Ajutor , sistem de operare.

quz0r

member
Scor reacție
144
Salut, am dat peste ceva probleme cu vechiul meu xp, iar cum eu am ramas rau in urma in materie de update-uri si noutati soft/hardware, as avea nevoie de putin ajutor si putine sfaturi.

Precizez ca instalarea unui sistem de operare care haleste mai mult de 512 ram nu-mi este potrivit, deci ne intoarcem in timp pentru logica.
Am un HDD sata, nu mai gasesc driverele care ma ajutau sa instalez sp2 si sp3. Si nici suport pentru win. vechi nu se mai gaseste ca inainte (le puneam pe stick si foloseam metoda f6 atunci cand formatam hard-ul). Am incercat sa plec de pe baza Win7 (cu instalare si format), fara sa stiu ca nu se poate instala sp3 peste el. Am incercat prin usb, varianta boot. Nu functioneaza nimic. Practic nu mai pot instala win. vechi, asa ca m-am gandit sa trec pe linux..subiect paralel cu mine, insa.
Stiu ca majoritatea win. noi nu au nevoie de drivere compatibile ulterioare pentru instalare, dar eu nu am nevoie de un win. nou. Mie imi trebuie profesionalul.
Ca sa nu incurajam pirateria, ce sfaturi pot primi legate de Ubuntu 14.04.1? E nevoie de driver sata ca sa termin instalarea, sau ma lasa in pom cu instalarea la fel ca celelalte windows-uri? Ce sa caut pt un Acer 5210 cu hdd Sata? Si mai ales, cum sa-l instalez fara driverul de HDD?

Precizez ca am cautat o zi intreaga tutoriale pe net, inutil.Va rog sa nu ma trimiteti pe pagini indiene ca sa descarc tampenii.

Multam fain, astept (cu celalalt laptop in bios) indicatiile voastre.
 

quz0r

member
Scor reacție
144
Le am si eu tot originale, dar partea proasta este ca:

La XP nu mai gasesc driverele sata ca sa le introduc pe usb..si fara alea il pot instala, dar pana intr-un anumit punct.
Iar 7 (care are driverele incorporate) nu ma multumeste de memoria care mi-o fura tinand cont ca asta e un laptop de joaca (browserbased, punct).

Am reusit cu ubuntu14 (linux) si sunt foarte incantat ca am schimbat producatorul. Ii scuipa in cap seminte windows-ului. Nici aici n-am scapat de probleme insa..acum stau cu mufa de la modem bagata :D, pentru ca nu reusesc sa-mi instalez driverul wifi. Pare usor in tutoriale, dar la mine nu vrea sa functioneze.
 

DeletedUser

Mi se pare ca Nu-ti trebuie nici un driver ,iti trebuie doar firmwarele. Copy/paste in consola pe rand comenzile (dai Enter dupa fiecare):
Incearca asa poate vrea :)
Cod:

sudo apt-get install b43-fwcutter
sudo apt-get install firmware-b43-installer
 

quz0r

member
Scor reacție
144
@memo

Exact așa am făcut, dar abia după ce am colindat toate tutorialele existente pe youtube fără succes..atunci m-am gândit în glumă că ar fi bine să cer ajutorul Linux-ului.Și culmea, m-a rezolvat din prima. Eu am rămas cu sechele de la "help"-ul microsoft-ului, de atunci mi-am pierdut încrederea în roboți :))..
Edit: Nu a fost la fel, sorry. Am mers pe sudo apt-get update și sudo apt-get upgrade. Abia după am scăpat de "unknown"-ul de la rețea.

@renuntastc
Sunt acum pe ubuntu 14.04, l-am instalat la recomandările unor prieteni care se pricep (am un HDD bătrân și cu nasul pe sus)..dar aș fi preferat ceva mai copilăresc ținând cont că la type-urile specifice kernel nu mă pricep. Nu-i deloc râu nici ăsta. Chiar deloc. :D

Comparație între W. și L.? Considerați că Linux-ul din 2014 merge brici pe 512 rami. 8-ul de la microsft scârțâie și pe 1 gb..
 

DeletedUser

Cel mai prost wind,asta versiunea 8,atatea chestii care nu isi au locul,ma bucur ca ai rezolvat si nu mai stai cu mufa de la modem :))))
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Cel mai prost wind,asta versiunea 8,atatea chestii care nu isi au locul,ma bucur ca ai rezolvat si nu mai stai cu mufa de la modem :))))

Poate nu e cea mai fericita dar e un pas extraordinar inainte, precum a fost Vista fata de XP, desi mergea prost si crashuia mai mereu a fost un pas inainte si a fost perfectat cand a fost lansat 7. Sa speram ca si 8 va fi perfectat odata cu versiunea 9.


@quz0r nu poti sa ai pretentia sa instalezi software din 2013 pe hardware din 2003.

Windows vs Linux e o discutie asa de veche...fiecare are punctele lui slabe si punctele lui forte. Overall prefer Windows 8. De ce? Pentru ca daca am nevoie sa utilizez un anume program/serviciu dintr-un motiv sau altul sa nu pierd vremea sa-l instalez sau sa caut alternative pentru ca nu e compatibil etc.
 

quz0r

member
Scor reacție
144
Alex. Nu am avut pretenții, dar merge. Și merge cum am zis și mai sus, brici. N-am cerut software pentru agariciul meu, am vrut doar să-mi găsesc în continuare utilitățile. Scoase din circulație de microsoft din motive evidente...investeau în ceva ce nu se mai vinde.

edit: Da, dacă și eu foloseam laptopul ăsta pentru altceva, nu aș fi stat să caut alternative pentru install-uri.Dar pentru ce fac eu pe el, ajunge.
 
Sus