Aveti o ferma preferata?

  • Autor subiect DeletedUser7039
  • Data de început

DeletedUser

ma nu ai inteles....atacurile le-ai dat la secunda...te cred ca nu e mare filozofie....dar el putea sa isi fereasca armata cu un script de farming si nu prindeai nimic cu cavaleria...ce nu intelegi??vreau sa explic ca un om care nu stie de scripturi nu poate sa isi fereasca armata intr-o secunda si e dezavantajat fata de unul cu scripturi
 

DeletedUser11365

io nu stiu de nici un script care sa-ti scoata trupele din sat dintr-un click..ma depaseste total..mi-o pus cineva din trib scriptu asta de farmat de vreo 2-3 zile..primu meu script..nu-s curios de ele,nici nu trebuia sa intre in discutia asta
 

DeletedUser

pai la scriptul ala iti setezi cu ce armata sa ataci si ce sat sa ataci nu ???pai tu stii ce armata trebuie sa-ti ajunga in sat si setezi in script sa trimiti armata respectiva kre e pe drum intr-un sat x...si in momentul cand ti-a ajuns armata in sat dai un simplu click si a si plekt...si nu ii poti prinde nimic...acum m-am facut inteles??? sper ca da ca mi-am pierdut rabdarea...si poate acum intelegeti si voi ca ai multe avantaje fata de unul care nu are scripturi....
 

DeletedUser11365

io recunosc ca is greu de cap,motiv pt care o sa ma retrag...sa vad,poate am somn..mi-o facut placere....noapte buna
 

DeletedUser

in fine....poate ai sa te prinzi tu...sau poate o sa se prinda altii si se vor lasa de jocul asta care a devenit foarte nedrept...cel putin eu asta am facut...bafta in continuare si noapte buna
 

DeletedUser

pai la scriptul ala iti setezi cu ce armata sa ataci si ce sat sa ataci nu ???pai tu stii ce armata trebuie sa-ti ajunga in sat si setezi in script sa trimiti armata respectiva kre e pe drum intr-un sat x...si in momentul cand ti-a ajuns armata in sat dai un simplu click si a si plekt...si nu ii poti prinde nimic...acum m-am facut inteles??? sper ca da ca mi-am pierdut rabdarea...si poate acum intelegeti si voi ca ai multe avantaje fata de unul care nu are scripturi....

Nu poti sa iti selectezi armata si sa dai si Ok dintr-un singur click, trebuie mai multe click-uri chiar daca folosesti un script de farming. Si poti sa iti feresti armata si apoi sa o trimiti pe satul atacatorului tau la secunda destul de usor si fara scripturi. :p
Sa nu zici ca sunt rau te invat si pe tine. In piata centrala sub locul unde iti arata trupele tale ai un buton "» Toate trupele", sub el e un loc unde introduci niste coordonate de exemplu satul pe care doresti sa-l ataci. Cand ajung trupele tale inapoi avand coordonatele introduse din timp apesi pe butonul atac si apoi pe ok si trimiti trupele. E nevoie de script???????
Uite sa iti dau un exemplu ca vad ca nu prea te ai cu jocul asta. Pe lumea speed scripturile sunt interzise si acolo daca vei avea placerea sa joci vreodata vei vedea multe dodge-uri si atacuri la secunda, altfel nu prea ai sanse cand un atac dureaza 2-4 secunde. :D
Rolul unui script de farming este sa te scuteasca sa introduci de fiecare data coordonatele unui sat pe care il ataci, introduci datele o singura data si gata, atata tot.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Nu poti sa iti selectezi armata si sa dai si Ok dintr-un singur click, trebuie mai multe click-uri chiar daca folosesti un script de farming. Si poti sa iti feresti armata si apoi sa o trimiti pe satul atacatorului tau la secunda destul de usor si fara scripturi. :p
Sa nu zici ca sunt rau te invat si pe tine. In piata centrala sub locul unde iti arata trupele tale ai un buton "» Toate trupele", sub el e un loc unde introduci niste coordonate de exemplu satul pe care doresti sa-l ataci. Cand ajung trupele tale inapoi avand coordonatele introduse din timp apesi pe butonul atac si apoi pe ok si trimiti trupele. E nevoie de script???????
Uite sa iti dau un exemplu ca vad ca nu prea te ai cu jocul asta. Pe lumea speed scripturile sunt interzise si acolo daca vei avea placerea sa joci vreodata vei vedea multe dodge-uri si atacuri la secunda, altfel nu prea ai sanse cand un atac dureaza 2-4 secunde. :D
Rolul unui script de farming este sa te scuteasca sa introduci de fiecare data coordonatele unui sat pe care il ataci, introduci datele o singura data si gata, atata tot.

Din 2 click-uri din piata centrala cu script lansezi atacul . Ai un buton de double click si rezolvi problema .
 

DeletedUser

=))

Foarte tare.

Nu ştiam ca sunt chiar atât de important.

Şi da ciura m-a spart. Dar m-a spart pentru că mi s-a rupt. Este un jucător bun .. dar am văzut mulţi jucători mult mult mai capabili.

"Lupta" între doi jucători care joacă ofensiv este pierdută de cel care face prima mişcare. Ştiind foarte bine treaba asta am decis să fac eu această mutare, şi l-am atacat.
Astfel i-am oferit ocazia să demonstreze ce poate.
El a făcut exact ce trebuia.. şi exact ce ar fi făcut orice jucător cu experienţă: A fentat şi m-a atacat în aşa fel încât să îmi prindă armata ofensivă acasă.
Dacă eram membru al unui trib "important" din zonă sigur nu s-ar fi riscat să contraatace .. pentru că eu sigur aş fi cerut sprijin defensiv din timp ( cu mult înainte să il atac)



Motivul pentru care am renunţat: SCRIPTURILE
Motivul pentru care am renunţat fix acuma: am aflat cât de folosite sunt scripturile .. şi cât de mult au evoluat.




InnoGames (firma care a creat acest joculeţ) m-a dezamăgit. Mai nou tot ce produc este găndit să facă cât mai mulţi bani. Sunt sigur că ei câştigau foarte bine din conturi premium plătite pentru Avatare şi pentru O interfaţa mai prietenoasă.

După cum bine ştim cu toţii alte jocuri marca InnoGames sunt exact la fel gândite.
La TheWest e foarte greu să ajungi în top fără să achiziţionezi cel putin unul dintre bonusurile oferite pe bani.
La Grepolis (joc aflat acum în beta test la nemţi) contul premium va oferi bonusuri procentuale la producţie şi nu numai (foarte asemănător cu Travian).

Am apreciat jocul tribalwars pentru ca jucătorii fără premium aveau şanse egale cu cei care plăteau.
Am plătit de multe ori cont premium pentru că am considerat că InnoGames merită nişte bănuţi pentru munca depusă, şi aş fi continuat să plătesc.

Având în vedere cât de mult s-au dezvoltat scripturile (scripturi care pot fi folosite doar de jucătorii care achiziţionează premium) refuz să mai joc.

Dacă as folosi scripturi şi cont premium aş avea un bonus faţă de cei care nu îşi permit, şi automat jocul nu mai este fairplay. Doresc ca avantajele mele în faţa adversarilor mei să se limiteze la capacităţi intelectuale, experienţă de joc şi timp dedicat jocului.


Pentru cei care vor sa afle mai multe despre scripturi click aici .

Scripturile ofera mult prea multe avantaje.
Tot ce insemna jocul asta candva demult cand am inceput sa il joc a fost distrus o data cu legalizarea si evolutia acestor scripturi.


Probabil în viitor, în măsura în care timpul liber îmi va permite, voi juca din nou .. şi poate am să devin un leneş care va folosi scripturile. Dar sper să nu se întâmple.


PS: Mă aştept ca acest mesaj să deranjeze şi să fie sters.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

felicitari, si eu m-am facut de ras laudandu-l atata dupa impresiile ce mi le-a lasat pe l6, cand am vazut ce sat a cucerit am ramas cu gura cascata

Prietene .. satul pe care l-am luat avea foarte multe avantaje pentru mine in viitorul apropiat.

Aveam alte variate .. multe altele .. dar am ales satul respectiv din următoarele motive.

1. Era aproape.
2. Planificam sa fac din el sat defensiv... şi pe langa asta să pregatesc multe multe catapulte care sa le coordonez cu armata mea principala in asa numitete "catapult trains"



Urmatorul sat ar fi fost satul cu peste 1000 de puncte aflat undeva la 6+7 casutze est de satul meu. Pentru satul ala am purtat un război sănătos si i-am trimis proprietarul la marginea hartii.

Al patrulea sat cucerit ar fi fost satul cu bonus la producţia in grajd (aflat la 2 patratele de satul meu). Acest sat ar fi fost principala mea sursa de farming power, satul meu initial ar fi urmat sa fie folosit doar in scopuri ofensive.




PS: nu inteleg de ce unii simt nevoia sa imi comenteze alegerile fara sa stie exact ce planuri aveam.
 

DeletedUser

in mesajele cu el scrie cat se poate de clar ca le-am dat manual..scuza-ma,daca ii mare filozofie sa dai niste atacuri la secunda,inseamna ca ati lipsit cam mult

Credemă că eu faceam atacuri de genu pe vremea cand jucam pe serverele internaţionale ... acum mai bine de 2 ani.


Tu .. şi tot tribul tău de "point whores" nu o să puteţi niciodată să îmi câştigaţi respectul. Am mai mult respect pentru cei pe care i-am trimis la marginea hărţii şi chiar pentru cei care m-au înjurat când i-am atacat, şi toate astea dintr-un sigur motiv : au jucat cinstit.
 

DeletedUser11365

si io cu ce am gresit defapt?:))daca nu te curatam,aveam ferma la 20 pana acuma..nu ti-am cerut nici o clipa respectu..totusi ma asteptam la o alta atitudine..
 

DeletedUser

N-are de unde sa stie ce fac scripturile pentru ca nu le-a folosit niciodata!
Un an de absenta e totusi mult

Motivul pentru care nu stiam exact ce fac scripturile este urmatorul: NU M-A INTERESAT.

Nu sunt omul care sa intre pe forum ( am intrat aici si mi-am facut cont de forum azi dimineata pentru ca am primit un link catre aceasta sectiune unde se discuta despre mine si am considerat ca ar fi ok sa am un drept la replica)

Stiam ca exista .. si citind regulile banuiam ca sunt ilegale .. si automat nu m-a interesat subiectul.
Dupa ce ciura a recunoscut fara jena ca folosehste script .. si si-a cerut intr-un fel scuze ca a atacat satul proaspat cucerit de mine, am vorbit cu echipa de suport .. care mi-au spus ca scripturile exista de multa vreme ... si ca sunt legale.


Un an de absenta nu are nici o legatura cu performantele mele.
Pe lumea 17 am jucat mult mult mai bine decat pe lumea 6.. si asta doar eu pot sa spun pentru ca doar eu stiu exact. Aici am crescut mult mai repede .. pierzand mult mai putin timp in fata calculatorului si pierzand mult mai putine trupe in luptele cu vecinii mei.

Poate am sa joc din nou pe lumea 18 ... sau 19 ... dar cu 2 conditii.

Sa fie lume rapida ... viteza 2 (nu 1 cum este lumea 17). Pentru ca pe o lume mai rapida lenesii care joaca cu scripturi pot fii mult mai ushor pacaliti.

Sa nu existe bonus de aparare peste noapte.
Pe o lume inceata ... cu bonus de aparare noaptea ... atacurile sunt foarte greu de realizat.

Berbecii mei faceau aproape 5 ore pana la satul lui ciura ...
Si atacul .. ca sa fie cat se poate de surpriza .. puteam sa il dau doar la ora 8 dimineatza .. in sperantza ca el a dormit .. si ca pot sa il surprind.

Acelasi scenariu pe o lume rapida .. si fara bonus de aparare noaptea s-ar fi terminat cu totul altfel.

As fi avut libertatea sa il atac la orice ora din noapte. Sa ajung in satul lui in 2 ore jumate .. nu in 5.


Si pe o lume rapida si fara bonus de noapte domnul ciura nu si-ar fi permis sa joace FARA ZIDURI SI FARA TRUPE DEFENSIVE.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

@Fatus: Cred ca ai niste probleme mari daca esti asa frustrat ca te`a `facut` cineva care foloseste script ptr farming.

Cel cu probleme mari esti tu pentru ca te bagi in seama aiurea

Tu parca te`ai lasat de joc. Ai facut mare tam-tam pe la general cu plecarea ta, postai sa ti se stearga contul de pe extern, etc. Nu inteleg ce vroiai, probabil sa se roage alti jucatori de tn: ` te rog marite zeu! Nu ne parasi!`. Stiu ca acest joc creeaza dependenta, dar chiar in halul asta? Imi pare rau pentru tine!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

si io cu ce am gresit defapt?:))daca nu te curatam,aveam ferma la 20 pana acuma..nu ti-am cerut nici o clipa respectu..totusi ma asteptam la o alta atitudine..

Am spus eu ca ai greshit cand m-ai atacat?
NU
Am spus ca ma asteptam sa faci asta .. pentru ca esti un jucator cu experienta.


În ochii mei tu si tribul tau sunteti reprezentantii celor care folosesc scripturi.
Si daca e pana acolo .. dupa ce m-am documentat .. mi-am dat seama ca pot fi folosite mult mult mai eficient.


Si foarte logic .. daca nu ma ataci .. daca erai un newbie .. in momentul asta satul tau ar fi ajuns cu ferma la .. 16-17 .. nu 20 .. pentru ca te-as fi atacat non stop pana in momentul in care ai fi primit sprijin defensiv si mi-ai fi spart armata.

Tot planul de atac impotriva ta era gandit ca sinucidere.
 

DeletedUser

Fatus tu ai ce ai cu cei care folosesc scripturi. Tine minte ca exista doua aspecte si anume sunt doua feluri de scripturi cele considerate legale si care nu iti creeaza nici un avantaj in afara de faptul ca iti economisesc niste timp atunci cand ai multe sate si o alta categorie de scripturi ilegale pentru care risti sa iei ban daca le folosesti.
 

DeletedUser

Fatus tu ai ce ai cu cei care folosesc scripturi. Tine minte ca exista doua aspecte si anume sunt doua feluri de scripturi cele considerate legale si care nu iti creeaza nici un avantaj in afara de faptul ca iti economisesc niste timp atunci cand ai multe sate si o alta categorie de scripturi ilegale pentru care risti sa iei ban daca le folosesti.

pai sa trimiti un atac la 2 secunde fata de unu trimis la 10 sec e o mare diferenta :)
 
Sus