25+ pe cale de disparitie?

DeletedUser

In primul rand Adex nu ma refeream la tine, ci la tovarasu care sustine ca nu gaseste oameni de varsta lui pentru a-si face prieteni.
In al 2-lea rand ma refer ca lumea nu prea mai stie care este scopul unui joc si anume victoria. De la un timp toti intra pe triburile pentru ca este la moda sau doar ca sa piarda timpul sau sa-si faca prieteni si sa uite de RL sau din alte motive. In schimb foarte putini intra cu scopul de a juca cu adevarat, sa incerce sa atinga culmile clasamentului , sa faca performanta, sa fie cei mai buni.
Poate ca s-a inteles si gresit ceea ce vroiam eu sa zic in postul precedent, asa ca tin sa precizez: sunt sigur ca fiecare are o perceptie diferita despre termenul de "a te juca", dar din punctul meu de vedere numarul jucatorilor adevarati a scazut considerabil (si nu ma refer doar la asa zisii jucatori mari/elitisti).


Sunt de acord 100% cu Crazy.
In zilele noastre chiar este o modă să joci triburile .
Dar analizând situaţia cu atenţie , dacă n-ar exista şi tipul acesta de oameni nu are exista noobii!
Şi jucătorii buni chiar au dispărut considerabil...din păcate!
:cool:
 

DeletedUser

Şi înca ceva ..De când joc triburile am întâlnit şi am avut plăcerea să joc alături de mulţi jucători..de vârste diferite..
De la 15-45 de ani şi pot să afirm că am avut de învăţat foarte mult de la toţi , deci vârsta de obicei îţi dă o cultură generală dar trebuie să fiţi constienţi că mai există si excepţii . După cum ştiţi proverbul : Nu judeca o carte după coperţi !.

Şi fără certuri , have fun!
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
@Adex: Aici intervine diferenta de mentalitate. Fiecare gandeste altfel. Eu unul prefer sa nu amestec RL-u cu Jocul si sa las de o parte "latura sociala" a jocului. Recunosc ca inevitabil se realizeaza conexiuni intre cele doua "lumi paralele", de exemplu un prieten bun iti poate deveni prieten si in RL. Totusi eu vorbeam de faptul ca majoritatea uita de partea pura a jocului si se axeaza pe cea sociala sau il privesc ca pe un simplu instrument de pierdut timpul. Acest lucru duce la o scadere a nivelului de joc si totodata pentru jucatorii buni scade si interesul/motivatia pentru a continua sa joace.

P.S.
Niciodata un jucator cunoscut este totodata si un jucator bun. Si viceversa.

Dorinta de a separa acest timp petrecut pe joc/forum de viata reala duce la esec de multe ori. Citesc in ultimele zile dezvaluiri de exceptie cu privire la anumite relatii, lucruri care se intampla, sunt deja REALITATE. Nu as spune diferenta de mentalitate, mai degraba de abordare si atitudine si acum vorbim de personalitatea fiecaruia, nu doar de exprimarea in joc. Stim bine ca exista oameni talentati in diverse domenii asa cum poti gasi jucatori foarte buni nepotriviti la diplomatie. De aceea apare nevoia de comunicare. De aici apare implicit cunoasterea partilor. Daca este agreabila, ea se extinde si poate deveni o relatie interesanta.
In general, internetul ofera o imagine putin distorsionata a realitatii, de cele mai multe ori. Poti intalni o persoana, vorbi cu ea, socializand, fara ca ea sa te cunoasca cu adevarat, sa te vada, sa-si faca acea prima impresie (superficiala, de cele mai multe ori). Aici este invers, poti vorbi cu unii care altfel nici nu s-ar uita la tine, datorita diferentei : de varsta (on topic), de educatie, de infatisare ...
Revin si sustin, jocul nu este mai bun sau mai rau ca alta data, forumul la fel. Sunt momente, asa cum are fiecare. Ieri eram suparat si abatut, astazi m-am spovedit si m-am odihnit, maine voi fi vesel si bun. De fapt, sunt acelasi, momentul este diferit.
 

DeletedUser26998

Dorinta de a separa acest timp petrecut pe joc/forum de viata reala duce la esec de multe ori.
Depinde in ce sens il separi. Eu unu ma joc sa zicem 24/7 (este un joc real-time si este nevoie permanenta de tine in joc), dar totodata ma ocup si de viata reala. Totusi nu le combin, iar prin acest lucru inteleg eu separare.
 

DeletedUser

Non sense parerea mea, totul tine de educatie si temperament, caracter. Corect ca un pusti de 12 ani vede altfel lumea fata de cineva cu 5 ani mai mare sa zicem, dar va aisgur ca sunt multe cazuri in care este, invers. Regula de aur dupa care deosebesc eu un jucator este limbajul sau, si am vazut copii de 15 ani ardresandumi-se frumos, pe cand altii de 20 imi vorbeau ca cei mai mari tigani, cocalari care dau massuri cu bill gates toata ziua. Credeti ca se mai deosebeste varsta aici ?
Dar intr-o oarecare masura sunt de acord cu ce a spus autorul topicului, intr-adevar o comunitate formata din oameni adulti ar fi mereu superioara, daca indivizii au si educatia necesara. Insa consider jucatorii cu peste 36-40 de ani putini...nu gasesc exact termenul ca nu vreau sa jignesc, dar nu mi se pare normal, indiferent ca ai sau nu familie/serviciu, sau chiar daca stai de plictiseala acolo.
 

DeletedUser11852

Regula dupa care separ eu jucatorii este tot felul de a vorbi. Nu conteaza valoarea si experienta lui, ci bunul simt. Bunul simt il poate face de cele mai multe ori sa isi asigure un trib bun, o zona buna, lucruri ce valoarea ta nu te ajuta la nesfarsit prin compensarea lipsei de bun simt.

Insa vreau sa ma refer putin la postarile de mai sus. Cred ca nu imi mai ajung degetele sa numar relatiile infiripate pe triburile, divorturile din cauza jocului asta si joburile pierdute. Motiv pentru care cel mai mult apreciez la un jucator sa stie cand sa puna punct si , eventual, sa treaca mai departe, la un inceput nou, o lume noua, etc.
Mare adevar a zis un prieten din joc: 'ai grija ca triburile e mai tare ca matrimoniale' :D
 

DeletedUser

Dar intr-o oarecare masura sunt de acord cu ce a spus autorul topicului, intr-adevar o comunitate formata din oameni adulti ar fi mereu superioara, daca indivizii au si educatia necesara. Insa consider jucatorii cu peste 36-40 de ani putini...nu gasesc exact termenul ca nu vreau sa jignesc, dar nu mi se pare normal, indiferent ca ai sau nu familie/serviciu, sau chiar daca stai de plictiseala acolo.

Nu cred ca poate fi vorba de superioritate pentru ca in mod normal cei mai tineri sint mai "dibaci" la nou, la provocari - ci mai degraba de o oarecare concordanta in atitudinea fata de ceilalti data de o interactiune mai indelungata si diversa cu tot felul de oameni, grupuri, etc - unde exact cum spunea Adex ai invatat sa te adaptezi, sa nu fii asa colturos ca un diamant neslefuit.

Cit despre 46-40 ani sau mai mult pot doar sa spun ca daca maturizarea inseamna sa nu mai ai placerea jocului, a aventurii si experientelor noi - hehehe, barbatii sint cam straini de asta. (asta nu inseamna sa-ti neglijezi responsabilitatile pe care le ai ci pur si simplu sa nu-ti fie frica sa te distrezi, ca-ti pica epoletii :))
 
Ultima editare de un moderator:
Sus