Amintiri din copilarie...

  • Autor subiect DeletedUser39150
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Cel mai mare regret al meu este ca nu am facut armata! Am mers la recrutare, am mers si la incorporare, toti fostii mei colegi au plecat, eu am ramas ca eram student!
175 de insi detasati din Maramures in Falticeni!

Ispravile unuia dintre ei! Nu e minciuna, ca mi-au comfirmat si ceilalti:

1) "Intr-o seara, eu cu trei moldoveni ne gandim sa mergem la baut! Vorbim cu ala de la poarta si ne lasa sa iesim, dar daca se intampla ceva, zicem ca am sarit gardul, sa nu-l fu***! Ne dam la vin pana tarziu in noapte pana am fost <<muci>>!!! Revenim si mergem in dormitor! Dimineata la apel pace, dracu a auzit goarna!
<<Ce-au facut?>>, <<Au sarit gardul>>! <<Nu-i nimic, lasati-i sa doarma!>> Pe la 10 ne trezeste, hainele verzi pe noi, matura-n mana si <<sa vad platoul bec si luna>>!!! O caldura, frate (era in august, ciclul de iunie), hainele iritau la culme, durere de cap!!!! si un platou cat aeroportul O`Hare din Chicago! Spre seara la frizer si harssttt, tunsi la zero!!!
La apelul de seara <<ia iesiti voi in fata sa va vada toata unitatea>> si ne zice comandantul <<pana la concediu nu vedeti casa>> si nici nu am vazut-o!!!"

2) Asta mi s-a parut extrem de amuzanta, acelasi cu bautura din Falticeni!

"Ma detaseaza in Bucuresti, ne baga in camioane, pe dimineata ajungem la unitate! Vine o sergenta cu un caporal dupa ea si ne ia pe categorii: ala acolo, ala acolo, ala la gradati etc! Ramanem vreo 10 insi si zice aia <<care va aveti cu animalele?>> Ma gandesc <<bag p***, "gheazeu"! Acasa vaci, porci, cai, nu-mi trebe>> Ma intreaba aia, <<Soldat X, ramai?>> Caporalul tot imi facea din cap ca DA! Ma uit, cine pusca-i asta de ma cunoaste? Sergenta <<Caporal, il cunosti pe soldat?>>, <<Da! Este consatean de-al meu>> Ma uit mai atent, cine dracu-i ala??? RAMAN!!! <<Caporal, ia-i si du-i!>>
Pe drum scoate caporalul boneta, <<ba fraiere, mult trebe sa ma rog de tine??>> <<Ooooooo, arda-te focu`, tu esti???? Nu te-am cunoscut cu aia pe cap!>> <<Eu ma, dara, ca nu-i gheazeu, ca-i abator de porci! Hai sa va arat!
Azi taiem 20 de porci!!! <<Dar cum?>> <<Hai ca vedeti! Scoateti ba, 20 de porci si trimiteti cate unul la noi! Bai X, ia barosul (ciocan greu) asta in mana!>>, <<Ce sa fac cu el???????>>, <<Stai dupa usa, iar cand iese porcul, l-ai "curentat" in cap!>> Ai de capul meu! Acasa cand taiam porcul, stateam ascuns pana-l injunghia! Noah, am belit-o!!! <<Hai ma sa-ti arat! Fii atent>> Apare primul porc, asta al meu "zbang" una, porcul lat, ia cutitul si "harsstt"! <<Trage-l incolo! Trimiteti ba, altul!>> Si uite asa m-am transformat din mare fricos de porci in macelar! In armata!"


Probabil nu sunt cine stie ce faze tari, dar mie mi s-au parut amuzante, la fel cum i se par si prietenului meu care le-a trait!
 

DeletedUser

Aveam 2 luni de armata si caporalul nostru tot incerca sa ne scoata de la G.A.Z. ne spunea : Bah eu va scot pt ca nu vreau sa-mi imputiti dormitorul cu mirosul g.a.z.ului .Ne-a tot scos el de la mers in g.a.z. pana intr-o zi cand sa certat cu inlocuitorul la comanda companiei, un sergent de acelasi ciclu cu el si care a tot vazut ca dormitorul lui nu pupa g.a.z.-ul. Noi in pluton eram 29 de soldati impartiti in 3 dormitoare, aveam un caporal de ciclu 3 si 2 fruntasi de ciclu 2, toti din bucuresti. De fiecare data cand era radnul plutonului nostru la deservire, caporalul ii punea pe aia 2 fruntasi sa dea oameni la g.a.z. de la ei, pe noi ne trimitea tot dormitorul de 9 oameni la grupa de serviciu pe bucatarie . Nu ne-a mai putut scoate si de data asta, a fost prima si singura data cand am mers in g.a.z. Pe mine ma dat la gaini sa adun oolelele, Ma luat un doctor de-acolo, era veterinarul si ma trimis la gaini ca cica sunt inalt si pot sa adun ooolelele si de pe rafturile de sus . am stat vere 4 ore inchis acolo cu gainile , fumam pe aerisire ca ma inchis dobitocu acolo cu lacat , pe dinafara . Cand m-am trezit eu acolo cu gainile ,de plictiseala, dupa ce am adunat eu vreo 2 cartoane de ooo si mereu se oau ale dracu ,am zis sa le fugaresc prin hala ,sa se dea jos dupa stabilimentul ala ca sa nu mai dau ocol mereu si sa adun ooo. Si iale nene la fugarit cu un ciot de matura. Ce galagie faceau ale dracu ca le-am lasat in pace sa nu vina doctoru si sa ma prinda ca beleam belengheru . Pe la 11 a aparut si doctoru sa-mi zica sa le dau de mancare . Am dat si eu la cateva acolo si am mai adunat din ooo pana am umplut 5 cartoane de-ale de 30 de oo ca nu eram tampit sa adun toate ooolelele. Si cum ma plictiseam eu pe-acolo asteptand sa vina ora ca sa plecam dracului din g.a.z. imi trece prin minte o idee mareata. Sa ciordesc niste ooo ca sa mancam seara in dormitor o omleta, mai ales ca 2 luni am pupat grupa de serviciu pe blocul alimentar si ne stiau fetele de la bucatarie, sa ne faca seara o omleta cu jumari . Si treci frate pe la toate gainile sa vezi care au ouat ooo mai mari , vroiam si calitatea 1 . Si adun eu 11 ooo amri si frumoase , acum unde dracu sa le bag ca sa nu ma vada aia ca am luat ooolelele. in buzunare n-aveau loc toate si asa le dau drumu pe crac,a veam panatalonii de camuflaj bagati in bocanci si stateau ooalele acolo bine mersi 5 pe un crac, 6 pe celalt . Dracu sa gandit ce va urma? Iesim noi toti de pe unde am fost repartizati si ne adunam sa formama miniplutonul, eu mergeam de ziceai ca sunt teleghidat, de frica sa nu se sparga ooolelele care le aveam pe craci . Si cand il aud pe fruntasu sulii ca da comanda: PLUTON ,PAS DE DEFILARE INAINTE MARS mi-am zis in gandul meu: Nah ca se duse dracu omleta ta din cauza dobitocului. Ce dracu era sa mai fac acum? sa-i zic la bou ca am furat 11 oo ca sa halim in dormitor seara o omleta cu jumari? Si bate frate pas de defilare pana la iesire din g.a.z. Se vedea cum se scurge galbenus si albus de oo prin pantaloni pe bocanci dar taceam dracu din gura, erau bocanci uzi de la mehlemul ala de ooo sparte . Dar le-am facut-o si eu ,lor, la amandoi fruntasi, mai tarziu, mult mai tarziu :D Vinerea, la 2 saptamani plecam acasa cate 5 zile si ne duceam bocanci la magazie , impreuna cu tinuta de instructie, in bocanci puneam cate un biletel cu numele nostru, o data nu am mai facut biletel si am lasat coala a4 asa cu numele meu . Cand reveam seara pana in ora 18:00 ca pana atunci primeam permisie, dupa ce ne luam tinuta de la magazie si [puneam in locul ei pe-aia civila, ne echipam si mergema in clubb pana la apelul de seara apoi la dormitor cei care venisera din permisii ca nu erau alocati in ziua respectiva la masa . Si in club cu fruntasii aia 2 . Ne intrebau care am fost in permisie si avem ceva dulce . Hop si eu, ca am niste chec si niste prajituri si ma trimit dobitocii dupa ele in camera. AM PUS SI EU 2 FELII DE CHEC SI 2 PRAJITURI PE COALA AIA a4 CARE O AVUSESEM IN BOCANCI si le-am dus-o in club. Mancau astia linistiti si dupa ce au terminat unul din ei se juca cu foaia aia si vede scris pe ea: ICSULESCU : BOCANCI . ii zice lu celalat: Ia uite mah pe ce ne-a adus asta prajituri? Pe hartia care a avut-o in bocanci bagata :D
NO!!! acum daca to mi-ati deschis apetitu de povestiri de la catanie , or sa mai urmeze cateva , pana dispar .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Visul meu in copilarie era armata domne, asta visam ca o sa ajung , cand am facut 18 ani m-am dus cu inca 2 dilii sa ne inrolam in legiunea straina . Pe drum unul din ei sa razgandit, sa razgandit si celalat apoi si nu am mai ajuns in legiune, trebuia sa facem un curs la inceput, de fapt nu era curs, era un fel de test, te duceau vreo 4 luni in franta,intr-o tabara de antrenament sa vada daca reusesti sa treci toate cele la care te supuneau ei, in fine. Iu am ajuns in legiune, pe-o parte nu imi pare rau, pe-alta parte am o mica parere de rau dar per ansamblu nu am regrete . In final tot in armata am ajuns chiar daca dupa ce am terminat-o am zis ca : GATA,PANA AICI A FOST SI CU VISUL ASTA AL MEU DE RAMBO . Am timp pana saptamana urmatoare sa va spun din viata cazona cand eram militar in termen dar acum am alta poveste,mega amuzanta ,din viata de APV-IST :D Eram intr-o seara la munca , abia aveam si eu 2 saptamani de cand intrasem pe interventie echipaj si venisem la baza . Aia toti din echipaj care am revenit la baza au plecat sa se culce ,numai eu cu soferu am plecat sa cautam zahar ca sa ne facem cafea ,n-aveam somn domne . Si mergi pe la baietii din baza care trebuiau sa fie treji ca sa le ceri zahar, ala n-am, celalat n-am . Niciunu n-avea . Si ce zice soferu: Mah hai sa cautam prin fisete pe la astia sa vedem care are zahar. Si ne ducem noi in camera fisetelor unde ne schimbam , fiecare cu fisetul lui . Si i-ale nene la descuiat si la purecat dupa zahar sa ne facem cafea, aveam cafea dar nu aveam zahar . Si gasim noi intr-un fiset ,jos pe raft un ditamai teancu de hustler ,ala cumparase toate numerele, era acolo colectie de hustler. Pe raftul de sus gasim un borcan de gem si zaharul nostru mult cautat . Acum daca i-am gasit gemu si asta mai avea paine am zis sa halim si cate-o felie de gem de prune pe paine . Si ioteteh la noi cum haleam gem pe paine si beleam ochii la hustler ca disperatii . Am jupuit o pagina din hustler si i-am lipit-o pe usa fisetului cu textul : MULTUMIM FRUMOS COLEGA , ESTI UN ADEVARAT CAMARAD . Si-am inchis fisetul la loc . Dimineata am plecat spre casele noastre. Cand am revenit iar la munca am auzit ca asta facuse mare tamtam ca cineva ia spart fisetu si ia mancat gemul si i-au lipit foi cu femei goale pe usa fisetului, de zahar neauzindu-se nimic . TRECE ZIUA, VINE SEAR URMATOARE, NOI IAR LA ASTA LA FISET . Il deschidem si vedem ca omu isi aranjase lucrurile acolo , cred ca a pus semne sa vada dac ase mai umbla la fiset . Si pe usa unde noi lipisem pe-aia goala, lipisem si noi o blonda cu tate mari , el ne raspunsese la biletelul care l-am lasat noi cu MULTUMIM COLEGA ,ESTI UN ADEVARAT CAMARAD . El a scris : SA VA STEA IN GAT FOMISTILOR , MAI DORITI SI ALTCEVA si avea lasat in fiset si un iaurt pe langa noul borcan de gem . Asta cand a vazut iaurtul la luat imediat ,i-am zis sa se uite atent sa nu fie intepat sa fi bagat dracu ceva in el ala, cine stie :D Era iaurtul curat , la luat si la mancat asta :D Acum asta ,soferu daca ne abonasem la gemu aluia si-a luat de-acasa si o cutie de margarina si niste plicuri de ceai de musetel ,cica sa luam micul dejun mai matinal . Si pune-te vere iar pe halit, pe la 4 dimineata, atunci ne lua pe noi foamea rau si la bucatarie nu era nici dracu sa gasim ecva de haleala . Si ii scriem inapoi pe spatele biletelului pe care il lipise asta pe fiset : MULTUMIM FRUMOS SI DE DATA ASTA COLEGA SI DACA TOT NE FACI POFTELE SA LASI SI NISTE UNT IN FISET AC NE-AM SATURAT DE MARGARINA . NU UITA CA PATRIA ITI VA FI RECUNOSCATOARE PT CEEA CE FACI CU FII EI ,ADICA II HRANESTI :D A innebunit asta cica ,cand a vazut si biletul ala, nu era cu noi pe schimb dar povesteau baietii dupa schimbul lui ca era turbat si ne injura ca pe dracu . Nu stiu ce a mai scris, daca a mai scris ceva ca nu i-am mai umblat in fiset sa-i mancam gemu ca ne-a fost frica de prost, el era asa mai tolomac si se stresa rapid, era in stare sa ne dea pe binga ca i-am spart fisetu si i-am luat gemu :D oricum pe noi ne durea la basca ca daca ne chema comandantu la el ala sigur ne chema sa-i povestim cum dracu am facut ca toata lumea il stia pe ala mai tolomac si toti faceau baza de el , ca se ducea prostu si dadea in gat orice , era prea militaros, daca el sa dat singur in gat ca din cand in cand mai atipeste si ca ar fi bine sa se m,ultiplice controalele ca sa fie si el mai vigilent :D tuti pe mata in gat de prost, tu te dai singur pe binga ca dormi mah boule?!!! toata lumea il lua in balon, nuera vorba ca se dadea singur pe binga , dar ne baga si pe noi . A zis la comandant ca cica se doarme ca acasa :D Nici pana azi nu stie blegu ca noi i-am mancat gemu si i-am consumat zaharu ca bineinteles, dupa o masa copiaoasa urmeaza o tigare .... buna si o cafea strong :D
 

DeletedUser

Eram ciclul 2, tocmai coborasem jos in garda , pilele mele erau acolo , nu m-au lasat ei sa plec pe bucuresti, mi-au zis ca acolo o sa-mi fie bine cu ei . Am facut eu perioada de proba in garda, alea 14 zile care le facea toata lumea in ciclul 1 de instructie si nu prea as fi vrut eu sa fac garda pana la liba dar daca astia mi-au zis sa raman acolo, am ramas, unitatea era la vreo40 km de bucuresti. Si dupa ce se fac detasarile tilicarilor, noi care am ramas in garda am coborat jos la compania de garda. Nici bine nu mi-am luat locul bine ca vine ajutorul de serfi(asa ii poreclisem pe ajutorii comandantului garzii, militari in termeni de ciclul 3) vine ajutorul de serif sa ma cheme la coamndantul companiei(care era una din pilele mele) .Pe drum pana la biroul lui, ajutorul de serif imi zice: Vezi ca sefu vrea sa te faca curier postal, sa nu accepti asta ca dintre noi trebuie sa numeasca curier. Curierul facea si pe ajutorul de serif si incepuse astia sa se sperie ca ajunge unu de ciclu 2 ajutor de serfi si o sa-i frece pe bunici. L-am lasat in pace, nu i-am zis dobitocului ca ala este unchiul meu :D Ma duc eu la unchiu in birou ,imi zice ce am de facut si ii cheama pe ajutorii de serifi la el, erau 2, eu normal, ar fi trebuit sa fiu al 3lea ajutor. Si le zice: De azi,noul curier este icsulescu . Inca nu il las sa faca servicii de ajutorul comandantului pazei pt ca este abia la inceput, vreau sa-l invatati tot ce stiti voi 2 ca peste o luna vreau sa am 3 ajutori, ca sa puteti sa mai plecati si voi 2 acasa . Asta va baga numai posturi permanente iar in week-end cand nu are treaba cu posta , sa-l bagati in foaie ori la poligon, ori la depozitul de munitie . Au innebunit aia 2 cand au auzit, de ce le era frica nu scapau , ca eu o sa devin mai smecher decat bunicii :D Si unul din ei nu prea ma suferit ,cand facea el foaia ma baga la cimitir, de-al dracu ,pe week-end,oricum si-a luat p..i in c.r de la unchiu cand a vazut unde am bagat pe week-end, pe mine nu ma interesa, din contra, la postul 5,de langa cimitir chiar era viata ca puteam vorbi cu alte 2 posturi. Si la depozit era fain ca aveam plantonul de noapte din g.a.z. care statea cu mine si cu altul din postul vecin, mulgea ala vacile la 1 noaptea ca sa ne fiarba lapte . Si intr-un week-end,sambata eram cu ardeleanu,ajutor de serif(unu era din botosani, celalat era din oradea,frentz , super baietas,m-am inteles super bine cu el,eu santinela la postul 14,poligon, langa poligon era amenajat frumos un lac, cu banca,flori,un mic pod , era fain. Eu pe schimbul 3-7, muream de cald, comandant de paza din ziua respectiva era cealalta pila a mea . Si ce am zis eu: ia sa fac o baie in lac ,dupa ce trece controlul, ajutorul de serif sau caporalul de schimb ca pila mea nu iesea pana seara la 8-9 din birou de la el pe caldurile alea . Trec astia 2, au venit amandoi impreuna in control si cum dispar din raza mea vizuala, cum imi atarn arma intr-o salcie de pe marginea lacului , imi dau jos tinuta mozaic si bocancii din picioare, ii ascund langa salcie jos si fara chiloti pe mine(ca nu port) hop ce alergam ca 1 copil mic pe podul ala sa sar in apa. Lacul nu era nici adanc si nici lung, practic nici nu aveam cum sa inot ca apa imi venea pana peste buric putin si cred ca avea vreo 15-20 metri lungime . Era amenajat special pt cadre ca sa se mai destinda . Si cum saream eu cu curu in apa si faceam salturi de pe pod ,ma trezesc la un momentdat cu ajutorul de serif si caporalul de schimb langa hainele si arma mea , sateau si se uitau la mine. Pe unde au venit ,dracu stie, ca nu i-am vazut dar caporalul de schimb mi-a luat munitia din incarcatoare,aveam 2 incarcatoare cu cate 10 cartuse fiecare . Prima oara nu m-am speriat dar cand au plecat cu munitia mea si au zis ca se duc la camera ofiterului de serviciu ,m-am cacat la semnal. Ei ca sa ma sperie ,pt ca ierarhic trebuia sa ma dea pe binga la comandantul pazei,pila mea dar stia ca e pila mea si au vrut sa faca caterinca de mine. Au plecat tampitii cu alea 20 de cartuse ,arma si incarcatoarele . Eu eram in apa si ma uitam ca prostul dupa ei. Cand mi-am dat eu seama ca aia se duc la camera ofiterului de servici pe unitate am zis ca am belit-o pe coana rama si ieteh ce ies eu din apa si fug dupa ei sa-mi dea arma si munitia , Am fugit in cioaca goala ca aia se departasera destul de lac . Caporalul de schimb se mai uita din cand in cand in spate sa vada ce fac si cand m-au vazut ca fug dupa ei in puta goala au cazut pe jos de ras, eu fugeam si tipam: mah stati asa, nu va duceti la O.S.U. ,hai mai intai la sefu ca se rezolva :D Au cazut aia pe jos de ras cand am ajuns langa ei . Si pana la urma cine credeti ca a stat in lac pana la 18:20 ? Eu ,caporalul de schimb si ajutorul de serif . Stateam in apa ,unde ajungea soarele ca erau numai salcii pe marginea laculetului, stateam si fumam toti 3 de parca eram mari smecheri la piscina. La 6:20 am iesit toti 3 din apa si ne-am imbracat , eu am ramas in post si ei au plecat sa aduca schimbul celalat, schimbul 7-11 :D
COMPANIA DE PAZA era la parter, la etajul 3 erau teristii, militarii cu termen redus, aia cu facultati, care nu prea pupau ei armata. si planton la ei se numea din schimbul care iesea din serviciu de paza , un planton in corpul de paza si altul la teristi . Cine era abonat seara la planton 7-11 sus la teristi? Eu . Abia asteptam sa ajung la fratii mei teristii, Stateam cu ei in club la televizor si beam . Nu statea nici dracu la masa plantonului . Din cand in cand , cand eram pe saptamana si trebuia sa bag la posturi temporare , pe schimbul 7-11 sau 11-3 , ,mai ales pe 11-3 ,ma duceam si ma culcam in locul vreunui terist care statea la televizor . Ei ma trimiteau sa dorm . Eram abonat permanent , planton sus la teristi pt ca era viata . Schimbul care iesea, inainte de somn avea veghea , cateodata nu stateau 4 ore regulamentare la veghe doar daca vreunu din schimb o comitea , il prindea cu tigari in post sau la controlul armamentului, ca unii dobitoci mai bagau tigari pe teava armei si cand faceau manuirile de arma la rastel ,poc le cadeau tigarile dupa teava armei :D Aveam 2 ofiteri care bagau de 2-3 ori pe luna, (asa le venea randul ca erau multi ofiteri care bagau comandant de paza) ,comandanti ai pazei, cand erau aia de serviciu era jale mare , inainte sa iei arma din rastelul de armament te controla frate . pantalonii jos ,vestonul saltat in sus, stateai in pozitie drepti cu puta atarnand ,ca sa vada daca nu ai tigari pe tine, daca ti se scula atunci , ii dadeai onorul :D Data viitoare va povestesc cum am spalat sala de sport si am dat luciu ,pana la 4 dimineata din cauza ca a luat romania bataie :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Mah ? Voi n-ati facut armata? Eram in noaptea liberarii bunicilor, trecusem si eu ciclul 2 si in noaptea aia dormeam pt ultima data in compania de isntructie . Si am avut bafta sa fiu tras la sorti ca SSC. In noaptea in care trebuia sa se libereze bunicii, ramanea in unitate un cadru din batalion, ori ofiterul de stat major, ori comandantul atalionului, sa nu faca aia care se liebrau tampenii. Daca facea vreunu vreo tampenia, il mai tinea in unitate la ZFR (zile fara rost ) o saptamana, de isi blestema ala saptamana . Si pe la 23:00 eu la masa plantonului stateam si citeam listele cu cei care coborau a2a zi in garda si cei care mergeau la compania de deservire ,cand in capatul holului ,intr-o lumina difuza, apare unu alergand . La jumatatea holului erau grupurile sanitare. Eu,stiind ca in noaptea aia ramasese cu noi ofiterul de stat major si era un pic glumet , nu stiai cand te phoote sau cand glumeste . Era in general el un pic mai sever, adica nu accepta galagia, eu cand am vazut un omulet pe hol,in slapi pantaloni de trening si cu veston militar pe el am crezut ca e vreunu din bunici care alearga pe hol si am zis ca acum ii injur si eu pe fata . Strig dupa om : Mah dute-n p..a mea, la ora 11 noaptea te-ai gasit tu sa faci atletism pe hol? cand stii ca a ramas peste noaptea maioru de la statul major? Treci in p..a mea mai repede in camera . Pe hol erau doar 3 lumini, una la mine, una in capatul celalt si alta la jumate ,unde era baia . Nu l-am vazut cand a intrat pe usa din capatul holului ca sa-mi dau seama cine e, am crezut ca e vreun bunic care se libereaza a2a zi . Cand se opreste ditamai maioru in dreptul usii de la baie si ma intreaba: CE GRAD AI? M-am cacat pe mine cand l-am vazut cine e, nu mai stiam ce sa zic: SA TRAITI, SOLDAT ICSULESCU (inca eram soldati, dupa ce treceam ciclul 2 ,la o spatamana maxim ne gradau, care aveam scoala de gradati facuta ) Bine soldatule, fa-mi rost de niste hartie igienica ca m-am stricat la stomac :D PTIU IMI ZIC EU IN GANDUL MEU , am scapat la mustata ca asta se caca pe el si nu are timp sa ma frece . Si dai fuga in drmitor, ia sulu de hartie si go dupa el la grupul sanitar . Am injurat eu un ofiter superior?Am injurat , fara s apatesc nimic, dar dracu a stiut ca e maioru ?!!! In fine, trec zilele, eram in garda, mai aveam putin si trebuia sa trecem si noi ciclul 3, Din garda doar eu cu inca unul facusem scoala de gradati si eram fruntasi . Trebuia amandoi sa ramanem si in ciclul 3 in garda dar nu am ramas , pila mea, a afcut schimb de functii cu un capitan de la compania a2a de instructie si ne-a luat pe amandoi sus la instructie . Mai aveam cred ca maxim o luna pana sa trecem ciclul 3 si intr-o sambata seara ce zice ardeleanu,ala cu care ma aveam eu super bine , unul din ajutorii comandantului garzii: HAI SA MERGEM IN SLAA DE SPORT SI SA JUCAM FOTBAL. La sala era un planton , post temporar de 6 ore cu 6 .era de-al nostru din garda . Si dupa masa de seara , bineinteles ca garda manca intotdeuna prima, garda era cea mai apreciata subunitate din toate , nimeni nu se lua de garda ,nu indraznea ca daca auzea comandantul ala mare facea urat rau de tot, el a dat ordin ca de garda sa nu se ia nimeni in afara de comandantul de companie si el ,atat . Si ne adunam noi tot schimbul de la liber cu ala de la veghe , fiinnd sambata ,sa facem un fotbal in sala . Afara ploua rau de tot , in seara aia juca romania, nu mai retin sigur dar parca cu lituania, oricum stiu sigur ca am furat-o cu 3-0 sau 3-1 . Si cum jucam noi fotbal in sala, deschisesem ferestrele ca ne incalzisem . Ce planton sa mai fie la usa ? Ca ala era descult in poarta, s anu intre cu bocancii, noi restul in adidasi . La pauza, ofiterul de serviciu a iesit afara sa fumeze o tigare si a auzit galagie mare dinspre sala de sport, noi daca ne incalzisem ,am deschis toate ferestrele la sala de sport si cum loveam mingea aia de toti pereti si tipam ca nebunii ,mai injuram , asta a auzit ac era la vreo 200 de metri de camera ofiterului de serviciu . Plantonu ce facuse? Inchisese prostu usa de la intrarea in teren dar usa principala de la intrarea in slaa de sport nu a inchis-o . Ne-a inchis pe dinauntru si el a sarit pe geam dispre afara , doar in sala unde era terneul, ca el a iesit pe intrarea principala . Si cum ne alergam noi prin sala , vedem in dreptul usii de termopan un om batran cu mustata . Cand a zis ajutorul de serif : 6, A VENIT O.S.U. stiti cum ne imprastiam prin sala si nu mai nimeream sa sarim pe ferestre? Dusi am fos in companie . Acum ala care se uita la noi pe cine a recunoscut? pe planton care era in uniforma si fara bocanci si pe ajutorul de serif din serviciu care avea numai vestonul pe el . Noi am fugit cum am fuigit dar plantonul sa intors inapoi la intrarea in sala de sport si osu il asetpta acolo. A inceput el cica sa-l minta pe ala ca a fost pana afara si nu a sesizat cand a intrat nici el si nici colegii lui, in sala , dar prostu avea adidasi in picioare, bocancii ii avea langa masa plantonului :D A sunat ofiterul de serviciu in garda si ia zis la comandantul garzii, un sublocotenent al dracu sa ii ia pe toti care au fost in sala si sa se prezinte cu ei la camera ofiterului de serviciu . Noi eram de mult in companie cand a sunat ala . A venit frentz (ajutorul de serif ) in fiecare dormitor unde eram parcati si ne-a zis ca avem 5 minute sa ne echipam regulamentar si sa ajungem in fata camerei de serviciu ca ne asteapta sefu . IN 2 minute eram toti gata :D Din meci mai erau vreo 10 minute si am asteptat acolo cuminti pana sa terminat meciul ca sa iasa ditamai colonelu . Cand a iesit ala afara , noi toti drepti, frumos imbracati . Si sublocotenentul sa-i dea raportul si sa-i zica ca se va ocupa personal de problema . Dar clonelul ii zice ca se ocupa el de problema si daca tot am pangarit sala de sport si romania a luat bataie , toata noaptea o sa frecam dusumeaua pana iese draci din noi . Daca romania batea el venea sa jooce fortbal cu noi dar i-am purtat noi ghinion si trebuie sa ne pedepseasca . Si uite-te la noi cum la 3:30 dimineata , rupti de foame si de somn frecam sala de sport de fata cu sublocotenentul si colonelul , stateau amandoi si se uitau din tribune la noi, mai si faceau misto . LA 4 NE-A DAT DRUMUL SI IA ZIS LU SEFU CA CE SA INTAMPLAT RAMANE INTRE NOI CA SA NU LE FACA RAU MAI MULT BAIETILOR . Am ajuns noi in companie dar cine ne-a lasat sa mergem sa dormim? Ca sefu a zis sa dam lustru pe hol pana dimineata la 6 :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus