Care e cea mai buna combinatie de trupe ???

DeletedUser7708

Cea mai bună apărare e atacul.
Sau în cel mai rău caz, cea mai bună apărare e cea care rupe atacul adversarului. Dacă vezi că face multe topoare, poţi face mai multe spade şi grea.
 

DeletedUser4610

lasa prostiile

in aparare , ceva care sa incapa in ferma e
1. 10000 lanci + 10000 spade + zid 20
2. 4000 lanci + 4000 spade + 4000 arcuri + 1000 + zid 20
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

lasa prostiile

in aparare , ceva care sa incapa in ferma e
1. 10000 lanci + 10000 spade + zid 20
2. 4000 lanci + 4000 spade + 4000 arcuri + zid 20

a 2-a optiune mi se pare mai buna in primul rand ca faci mai repede trupe (pt ca pui sa se faca si in grajd;))
 

DeletedUser4610

Am modificat a doua optiune , uitasem de cavaleria grea .
Si sincer mie prima mi se pare mai accesibila , nu risipesti fier pe cav. grea..
 

DeletedUser

depinde in ce situatie esti...daca ai probleme mari, alegi a 2-a optiune
daca tii la estetic, faci prima optiune:D
oricum cav grea se face tarziu de tot, dupa ce depasim 15k in ferma. pana atunci facem in paralel lancii si spade:D
 

DeletedUser7708

lasa prostiile

in aparare , ceva care sa incapa in ferma e
1. 10000 lanci + 10000 spade + zid 20
2. 4000 lanci + 4000 spade + 4000 arcuri + 1000 + zid 20

E valabil pentru tine copile. Cu variantele astea prezentate de tine eşti 1 hit 1 kill. Nici măcar pe clasică nu se face raţie 1:1 lănci:spade.
 

DeletedUser7708

Am spus mai sus. Depinde de ceea ce face adversarul.
Personal, am mai multe configuraţii, care separat sunt varză, dar sprijinind de pe un sat pe altul, ies destul de eficiente.

De exemplu, am încercat să fac configuraţie 7k lănci spade arcuri şi au ieşit 6k 10k 5k. Combinând cu un sat de 6k lănci 3k arcuri şi 2k grea, ies 12k lănci 10k spade 8k arcuri 2k grea pentru 2 sate.

O medie de 6k lănci 5k spade 4k arcuri 1k grea.

Desigur în cazul în care vecinul atacă cu cavalerie sau topoare mai multe, modific raportul de lănci:spade de la 6:5 la 7:4 în cazul asediului de uşoară sau 5:6 în cazul topoarelor.
 

DeletedUser2602

dfa1, cum naiba vezi tu cu ce vine inamicu? esti profet?



stau sa calculez ce sate trimit sprijin cand sunt atacat? am trimis 10 sate defensive fara sa ma uit ce au in componenta si am scapat de problema
configuratie: 5000 sp 5000 sw 5000 ar + ce ramane HC

in functiie de atacurile inamicului trimiti X sate defensive si ai terminat problema

ex de umplere a fermei: mergi in paralel cu sp, ar (4k - 4.5k raport 1:1) si HC (undeva la 1.5k - 2k). sp. si ar. papa wood la greu dar echilibrezi cu HC care haleste iron ca nemancata! pe masura ce pierzi din HC cresti numarul de sw


daca dispui de timp suficient poti merge si la 10k sw + 10k ar fara probleme
 

DeletedUser7708

bb, până la 3-5 sate, apărarea este neglijată de un jucător bun, tocmai pentru a ataca. Automat după 5 sate, apar pe lângă el jucători cu 2-3 sate, care au 1-2 sate de atac. Fiind atacat o dată, ştii cu ce va veni şi a doua oară. Dacă eşti atacat cu 20k topoare, nu e logic ca după vreo 2 săpt să vină măcar cu 12k? Ceea ce înseamnă modificări la raţii.
 

DeletedUser2602

am inteles
de obicei, daca din start nu am picat langa membrii ce nu joaca in echipa renunt la lumea respectiva

spre ex: L4
 

DeletedUser

Problema asta e dezbatuta pe .net de o gramada de timp. ( da un search pe acolo si vei vedea sute/mii de posturi in legatura cu aceasta problema)

Apropo...cel care ti-a zis sa faci lancii si cavalerie grea stie ce vorbeste.Insa asta e valabil doar in cazul satelor de aparare.

De ce?

Pentru ca produci atat in grajd cat si in cazarma , ceea ce inseamna ca umpli ferma mai repede , iar cheia intr-un razboi de "tachinare" este sa reconstruiesti trupele mai repede decat adversarul.
 

DeletedUser

cavaleria grea te protejeaza impotriva tuturor, iti trebuie si zid la 20, si vreo 1000 spade.

Pentru atac sa folositi cav grea si cav usoara combinate intr-un atac
 

DeletedUser4610

cavaleria grea te protejeaza impotriva tuturor, iti trebuie si zid la 20, si vreo 1000 spade.

Pentru atac sa folositi cav grea si cav usoara combinate intr-un atac

NU ! Nu se ataca cu [,] cavaleria grea ! De ce sa pierzi atatea resurse ?
Topoare + Cav. usoara + Arcasi calare* + eventual berbeci si catapulte .


*Pe lumile normale .
 

DeletedUser7708

cavaleria grea te protejeaza impotriva tuturor, iti trebuie si zid la 20, si vreo 1000 spade.

Pentru atac sa folositi cav grea si cav usoara combinate intr-un atac

Heavy cavalry foloseşti în atac doar în cazul în care eşti la graniţă şi ai nevoie de un sat de atac bine apărat, dar asta e cu totul altă poveste faţă de ce cere topicul. Nu se atacă cu heavy.
 

DeletedUser

Mda...
Incercati asa:
21.000 locuri ferma/ sat aparare

5000 lanci/5000 spade/5000 arasi/1000 cavalerie grea. Faceti-va 3 sate asa si dormiti noaptea linistiti.

Pi eS: era cineva care spunea de combinatii, amestecaturi cu sprijinuri de pe un sat pe altul. Maestre, te-ntreb, satul tau ruleaza non-stop? E suficient ca timp de 4h sa nu fii la calculator si eu cu toate combinatiile alea te-am sarit de satul principal. Pana aduni tu sprijinul satul se cheama EU.;)
 

DeletedUser

8000 arcuri+2000 CG

8000 lanci
8000 spade
4200 arcuri

4000 lanci
4000 arcuri
1900 CG
+restul spy

Cea mai buna aparare pentru ce?
 

DeletedUser

defapt:
8000 lanci
8000 spade
4000 arcuri
8 RAMS (bermeci)
20 CATAS (catapulte)

TESTAT
 
Ultima editare de un moderator:
Sus