care este cel mai organizat trib de pe lumea 5

DeletedUser

ati fost cam off topic. Off off, mai mai.
Din posturile on topic de pina acum, din majoritatea, am tras concluzia ca de obicei fiecare spune despre tribul din care face parte ca este cel mai bine organizat... Unde e obiectivitatea? :)
 

DeletedUser21443

@tigrutm

Nu exista "obiectivitate". Exista pareri pro si contra, dezbateri, dar sub nicio forma obiectivitate.

Triburile organizate sunt cele care rezista in timp,atat.
 

DeletedUser

scuze, vroiam sa spun impartialitate, sa se priveasca treaba dintr-un unghi neutru
...sunt si cam pilit warza la ora asta, so daca fac anamanagramaticalitati, ata ete, scuze :)
 

DeletedUser

goldmala tin sa te anunt, pentru ca observ ca esti junior:
temele unde moderez eu...imi plac sa fie curate.
sunt drastica cand e vorba de off topic si de atacuri subtile (la jucatori si la admini).
noteaza ca subtilitatile nu imi plac de nici o forma dar, pot sa fiu subtila.
poti sa te consideri avertizat
 

DeletedUser7932

pai sa raspund la topic: ufo, gn...ordinea nu conteaza. si ar mai fi ceva triburi....

si puteti sterge postarile care deviaza de la subiect cum sunt cele de mai sus (am zis "cele" deci e plural si se refera la mai multe nu neaparat la penultima postare)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Cel mai organizat trib vs cei mai buni conducatori:
1. Sunt de parere ca un trib este bun si reusit daca si conducerea lor este buna, ele se leaga foarte mult
2. Calitatea unui trib/jucator nu se stabilieste astfel, modul de joc al unui player este influentat foarte mult de zona in care incepe , de vecinii pe care-i are ( n00bi , semi-pro , pro ) si cel mai mult de timpul pe care il acorda acestui joc . Intra foarte multe lucruri in aceasta ecuatie " cel mai bun/organizat " , astfel cred ca putem discuta acum de ceva si peste 2-3 luni sa fie altfel...peste 6 luni posibil ca alti sa nu-si aminteasca de istoria lumi 5
3. Jucatori reprezentativi dintr-un trib sunt de mai multe feluri, in speta exista doua tipuri de jucatori:unii sunt buni in fazele de inceput ale jocului, in primele luni, jucatori ce se descurca excelent pana ajung la 800k-1 mil de puncte si exista jucatori de cursa lunga care incep sa joace cu adevarat de abia dupa ce depasesc milionul.Personal cred ca jucatori buni sunt cei care apar in mod constant pe primele pagini ale clasamentului, jucatori ce pastreaza deasemenea o medie buna la OD.
4. Rangurile OD ale playerilor spun foarte multe, cei ca si atacatori au un plus de valoare, dar, cei ca si aparatori au un plus de "capital de simpatie", rangurile de aparatori cresc cel mai repede, iei un sat in mijlocul dusmanilor il blindezi si hopa..sus. Parerea mea este ca un bun aparator este cel ca aparator trebuie sa stie, sa fenteze, sa bage trupe la secunda,sa calculeze asa de bine incat sa poata fenta atacu desi oponentu ii "darama" piata centrala...daca un jucator face asa nu are cum sa fie pe primul loc la aparatori
5. Un bun prieten mi-a zis odata ca un jucator este bun daca: face sate de atac ce nu sunt conform simularilor/ clasice, sate de aparare ce nu sunt conform proportiilor/clasice, sunt in primii 5 din trib fara ajutorul tribului si calitatea cea mai de pret sunt ( in primul rand ) oameni de caracter
6. Un bun conducator insa trebuie sa fie: un foarte mare psiholog ( multe caractere in joc ), bun manipulator, bun speculant/oportunist, diplomat, bun ofensiv/defensiv ( in limita timpului disponibil ), uneori (cand se impune) putin arogant/ coleric...si nu in ultimul rand parolist
7. Aici parafrasez un foarte bun jucator/strateg ce il cunosc indirect: multi jucatori de triburile.ro vin de pe .net cu mult inainte sa se deschida la noi, cel mai bun jucator in opinia mea este acela care daca tribul are nevoie de satele lui se ofera voluntar si isi cedeaza toate satele pentru echipa. este cel care isi lasa satele aflate in siguranta fara niciun fel de trupe in ele sustinandu-si colegul de trib cu care tocmai s-a certat pe forum. este cel care isi pune ceasul sa sune la ora 3 din noapte ca sa dea un atac in care stie ca isi va pierde trupele, dar stie si ca acel atac l-ar putea ajuta pe un coleg de trib. este cel pe cuvantul caruia te poti baza. este cel care nu jigneste, sustinandu-si punctul de vedere cu tarie, dar politicos. este cel care-si respecta aliatii, dar care nu se lasa calcat in picioare de nimeni. Este cel pentru care nu conteaza cate sate are el, dar pe care-l doare atunci cand tribul sau pierde un sat.
8. Intotdeauna cand este vorba de triburi il voi cita pe "vis3z" exista doar locul 1 si nimic altceva. Parerea mea ca cine vrea locul 1 cade in pacat, se vor certa jucatori ce se cunosc, se rup prieteni, se vor uita multe lucruri ce ar trebui sa fie in acest joc si se fac altfel de manevre mai indoielnice.
9. Intotdeauna tribul ce isi va pastra oameni foarte activi si nu le elimina jucatorilor placerea de a juca va castiga.
10. Cel mai organizat si bun trib este cel ce va inchide lumea. Atat si nimic mai mult.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

am inteles generalitatile, Aliat ;) acu' da-ne si exemple, neh ? ca lumea vrea concrete, nu pe langa tufish :D
 

DeletedUser

eu unul cred ca cele mai organizate triburi sunt acele triburi zonale de vreo 10-25 de membrii de elita , prieteni intre ei .... :) un fel de 300 la inceputul lumii cand domina k34
 

DeletedUser

dar triburile formate din 15 -20 de membri sincer nu pot rezista unui trib mai mare cat de cat organizat ...
 

DeletedUser

Parerea mea e ca cel mai organizat trib este ales in functie de numarul de memebri in general...nici odata un trib de 150-300 de membri nu vor putea depasi organizarea unui trib de 40-50 care au cat de cat habar sa joace.......chiar daca tribul cu membri mai multi are un forum mai bun si toate cele.....iar in legatura cu ce a zis aliat de partea cu jucatorii buni...parea mea e ca daca vrei sa te numesti 'jucator' trebuie sa sti sa joci in toate perioadele ...adica si cand ai un sat si cand ai intre 20 si 100 si cand ai milioane de pct;)...si astfel de jucatori am intalnit mai rar...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

cred ca raspunsul il aflam repede si simplu... facem un poll sa vedem cati au auzit cele 2 cuvinte magice in ale razboiului:
1.sun
2.tzu

peseu 1: fara wikipedia, gugal sau alte surse ajutatoare. raspuns on spot.

peseu 2: nu intram la fineturi legate de pronuntie :)

peseu 3: cum se poate face un poll aici?
 

DeletedUser

si tribul care are lideri buni va fi obligatoriu un trib organizat.

zic bine?:))
 

DeletedUser

acidutzu, acum vrei sa-i inveti Arta Razboiului ?! vezi ca a scris si Machiavelli una care se aplica pe aici :)

"Nu tulbura niciodata ganduile unui dusman care e pe cale de a face o greseala" :D
 

DeletedUser

pai daca tot am trecut de partea cu limba romana (oare?!) mergem incet incet inspre grupa mijlocie...

nu baiatu' ala simpatic spunea cate ceva si despre mercenari?
 

DeletedUser

parerea mea e ca-ti bati gura de pomana, sincer. inca n-am trecut de limba romana si tu vrei complexitati ?!

ca sa-mi dau cu parerea la subiect, mie-mi place Crazy. nu stiu daca e musai cel mai organizat, asta tine de perspectiva fiecaruia, dar imi place atmosfera si cred ca asta e cea mai importanta intr-un joc.
 

DeletedUser

:D stai linistit, doar la asta suntem grozavi. in rest nu stim decat sa crestem sate de barbari in margine. e si asta o viata cinstita pana la urma... "sa manance si burta mea o ciorba" parca e expresia romaneasca, nu?!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser22355

a nu fi considerata lauda

eu zic k ~B-A~ s-a mentinut destul de bine ca parte organizatorie in fata a 2 triburi de 3 ori mai mari gen 3-a sau ex S~lw
 
Sus