Banare conturi suport..Justitie sau aberatie?

  • Autor subiect Deleted User - 793570
  • Data de început

Deleted User - 793570

Eu mai cred ca optiunea de a muta satul langa un prieten ar trebui transformata in" muta satul langa un membru al tribului, in limita a x mutari per trib, sau desfiintata cu totul..pana la urma pe lumile vechi dadeai mutare intr o parte a hartii si puteai doar sa te rogi sa te dea langa tovarasii tai, dar asta nu insemna ca nu jucati impreuna si nu ramaneati prieteni
 

algernon

member
Scor reacție
0
Aici, cu regret, sunt intru totul de acord.Cheama un prieten langa tine este pur si simplu incurajarea suportilor de orice fel.Ar trebui sa se poata alege doar sfertul, atat si nimic mai mult.
 

algernon

member
Scor reacție
0
Plus stergerea automata a oricarui sat care a dat relocare/stergere.Nu in primele 5 zile, sa spunem in prima luna.Dupa prima luna nu prea mai este relevant
 

algernon

member
Scor reacție
0
Eu mai cred ca optiunea de a muta satul langa un prieten ar trebui transformata in" muta satul langa un membru al tribului, in limita a x mutari per trib, sau desfiintata cu totul..pana la urma pe lumile vechi dadeai mutare intr o parte a hartii si puteai doar sa te rogi sa te dea langa tovarasii tai, dar asta nu insemna ca nu jucati impreuna si nu ramaneati prieteni

Chiar asa este,Am reintalnit ( si salut intotdeauna ) vechii prieteni din Omerta si Avalon, indiferent de tribul in care sunt, prieten sau inamic . Din pacate acestea sunt valori care au cam disparut in ultimii ani din joc .Au trecut demult vremurile lui Sir Soreen, Valiusha sau a regretatei Albertus. Inamici pe harta, prieteni la o bere.
 

cata1011

member
Scor reacție
0
Eu mai cred ca optiunea de a muta satul langa un prieten ar trebui transformata in" muta satul langa un membru al tribului, in limita a x mutari per trib, sau desfiintata cu totul..pana la urma pe lumile vechi dadeai mutare intr o parte a hartii si puteai doar sa te rogi sa te dea langa tovarasii tai, dar asta nu insemna ca nu jucati impreuna si nu ramaneati prieteni


Sau macar sa poti alege dupa preinregistrare daca sa incepi langa intemeietorul tribului sau NE,NV,SE,SV. Sa nu poti sa te muti dupa ce ai intrat undeva random pe lume, doar cand ai intrat pe lume si sa te poti muta doar langa cel care a facut tribul.
 

algernon

member
Scor reacție
0
Nu, deloc..Contraargument.Eu fac un trib, sunt intemeietor, bag 5 suporti langa mine.X e intemeietor in alt trib, baga alti 5 si tot asa.Apoi ne facem o famile mare si fericita.In plus de ce ar trebui un jucator, chiar si intemeietor, sa aiba avantajul de a baga alti jucatori langa el, in detrimentul altor jucatori?In opinia mea, singura alegere , repet, ar trebui sa fie numai a directiei.Atat si nimic mai mult.Neavand posibilitatea de a alege, elimini un pic si din suporti.Ca nu stii daca nimeresc langa tine sau langa adversari.Asta combinata cu o alta interdictie, daca dai restart sau relocare, sa nu poti da in acelasi sfert.
 

Deleted User - 793570

mai e o solutie, atunci cand primesti ban pentru suport, pe langa sat barbarizat sa ti se ia si cel mai mare steag de pe cont, daca tot vrem corectitudine..ca acum nu stiu ce as alege, steag negru de taleri sau cont de 800 puncte:)... si daca iei ban de 2 ori pentru suporti sa iei masterban, iar toate conturile sa nu poata fi barbarizate daca nu au o activitate echivalenta cu 7 zile de constructii, in situatia asta pe suporti va trebui sa si se stea, nu conturi create si aruncate
 

algernon

member
Scor reacție
0
Atat timp cat nu e definit clar ce inseamna suport, pushing, e cam greu . Pot da exemple nenumarate , dar imi vine minte doar un unul.Cand am intrat pe Clasica, primeam resurse non stop de la cei care ne-au invitat.Care e diferenta ( fragila) dintre un pushing si o strategie de dezvoltare de trib? Greu de spus. E foarte greu sa demonstrezi, cu mijoacele actuale, multe abateri de la reguli fara sa lasi loc la interpretari.Doar cu o adresa de email e ca si cum ai lua credit cu o declaratie pe proprie raspundere.A, si mi-am adus aminte ceva.Toata lumea se leaga de conturi, vad ca nimeni nu zice nimic de scrituri ...Si acelea sunt o problema.Chiar mai mare uneori decat un cont de suport. Atat timp cat iti detecteaza automat tipul de atac sau lanseaza singur atacurile.
 
Ultima editare:

Shurubel

member
Scor reacție
0
mai e o solutie, atunci cand primesti ban pentru suport, pe langa sat barbarizat sa ti se ia si cel mai mare steag de pe cont, daca tot vrem corectitudine..ca acum nu stiu ce as alege, steag negru de taleri sau cont de 800 puncte:)... si daca iei ban de 2 ori pentru suporti sa iei masterban, iar toate conturile sa nu poata fi barbarizate daca nu au o activitate echivalenta cu 7 zile de constructii, in situatia asta pe suporti va trebui sa si se stea, nu conturi create si aruncate
Aici iti poti da singur la "gioale". Poti innobila un cont de 3k care era suportul altora dar care au investit PP-uri in el sa il creasca sa il ia mare si te trezesti TU cu ban pt cont suport. Atunci ce faci? iti ia si satul, baga si trupe in el si iti mai ia si un steag, iti convine? Dar daca ai ghinionu sa iei de 2 ori la rand un suport al altora? iti convine sa pierzi 2 steaguri?
 

algernon

member
Scor reacție
0
Discutii inutile.Nimeni nu e obligat sa stea sa verifice daca satul pe care il ataca e suport sau nu.Atat timp cat nu exista dovezi clare ca este legatura intre cele doua conturi ( si aici e mult de discutat ) nu vad de ce ar fi banat sau pedepsit in orice fel cel care ia satul
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Pai cam asta e marea problema din aceste discutii ,ar cam trebui sa definiti voi (TT sau INNO ) , in regulament , negru pe alb ,termenul de cont suport/push ,pentru ca nu mai merge cu explicatia un cont suport se vede , din moment ce adminul C sau D nu baneaza un anumit jucator pentru innobilare de sate ,dar alti admini baneaza acelasi jucator pentru innobilarea acelorasi sate , pentru ca le considera innobilare de cont suport .

O solutie ar fi ca jucatorii care stau si joaca si se lasa daca au maxim un sat , ar trebui sa indeplineasca anumite criterii pentru a le ramane satul pe harta in caz de stergere ,un anumit numar de inamici invinsi ( ODA sau ODD ) ,un anumit numar de resurse de farm sau de curatare ,o activitate cat de cat decenta pe cont ,,, chestii care se pot vedea lejer daca studiezi un cont fie si din exterior ( Rank-urile zilnice ) ...iar in caz innobilare interna-cedare de sat (un ticket catre admini in care anunta ca cedeaza satul jucatorului X iar adminul ii verifica activitatea si isi da OK-ul sau NOK-ul verificand criteriile de mai sus . In caz de innobilare externa ,daca nu se poate dovedi legatura intre jucatorul X si jucatorul Y , daca nu au existat inamici invinsi in proces + criteriile de mai sus , pur si simplu se retrage satul respectiv de pe harta ,fara ai lasa cuceritorului in cazierul acelei lumi , innobilarea de cont suport .

Daca au existat inamici invinsi ,cred ca e cam clar ca nu e cazul de innobilare de cont suport .


Aceasta e doar o parere personala si nu acuz pe nimeni de rea vointa .
Asa cum am spus si anterior, din punctul meu de vedere, o astfel de definitie nu ar ajuta cu mult. Spre exemplu daca in regulament ai ca cerinta ca respectivul cont sa farmeze sau sa dea comenzi de curatare, sunt absolut convins ca de pe urmatoarea lume toti suportii o sa farmeze si o sa dea curatari, cu boti sau nu, nici nu mai conteaza.
Exemplu concret, acuma ceva vreme foarte multi scriptati erau prinsi pe comenzi suprapuse. Astazi, aceeasi nu mai sunt prinsi pe comenzi suprapuse, dar tot rup scripturile in doua. Sau mai nou, cei care fraudeaza targul si fac sute de mii de PPuri.
Ce pot sa spun cu siguranta este ca activitatea conturilor determinate ca fiind support este analizata de catre admini. Nu am o statistica, dar din ce am verificat eu, extrem de rare daca nu chiar 0 au fost cazuri in care un cont determinat ca fiind support, a fost mai apoi debanat.
Chestia cu verificarea fiecarei innobilari, nu poate fi scalata. Noi nu putem verifica zeci, sute de innobilari, la fel cum nu putem verifica fiecare cont in parte.
Ocazional s-au facut razii, in care conturi, triburi sau zone de pe harta au fost luate la puricat si zeci/sute de conturi au fost sterse. Si totusi, aproape lume de lume se face spam de conturi de catre anumite triburi.

Discutii inutile.Nimeni nu e obligat sa stea sa verifice daca satul pe care il ataca e suport sau nu.Atat timp cat nu exista dovezi clare ca este legatura intre cele doua conturi ( si aici e mult de discutat ) nu vad de ce ar fi banat sau pedepsit in orice fel cel care ia satul
Corect, daca nu exista legaturi dovedite in sistem (si nu banuite!) noi nu vom lua masuri excesive. Dar bineinteles ca satul se retrage pentru se creeaza un avantaj nemeritat, de cele mai multe ori aceste sate sunt goale sau extrem de putine trupe, cu cladiri ridicate samd.
 

algernon

member
Scor reacție
0
Eu unul as introduce si o limita de PP-uri care pot fi folosite/cont/interval de timp .Altfel, fara suparare, se ajunge la situatia in care pot sa fac un cont in maxim o zi, cu cladirile la maxim si poate si cu tren de nobili gata facut.Nu imi trebuie decat foarte multe pp-uri ( achizitionate mai mult sau mai putin cinstit ) si o multime de ... prieteni care sa vanda, la comanda , resurse in depozit.Plus un script de depozit si treaba e rezolvata.Si atunci, care mai e treaba cu jocul ? Eu unul am renuntat de cativa ani sa mai bag bani in joc.Au fost foarte putine exceptii ( in care a trebuit sa las contul in sitter si nu mi s-a parut normal ca sitterul sa bage pp-uri de la el ). Nu stiu, poate o limita de 5000 pp pe saptamana ar fi suficienta ...Cel putin in faza initiala a jocului.E o problema de rumegat si discutat.
Referitor la cele de mai sus.de ce ar trebui satul sa se retraga? Mi se pare ca in felul acesta un dezavantaj celui care l-a cucerit si a investit timp/resurse/etc ca sa ia acel sat ?
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Nu vreau sa intru in foarte multe detalii, realitatea e ca defapt ce se pierde este 1 nobil. Pe de cealalta parte s-ar castiga un sat, de cele mai multe ori crescut cu minele foarte sus. Dintre cele 2 variante, prima asigura un joc mai echilibrat.
Mai mult, prin asta se si descurajeaza creearea de conturi support, iar de multe ori exista conexiuni mai mult sau mai putin directe intre contul care innobileaza si support.
 

cata1011

member
Scor reacție
0
Nu, deloc..Contraargument.Eu fac un trib, sunt intemeietor, bag 5 suporti langa mine.X e intemeietor in alt trib, baga alti 5 si tot asa.Apoi ne facem o famile mare si fericita.In plus de ce ar trebui un jucator, chiar si intemeietor, sa aiba avantajul de a baga alti jucatori langa el, in detrimentul altor jucatori?In opinia mea, singura alegere , repet, ar trebui sa fie numai a directiei.Atat si nimic mai mult.Neavand posibilitatea de a alege, elimini un pic si din suporti.Ca nu stii daca nimeresc langa tine sau langa adversari.Asta combinata cu o alta interdictie, daca dai restart sau relocare, sa nu poti da in acelasi sfert.

Da, dar daca intemeietorul face trib de suporti, membrii tribului sau nu o sa fie langa el. In acest mod poate nici nu ar mai exista atatea triburi care din preinregistrare au 10 academii.
 

algernon

member
Scor reacție
0
Nu, poate au sa aiba chiar 20 . Problema intrarii apropiate se rezolva extraordinar de usor, folosind skype sau alte metode de comunicare rapida si un pic de bunavointa.Intra toti in aceeasi secunda pe joc, serverul ii va arunca automat in aceeasi regiune. Apoi, trai, nineaca, incep sa apara clonele.Acum multe lumi, cand nu era smecheria cu "cheama un prieten", asa faceam.Stateam toti si intram la ora fixa, exact asa cum dadeai atacurile la secunda.Acum e mai simplu, nu mai trebuie sa te obosesti deloc.
 

algernon

member
Scor reacție
0
Nu vreau sa intru in foarte multe detalii, realitatea e ca defapt ce se pierde este 1 nobil. Pe de cealalta parte s-ar castiga un sat, de cele mai multe ori crescut cu minele foarte sus. Dintre cele 2 variante, prima asigura un joc mai echilibrat.
Mai mult, prin asta se si descurajeaza creearea de conturi support, iar de multe ori exista conexiuni mai mult sau mai putin directe intre contul care innobileaza si support.
Din punctul meu de vedre, atat timp cat NU exista legaturi certe intre cele doua conturi, pedepsirea chiar simbolica a jucatorului care a luat satul cred ca este un abuz.No offence, dar eu spun ce gandesc si nu menajez pe nimeni. Stiti ce handicap reprezinta pentru multi jucatori, in faza initiala, pierderea unui nobil ( si nu numai, uneori si a timpului pierdut cu inobilare ) ?. E ca si cum l-ai pune sa alerge cu un sac de nisip in spinare , el neavand nici o vina.Oricine va ataca, in faza initiala, un sat cu minele mai sus.Pentru ca, in faza initiala, principala problema sunt resursele.Vreti sa pedepsiti conturile suport.Ok. demonstrati intai ca sunt suport, fara urma de indoiala, apoi dati master ban. La toate, inclusiv contul titular ( care, de obicei, e gras si plin de pp-uri ) .Ia sa vedeti dupa ce s-or pierde cateva zeci de mii de pp-uri , cui ii mai arde sa bage clone. Este insa aproape imposibil sa demonstrati, cu actualele cerinte de inregistrare, ca sunt clone . ca ip-uri, ca ore de logare ca etc etc.Vax populi. Va pot da oricand contraargumente de situatii reale in care se poate da ban total aiurea si viceversa. . Problema este mai veche si nu e prima data cand o pun in discutie.Am sesizat-o inca de pe la inceputul jocului.Vrei sa fi un joc popular, lasi o libertate mexima de inregistrare - atunci automat iti asumi si riscul de a avea jdemii de clone. Apoi, nu numai clonele au minele sus.Si jucatorii care joaca la pp adeseori au si ei minele la fel.Bineinteles, si targul e mai ridicat decat la un jucator activ.Whatever, oricum e o discutie pur teoretica, pentru ca revenim la acel disclaimer pe care il bifezi la inregistrarea pe joc.Astea sunt regulile, iti convin bine, nu iti convin, nu ne intereseaza, ai optiunea sa pleci.Sunt multe probleme pe care le observ ( si adeseori le-am discutat) inca de pe l1. Unele s-au mai corijat, dar la una indreptata apar 3 noi la care nu te-ai fi gandit niciodata. ma rog, e mult de discutat iar eu am timpul limitat si nici rabdarea de altadata nu mai e prezenta.Va vsalut si ma intorc la prietenii mei, nu as vrea sa creada c a ii neglijez pentru un joculet . Trebuie sa facem o tura de WOT :)
 

Jason.Statham

member
Scor reacție
0
Bai, nu ca am fi noi romanii mai inventivi si mai cu mot ca altii, dar pe afara pe la vecinii din Germania, de pe sv. international, etc, cum fac? :) Chiar nu puteti adapta niste reguli cu privire la asta?
Ca sigur au si ei niste dorei care baga boti si ii baneaza .. Nu cred ca suntem noi singurii din toata familia Tribalwars, care practica astfel de nereguli.

Ce fac astia pe .net? Cum le detecteaza? Ce reguli au?

Pana nu definiti clar niste lucruri, situatiile astea vor aparea la nesfarsit. Iar problema mea e ca dupa 2-3 saptamani pe lume daca innobilez un coleg, ma trezesc banat ca ala defapt mi-e cont suport. De ce? Ca nu aveti definit clar, iar FIECARE admin da pedeapsa dupa judecata proprie.

@Rakanishu ia te rog Lumea 79 ca studiu de caz. Ia vezi banarile lui Korp (nu il invinuiesc, il dau ca exemplu, ca saracul baiat cred ca a avut cele mai grele zile de cand e el admin). Vezi banarile de 10 minute/30 minute si apoi ... "avertisment".
Si nu a fost 1 caz, ca au fost vreo 20-30 ...

Iar eu care bag bani, nu permit sa fiu tratat pe nedrept.

In rest, spor la succese. :)
 

KorP

Game Suport
Scor reacție
0
Bai, nu ca am fi noi romanii mai inventivi si mai cu mot ca altii, dar pe afara pe la vecinii din Germania, de pe sv. international, etc, cum fac? :) Chiar nu puteti adapta niste reguli cu privire la asta?
Ca sigur au si ei niste dorei care baga boti si ii baneaza .. Nu cred ca suntem noi singurii din toata familia Tribalwars, care practica astfel de nereguli.

Ce fac astia pe .net? Cum le detecteaza? Ce reguli au?

Pana nu definiti clar niste lucruri, situatiile astea vor aparea la nesfarsit. Iar problema mea e ca dupa 2-3 saptamani pe lume daca innobilez un coleg, ma trezesc banat ca ala defapt mi-e cont suport. De ce? Ca nu aveti definit clar, iar FIECARE admin da pedeapsa dupa judecata proprie.

@Rakanishu ia te rog Lumea 79 ca studiu de caz. Ia vezi banarile lui Korp (nu il invinuiesc, il dau ca exemplu, ca saracul baiat cred ca a avut cele mai grele zile de cand e el admin). Vezi banarile de 10 minute/30 minute si apoi ... "avertisment".
Si nu a fost 1 caz, ca au fost vreo 20-30 ...

Iar eu care bag bani, nu permit sa fiu tratat pe nedrept.

In rest, spor la succese. :)
Salutare,

Ai dreptate, am "impartit" ceva avertismente, gandindu-ma ca investiti bani si timp in joc. Conturile suport/push/multicont au ramas banate. Totul este despre echilibru. Daca banam tot, eram un nenorocit, daca in prima instanta aveti avertisment ( fiind la prima abatere) tot nenorocit sunt. Cine sa va mai inteleaga. Referitor la conturile push/suport eu sunt de alta parere, contul si "meseriasul", banate permanent si astfel am incheiat povestea, una scurta, o fabula as putea spune. Situatiile sunt tratate diferit in functie de fiecare cont in parte si in functie de dovezi. Este normal sa fie cazuri in care poate cel in "fapta" sa spuna adevarul, consider ca are dreptul sa si-l spuna si de asemenea daca nu am judecat "corect" sau dovada adusa chiar sa fie corecta ( din punctul meu de vedere) atunci merita sa primeasca "debanare". Eu consider ca intr-o lume democratica asa trebuie sa fie.
 

Jason.Statham

member
Scor reacție
0
Salut,

Chiar ma gandeam si asteptam, recunosc, sa intervii.
Te rog nu pleca de la ideea ca este ceva gresit in ceea ce ai facut cu noi pe L79. Spuneam si mai sus, ca nu invinuiesc, din contra te dau ca exemplu. Iar asta o spun pentru ca ti-ai manifestat impartialitatea asa cum ai stiut mai bine, in conditiile date.

Cu toate astea, ce am vrut eu sa spun este ca lipseste in mod clar definitia contului support in regulament si ca, de multe ori va legati de situatii care din punctul meu de vedere se pot intampla. (ex: greseli de log-in pe lumi diferite, folosirea unui VPN - ca deh, poate la job ai anumite restrictii din partea dep. de IT din firma, comenzi de sprijin/resurse/ etc - pentru niste situatii in care colegii aia de trib chiar trebuie sa se ajute, s.a.m.d.)

In schimb, situatiile cu aceste conturi push nu le poti trata pe toate la fel. Drept urmare si tu ai spus, citez "Conturile suport/push/multicont au ramas banate", iar eu iti pot da exemple nenumarate de suporti nebanati. Dar nu pentru ca tu nu ti-ai facut datoria, ci pentru ca regulile si pedepsele pentru cont push sunt vagi.

Spor pe 79 la tikete si pe unde mai adminezi.
 

i am groot

member
Scor reacție
0
Salutare,

Ai dreptate, am "impartit" ceva avertismente, gandindu-ma ca investiti bani si timp in joc. Conturile suport/push/multicont au ramas banate. Totul este despre echilibru. Daca banam tot, eram un nenorocit, daca in prima instanta aveti avertisment ( fiind la prima abatere) tot nenorocit sunt. Cine sa va mai inteleaga. Referitor la conturile push/suport eu sunt de alta parere, contul si "meseriasul", banate permanent si astfel am incheiat povestea, una scurta, o fabula as putea spune. Situatiile sunt tratate diferit in functie de fiecare cont in parte si in functie de dovezi. Este normal sa fie cazuri in care poate cel in "fapta" sa spuna adevarul, consider ca are dreptul sa si-l spuna si de asemenea daca nu am judecat "corect" sau dovada adusa chiar sa fie corecta ( din punctul meu de vedere) atunci merita sa primeasca "debanare". Eu consider ca intr-o lume democratica asa trebuie sa fie.


La fel au fost impartite si niste banari iar dupa 30 ore in care nu ai raspuns au fost scoase pentru ca au prezentat dovezi, dovezi care trebuiau sa le vezi cand ai verficat conturile respective si le-ai blocat, intrebarea mea este, cine si cum sunt despagubiti cei care au fost tinuti in loc atatea ore ? recrutari oprite, magaziile pe rosu, constructiile oprite. Cand un jucator este gasit vinovat isi gaseste pedeapsa si plateste pentru ce a facut, cand este gasit vinovat cred ca frumos si normal ar fi sa primeasca ceva pentru acele ore in care isi prezenta dovezile, dar in cazurile recente au fost doar tinuti sa vorbeasca singuri pentru ca nu se raspundea deloc si 30 ore cred ca este cam mult, este suficient sa primeasca macar niste inmagazinari egale cu productia care o avea pe orele in care magazia a intrat pe rosu, iar la trupe niste "recrutari" mai rapide in inventar, asta cred ca ar fi procedura corecta in cazul celor care au fost blocati si au fost lasati liberi pentru ca nu au facut nimic ilegal, in schimb cu ce este ilegal sa fie cat mai strict si pedepsa cat mai mari iar pe viitor sigurat nu vor mai risca sa faca chestii care incalca regulamentul, mai ales daca se ajunge la master ban pentru conturi cu vechime, lumi castigate la profil, steaguri mari etc, astea doare cel mai tare cand ajung sa fie pierdute, din pacate momentan pe multi nu ii intereseaza pre mult daca sunt banati sau nu pentru ca nu ii afecteaza cu mare lucru pe contul principal
 
Sus