Biserica

  • Autor subiect DeletedUser28949
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser28949

In help, la Biserica construita in celelalte sate decat primul, se arata referitor la locurile ocupate urmatoarele :
Muncitori pt nivelul / total
5000 / 5000
2750 / 7750
4263 / 12013
1. Sa inteleg ca daca voi construi Biserica si in al doilea sat si o aduc la nivel 2. locul in ferma va mai fi de doar 11987 ? Avand in vedere ca si locurile in celelalte cladiri ocupa loc in ferma, daca voi aduce satul la nivel maxim voi avea mai putin decat 5-6000 armata in acel sat ?
2. Daca va fi mai putina armata de 6000, aceasta armata se poate compara ca putere de atac si aparare cu una de peste 20000 ? Adica armata de atac de 6000 din acel sat, daca ataca satul vecin, va face aceleasi daune cu o armata de peste 20000 in aceleasi conditii ? (adica daca alt sat vecin, care are in sat Prima Biserica, ataca cu armata de atac de peste 20000)
3. In situatia in care satele cucerite de mine sunt unul langa altul in jurul primului sat, mai are rost sa construiesc si in cele cucerite Biserica sau acea armata, din celelalte sate ale mele, vecine cu primul sat in care e Prima Biserica, este sub influenta Primei Biserici?
4. Sau numarul acela mare de locuri care e dat la Biserica, de 12013, este un numarul care influenteaza 12013 din armata ?

Multumesc anticipat.

P.S. Ca o gluma :
5. Daca cuceresc un sat al unui dusman ce e de aceeasi religie cu mine, mai trebuie sa cuceresc Biserica sau o pot folosi pe a lui ? :)))))))))
 

DeletedUser25836

1.da
2.nu
3.numai are rost sa construiesti nicio biserica
4.numarul acela reprezinta populatia ocupata in ferma de biserica la nivel 3.

sper ca ti-am fost de ajutor.
 

DeletedUser

1. pe un sat cu biserica la 3 poti sa faci cam asa:
Clădiri (inclusiv cele din circuitul de construcţie) 15496
Trupe 8278
Trupe în formare 0
Total 23774
Asta inseamna undeva la 7000 trupe defensive+500 de spioni (cam asta am eu in el)
2. important e ca satul din care provin trupele sa fie sub influenta unei biserici. niciodata puterea de atac a 6000 de trupe nu se va compara cu puterea a 20.000 de trupe. locul ocupat de biserica este unul mort. singura influenta in ceea ce priveste puterea de atac a trupelor este data de apartenenta satului la o biserica, dar asta nu inseamna sa fie sat cu biserica.
3. important e ca satele tale sa se afle in raza de influenta a unei biserici (indiferent daca e prima biserica, a doua, a saptea sau daca e biserica nivel 1-2-3).
4. locurile date de biserica sunt doar locuri pe care le ocupa biserica, nu are nicio legatura cu trupele.
5. in momentul in care cuceresti un sat cu biserica, aceasta dispare. nu ai cum sa o folosesti pe a lui. nu exista "dusman de aceeasi religie cu mine". toti jucatorii (posesori de biserici) sunt credinciosi sau nu (dupa caz).
sfat: nivelul bisericii il determini in functie de cate sate pot intra in acoperirea lui. fiind spatiu mort, e bine daca ai satele lipite sa duci biserica la nivelul 3. satele pe care faci biserica e bine sa fie sate de aparare sau de spioni. nu faci atac pe sate cu biserica decat daca ai neaparat nevoie de atac in zona respectiva si dupa ce te folosesti de trupe (si iei alte sate in zona) fie schimbi satul in sat de aparare, fie muti biserica pe un alt sat.
 

DeletedUser28949

Multumesc pentru raspunsurile primite.
Mai am o nelamurire :
In situatia in care am deja Prima Biserica si satele pe care le cuceresc sunt vecine cu satul cu Prima Biserica, daca fac Biserica intr-un alt sat vecin, si o ridic la nivelul 3, in acest caz, puterea trupelor, date de nivelul marit(nivel 3) din celelalte sate ale mele, inclusiv cu acesta, va fi mai mare decat ar fi daca as avea doar Prima Biserica ?
Am inteles ca nu se cumuleaza puterea de aparare in cazul in care sunt 2 biserici in sate vecine, dar este vreo diferenta de putere de aparare sau atac intre Prima Biserica si Biserica de Nivel 3 ? Sau care ar fi diferenta intre nivelele Bisericii celei de-a doua comparativ cu Prima Biserica la aparare?
 

DeletedUser25836

nu este nicio diferenta intre trupe..diferenta exista doar atunci cand se afla sau nu sub influenta unei biserici.
 

DeletedUser28949

Da-mi voie sa insist. Cand selectez satul, imi apare "Religie : 1".
Daca as avea Biserica si intr-alt sat vecin si as ridica-o la nivel 3, probabil mi-ar arata "Religie : 3". Asa e ?
Banuiesc ca e o diferenta intre aceste numere la Religie, in ceeace priveste apararea sau atacul pe suprafata acoperita de Biserica, nu ? As verifica-o pe cont propriu dar necesita foarte multe resurse, resurse de care nu dispun.
Oricum ar fi, poti sa ai o alta Biserica intr-un alt sat vecin doar daca esti dispus sa sacrifici un sat, asta insemnand sa ai mai mult de 3 sate, deoarece in cel cu biserica la nivel 3 nu iti poti face mai mult de 6-7000 de trupe.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

important e ca trupele sa apartina unui sat din influenta bisericii. religie 2, 3, 4, 5...15 inseamna in raza a cator biserici se afla satul respectiv. este suficienta religie 1. nu este nici o diferenta intre puterea trupelor (atac sau aparare) din sat cu religie 1 sau religie 8. singura diferenta este intre "religie - " si "religie 1" ... adica trupele dintr-un sat fara apartenenta la vreo biserica vs. sat cu trupe credincioase (care se afla in raza unei biserici).
diferenta intre biserica 1 si biserica 3, e doar suprafata de harta pe care o acoperi. daca ai mai multe sate grupate, se merita sa faci biserica la 3 ca sa nu faci din loc in loc cate una si sa pierzi mai mult spatiu (in mai multe ferme). daca ai doar 2-3 sate apropiate, o faci la 1, sau la 2, sau la cat e nevoie sa le acopere pe toate. o data cu extinderea pe harta, poti sa muti din biserici in asa fel incat sa ai cat se poate de putine (chiar daca trebuiesc la nivel mai mare). Prima biserica nu o poti demola, cu celelalte poti sa faci ce vrei.
 

DeletedUser28949

In acest caz apare o alta intrebare :
Ce distanta acopera Biserica la Nivel 1 ? Dar la nivel 2 ? Dar la 3 ?
 

DeletedUser

biserica nivel 1 - 7x7 patratele
biserica nivel 2 - 11x11 patratele
biserica nivel 3 - 15x15 patratele

(sper sa fie exact, ca nu mai stiu)
 

DeletedUser

faza naspa e ca primu si ultimu rand e dat mai mult de forma, ca iti trebuie mare bafta sa te incadrezi acolo ca e doar un patratel :(

eu mi-am dat seama dupa marimea hartii,ca la mine e la 15x iar biserica nivel 3 are cate un patratel iesit in afara :p parca
 

DeletedUser28949

Eu sunt pe lumea 16. La Prima Biserica am 11x11 patratele. Nu prea corespunde cu ce ati pus voi acolo. Nu am luat in consideratie patratelul care ramane singur. Daca as fi mers cu patratelul din centru ar fi 13x13 la Prima Biserica. Pana la urma cum e cu nivelul 2 si 3 ?

Crazyyesco, cu respect, am citit acolo pana la pagina 20 si nu am mai avut rabdare. In mare majoritate erau numai comentarii care nu avea nici o legatura cu rolul Bisericii. Poate ca era bine sa se raspunda la toate intrebarile puse intr-un post nou si inchis ca sa nu poata face nimeni comentarii sa se piarda intelesul de help. Ba mai mult, poate se include in help-ul jocului niste explicatii clare mai amanuntite pentru a fi evitate discutiile pe forum.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser17342

am mai scris o data. ar trebui sa te lamureasca asta:

Informatii despre biserica

Raza de actiune a bisericii:
Nivelul 1 - 4 campuri in toate directiile
Nivelul 2 - 6 campuri in toate directiile
Nivelul 3 - 8 campuri in toate directiile


Costuri de constructie

Nivelul 1 - 16.000 lemn - 20.000 argila - 5.000 fier - 5.000 populatie
Nivelul 2 - 20.160 lemn - 25.600 argila - 6.300 fier - 2.750 populatie (in plus)
Nivelul 3 - 25.402 lemn - 32.768 argila - 7.938 fier - 4.263 populatie (in plus)

Timp de constructie (Depinde cat aveti C.P.)

Nivelul 1 = 2- 5:40:00
Nivelul 2 = 3- 6:48:00
Nivelul 3 = 4- 8:09:36


Punctajul bisericii

Nivelul 1: 10 puncte
Nivelul 2: 2 puncte
Nivelul 3: 2 puncte

Cladiri necesare construirii bisericii

Cladire principala nivelul 5 + suficiente locuri in ferma pentru a incapea populatia ocupata de cladire.

Distrugerea bisericii

Biserica poate fi distrusa cu catapultele (nota: prima biserica nu poate fi daramata cu catapultele) dar sunt necesare mai multe catapulte pentru a darama un nivel de biserica fata de o cladire normala.

Cand un sat este innobilat, biserica dispare.

Efectul bisericii

Toate trupele din satele din afara razei bisericii vor avea o putere ofensiva si defensiva cu 50% mai mica.

Asta inseamna ca puteti ataca in afara razei bisericii, atata timp cat satele din care atacati sunt in raza bisericii.
Trupele trimise ca sprijin vor beneficia de bonusul din satul pe care il sprijina.

Exceptii: Exista o exceptie de la regulile de mai sus. Prima biserica are o raza de acoperire de 6 campuri si o valoare de 10 puncte. Nivelul acestei biserici nu poate fi ridicat. In plus, prima biserica nu poate fi daramata prin catapulte.


Alte adaugari:

- Prima biserica poate fi daramata. Cand va hotarati sa o construiti inapoi, va fi tot "prima biserica" (nu i se poate mari nivelul), si puteti face acest lucru doar daca nu aveti alte biserici construite.
- Bisericile au efect doar pe satele proprii. Nu pe ale aliatilor, nu pe ale altor jucatori. Doar pe satele proprii
- Credinta trupelor se calculeaza in momentul sosirii atacurilor.
- Este nevoie de 400 de catapulte pentru a darama o biserica de nivelul 1.
167 - de la nivelul 2 la nivelul 1
125 - de la nivelul 3 la nivelul 2,
sau - 600 de catapulte pentru a darama biserica de la nivelul 3 la 0.

Calculele sunt facute pentru un sat gol, zid 0, moral 100%, noroc 0 si trupe credincioase (credinta data de biserica nu influenteaza puterea defensiva a cladirilor)!



=======================

Trupele o data ajunse sprijin intr-un sat preiau toate caracteristicile satului in care au fost trimise. Nu mai conteaza deloc daca cel care a trimis are sau nu religie, conteaza STRICT satul in care au ajuns trupele ca sprijin
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus