati
 

DeletedUser25856

Sunt prea multe 7,le-ai facut ca ai avut parola si ai vrut sa sustii conturilea.Asta e ilegal,deci cum am zis,e imposibil sa nu vorbeasca intre ei.Si tehnic tu nu ai voie sa intri pe conturile lor.

Eu zic sa nu te aventurezi in supozitii nefondate. Erau colegii mei, m-au auzit pe mine ca joc si au intrat si ei sa joace. Le-am atras atentia sa declare legatura de net si am facut si eu la fel. 8 ore pe zi intram toti din aceeasi retea ...in rest fiecare de la ei de acasa
 

DeletedUser5809

Nu stiu ce sa spun. Cei care stau in camine de exemplu. Aflii ca cineva joaca triburile pe aceeasi lume cu tine in camin si il treci la impartire. Daca nu e in acelasi trib cu tine sau nu discuta unul cu altul, poate nu le trece prin ca s-ar putea sa fie ambii atacati

Astea sunt cazuri exceptionale si rare.Si daca ai stiut ca ala joaca si sa il pui la impartirea legaturii de internet,o sa vorbesti cu el despre lumea aceea.:D

Eu zic sa nu te aventurezi in supozitii nefondate. Erau colegii mei, m-au auzit pe mine ca joc si au intrat si ei sa joace. Le-am atras atentia sa declare legatura de net si am facut si eu la fel. 8 ore pe zi intram toti din aceeasi retea ...in rest fiecare de la ei de acasa

Da,dar totusi vorbesti cu ei si aveti forum,daca sunteti atacati prima data postati pe forumul vostru nu atacati de capul vostru.Nu am facut o acuzatie tie in mod special,sunt cazuri exceptionale,dar sunt solutii pentru ele.:D
 
Ultima editare de un moderator:

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Jack, nu exista o limita pentru legaturi declarate. Eu am deschis tema pentru discutii nu speculatii sau acuzatii.
 

DeletedUser5809

Jack, nu exista o limita pentru legaturi declarate. Eu am deschis tema pentru discutii nu speculatii sau acuzatii.

Imi cer scuze,nu am vrut sa acuz,stiu ca sunt cazuri,dar exista si formul intern,in final e si datoria ta sa postezi si sa citesti forumul,tu poate joci curect,dar altul nu face la fel,in final un admin trebuie sa isi dea seama de cel care triseaza si care joaca cu adevarat corect,si el nu detine informatii personale despre voi.
Din nou imi cer scuze,nu am vrut sa acuz:D
 

DeletedUser25856

Mai am si eu o intrebare. Ce se intampla, in retelele mari, daca nu ai stiinta de alti utilizatori ca joaca si automat nu ai cum sa ii treci la legatura de net. Cum ai putea sa dovedesti ca esti cu adevarat nevinovat
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus