Asistent farmare!

DeletedUser

In asistentul de farmare ar fi bine venita pe langa cele doua optiunii Arată numai atacurile trimise din acest sat, Arată rapoartele cu pierderi complete, inca una de genul Arata satele cu atac in desfasurare (sau ceva de genul, Nu arata satele care au atac in desfasurare), care daca nu este bifata sa nu mai arate satele barbare care deja au atacuri in desfasurare asupra lor!!
 
Ultima editare de un moderator:

mythra

SuperModerator GameSuport
Membru personal
Scor reacție
91
Personal nu prea vad relevanta aceasta setare in conditiile in care tu vrei de fapt sa vezi atacurile care sunt in desfasurare pe sate, ceea ce este deja posibil (vezi aici ). In dreptul satelor atacate iti apare imaginea specifica toporului avand semnificatia de atac in desfasurare. Nu are de ce sa te incurce acea imagine micuta nici daca nu ai vrea sa vezi atacurile in desfasurare (asta vis a vis de optiunea inversa de 'a nu vedea').
 

DeletedUser

mergi pe pagina comenzi si vezi informatiile pe care le vrei

Toate comenzile Atacuri Sprijin Întoarcere
 

DeletedUser

Personal nu prea vad relevanta aceasta setare in conditiile in care tu vrei de fapt sa vezi atacurile care sunt in desfasurare pe sate, ceea ce este deja posibil (vezi aici ). In dreptul satelor atacate iti apare imaginea specifica toporului avand semnificatia de atac in desfasurare. Nu are de ce sa te incurce acea imagine micuta nici daca nu ai vrea sa vezi atacurile in desfasurare (asta vis a vis de optiunea inversa de 'a nu vedea').

Probabil nu am fost destul de explicit, incerc sa ma fac inteles:
Nu ma refer sa dispara doar iconita de atac, ci sa nu mai fie afisat satul deloc in asistentul de farmare, normal ca nu ma derajeaza toporasul, chiar ma ajuta in setarile actuale, dar dupa ce initiez atacuri de pe 300 de sate (ceea ce de multe ori inseamna peste 3000 de atacuri) la setarea de 100 sate pro pagina (maxima), de multe ori trebuie sa caut in urmatoarele pagini sa vad pe ce mai pot trimite atacuri. Daca as avea posibilitatea sa exclud din asistentul de farmare satele pe care am atac in desfasurare (si nu ma refer sa exclud toporasul, ci sa nu apara deloc satul in asistent) atunci nu ar mai trebui sa mai caut in paginile urmatoare, as da tot timpul atac pe primele sate expuse in asistent (ele ne-avand nici un atac de la mine in desfasurare pe ele) Desigur sa fie optional ca si cele doua setari care deja exista in asistent:
1. Arată numai atacurile trimise din acest sat (in cazul in care e bifata)
2.Arată rapoartele cu pierderi complete (in cazul in care e bifata)

3.Nu arata satele care au atac in desfasurare (setarea cea noua, tot asa, in cazu in care e bifata) si cu riscul sa ma repet a treia oara, nu ma refer sa dispara iconita
attack.png
din dreptul satului, ma refer sa nu mai apara deloc satul in asistent daca bifezi aceasta optiune, exact ca si la setarea nr.2, in care nu iti arata satele pe care ai avut pierderi complete, decat daca bifezi optiunea!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser40961

nu cred ca e de mare folos treaba asta; castigi cat, 1-3 secunde in plus pe pagina?

daca tot ar fi sa adaugam lucruri noi atunci

1. sa adaugam o optiune de genul trimite x% din ce e nevoie. Cand mai multi jucatori farmeaza in aceeasi zona e putin probabil ca tu sa gasesti in sat ceea ce presupune asistentul ca ar fi, deci ai vrea sa trimiti doar jumatate din trupele necesare, sau poate doar un sfert.

1b. In aceeasi idee, macar click pe numele satului barbar (sau click pe o iconita noua aflata langa) sa te duca automat in rally point si cu coordonatele satului introduse. Ca sa nu-mi trimit toate trupele uneori fac click, ajung in ultimul raport, de acolo inca un scroll si click pe numele satului, trimitere trupe, si deci abia dupa 3 click-uri si fugarit cursorul pe ecran ajung sa introduc numarul trupelor pe care vreau sa le trimit

2. Cea mai tare trebusoara insa imi pare ca asistentul de farming sa tina cont de cei din zona si sa nu trimita 100 usori pentru 8800 resurse dintr-un sat daca stie (si stie) ca a mai trimis un coleg de-al tau 50 cu un sfert de ora in urma si deci in sat vor mai fi doar 4400 resurse.
Asta poate fi implementata (usor, caci informatia exista) in diverse versiuni:
- sa tina cont de toti jucatorii
- sa tina cont doar de jucatorii din tribul tau
- sa tina cont de jucatorii din lista ta de prieteni (cred ca cea mai ok varianta)
- sa tina cont de jucatorii "prieteni" pe care ii definesti intr-o lista de farmare, eventual in fereastra de farming; aparent mai buna decat anterioara, dar eu as fi precaut cu fiecare butonas nou pe care-l introduc - jocul trebuie patrat la un nivel nestufos, usor de inteles si usor de invatat, altfel vom ramane doar cateva sute de drogati ai triburilor care intra pe fiecare lume si eventual formeaza aceleasi triburi peste tot :)
 

DeletedUser

pct 2 > asta ar insemna ca serverul sa iti ofere informatii despre alte conturi ceea ce nu cred ca e ok chiar si daca iti e coleg sau prieten . intre colegi se practica des lauda 'am farmat N resurse' insa de la asta pana la a cere in viitor alte informatii nu mai e decat un pas .

1. sa adaugam o optiune de genul trimite x% din ce e nevoie.

asta teoretic o poti rezolva modificand setarea sablonului .
mai ok ar fi sa ai posibilitatea de a seta mai multe sabloane ( parca sunt doar 2 daca nu ma insel ori nu am stiu eu sa setez mai multe ) . setezi un sablon pentru satele care au magazia si minele mai mari si implicit mai multe resurse , 1 pentru cele ce au mine si magazie mai mica , 1 pentru satele pe care tii neaparat sa le golesti de resurse ... eu 1 farmam mult satele dintre dusmani in ideea de a ii lasa fara resurse ( desigur ca farmam si zona mea foarte intens ) ...
 

DeletedUser40961

la pct. 2 nu primesti niciun fel de informatie suplimentara - oricum in momentul in care iti ajung trupele tu vezi daca mai face cineva farming in zona.
Problema insa e alta si cred ca e motivul pentru care nu se implementeaza un asemenea feature: daca se trezeste gigel dimineata la 4 si trimite trupele de la 15 ore distanta el practic poate "bloca" satul respectiv la farming pentru prietenii din apropiere ;)

Oricum vorbim discutii sa mai treaca timpul, implementarile se fac pentru toate serverele asa ca degeaba am fi toti romanii de acord sa apara un buton/check-mark nou la farming - tot nu se schimba nimic.

Fara mare legatura cu subiectul - de ce exista pe .ro limitarea la fake-uri de 1% din pct. satului? ar fi o investitie prea mare in putere de calcul ca sa suporte mult mai multe comenzi sau exista si o alta explicatie?
 

DeletedUser

Se pare ca in continuare nu sunt inteles, eu cer doar sa am posibilitatea daca vreau sa nu mai vad satele barbare pe care am atacuri initiate de mine, nicidecum satele barbare pe care au atacuri si alti jucatori (nu ar fi corect sa cer o astfel de setare si nu vad unde ar mai fi frumusetea jocului), Cer aceasta setare pentru ca am nuclee de cate 100 sate, in asistentul de farmare cand le ordonez dupa distanta si incep sa initiez atacurile ajung la un moment dat in care toata pagina din asistent este plina de sate cu atacuri initiate de mine si trebuie sa dau pe pagina (paginile) urmatoare din asistentul de farmare ca sa vad ce mai pot ataca, de multe ori si a treia pagina este plina de sate care au atacuri in desfasurare asupra lor, adica cele cu simbolul cu toporas, deci eu cer sa am posibilitatea optional sa exclud din asistent satele pe care am initiat eu atacuri si inca sunt atacurile in desfasurare (nu sa dispara doar iconita, ci sa nu mai vad satul deloc)!



Nu vorbesc aici nici de calcule de cate resurse sunt pe acel sat (inafara de cele care deja exista), asta e, daca mai are un vecin un atac initiat pe acel sat si culege resursele chiar inaintea mea, bravo lui, asta e joaca. Dar se intampla de foarte multe ori din cauza oboselii sa initiez mai multe atacuri de farmare pe acelasi sat barbar, ca am dat click mai sus putin ....., nu vad ce e rau in ceea ce cer eu si cred ca e foarte util de la un anumit numar de sate in sus, pur si simplu elibereaza asistentul de farmare de satele barbare pe care eu deja am atac in desfasurare si nu sunt interesat sa trimit alte atcuri pana nu ajung atacurile de farmare la destinatie!!!
 
Ultima editare de un moderator:
Scor reacție
209
zburlici, dupa ce lansezi atacuri pe acele barbare, le stergi din asistent si ai rezolvat problema. Astfel iti raman satele pe care inca nu ai lansat atacuri. Eu unul nu suport sa am zeci de pagini de rapoarte de farm si dupa ce trimit cate 5 caluti pe toate barbarele de la asistent, le sterg.
 

DeletedUser

Personal nu prea vad relevanta aceasta setare in conditiile in care tu vrei de fapt sa vezi atacurile care sunt in desfasurare pe sate, ceea ce este deja posibil (vezi aici ). In dreptul satelor atacate iti apare imaginea specifica toporului avand semnificatia de atac in desfasurare. Nu are de ce sa te incurce acea imagine micuta nici daca nu ai vrea sa vezi atacurile in desfasurare (asta vis a vis de optiunea inversa de 'a nu vedea').

Cand farmezi 10 ore pe zi de pe 150 de sate depui un efort suficient de mare ca sa distingi in asistent satele cu atacuri de cele fara atacuri. O facilitate de genul celei propuse de initiatorul temei nu poate fi decat de bun augur.
 

DeletedUser

sunt de acord cu noua propunere .
Mi-ar fi de foarte mare ajutor pe lumea 30 .

Chiar daca am 300 sate eu imi doresc in continuare mai multe resurse ca sa fac nobili si sa cuceresc sate si mai multe si sa urc in clasament .
 

DeletedUser

Punctul 1b. deja exista, chiar langa butonul de atac C, in dreapta lui ai
place.png
pentru fiecare sat din asistentul de farmare! Face exact ce vrei tu!
atomm a spus:
1b. In aceeasi idee, macar click pe numele satului barbar (sau click pe o iconita noua aflata langa) sa te duca automat in rally point si cu coordonatele satului introduse. Ca sa nu-mi trimit toate trupele uneori fac click, ajung in ultimul raport, de acolo inca un scroll si click pe numele satului, trimitere trupe, si deci abia dupa 3 click-uri si fugarit cursorul pe ecran ajung sa introduc numarul trupelor pe care vreau sa le trimit
 

DeletedUser

PRO!!!

Pentru cei care farmeaza mult, este foarte folositoare idea. Sper sa se puna in aplicare cat mai repede.

GG Zburlici!
 

DeletedUser

folositi scriptul de filtrare ...


Cod:
javascript:function filter() {
    if (!document.URL.match(/screen=am_farm&order=distance&dir=asc/)) {
        location.href = '{game}&screen=am_farm&order=distance&dir=asc';
    }
    var div = document.getElementById('am_widget_Farm');
    var td = div.getElementsByTagName('td');
    td[0].innerHTML += '<br>Pagina a fost filtrata, Satele atacate sunt acum ascunse.';
    for (var i = 1; i < td.length; i++) {
        if (td[i].innerHTML.indexOf('command/attack.png') != -1) {
            td[i].parentNode.style.display = 'none';
        }
    }
}
filter();
 
Sus