Aparare cu catapulte + Flama

  • Autor subiect DeletedUser7820
  • Data de început

DeletedUser7820

Un sat defensiv exclusiv cu catapulte + paladin cu flama (eventual intr-un sat cu bonus la constructia in atelier?).


Ce parere aveti despre aceasta strategie?
 

Adenauer

member
Scor reacție
105
Opinia mea...atat timp cat poti face rapid catapultele, poti incerca sa faci sat exclusiv...insa, din cate am observat cand ma mai jucam cu simulatorul, e cam acelasi lucru daca ai doar catapulte sau mai ai si alte unitati de aparare, lancieri, arcasi sau spade. Diferenta poate fi de timp...pe cand la satul exclusiv catapulte lucreaza doar o cladire, la celelalt mod lucreaza doua (sau chiar 3 daca fortezi si cateva sute de cai grei) si se va face mai repede fullul de aparare. Pana la urma in jocul asta totul se reduce la cat de repede te refaci dupa ce ataci, sau dupa ce ai fost atacat...
Viziunea mea...
 

DeletedUser

Scriu si eu aici ca sa nu mai deschid alta tema...
Cand ataci un sat si pui catapultele sa distruga biserica, atacul va fi calculat cu avantajul primit de la biserica sau fara?
 

DeletedUser

la intrebarea asta iti poti raspunde singur ( excludem faptul ca vei distruge sau nu biserica pentru ca este irelevant ) , cand ajunge atacul tau satul are religie sau nu ?
puneti-va mintea la contributie un pic
 

DeletedUser

Un sat defensiv exclusiv cu catapulte + paladin cu flama (eventual intr-un sat cu bonus la constructia in atelier?).


Ce parere aveti despre aceasta strategie?

Se foloseste destul de mult.chiar daca nu e exclusiv ,dar daca ai 1500 de cata si paladinul il trimiti sprijin cu vitza paladinului.15000 de catapulte,fac fata la destul de multe full-uri si iti dau timp sa te sprijini din sspate(daca ai sate in spate,:D)
 

Adenauer

member
Scor reacție
105
Scriu si eu aici ca sa nu mai deschid alta tema...
Cand ataci un sat si pui catapultele sa distruga biserica, atacul va fi calculat cu avantajul primit de la biserica sau fara?


Logic este sa se calculeze cu avantaj :). Atunci cand trimiti atac pe sat cu zid 20, atacul e calculat cu avantaj de la zid 20 sau 14?, cat va ramane, eventual :).
 

DeletedUser

Se foloseste destul de mult.chiar daca nu e exclusiv ,dar daca ai 1500 de cata si paladinul il trimiti sprijin cu vitza paladinului.15000 de catapulte,fac fata la destul de multe full-uri si iti dau timp sa te sprijini din sspate(daca ai sate in spate,:D)

mai multe fuluri inseamna 2 si un pic din al 3 lea cu noroc zero . oricum tine mai mult decat un full de aparare clasic ( lanci spade grei sau lanci spade arcasi ) care rezista la un full de atac si este curatat cu al 2 lea
 

DeletedUser7820

Numa sa nu dea cu un full de cavalerie usoara ca se duc catapultele pe apa sambetei :)
 

DeletedUser

eu am 10 sate de catapulte pe L9..si va spun din proprie experienta..ca cine vede 10.000 de cat + paladin..fuge de satul ala si nu se mai gandeste in viata sa atace..e vorba de cel putin 100 de full-uri sa il spargi!bine plus restul de trupe de aparare..cate 20k din fiecare!
 

DeletedUser34416

Numa sa nu dea cu un full de cavalerie usoara ca se duc catapultele pe apa sambetei :)

Aici tin sa te contrazic.....
un full de cavalerie usoara , si pun numai 3000 in functie de nivelul cladirilor pe care le ai, dar pot fi mai multe daca nu faci satul la 12154 pct., ceea ce e aberant, si sa fii si religios, se duc toti pe aproximativ jumatate din fullul catapultelor cu paladin evident, si cu biserica aparatorului.
Daca ar fi sa nu ai paladin, diferenta este umilitoare,(ceea ce ai zis si tu), si pierderea cailor este de nici 5 % pe fullul de catapulte. Deci difera de la caz la caz.
Nu se mai pune la calcul norocul si moralul, care pot face diferenta intre 2 jucatori care dau acelasi atac pe aceeasi aparare de catapulte....
 
Sus