Balanta resurse intre sate!

  • Autor subiect DeletedUser5809
  • Data de început

DeletedUser

am peste 1000 de sate si as vrea daca ar fi un script de egalizare resurse care dintr-un clik sa se egaleze resursele astfel am economisi din materialele care se risipesc din sate plus timpul pe care il pierdem egalizand resursele l-am economisi mai mult
la cine trebuie sa apelam pentru asa ceva ?
 

DeletedUser

sunt de aceeasi parere cu grasutulbatranel.subscriu la ce spune el.prea mult timp pierdem cu egalizarea resurselor.trebuie gasita o solutie:))))
 

DeletedUser

Script pentru egalizare resurse

Ieri 21:20:13
Jackass20 La nimeni, nu se v-a face asa ceva.


De ce ?
O explicatzie se poate da ?
 

DeletedUser5809

Automatizarea jocului, ori joci tu ori joaca calculatorul pentru tine.
 

DeletedUser

Jackass20, am incercat si eu acest script si am vazut ceva ciudat. De pe satul X trimite pe satul Y argila. Pe satul Y am urmatoarele resurse: 183.733 lemn, 198.544 argila si 176.934 fier si de pe satul X mai trimite 90.000 de argila. Intr-adevar pe satul X am argila la maxim, dar nu inteleg de ce trimite atata pe satul Y cand si acolo am mai mult decat restul resurselor.
 

DeletedUser

script de resurse

16.04.2011 16:32:09
Jackass20 Automatizarea jocului, ori joci tu ori joaca calculatorul pentru tine.


Eu cred ca nu ai intzeles nimic din ce am scris eu .
Nu vrei sa te joci tu in locul meu macar doua sau trei saptamani ??
Poate atunci o sa intzelegi mai bine ce vrem sa spunem cu acest script de resurse .
Defapt ce se poate intzelege prin automatizarea jocului ??
Facem un sondaj pe aceasta lume sa vedem catzi din colegii de joc si-ar dorii un script de acest gen ??
 

DeletedUser5809

Am inteles perfect problema ta, am avut si eu 1000 de sate, nu iti face griji, si pe vremea cand am avut eu atatea sate erau 2,3 scripturi si nici unu nu era de resurse. Asta ca fapt divers.


Acum, in legatura cu problema ta, sunt sigur ca tu, colegii tai si altii, ati vrea tot felul de scripturi, sa faca dintr-un click nu stiu cate actiuni si sa va usureze munca, dar asta nu o sa se intample din motivele urmatoare:
1)exista o regula, un click per actiune, ceea ce ceri tu contravine regulilor scripturilor
2)din nou, ori joci tu, ori joaca un script pentru tine, daca dintr-un singur click faci mai multe lucruri deodata, nu mai joci tu. Asta este automatizarea jocului, joci tu, nu scripturi sau programe.
 

DeletedUser

scriptul de resurse

Exista , sa le spunem "facilitazi" pentru cei care bagam bani in acest joc si anume script pentru atac pentru aparare pentru baterea talerilor etc.
Timpul petrecut pe joc in momentul cand detii peste 1000 de sate este foarte mare domnule jackass20 , ceea ce zici tu ca stii pentru ca AI AVUT asa ceva .
Sa nu uitam ca e doar un joc , iar tu vad ca nu vrei sa intzelegi ca ar fi doar la fel ca si restul scripturilor si acesta de resurse de care tot spun eu cu o functzie in plus .
Pentru ca eu sa nu-mi pierd resursele care defapt sunt ale mele daca le mut mai repede de pe un sat pe altul cu ce ar deranja ma rog frumos domnia ta ???
Sau poate ca nu stitzi sal facetzi si asta ar fi un motiv mai clar si de intzeles .
Doar nu joaca calcuatorul singur daca o sa ne facetzi acest script .
Consider ca nu am cerut ceva aiurea pentru ca in felul acesta imbunatazim jocul nu il distrugem .
Cu ocazia sarbatorilor Va doresc UN PASTE FERICIT si poate va facetzi un pic mai bun , gandindu-va ca ajutazi pe colegii de joc si le facetzi un bine .
RESPECTELE MELE

2.6.2. Este interzisa inlocuirea literei "c" cu litera "k", sau folosirea grupurilor de litere "tz", "sh" si altele de acelasi fel, care contravin corectitudinii limbii romane
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5809

Citeste regulamentul jocului, in special punctul 7:
§7) Bots

Jocul are voie să fie jucat numai prin browserul normal. Bots sau alte programe, care se logează automat sau automatizează acţiunile jocului sunt strict interzise.



Cum am zis, multi ar vrea sa se poata folosi tot felul de programe si scripturi sa faca scurtaturi de genul acesta, dar este imposibil, pe langa faptul ca regulamentul interzice, duce prea mult la automatizarea jocului. Premium si scripturile puse deja ajuta foarte multa, mult mai mult decat se facea la inceput.
Nu e vorba de a ma face bun sau nu, pur si simplu sunt niste reguli de urmat.

Paste fericit si voua, peste vro ora plec si eu si pana marti va las.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Salutare !
Jackass20 te rog sa ma luminezi si pe mine.
Caut scriptul acela de resurse intre sate nu de balansare,vad ca asta care il am numai merge.
Adica sa iau mai multe coordonate sa le bag in script sa intru pe o grupa si sa trimit resurse egale pe coordonatele satelor care le-am bagat in script !
Exista asa ceva pana nu demult,acum numai merge.
ma poti ajuta ?
 

DeletedUser

Scriptul nu mai merge... Se deschide o noua pagina cu privire generala... si atat... nimic mai mult. Folosesc Opera 10.10...
 

DeletedUser

Salutare !
Jackass20 te rog sa ma luminezi si pe mine.
Caut scriptul acela de resurse intre sate nu de balansare,vad ca asta care il am numai merge.
Adica sa iau mai multe coordonate sa le bag in script sa intru pe o grupa si sa trimit resurse egale pe coordonatele satelor care le-am bagat in script !
Exista asa ceva pana nu demult,acum numai merge.
ma poti ajuta ?

http://forum.triburile.ro/showthread.php?t=11192 postul nr 15

Scriptul nu mai merge... Se deschide o noua pagina cu privire generala... si atat... nimic mai mult. Folosesc Opera 10.10...

tocmai l-am testat pe mozilla si pe opera 11 , merge perfect
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser8140

Si mie imi merge perfect in Mozilla 4.

Vezi ca poate din greseala ti-ai blocat pop-upurile de la triburile.ro, baga scriptul din nou si daca nu merge reinstaleaza-ti browser-ul
 

DeletedUser26772

Buna seara ...

am incercat si eu scriptul astazi dar nu am reusit ...

Am ajuns pana pe pagina unde a calculat cat si unde sa trimita, am dat sa deschida taburile dar in pagina de trimitere nu introduce decat coordonatele, nu si resursele ...

Am incercat in firefox si in opera, acelasi lucru.

Voua va merge?
 

DeletedUser8140

da, da de mai multe ori pe script, daca dai o data iti baga coord, a 2-a oara iti baga resursele si a 3-a oara trimite
 

DeletedUser

jimmy primul click baga coordonatele si resursele , al 2 lea merge la confirmarea transportului si al 3 lea e ok-ul final de plecare a negustorilor
 

DeletedUser

am peste 1000 de sate si as vrea daca ar fi un script de egalizare resurse care dintr-un clik sa se egaleze resursele astfel am economisi din materialele care se risipesc din sate plus timpul pe care il pierdem egalizand resursele l-am economisi mai mult
la cine trebuie sa apelam pentru asa ceva ?

La mine :))
Nu am ajuns la 1000 de sate (si nu cred ca o sa ajung vreodata) asa ca nu stiu care e impedimentul (banuiesc ca nu se afiseaza mai mult de 1000 de sate, ca si la membrii tribului).
Nu se poate face egalizarea de resurse pe grupe? (sate alocate pe grupe conform zonei din care fac parte).
Oricum nici eu nu sunt multumit total de scriptul de balanta resurse, nu egalizeaza foarte bine.
Eu ma gandeam la ceva de genul urmator:
- click => redirectioneaza in pagina de productie
- click => citeste datele si le memoreaza intr-un cookie si apoi redirectioneza spre Targ pe satul pe care te afli
- click => completeaza coordonatele si resursele
- click => trimite resursele
- click => confirma trimiterea resurselor
- click => redirectioneza spre Targ pe satul urmator
..........
Sigur ca se pot trimite toate automat dintr-un singur click dar ar fi ilegal nu? sau ma insel? :p

Problema care se pune este modul si algoritmul de calcul a resurselor care se trimit.
1. Logic ca ca pe satele cu ferma full nu se trimite nimic si ca toate resursele se vor trimite de pe acele sate (in limita negustorilor)
2. Calculul mediei trebuie facut prin insumarea resurselor totale impartite la numarul de sate fara ferma full (tinand cont si de negustori).
3. O alta problema este ordinea de trimitere: catre satul cel mai apropiat

Algoritmul de calcul este foarte complex si cred ca va lua cel mai mult timp, punerea in practica e mult mai usoara.

P.S. Acum nu am decat 100 de sate dar cand o sa ajung la 1000 o sa il fac ... nu stiu cat o sa-mi ia sa mai cuceresc inca 900 dar o sa va anunt :p
 

DeletedUser

ba bice la cai , si bautura cu mancare la nobili ca sa faca treaba mai repede :)
 
Sus