Alegere dificila a strategiei de joc

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

pai intreaba simulatorul :) din cate stiu, CU + Lanci rezista la un zid 2, daca nu ai ghinion prea mare. La zid 3 deja pierzi din lanci, indiferent de noroc.

am multe luni, multe de cand nu mai stiu de simulator. acuma m-ai trimis in vagauna asta :)
pe de alta parte, fara nimic altceva lanciile au macar o pierdere la aparare de baza. daca le aloc un topor macar, inclusiv un cal, la 0 noroc scap teafar.
acuma intrebarea de unde bani? la mine e saracie aproape lucie...
intrebarea s-a dovedit de afon, raspunsul e: un cal se echivaleaza cu paladinul, pe langa lancii
acuma ce sa fac? sa cheltui bugetul pe 4 ore ca sa fac 1 topor? asta e alta intrebare de afon...
 

DeletedUser

Pai depinde ce vrei sa faci. Poti sa nu faci nimic si atunci in 4 ore ai resurse pentru un topor, strangi din dinti si aduni pentru LC, faci doar lancii si spade, sau cea mai buna varianta pentru vecini, ridici doar minele si magazia :D
 

DeletedUser1198

@analist
nu sunt de acord cu modul tau de a judeca. cu "buget pe 4 ore.. " chestii de genul asta. orice "sacrificiu" are recompensele sale. daca "te sacrifici" si faci topoarele, incepi sa ataci in grupe, mai multe sate simultan, si sigur iti scoti resursele destul de repede. cum te simti cand iei cu lancile+paladin 10/1500 ? :)) mai bine faci sacrificiul respectiv, deoarece atacand in grupe ai garantat macar 40-50% din capacitatea de transport.
 

DeletedUser

Fiecare cu strategia lui insa sunt unii care au la momentul actual aproximativ cate 400 LC in sate pardon nu sunt in sate sunt la farmat :D
Si sunt altii care nu au cercetate topoarele care dintre cele doua categorii va reusi sa se dezvolte mai repede? ;)
 

DeletedUser7039

Fiecare cu strategia lui insa sunt unii care au la momentul actual aproximativ cate 400 LC in sate pardon nu sunt in sate sunt la farmat :D
Si sunt altii care nu au cercetate topoarele care dintre cele doua categorii va reusi sa se dezvolte mai repede? ;)

Aia 400 LC sunt trupe trimise sprijin :cool: ca asa e pe lumea 17 :(
 

DeletedUser6558

Fiecare cu strategia lui insa sunt unii care au la momentul actual aproximativ cate 400 LC in sate pardon nu sunt in sate sunt la farmat :D
Si sunt altii care nu au cercetate topoarele care dintre cele doua categorii va reusi sa se dezvolte mai repede? ;)

Mai repede nu înseamnă mai bine. Eu nu am cercetate topoarele, de exemplu, şi nu îmi fac griji.
 

DeletedUser

O strategie buna este sa dezvolti si mine si trupe pentru farmare, insa prioritare sunt trupele, topoare ca sa cureti satele de lancii fiindca marea majoritate isi face mai mult lancii si LC pentru a farma rapid, daca faci 5-6 transporturi pe ora scoti productia minelor la nivel 18 pe 7-8 ore, poate si mai mult acum depinde si de noroc.
 

DeletedUser

Nu exista strategia perfecta,exista doar jucatori ce stiu sa-si aleaga strategia in dependenta de cunostinte in domeniu,timp,vecini,sate de barbari

prietenul meu, despre care pot spune ca este un mogul al jocului asta, are perfecta dreptate...in acest stadiu al jocului cel mai important factor este timpul. daca ai suficient de mult timp, apoi poti sa-ti alegi strategia perfecta care sa tina cont si de ceilalti factori: vecini, sate de barbari, trib, eventualele aliante sau lipsa lor, inghesuiala pe aceleasi posibile ferme, prea mult albastru pe harta, conducere, colegi experimentati sau nu, colaboararea cu colegii sau cu vecinii chiar daca nu sunt din acelasi trib, si multe altele.

p.s. am vazut tot felul de teorii referitoare la topoare si rolul lor la padure inainte de aparitia drujbei sovietice. dar 5 spioni daca facem si ii trimitem pe satele active din jur, asa, ca sa ne facem o idee despre gagicile ce salasuiesc prin vecini, cum ar fi?...apoi vazand frumusetea sau uratenie lor, precum si ce zestre au stransa, ne hotaram asupra strategiei: doboram padurea cu topoarele sau aplicam tactica de pe covorele persane ce atarnau inainte de `89 pe toti peretii, tactica cavalareasca (o fi cacofonie? :p) cunoscuta sub numele "rapirea din serai"?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser14000

Tema inchisa la cerere.
 
Ultima editare de un moderator:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus