Banare conturi suport..Justitie sau aberatie?

  • Autor subiect Deleted User - 793570
  • Data de început

Deleted User - 793570

Salutari tuturor, deschid acest topic in principal pentru a starni atat interesul adminilor si a cauta niste rasounsuri, dar si pentru a afla parerea celorlalti jucatori despre situatia conturilor suport.

Astazi am aflat de urmatoarea situatie legata de un cont suport, mai exact: daca eu inobilez un cont ( poate sa fie suport al oricui, eu primesc ban). Totul corect in prima faza, dar in afirmatia de mai sus intra si urmatoarea situatie: inamicul meu face un cont suport pentru a spiona ce se intampla prin trib, eu imi dau seama ca acel cont este unul spion, il bag la interne, il inobilez..si iau ban! CE? CUM?. Adica daca eu intru si fac 30 conturi suport la inamici pe K, atunci cand mi le inobileaza le pot face ticket si ei pot fi banati. Cum vine asta? Mentionez ca toate astea se intampla pe aceeasi platforma care permite crearea de zeci de conturi fara a verifica adresa de e-mail..pur si simplu creezi conturi si le lasi abandonate sa devina barbare( dar asta e o alta discutie).

Acestea fiind spuse, sunt curios si de punctul de vedere al comunitatii tribale referitor la situatia de mai sus. Cu totii ne plangem de multe ori, ne e in sange, ne enervam cand mai suntem prinsi cu un script cu etc .dar situatia de mai sus mi se pare total aberanta, sa inobilezi contul suport al inamicului, sa spargi trupe pe el, iar apoi sa fi banat si sa ti se retraga satul, pe motiv ca a fost suport( chiar daca nu al tau-practic, definirea contului suport nu e relevanta ).

Deci, intrebarea e simpla, justitie sau aberatie?
 

mauLLL

member
Scor reacție
0
As dori sa ramana ceva foarte clar in mintea domnilor admini, moderatori, subadmini, sau ce ranguri exista. Dvs reprezentati o AFACERE, nu un JOC. Cat timp acest "joc" genereaza profit pentru o persoana juridica, aveti niste obligatii fata de consumatori(jucatori). Una dintre ele este TRANSPARENTA si explicitarea cat mai detaliata a regulamentului. Am citit tot regulamentul, si, din pacate, este extrem de SUBIECTIV. Acest subiectivism poate duce la anumite abuzuri, anumite favoritisme etc.
Sper ca nu-s singurul care asteapta o modificare ampla a regulamentului deja invechit, o transparenta mult mai mare a adminilor si marirea nivelului calitatii, deoarece incasati sume uriase de bani, insa acele sume nu se reflecta in calitatea jocului si in beneficiul consumatorilor.
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
145
Regulamentul de joc este cel general valabil pe toate platformele si este decizia INNO direct.
Subiectivism, poate, favoritisme cu siguranta nu, dar asta este alta discutie.
Pe aceasta lume au fost banate/excluse peste 400 ( patrusute ) de conturi introduse prin varii metode si cu varii scopuri, dar in mare de sustinere/push.

Mi se pare absolut normal ca acele sate sa fie eliminate. Nu este nici prima si nici ultima lume pe care se intampla asa ceva, si asta cu siguranta nu este vina noastra sau a INNOGames. Nu bagam noi sute de conturi si nu stam sa le crestem ca sa vindem pp-uri prin metoda lumii casual ( da, stim... si urmeaza sa excludem, poate nume grele, vom vedea ), si deasemenea nu noi punem pe x sau y sa faca tickete in cazuri suspecte. Noi incercam cat putem sa asiguram o respectare cat mai mare a regulilor de joc, asa cum sunt ele.
 

Deleted User - 793570

Regulamentul de joc este cel general valabil pe toate platformele si este decizia INNO direct.
Subiectivism, poate, favoritisme cu siguranta nu, dar asta este alta discutie.
Pe aceasta lume au fost banate/excluse peste 400 ( patrusute ) de conturi introduse prin varii metode si cu varii scopuri, dar in mare de sustinere/push.

Mi se pare absolut normal ca acele sate sa fie eliminate. Nu este nici prima si nici ultima lume pe care se intampla asa ceva, si asta cu siguranta nu este vina noastra sau a INNOGames. Nu bagam noi sute de conturi si nu stam sa le crestem ca sa vindem pp-uri prin metoda lumii casual ( da, stim... si urmeaza sa excludem, poate nume grele, vom vedea ), si deasemenea nu noi punem pe x sau y sa faca tickete in cazuri suspecte. Noi incercam cat putem sa asiguram o respectare cat mai mare a regulilor de joc, asa cum sunt ele.
Sunt de acord ca nici noi comunitatea nu suntem cei mai corecti oameni, dar in cazul de fata aceasta regula este sau celcputin pare stupida. In acest caz, de ce nu primim despagubiri? Adica, macar trupele sparte pe satul retras inapoi, sau resurse echivalente cu nr de ore in care contul a fost banat.
E ca situatia in care cumperi o masina, duoa care vine politia iti spune ca masina a fost furata si iti ia si masina, ramai si fara bani. Singura diferenta este ca in cazul de fata vorbim de o persoana juridica, deci practic atunci astepti o despagubire, sau sa nu se intample asa ceva.
Iar legat de numarul mare de conturi banate, probabil daca s ar introduce o metoda mai complexa de a crea un cont, nu doar introducerea unui mail random si asteptarea sa se faca barbar, plus conturi guest foarte usor de introdus, cu siguranta s ar rezolva mare parte din probleme, oentru ca sa fim sinceri, nu sta nimeni sa faca 200 de e mailuri sa le confirme cu nr de telefon( ca pe steam )
 

Lord Reaperrr

member
Scor reacție
0
Regulamentul de joc este cel general valabil pe toate platformele si este decizia INNO direct.
Subiectivism, poate, favoritisme cu siguranta nu, dar asta este alta discutie.
Pe aceasta lume au fost banate/excluse peste 400 ( patrusute ) de conturi introduse prin varii metode si cu varii scopuri, dar in mare de sustinere/push.

Mi se pare absolut normal ca acele sate sa fie eliminate. Nu este nici prima si nici ultima lume pe care se intampla asa ceva, si asta cu siguranta nu este vina noastra sau a INNOGames. Nu bagam noi sute de conturi si nu stam sa le crestem ca sa vindem pp-uri prin metoda lumii casual ( da, stim... si urmeaza sa excludem, poate nume grele, vom vedea ), si deasemenea nu noi punem pe x sau y sa faca tickete in cazuri suspecte. Noi incercam cat putem sa asiguram o respectare cat mai mare a regulilor de joc, asa cum sunt ele.

Doar ca in regulament, nu este stipulat concret/clar/mare/frumos definitia de "cont suport". Practic aceasta definitie este ambigua si este usor interpretabila in favoarea celui care stie sa puna problema.
 

mauLLL

member
Scor reacție
0
Regulamentul de joc este cel general valabil pe toate platformele si este decizia INNO direct.
Subiectivism, poate, favoritisme cu siguranta nu, dar asta este alta discutie.
Pe aceasta lume au fost banate/excluse peste 400 ( patrusute ) de conturi introduse prin varii metode si cu varii scopuri, dar in mare de sustinere/push.

Mi se pare absolut normal ca acele sate sa fie eliminate. Nu este nici prima si nici ultima lume pe care se intampla asa ceva, si asta cu siguranta nu este vina noastra sau a INNOGames. Nu bagam noi sute de conturi si nu stam sa le crestem ca sa vindem pp-uri prin metoda lumii casual ( da, stim... si urmeaza sa excludem, poate nume grele, vom vedea ), si deasemenea nu noi punem pe x sau y sa faca tickete in cazuri suspecte. Noi incercam cat putem sa asiguram o respectare cat mai mare a regulilor de joc, asa cum sunt ele.
Nicio problema, acele sate sa fie excluse, corect. Insa intrebarea mea e urmatoarea.
Daca eu atac un cont, iar el se dovedeste a fi supportul cuiva, de ce trebuie sa fiu eu banat? Cum si eu va inteleg pe dvs ca sunt sute de sate support si nu aveti cum sa le detectati pe toate, treaba trebuie sa fie reciproca. Nici noi ca jucatori nu avem cum sa stim care cont cum este. Deci noi cum procedam? Pentru ca noi suntem banati(pierdem timp/resurse/pp-uri) pentru un sat "ilegal". Daca acel sat ilegal nu a tinut de noi, ok, se retrage, insa contul este pedepsit prin acel ban si prin trupele pierdute pentru a sparge satul. Deci noi suntem pagubiti nevinovati. Stiti domnu rakanishu, era o vorba inteleapta, poate o transmiteti dvs celor de la INNO " Mai bine să scape nouăzeci şi nouă de vinovaţi decât fie condamnat pe nedrept un singur nevinovat.” – James Joyce.

Mai mult n-am ce sa va comunic,
O zi frumoasa!
 

ionut barbaru

member
Scor reacție
0
Dacă eu vorbesc cu un prieten doi sa între să-mi crească un sat, de ce sunt Banat ca nu am făcut inamici învinși pe el?
 
Scor reacție
0
Regulamentul de joc este cel general valabil pe toate platformele si este decizia INNO direct.
Subiectivism, poate, favoritisme cu siguranta nu, dar asta este alta discutie.
Pe aceasta lume au fost banate/excluse peste 400 ( patrusute ) de conturi introduse prin varii metode si cu varii scopuri, dar in mare de sustinere/push.

Mi se pare absolut normal ca acele sate sa fie eliminate. Nu este nici prima si nici ultima lume pe care se intampla asa ceva, si asta cu siguranta nu este vina noastra sau a INNOGames. Nu bagam noi sute de conturi si nu stam sa le crestem ca sa vindem pp-uri prin metoda lumii casual ( da, stim... si urmeaza sa excludem, poate nume grele, vom vedea ), si deasemenea nu noi punem pe x sau y sa faca tickete in cazuri suspecte. Noi incercam cat putem sa asiguram o respectare cat mai mare a regulilor de joc, asa cum sunt ele.

Dar a cui este vina in situatia prezentata ?! A noastra , a jucatorilor ?! Daca sustii ca este vina noastra , ar fi cazul sa ne facem singuri propriul regulament , daca nici voi nici INNO nu va asumati raspunderea si responsabilitatea.

Practic un jucator , indiferent de tribul de provenienta a fost pedepsit pentru ca a indraznit sa innobileze suportul altui jucator ! Si culmea este faptul ca nu jucatorul care a creat suportul este pedepsit , ci cel care a indraznit sa l innobileze.


Unde este dreptatea in cazul prezentat ? Sunt doua mari variante : ori nu ne functioneaza noua bine o rotita cand vine vorba de logica , ori problema este la voi , la unele persoane din STAFF
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
145
Nici noi ca jucatori nu avem cum sa stim care cont cum este. Deci noi cum procedam? Pentru ca noi suntem banati(pierdem timp/resurse/pp-uri) pentru un sat "ilegal". Daca acel sat ilegal nu a tinut de noi, ok, se retrage, insa contul este pedepsit prin acel ban si prin trupele pierdute pentru a sparge satul. Deci noi suntem pagubiti nevinovati. Stiti domnu rakanishu, era o vorba inteleapta, poate o transmiteti dvs celor de la INNO " Mai bine să scape nouăzeci şi nouă de vinovaţi decât fie condamnat pe nedrept un singur nevinovat.” – James Joyce.

Mai mult n-am ce sa va comunic,
O zi frumoasa!


In acesti ani, multi, de adminat am vazut atatea minciuni, scuze penibile, amenintari, etc etc incat nu mai pot/putem crede orice poveste indiferent de cat de "lacrimogena" este. Nu zic ca este cazul si aici, dar teoretic poate fi, avand in vedere cazurile precedente.
 

Deleted User - 793570

In acesti ani, multi, de adminat am vazut atatea minciuni, scuze penibile, amenintari, etc etc incat nu mai pot/putem crede orice poveste indiferent de cat de "lacrimogena" este. Nu zic ca este cazul si aici, dar teoretic poate fi, avand in vedere cazurile precedente.
Deci inca o data..aici nu e cazul de un trib anume, sau u jucator anume..vrem sa intelegem si sa inlaturam aceasta regula care ni se pare desyul de prost scrisa..nu ne am dat nicicand cei mai mari corecti de aicim.daca sw vrea inlaturarea suportilor asa tare, inca o data, de ce nu se creaza conturi cu confirmare mail si numere telefon? Aceasta problema a existat si pe alte jocuri si s a creat pentru inlaturarea conturilor multiple si asa zisilor smurfi.
 

mauLLL

member
Scor reacție
0
In acesti ani, multi, de adminat am vazut atatea minciuni, scuze penibile, amenintari, etc etc incat nu mai pot/putem crede orice poveste indiferent de cat de "lacrimogena" este. Nu zic ca este cazul si aici, dar teoretic poate fi, avand in vedere cazurile precedente.
Aceasta va este meseria. Va cred ca au fost mii de cazuri mincinoase si tot felul de povesti, insa daca dvs acum ignorati din start prezumtia de nevinovatie, faceti o nedreptate. Si un judecator in curte vede mii de minciuni, scuze penibile si amenintari, asta nu schimba dreptul si conduita civila/penala.
Intrebarea mea ramane deschisa, cum putem innobila conturi de pe harta si cum putem juca acest joc daca la fiecare atac trebuie sa ne punem intrebarea "oare asta e support?". Incepem si facem anchete la sute de conturi, sa vedem pe unde au jucat, cu cine, cat timp, ce farm are, cate resurse curatate, sa calculam resursele pe twstats, spionam minele, adunam resursele, scadem cladirile si trupele, verificam cate resurse a vandut la targ, a ok, deci este support.
Daca asa trebuie sa procedam, nicio problema, insa as face o petitie sa se schimbe numele jocului in "detectivii", sau ceva de genul.
 

Shurubel

member
Scor reacție
0
Nicio problema, acele sate sa fie excluse, corect. Insa intrebarea mea e urmatoarea.
Daca eu atac un cont, iar el se dovedeste a fi supportul cuiva, de ce trebuie sa fiu eu banat? Cum si eu va inteleg pe dvs ca sunt sute de sate support si nu aveti cum sa le detectati pe toate, treaba trebuie sa fie reciproca. Nici noi ca jucatori nu avem cum sa stim care cont cum este. Deci noi cum procedam? Pentru ca noi suntem banati(pierdem timp/resurse/pp-uri) pentru un sat "ilegal". Daca acel sat ilegal nu a tinut de noi, ok, se retrage, insa contul este pedepsit prin acel ban si prin trupele pierdute pentru a sparge satul. Deci noi suntem pagubiti nevinovati. Stiti domnu rakanishu, era o vorba inteleapta, poate o transmiteti dvs celor de la INNO " Mai bine să scape nouăzeci şi nouă de vinovaţi decât fie condamnat pe nedrept un singur nevinovat.” – James Joyce.

Mai mult n-am ce sa va comunic,
O zi frumoasa!

Nu poti lasa conturile suport sa fie "libere".
Contul respectiv se poate dovedi ca este cont suport dar nu se poate dovedi al cui este contul suport, de aceea se baneaza jucatorul care l-a innobilat. Adminii pot dovedi ca acel cont a fost cont suport(email temporar/logari proxy/etc) dar nu pot dovedii al cui este atata timp cat nu are interactiuni cu acel cont.
Daca playeri care ar innobila conturi suport(chiar daca nu sunt ale lor) ar ramane nepedepsiti atunci ar fi o mare debandada. Eu ti-as baga tie conturi suport, tu mie, si niciunu nu ar lua ban si toti am creste fara stres din conturi suport si am ajunge sa ne laudam ca domnu marinciu pe conferinte ca am luat 5 suporti si i s-au retras 2 sate pe care le-a luat inapoi.

O solutie ar fi ca satele care au apartinut unui cont suport sa fie sterse(nu barbarizate) iar pierderile tale ca player ca l-ai innobilat sa fie restituite(nobili/trupe) dar v-ar convine solutia asta?

Conturile de tip PUSH sunt si acelea interzise(ca imi creste x satul, se numeste cont de sustinere), dupa un timp nu se mai considera cont de sustinere, se considera cedare de cont, dar nu e scris nicaieri dupa cat timp sau care ar fi criteriile, ramane la decizia adminului care verifica ticketul daca este cont de sustinere sau cedare.
 

dugtrio

member
Scor reacție
0
Dacă eu vorbesc cu un prieten doi sa între să-mi crească un sat, de ce sunt Banat ca nu am făcut inamici învinși pe el?

Asta e definitia contului suport :))) Si e si reglementata in regulament. Din pacate si aceasta se aplica "subiectiv", ca sa nu zicem preferential.

Este interzisă crearea și / sau folosirea unuia sau mai multor conturi pentru beneficiul principal al unui alt cont (”împingere”). Deasemenea este interzis să profitați de pe urma conturilor de push.

In acesti ani, multi, de adminat am vazut atatea minciuni, scuze penibile, amenintari, etc etc incat nu mai pot/putem crede orice poveste indiferent de cat de "lacrimogena" este. Nu zic ca este cazul si aici, dar teoretic poate fi, avand in vedere cazurile precedente.

"Teoretic" orice innobilare de pe harta poate fi a unui cont suport, ca si daca s-au spart trupe oricum se practica asta, se sparg de forma. Cat timp nu exista dovezi ca un jucator a innobilat un cont suport unde se poate obseva ori un IP comun, ori loginuri apropiate, sitter sau orice altceva care sa duca la suspiciuni, nu inteleg de ce s-ar bana un jucator (problema cea mai mare fiind ca nu are acces la cont si pierde resurse si timp de dezvoltare). In plus ar trebui sa existe o definitie clara a contului suport/push. Regulamentul ar trebui facut public, si reglementate anumite sanctiuni pentru fiecare situatie in parte (in primul rand ca sa stie fiecare ce risca daca incalca o regula si ca sa nu mai fie sanctiuni diferite pentru aceeasi incalcare de regula).

Eu inteleg ca voi trebuie sa respectati regulamentul, insa as vrea sa incercati sa il schimbati/actualizati si sa recunoasteti ca are anumite sincope de care se poate exploata.

Ideea lui @Shurubel cu stergerea directa a contului + satului si returnarea nobililor/trupelor nu e rea si cu siguranta daca si adminii ar dori sa imbunateasca regulamentul actual, comunitatea ar veni cu multe propuneri bune.
 

mauLLL

member
Scor reacție
0
Nu poti lasa conturile suport sa fie "libere".
Contul respectiv se poate dovedi ca este cont suport dar nu se poate dovedi al cui este contul suport, de aceea se baneaza jucatorul care l-a innobilat. Adminii pot dovedi ca acel cont a fost cont suport(email temporar/logari proxy/etc) dar nu pot dovedii al cui este atata timp cat nu are interactiuni cu acel cont.
Daca playeri care ar innobila conturi suport(chiar daca nu sunt ale lor) ar ramane nepedepsiti atunci ar fi o mare debandada. Eu ti-as baga tie conturi suport, tu mie, si niciunu nu ar lua ban si toti am creste fara stres din conturi suport si am ajunge sa ne laudam ca domnu marinciu pe conferinte ca am luat 5 suporti si i s-au retras 2 sate pe care le-a luat inapoi.

O solutie ar fi ca satele care au apartinut unui cont suport sa fie sterse(nu barbarizate) iar pierderile tale ca player ca l-ai innobilat sa fie restituite(nobili/trupe) dar v-ar convine solutia asta?

Conturile de tip PUSH sunt si acelea interzise(ca imi creste x satul, se numeste cont de sustinere), dupa un timp nu se mai considera cont de sustinere, se considera cedare de cont, dar nu e scris nicaieri dupa cat timp sau care ar fi criteriile, ramane la decizia adminului care verifica ticketul daca este cont de sustinere sau cedare.
Ok, corect, doar ca se poate profita foarte mult si din treaba asta. Eu am boala pe tribul X, intru cu 10 conturi la ei pe K, le cresc, astept sa le innobileze si le fac ticket. Este o lama cu 2 taisuri.
Cel mai bine ar trebui sa fie putin mai "inasprit" sistemul de inregistrare. Sa se introduca pe langa mail, si un numar de telefon cu un cod unic de validare. Faptul ca poti crea un cont cu un mail fara ca macar sa trebuiasca sa validezi acel mail, da frau liber acestor practici.

Sper ca dupa discutiile acestea sa iasa ceva constructiv si poate cei de la inno vor gasi o solutie care sa avantajele si playerii corecti, si adminii care nu vor mai primi atatea injuraturi.
 

Deleted User - 2122631

In acesti ani, multi, de adminat am vazut atatea minciuni, scuze penibile, amenintari, etc etc incat nu mai pot/putem crede orice poveste indiferent de cat de "lacrimogena" este. Nu zic ca este cazul si aici, dar teoretic poate fi, avand in vedere cazurile precedente.

Conform legilor aplicabile in Romania si in Uniunea europeana, absolut oricine beneficiaza de prezumtia de nevinovatie, pana la proba contrarie.
Ori daca nu exista o proba contrarie, jucatorul in cauza se considera a fi nevinovat.
Este irelevant ce cred eu sau, daca nu exista dovezi chiar si ce crede adminul.

Si eu cred (sau stiu) ca nu stiu care inamic are vreo 15 suporti. Din pacate, deocamdata nu pot sa dovedesc asta. Daca eu cred ca inamicul meu are 15 suporti, primeste ban automat pentru asta ? NU, pt ca nu am dovezi.
Daca adminul crede ca X are 15 suporti, primeste ban pentru asta? Se pare ca DA.

De altfel, am observat ca in ultima perioada se dau tot felul de ban-uri fara dovezi, fara o justificare bine intemeiata samd.
Tocmai de asta numarul de jucatori de pe serverul RO, a scazut de peste 10 ori din 2010, de cand am inceput eu sa joc si pana acum.

Daca inamicul imi baga 20 de suporti pe langa mine si eu innobilez vreunul, gata ma trezesc cu ban, pentru ca eu trebuia sa citesc in stele si sa visez ca aia erau suporti ai lui X-ulescu si n-aveam voie sa ii innobilez. Situatii de tot rasul, daca n-ar fi de tot plansul. Acum 10 ani nu stiu sa fi fost date prea mutle ban-uri, aiurea, insa acum se dau intr-o veselie.

Si peste 5 ani o sa va treziti ca pe serverul de RO mai joaca vreo 100 de jucatori.
 

- Ahmed -

member
Scor reacție
0
de ce nu se creaza conturi cu confirmare mail si numere telefon? Aceasta problema a existat si pe alte jocuri si s a creat pentru inlaturarea conturilor multiple si asa zisilor smurfi.

Ideea pare destul de buna, insa va ajuta doar la reducerea numarului de suporti, exista diverse servicii online unde te poti folosii sa imprumuti un numar de tel doar sa primesti un sms la costul de cativa centi. Cu 1 euro bagi 10 suporti :)

Suportii au existat si vor exista intotdauna, indiferent de ce masuri iau cei de la Inno games, ei pot ajuta doar la scaderea numarului in functie de ce masuri de precautie iau, oricum cred ca ne-am obisnuit si adaptat la aceasta situatie majoritatea.

Problema reala este, banarea nejustificata a jucatorilor pe motiv de conturi push, nu poti bana jucatori nevinovati, care poate au investit si bani in joc doar pentru ca nu ai alte modalitati sa indentifici jucatorii care profita de conturile push, si asta e valabil si pentru alte teme de ban.

Am auzit de multe cazur in care jucatorii nu au fost sanctionati dupa contestatie, in mod justificat. Insa acele 24h sa rezolvi o astfel de problematica, chiar si fara sanctiune, iti aduce un handicap enorm. Este responsabilitatea voastra sa gasiti dovezi clare, de vinovatie, inainte sa procedati cu banarea contului.

Apropo, sunt singurul care considera ca si functia de relocare dupa un prieten ar trebui regandita, fiind principala cauza pentru care se pot adauga zeci de sate la o diferenta de cateva coordonate, nu zic eliminata ca sunt grupuri de prieteni care chiar joaca impreuna, insa limitata cumva mai mult.
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
145
Conform legilor aplicabile in Romania si in Uniunea europeana, absolut oricine beneficiaza de prezumtia de nevinovatie, pana la proba contrarie.
Ori daca nu exista o proba contrarie, jucatorul in cauza se considera a fi nevinovat.
Este irelevant ce cred eu sau, daca nu exista dovezi chiar si ce crede adminul.

Si eu cred (sau stiu) ca nu stiu care inamic are vreo 15 suporti. Din pacate, deocamdata nu pot sa dovedesc asta. Daca eu cred ca inamicul meu are 15 suporti, primeste ban automat pentru asta ? NU, pt ca nu am dovezi.
Daca adminul crede ca X are 15 suporti, primeste ban pentru asta? Se pare ca DA.

De altfel, am observat ca in ultima perioada se dau tot felul de ban-uri fara dovezi, fara o justificare bine intemeiata samd.
Tocmai de asta numarul de jucatori de pe serverul RO, a scazut de peste 10 ori din 2010, de cand am inceput eu sa joc si pana acum.

Daca inamicul imi baga 20 de suporti pe langa mine si eu innobilez vreunul, gata ma trezesc cu ban, pentru ca eu trebuia sa citesc in stele si sa visez ca aia erau suporti ai lui X-ulescu si n-aveam voie sa ii innobilez. Situatii de tot rasul, daca n-ar fi de tot plansul. Acum 10 ani nu stiu sa fi fost date prea mutle ban-uri, aiurea, insa acum se dau intr-o veselie.

Si peste 5 ani o sa va treziti ca pe serverul de RO mai joaca vreo 100 de jucatori.


Pe acest joc guverneaza un regulament pe care l-am acceptat fiecare dintre noi. Prezumtia de nevinovatie este un termen destul de nepotrivit, de multe ori nevinovatia se dovedeste dupa discutii.

Banuri fara dovezi nu se dau, cel putin eu nu am cunostiinta de asa ceva si am vazut multe in ultimii ani, dar ma rog, asta e o discutie inutila pentru ca oricum jucatorii vor crede oricum tot ce se vehiculeaza "prin presa" in mare parte.


Scaderea nr de jucatori este in mare parte datorata de diviersificarea pietei online, nu de banuri date "aiurea", sa fim seriosi.

Daca dvs, jucatorii, nu recurgeati la astfel de metode cu sute de suporti aceste discutii nu ar mai fi existat. Se poate filosofa pe tema asta la infinit, ce este important ca noi ( staff0ul ) vom face tot posibilul ca astfel de situatii sa nu mai existe, sau sa existe cat mai rar.
De acum voi trata astfel de cazuri cu maxim de severitate si atentie.
 

Deleted User - 793570

Pe acest joc guverneaza un regulament pe care l-am acceptat fiecare dintre noi. Prezumtia de nevinovatie este un termen destul de nepotrivit, de multe ori nevinovatia se dovedeste dupa discutii.

Banuri fara dovezi nu se dau, cel putin eu nu am cunostiinta de asa ceva si am vazut multe in ultimii ani, dar ma rog, asta e o discutie inutila pentru ca oricum jucatorii vor crede oricum tot ce se vehiculeaza "prin presa" in mare parte.


Scaderea nr de jucatori este in mare parte datorata de diviersificarea pietei online, nu de banuri date "aiurea", sa fim seriosi.

Daca dvs, jucatorii, nu recurgeati la astfel de metode cu sute de suporti aceste discutii nu ar mai fi existat. Se poate filosofa pe tema asta la infinit, ce este important ca noi ( staff0ul ) vom face tot posibilul ca astfel de situatii sa nu mai existe, sau sa existe cat mai rar.
De acum voi trata astfel de cazuri cu maxim de severitate si atentie.
Sunt total de acord ca adminajul nu a dus la scaderea nr de jucatori, dar a scazut datorita faptului ca uniii care poate investesc cativa banuti gen 100 lei pe luna , nu pot juca la nivel ok deoarece sunt jucatori cu sute de suporti...da sa aibe ei suporti si tot tu sa iei ban mi se pare ...
 

cata1011

member
Scor reacție
0
Dupa cum vad eu problema singura solutie valabila e cum a zis Shurubel, in momentul in care cineva cucereste un sat si dupa adminii decid ca acela a fost un suport, satul sa fie STERS de pe harta si trupele agresorului returnate. Fara ban pentru agresor, fara trupe pierdute, fara satul respectiv. O sa fie mai mult de munca pentru admini in situatia asta, dar pare singura situatie in care nimeni nu este nedreptatit sau pedepsit fara vreun motiv intemeiat.
 

Shurubel

member
Scor reacție
0
Conform legilor aplicabile in Romania si in Uniunea europeana, absolut oricine beneficiaza de prezumtia de nevinovatie, pana la proba contrarie.
Ori daca nu exista o proba contrarie, jucatorul in cauza se considera a fi nevinovat.
Este irelevant ce cred eu sau, daca nu exista dovezi chiar si ce crede adminul.

Si eu cred (sau stiu) ca nu stiu care inamic are vreo 15 suporti. Din pacate, deocamdata nu pot sa dovedesc asta. Daca eu cred ca inamicul meu are 15 suporti, primeste ban automat pentru asta ? NU, pt ca nu am dovezi.
Daca adminul crede ca X are 15 suporti, primeste ban pentru asta? Se pare ca DA.

De altfel, am observat ca in ultima perioada se dau tot felul de ban-uri fara dovezi, fara o justificare bine intemeiata samd.
Tocmai de asta numarul de jucatori de pe serverul RO, a scazut de peste 10 ori din 2010, de cand am inceput eu sa joc si pana acum.

Daca inamicul imi baga 20 de suporti pe langa mine si eu innobilez vreunul, gata ma trezesc cu ban, pentru ca eu trebuia sa citesc in stele si sa visez ca aia erau suporti ai lui X-ulescu si n-aveam voie sa ii innobilez. Situatii de tot rasul, daca n-ar fi de tot plansul. Acum 10 ani nu stiu sa fi fost date prea mutle ban-uri, aiurea, insa acum se dau intr-o veselie.

Si peste 5 ani o sa va treziti ca pe serverul de RO mai joaca vreo 100 de jucatori.

Iti raspund in calitate de coleg player care a luat mai multe ban-uri decat jumate din cei de aici.
1.Pe orice site/joc pe care intrii exista o sectiune denumita "Termeni si conditii" pe care le poti accesa de aici si cu care esti deacord din momentul in care iti creezi contul. Sunt explicate mai multe chestii acolo, recomand sa se citeasca de toata lumea, la fel ca intr-un restaurant "au dreptul sa isi selecteze clientela".
2.Intradevar nu mai sunt la fel de multi jucatori ca acum 10 ani, dar nu din cauza adminilor, ci pentru ca e un joc vechi, multi in jucam din nostalgie sau pentru prieteniile de le-am legat cu timpul aici. Castigurile sunt de 10 ori mai mari ca acum 10 ani in care daca aveai 1k pp erai "rege pa europa", acum daca nu ai 10kpp nu scapi neinternat decat cu foarte multa activitate.
3.Se dadeau banuri si acum 10 ani, dar pe atunci nu existau atatea scripturi. Acum exista scripturi de atac/de curatat/de farmat/ pana si de creat conturi, exista scripturi pentru ABSOLUT orice, pentru evenimente pentru taleri pentru orice, exista BOTI care iti cresc ei contul contra cost(licente). Acum 10 ani daca aveai 3 scripturi erai deja imparat printre muritorii care lansau manual si etichetau manual.
4.Suportii exista de cand exista jocul asta, diferenta e ca pe atunci daca aveai 2 suporti deja trebuia sa fii activ 20/24, acum poti avea 30 suporti si sa intri de 2 ori pe zii pe joc sa ii reconectezi ca poate le-a expirat sesiunea.

5.Chiar daca propunerea mea cu restituirea de resurse/trupe/nobili pierduti pentru innobilarea unui cont suport pare ok, nu e in totalitate, pentru ca eu imi pot baga 5 suporti pe langa mine si daca ii inobilez si ma prind aia e, imi iau trupele inapoi si incerc pe urmatoru suport, daca ma prinde iar, urmatoru. Ar merge pe premisa "prima data se intampla, a doua oara e deja intentionat".

6.O alta solutie ar fi daca mail-ul nu e confirmat pana iese din protectie sa fie sters contul/satul.

Parerea mea e ca staff-ul e depasit numeric si unele tickete le trateaza cu putina indiferenta.
Cu mai multa implicare s-ar realiza mai multe, dar oare chiar vreti asta? Exemplul este pe .net, am luat ban pentru un script complet LEGAL dar folosit din bookmark(pentru ca obisnuinta) fiind a treia abatere am primit masterban fara drept de apel si raspunsul ca am primit si a doua sansa si e clar ca nu o sa ma opresc din a folosi scripturi.
Desii toata lumea se plange ca adminii nu isi fac treaba, daca si-ar face 100% treaba corect si ca la carte(.net) jumatate din playeri ar primi masterban.


E doar parerea mea.
 
Ultima editare:
Sus