Catapultele vs Flama lui Aletheia

Discuție în 'Întrebări' creată de Pho3nix, 16. Mai 2011.

Distribuie această pagină

1. Pho3nix

Pho3nix member

Am o mica neclaritate asupra cum actioneaza Flama pe paladin asupra catapultelor... anume cind folosesc catapultele ca defensiva.

Deci, am facut o simulare cu 1000 de catapulte pe post de defensiva intr-un sat fara paladin si Flama si am vazut ca un atac de 5000 toporari, 3000 cav usoara si 300 berbeci le fac praf, pierderile agresorului fiind sub 10% din totalul de trupe cu care a atacat. Cind am adaugat Flama si paladinul in simulare la catapulte, atunci am avut o pierdere de doar aproximativ 60% din numarul de catapulte si atacul full ofensiv a fost facut deja praf.
    Acum ce mii cel mai interesant este ca daka folosesc 2000 de catapulte in loc de 1000 de catapulte + Flama, rezultatul se deosebeste radical.
    Nu inteleg cum e posibil asta daka dupa idee flama doar dubleaza puterea catapultelor .

Vreau doar sa shtiu poate de la cineva care s-a confruntat in joc, este vre-un bug la simulator sau chiar catapultele cu flama fac minuni in defensiva?

2. Lethal Touch

Lethal Touch member

Flama lui Aletheia

Măreşte puterea de distrugere a catapultelor la atac cu 100% şi puterea de luptă a catapultelor în apărare de zece ori.

Deci nu este un bug.

3. e bug doar daca joci pe o lume mai veche de L10..pana atunci nu era asa puternica flama

4. pirates406

pirates406 member

sincer, nu am mai folosit chinezul ala de paladin de cand l-am facut...
    adica niciodata :D

5. d1000

d1000 member

Paladinul cu Flama lui Aletheia daca n-am scris bine imi cer scuze
    CHIAR FACE MiNUNI daca ai catapulte pe sat:) deci din pacate sau din fericipe pentru alti... nu este bug:)

6. Ar trebui sa il folosesti face minuni

7. ovidiu11

ovidiu11 member

face minuni la inceput +ca
    de pe la 2000p pe lumile fara camera devine inutil (farmezi cu caii usori)
    pe lumile cu camera de la 5-7 sate devine inutil ..bine inafara de flama daca ai 2-3 sate specializate pe catapulte si apropiate satele :D

8. Eu pe lumile cu camera de arme foloseam paladinul si dupa 10 sate. Puneam Luceafarul lui Carol mereu, si in raport se vedea diferenta. Iar in aparare foloseam Flama lui Atheleia si am ajuns asa la milioane de inamici invinsi la aparator, iar eu aveam un nr foarte mic de puncte.

Cat despre Flama, ea este miraculoasa doar pe lumile de dupa L10 care au paladin cu arme.

9. michelle2007

michelle2007 member

noi pe L23 il folosim si la 50-100 de sate :))

Pentru sate blindate in centrul inamicilor :) .

10. La nivel avasnat padalinul se tine pe sat de arapare, pertnu a trimite sjirprin rapid!
    Idael este (daca ai timp) sa faci satul doar de capatulte plus padalinul (pe lumile unde flama maserte de 10 ori puretea in arapare)!

11. john leguizamo

john leguizamo member

nu e chiar asa, nu il mai folosesti in atac, dar inutil nu e...se trimite sprijin mai repede

prefer jocul fara arme la paladin, e mai bine pentru agresori. (doar luceafarul ce-i mai ajuta)

chestia cu flama mi se pare aiurea, stai sa rupi o gramada de full-uri pentru un sat, destul aparatorul e avantajat de la 5-10 sate in sus...nu mai era nevoie si de flama.

eu as propune sa fie scoasa

Ultima editare: 26. Iun 2011
  12. ovidiu11

ovidiu11 member

da ca sprijin e bun :) sa vezi ce si-au rupt aia pe L24 din tribul 22-6 cred ca 20-30 de ful-uri pe satul meu adica am punctajul ODD>500.000 si am avut un satulet de 9.000 :) , ca eu avea 2000 catapulte +ceva infanterie+flama ....

13. kidlukas

kidlukas member

aaa, claaar. si te si stiu, ai plecat cu scandal din IF? cand erai pe la 2k.
    in fine ...

la fullurile alea, amice ... tre sa iei in considerare si moralul ;)

14. armele paladinului dau un plus de farmec jocului .
    pe lumea 22 nu exista , dar imi doresc sa fi fost adaugate in setarile lumi la deschidere .
    dar injumatatirile de constructii dau un minus celorlalti jucatori care sunt mai saraci si nu isi pot permite .

armele paladin pro , injumatatiri cladiri contra .

15. ovidiu11

ovidiu11 member

nu as zice chiar scandal :) dar trimisesem sprijin toata apararea .... fusese distrusa si ma atacau unii cu nobili :)... in fine cer eu sprijin .. nimic ... putina ''cearta'' , si ies (avand adeziunea 60-70 si atacul sprijin intr-un barbar .. si m-am descurcat :)

sau poate unii au bani dar le e lene sa ii dea sau nu vor sa imbogateasca INNO :)

16. Lord King Leonidas

Lord King Leonidas member

Am o intrebare legata de catapulte + paladin cu flama.

Cum poti bate un astfel de sat ? cu pierderi minime in atac

17. Poti folosi simulatorul din piata centrala pentru a afla ce combinatie este mai utila si iti aduce pierderi mai mici.

18. SefuPapadiilor

SefuPapadiilor member

Sat de cavalerie usoara si berbeci(fara topoare) + arma pt usori la paladin