Planificator biserica

  • Autor subiect lordkiller
  • Data de început

DeletedUser

Dau o bere si recunostinta mea eterna pentru cel care reuseste sa creeze o jucarie de asta.

Idea e relativ simpla:
- alegi un sat oarecare pe harta, gen click pe sat, si sa ai optiunea cum e "Centrarea hărţii" numai sa deseneze raza bisericii level 1,2,3 la alegere.

Ar fi ideal pt identificarea bisericilor inamice sau pentru a plasa propriile biserici (in loc sa numeri patratelele si sa dea cu virgula la final :D )


@rookmaster stiu ca te tine sa-l faci, acum e intrebarea daca ai timpul si imboldul necesar :)
 

DeletedUser31998

Exista optiune pentru asa ceva pe http://www.tribalwarsmap.com/ro/

Selectezi lumea ta, introduci coordonatele satului la x si y si folosesti optiunea Circle.
Are suficiente setari site-ul: biserica de orice nivel, poti regla inclusiv culoarea, contrastul intre cercul desenat si fundal, zoom in si out din mouse, etc.
 

DeletedUser

@te iubesc... - mersi, nu stiam de Circle, sincer tribalwarsmap.com e prea mult "bine" la un loc, pe langa faptul ca imi merge aiurea rau comenzile nu mi se par intuitive deloc, probabil nici nu m-am chinuit destul sa-l invat :)

Tot ar fi mai bine ceva simplu si ingame direct.
 

DeletedUser40605

Fac eu scriptul acesta maine cand ajung acasa. Asta daca nu il face rookmaster inainte :D
 

DeletedUser

Fac eu scriptul acesta maine cand ajung acasa. Asta daca nu il face rookmaster inainte :D

te-am luat :D

Dau o bere si recunostinta mea eterna pentru cel care reuseste sa creeze o jucarie de asta.
....
@rookmaster stiu ca te tine sa-l faci, acum e intrebarea daca ai timpul si imboldul necesar :)

cred ca asta se dorea
ce nu fac unii ca sa obtina ce isi doresc ... mita electorala si lingusire pe fata :D

javascript:
autor = 'rookmaster';
versiune = 'Raza Biserica.1.1';
function comanda() {
if(!$('#raza').length){
$('#inputy').after(' Raza = <select id="raza" onchange="aratabiserica(this.value)"><option value="4">4</option><option value="6">6</option><option value="8">8</option></select>');
}
aratabiserica()
}
function aratabiserica(nr) {
x = $('#inputx').val();
y = $('#inputy').val();
r = $('#raza').val();
MapCanvas.churchData = [[x,y,r]];
MapCanvas.init();
TWMap.church.toggle()
}
comanda()
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

@rook you are the master :D MULTUMESC

Imi recunosc vina si fac penitenta, am incercat sa carpesc eu ceva si mi-am prins urechile in cod de mai mare dragul, ce sa fac JS nu e masa mea, cum nu ma descurc cu codul si sunt trantor la numarat patratele macar convingator sa fiu :)

Simplu si elegant iar rezultatul pe masura, probabil langa recunostinta mea o sa ai parte si de la altii de multumiri cu carul.

beer-collection.jpg
PS: promit sa nu te provoc iar pana nu ajung sa dau cu capul de pereti :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser35131

Am jucat o singura data pe o lume q biserica.. aveam 70 de sate si o singura biserica.. cea pricipala pe care o mutam si demolam in 5 minute depinde de necesitati =))

Ce vroiam sa il rog pe master daca tot sa complicat q aceasta raza..ca sa fie scriptul complet si sa fie folosit si de o lume fara biserica, fal in asa fel incat sa iti faca si raza maxima a unui nobil pe harta.. sa stii pana unde ajunge nobilul respectiv pe harta..
 

DeletedUser

@baobao adauga inca o valoare la sirul de valori sub forma <option value="xxx"> unde xxx e egal cu distanta in "patrate de harta" cat poate calatori nobilul, dar va fi foarte mare cercul ala :D
 

DeletedUser

Am jucat o singura data pe o lume q biserica.. aveam 70 de sate si o singura biserica.. cea pricipala pe care o mutam si demolam in 5 minute depinde de necesitati =))

Ce vroiam sa il rog pe master daca tot sa complicat q aceasta raza..ca sa fie scriptul complet si sa fie folosit si de o lume fara biserica, fal in asa fel incat sa iti faca si raza maxima a unui nobil pe harta.. sa stii pana unde ajunge nobilul respectiv pe harta..

principala sau prima biserica (nu se poate demola)?!
uite si scriptul dorit
o sa incerc sa afisez raza si in harta secundara

javascript:
autor = 'rookmaster';
versiune = 'Raza Nobil.1.1';
function comanda() {
if(!$('#raza').length){
$('#inputy').after(' Raza = <input type="text" name="raza" id="raza" value="100" size="3"/> <input type="button" onclick="arataraza()" value="arata"/>');
}
arataraza()
}
function arataraza() {
x = $('#inputx').val();
y = $('#inputy').val();
r = $('#raza').val();
MapCanvas.churchData = [[x,y,r]];
MapCanvas.init();
TWMap.church.toggle()
}
comanda()
 

DeletedUser

@gykanes - in dreapta sub harta mica, langa/dupa coordonatele satului ai optiunea sa alegi nivelul bisericii, e facut profesionist, si chiar cu gust :)
 

DeletedUser

rook , o rugaminte . sa presupunem ca trebuie sa ma mut intr-o zona a hartii si nu stiu ce sate sa iau in asa fel incat sa imi intre cat mai multe in raza unei biserici . poti face in asa fel incat scriptul sa arate raza plecand de la satul din centrul hartii mari si nu de la satul propriu in care ma aflu ? sau sa ia ca punct de plecare satul pe care am harta centrata fie ca este al meu sau nu ?
 

DeletedUser

rook , o rugaminte . sa presupunem ca trebuie sa ma mut intr-o zona a hartii si nu stiu ce sate sa iau in asa fel incat sa imi intre cat mai multe in raza unei biserici . poti face in asa fel incat scriptul sa arate raza plecand de la satul din centrul hartii mari si nu de la satul propriu in care ma aflu ? sau sa ia ca punct de plecare satul pe care am harta centrata fie ca este al meu sau nu ?

Dar tu chiar vrei multe de la scriptul asta :D
Nu vrei sa iti faca si floricele?

Deci sa recapitulam:
- intri pe harta si dai click pe script
- apare un cerc cu raza de 4 pe satul curent (coordonatele din casute), iar langa coordonate apare: R = 4
- se poate modifica raza cu urmatoarele valori: 4, 6, 8 si se redeseneaza automat cercul
- se poate face click pe orice sat iar acesta se centreza si se redeseneaza cercul in jurul lui

Ce vreti mai mult de atat?!

P.S. Face si floricele dar numai in jurul satului ... dar nu se pot manca :D

javascript:
autor = 'rookmaster';
versiune = 'Raza Biserica.1.2';
function comanda() {
if(!$('#raza').length){
$('#inputy').after(' Raza = <select id="raza" onchange="aratabiserica()"><option value="4">4</option><option value="6">6</option><option value="8">8</option></select>');
}
aratabiserica()
}

$('#map').click(function () {
info = $('#info_title').html();
coord = info.split(/[(|)]/);
$('#inputx').val(coord[1]);
$('#inputy').val(coord[2]);
aratabiserica();
TWMap.focusSubmit()
});
function aratabiserica() {
x = $('#inputx').val();
y = $('#inputy').val();
r = $('#raza').val();
MapCanvas.churchData = [[x,y,r]];
MapCanvas.init();
TWMap.church.toggle()
}
comanda()
 

DeletedUser

:) nu rook , nu vreau floricele . poate doar popcorn :) doar daca se poate si daca nu e greu altfel nu-ti bate capul .
 

DeletedUser

:) nu rook , nu vreau floricele . poate doar popcorn :) doar daca se poate si daca nu e greu altfel nu-ti bate capul .

1. cand am zis floricele ma refeream la popcorn (prefer termenul romanesc)
2. orice se poate, doar trebuie sa ai muschi (la creier), timp si rabdare
3. pai dupa cum vezi mi l-am batut deja
4. daca stiam ca e asa de usor nici nu mai ma apucam sa il fac :cool:
 

DeletedUser

rook , o rugaminte . sa presupunem ca trebuie sa ma mut intr-o zona a hartii si nu stiu ce sate sa iau in asa fel incat sa imi intre cat mai multe in raza unei biserici . poti face in asa fel incat scriptul sa arate raza plecand de la satul din centrul hartii mari si nu de la satul propriu in care ma aflu ? sau sa ia ca punct de plecare satul pe care am harta centrata fie ca este al meu sau nu ?

exact asta face scriptul, asta era si rugamintea mea initiala din aceeasi motiv ca tine :)

Deseneaza raza bisericii cu centrul in satul pe care ai centrat harta indiferent de cine apartine. De asta iti ofera rook floricele ca restul e deja in script :)
 

DeletedUser

cand am postat cererea nu imi afisa raza si in zone ale hartii unde nu am sate dar acum arata si acolo , e misto asa :p am de dat floricele :) ms
 
Sus