Acte diplomatice

DeletedUser1959

Am sa incerc eu un model de alianta,desi pe .ro ideea de tratat nu a mers deloc si nici nu cred ca va merge vreodata...e vorba de mentalitate

Tratat de alianta​

In virtutea cooperarii,a trecutului si a obiectivelor comune triburile X si Y au inteles sa incheie azi ZZ.LL.AAAA un tratat de alianta.

1.Partile

Partile la acest tratat sunt X,reprezentat prin X-ulescu,si Y,reprezentat prin Y-escu.

2.Obiective

Obiectivele de scurta durata sunt monopolizarea kZZ si intarirea granitelor cu celelalte triburi.

Obiectivele de lunga durata sunt inaintarea in KCC,asigurarea frontului cu KVV si infiintarea unei academii.

3.Reprezentant legal

De comun acord triburile numesc ca reprezentant legal pe Z-ulescu,ca purtator de cuvant oficial si ca persoana de contact in viitoarele acte diplomatice.

4.Clauze de reziliere

Prezentul act se desfiinteaza de drept in urmatoarele situatii:
-Una dintre parti se dizolva
-Una dintre pari schimba tabara fara o notificare in prealabil
-Are loc o revolta intr-una dintre tabere

Partile pot conveni oricand sa rezilieze acest act de comun acord ori de cate ori vor dori si vor avea un motiv de retragere.

5.Litigii

Litigiile dintre cele doua parti cad in sarcina reprezentantului legal,sau dupa caz in sarcina unei comisii numite de acord comun de ambele parti.Cauza se va judeca conform regulamentelor coroborate sau daca acestea nu exista conform cutumei existente si recunoscute de ambele parti.


6.Scopul

Scopul incheierii acestui tratat este asigurarea prosperitatii si bunei cooperari tuturor membrilor carora li se aplica acest tratat.

7.Alte clauze

Nu exista.

Semnaturile partilor

Semnatura reprezentantului X Semnatura reprezentantului Y

Punctul nr 5 raspunde la intrebarea ta.Se pot incheia asemenea tratate intre un trib in care puterea este unipersonala si intre un trib care are o forma de organizare diplomatica,situatie in care un regulament comun nu cred ca ar merge din cauza modurilor total diferite de a pune problema organizarii.Unii l-ar vrea mai strict,alti mai permisiv si cu siguranta ar exista neintelegeri.Aici iar vorbesc aici din propria experienta.

Si ca sa te lamuresc si cu "Alte Clauze" acolo intra ceea ce vor partile.E daca vrei partea ce poate lipsi dintr-un contract.Partile pot conveni acolo tot ceea ce vor.
 

DeletedUser6843

Ma bag si eu aiurea , deci nu "dadeaaa"

1.daca triburile sunt pe continente diferite ar trebui sa se stabileasca sa nu se dea invitatii pe k`urile de expansiune ale triburilor deja existente si de ce nu , in top acolo.
2.ultimul ifos tribar :)) = sa se dea claim-uri si sa se respecte si ca trib aliat sa ajuti tribul prieten cu "spargeri" in satele de barbari cuvenite tribului din care faci parte.
3.sa se stabileasca o data anume pana cand se rediscuta alianta sau pna`ul.
alianta sa nu se transforme intr-o declaratie de razboi ci in pna intai si apoi rediscutata.
Ar mai fi si alte sf-uri :))
 

DeletedUser1959

Inteleg,dar eu am incercat sa generalizez cat se poate de mult.Acum daca stai sa te gandesti nici contractele de vanzare-cumparare din RL nu seamana intre ele,dar au niste puncte comune.Eu am incercat sa dau niste repere comune,dar nu spun ca asta e actul tip ce poate fi incheiat.Fiecare il poate incheia cum crede mai bine de cuviinta.Sunt foarte multe variabile pe care contractul meu nu le acopera,cum ar fi:traditiile diplomatice ale triburilor,orientarea liderilor,seriozitatea jucatorilor carora li se aplica,scopul incheierii,etc...
 
Sus