Ce aţi câştigat astăzi ?

DeletedUser

flex io zic sa le tai la aia la tine pe strada netu..sa iasa scandal si va face vedete la 0TV:)) ajungeti langa diaconescu:)) va vede si shinobi,ca probabil tata seara ii pe otv:))


referitor la ce am castigat azi..am examenu la politie la cluj sambata la probele fizice si mam ales cu febra musculara:)) ca io numa cu o saptamana inainte de probe mam apucat de fugit:))

Mai bine te ai sterge la nas de mucii, inainte sa vorbesti de mine. ok. nu ma cunosti nu te cunosc in plus de asta nu ma intereseaza persoana ta, nu ma intereseaza postul tv Otv, pe care tu il tot aduci in discutie se pare ca ai o simpatie pt acest post tv. Asa ca nu te deranja sa imi raspunzi la acest post si baga bine la cap si iti garantez asta. Ca nu mi-ai face fata nici ”face to face” nici in joc. Asa ca plimba cercul prin politie ;)
 

DeletedUser

pana in momentul actual am castigat vreo cateva postari in plus. si 2 cd-uri cu noile cursuri
 

DeletedUser3919

eu am castigat 2 carti :p
Promit ca ma apuc de citit daca ma lasa lamine sa postez pe offtopic :D
 

DeletedUser7916

-azi am castigat dreptul de a fi un simplu membru in trib...
-azi am mai gastigat de asememena foarte multi dusmani presupun , daca nu antipatia catorva oameni...
-azi am descoperit ca dracul nu-i asa negru cum credeam adica se poate discuta normal si foarte prietenos cu o persoana ca si c@ameleon chiar si in timp ce ai atacuri de la el si incearca de cateva zile bune sa ia un sat ...
-azi am descoperit cata lumea se aseamana cu cel mai urat lider ALIAT ... daca stau sa ma gandesc mai bine in fiecare dintre noi se afla cate un ALIAT mai mare sau mai mic ....
-azi am mai castigat si ceva simpatie probabil din partea unora...
-azi am descoperit de asemenea faptul ca multi pun mai mult accent pe acest joc decat pe viata lor reala !!!
-azi nu am mai castigat la poker :(

:)) have a nice evening!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser14300

am castigat sansa de a cumpara mancare la picica:(
si asta repede pana nu moare de foame ca de 2-3 zile o tot pacalesc cu mezeluri;) alimentara e mai aproape ca magazinul cu hrana pt pisici:">
 

DeletedUser22833

-azi am castigat dreptul de a fi un simplu membru in trib...
-azi am descoperit ca dracul nu-i asa negru cum credeam adica se poate discuta normal si foarte prietenos cu o persoana ca si c@ameleon chiar si in timp ce ai atacuri de la el si incearca de cateva zile bune sa ia un sat ...

-azi nu am mai castigat la poker :(

:)) have a nice evening!

Azi am descoperit ca nu sunt drac :))
 

DeletedUser7916

azi am descoperit faptul ca domnul c@ameleon a descoperit ca nu e drac :)))
 

DeletedUser

Pai am castigat tocmai pentru ca am citit mare parte azi din ea ;)

Imi place ca e virulent antisemit dar nimeni nu comenteaza pe tema asta, in schimb ii improasca cu noroi pe alde Nae Ionescu, N. C. Paulescu, sau Nichifor Crainic. Si la fel se procedeaza cu Nicolae Iorga, la fel de antisemit ca si Eminescu, insa nimeni nu sufla nimic. Dar la Iorga e de inteles, cu ce mai dau in Miscarea Legionara daca marele lor "atu" era antisemit ;)
 

DeletedUser3919

Pai am castigat tocmai pentru ca am citit mare parte azi din ea ;)

Imi place ca e virulent antisemit dar nimeni nu comenteaza pe tema asta, in schimb ii improasca cu noroi pe alde Nae Ionescu, N. C. Paulescu, sau Nichifor Crainic. Si la fel se procedeaza cu Nicolae Iorga, la fel de antisemit ca si Eminescu, insa nimeni nu sufla nimic. Dar la Iorga e de inteles, cu ce mai dau in Miscarea Legionara daca marele lor "atu" era antisemit ;)

Cu un singur amendament, antisemitismul lui Eminsescu este total diferit de antisemitismul lui Hitler. As putea zice ca antisemitismul lui Eminescu este antisemitismul asa cum este perceput el astazi.
Eu nu i-as spune chiar un antisemitism caci motivele lui Eminescu nu se leaga de rasa, motivele lui se puteau lipi de orice alte categorie, chiar si romanilor care se incadrau in acuzele aduse de Eminescu.
Pentru a intelege antisemitismul lui Eminescu, trebuie stiut si inteles cadrul istoric al acelor vremuri.
Pe vremea lui Eminescu, majoritatea evreilor erau emigranti veniti dispre Rusia, majoritatea intrati ilegal in tara si cu domiciliu ilegal. In acea perioada, unii cereau acordarea neconditionata a cetateniei romane tuturor evreilor intrati ilegal, alti nu. Printre cei care se opuneau acordarii cetateniei romane se afla si Eminescu.
Motivele lui impotriva acordarii cetateniei sunt simple si la obiect:
"Nu exista dar romani de rit izraelit, pentru ca nu exista izraeliti cari-n familie sa vorbeasca romaneste, pentru ca nu există izraeliti cari sa intre in relatii de casatorie cu romanii, c-un cuvant evreul e evreu, se simte evreu si pana acuma nici n-a voit să fie altceva decat evreu"
Deci Eminescu nu ii considera o rasa inferioara, ba chiar le reprosa ca nu se casatoresc cu romani, spre deosebire de Hitler care era total impotriva casatoriilor mixte.

O alta acuza adusa de Eminescu este imbogatirea prin munci ilicite si asuprirea celor saraci.
"Izraelitii, veniti mai ales din Galitia, calici lipiti pamantului, reusesc curand a se imbogati, nu doar prin spiritul de economie, prin cunostinte deosebite, ci prin abilitatea si prin ingaduirea in exercitiul manoperelor cele mai nelegiuite si mai ilicite, prin care exploateaza in continuu si cu constiinta pe locuitorii usurei si neprevazatori, prin silinta ce ei pun de-a pandi ziua si noaptea ivirea mizeriei spre a o exploata."

Cam acestea au fost si motivele legionarilor caci si antisemitismul Miscarii Legionare diferea de antisemitismul lui Hitler.
Numai ca, in perioada interbelica, evreii erau deja cetateni romani si existau chiar casatorii mixte. Deci primul punct invocat de Eminescu cade.
Ramane partea a doua, cea care de fapt se mai reproseaza si astazi, precum si autoizolarea lor fata de tot ce nu este evreu.

Nationalismul exacerbat a fost una din trasaturile acelei epoci si Romania nu a facut exceptie. Ceea ce mi se pare gresit este incercarea de a reinvia curente politice care isi au radacinile in realitatile interbelice. Legionarii cu bubele si partile lor bune, reflecta un curent de opinie foarte raspandit in epoca (probabil chiar majoritar) si nu trebuie condamnati acei oameni, majoritate de buna credinta, pentru excesele care erau caracteristice epocii. Pentru cine nu stie legionarii au fost crunt reprimati si cand erau pasnici, si au rabdat fara riposta (eu i-as numi mai de graba masochisti). Asasinarea lui Codreanu si a liderilor legionari nu a fost provocata de atrocitati legionare ci de frica regimului forte a lui Carol al II-lea de popularitatea legionarilor. Carlistii au fost dusmanii cei mai aprigi ai legionarilor... si viceversa. Asta nu inseamna ca nu au facut si ei asasinate si greseli politice foarte mari.

Ah, si sa nu uitam... notabil e faptul ca, spre deosebire de celelalte organizatii nationaliste din Europa interbelica (croata, belgiana, maghiara, slovaca), Miscarea Legionara nu a fost incriminata de Tribunalul International de la Nuremberg. A fost scoasa de sub acuzare negasindu-i-se nici un pacat.

In ceea ce-l priveste pe Iorga... ca om a fost FOARTE dificil, nu s-a putut intelege cu aproape nimeni iar certurile pe care le provoca in Parlament sunt antologice.
Imi vine acum in minte, un schimb de replici in Parlament dintre Iorga si Maniu.
Iorga neros: - Domnule Maniu, eu am scris istoria...
Maniu calm: - Domnule Iorga, dumneata ai scris-o dar eu am facut-o...

Sper ca postul acesta sa fie un castig pentru cineva... :p
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

...

Daca vrei o analiza aprofundata,iti pot da lucrarea mea de diploma :" "Fascismul,o doctrina revolutionara sau ultraconsevatoare ?"
 

DeletedUser

@Blindius te rog, daca ai timp ataseaza-mi lucrarea intr-un mail: marinmeister@yahoo.com.
Iti impartasesc si eu cate ceva daca vrei sa mai discutam.
momentan lucrez cu un profesor la o carte care sa cuprinda manifestarea nationalista in Banat, si cand e gata un schelet, poate ti-l trimit si imi dai o parere.


@Megara vad ca ai citit printre randurile, putine e drept, pe care le-am scris. La romani niciodata nu a fost vorba de un antisemitism rasial daca ii pot spune asa, ci de unul de factura economica, ceea ce nu mai este antisemitism (ii spun inca asa pentru ca asta e termenul folosit, incorect, dar nu am ce sa fac). Nici nu se putea altfel, pentru ca principala forta de cristalizare a nationalismului in perioada interbelica a fost Legiunea Arhanghelului Mihail, si, cum rezuma Petre Tutea, "nu pot fi antisemit, pentru ca ar insemna sa fiu anticrestin" iar Legiunea a fost creata cu un fond profund crestin. Ca a deviat cateodata e adevarat, dar si atunci, devierile au fost ca raspuns la violentele comise impotriva lor.

Au fost 2 organizatii scoase in afara acuzatiilor de la Nurnberg: Legiune asi Strajnicii bulgari (organizati dupa modelul nationalist crestin al Legiunii)

(si acum ne luam amandoi ban pentru promovarea de doctrine fasciste :)) )
 

DeletedUser

sau nu :p ca in sfarsit apar si conversatii care contin mai mult decat idei goale :p
 

DeletedUser3919

@Megara vad ca ai citit printre randurile, putine e drept, pe care le-am scris. La romani niciodata nu a fost vorba de un antisemitism rasial daca ii pot spune asa, ci de unul de factura economica, ceea ce nu mai este antisemitism (ii spun inca asa pentru ca asta e termenul folosit, incorect, dar nu am ce sa fac). Nici nu se putea altfel, pentru ca principala forta de cristalizare a nationalismului in perioada interbelica a fost Legiunea Arhanghelului Mihail, si, cum rezuma Petre Tutea, "nu pot fi antisemit, pentru ca ar insemna sa fiu anticrestin" iar Legiunea a fost creata cu un fond profund crestin. Ca a deviat cateodata e adevarat, dar si atunci, devierile au fost ca raspuns la violentele comise impotriva lor.

Nu, n-am citit printre randuri. Am spus un singur "amendament" (imbunatatire caci si asta este unul din sensuri pe langa cel de modificare) si am precizat in ceea ce consta "antisemitismul" lui Eminescu tocmai ca ceilalti cititori sa inteleaga clar la ce s-a facut referire.

Tu in prima postare ai folosit termeni ca "virulent antisemit" sau "la fel de antisemit" ca in a doua spui "ceea ce nu mai este antisemitism".
Daca faceai precizarea in primul post, se intelegea exact ceea ce vrei sa spui. In astfel de situatii, unde termenii nu sunt definiti foarte clar, se cere precizarea cat mai clara.

Nu e nici o promovare a doctrinei fasciste ci o usoara analiza. Eu chiar am spus in postul meu anterior ca mi se pare o greseala incercarea de a reinvia curente politice care isi au radacinile in realitatile interbelice. Dar asta nu inseamna ca nu putem discuta pe seama lor.

LE: Inainte a fost Garda constiinei nationale, apoi Liga Apararii Nationale crestine fondata impreuna cu A.C. Cuza si in '24 apare Legiunea Arhanghelului Mihail (Miscarea Legionara). Garda de Fier era o anexa a Miscarii Legionare chiar daca multi nu faceau vreo diferenta.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Inainte a fost Garda constiinei nationale, apoi Liga Apararii Nationale crestine fondata impreuna cu A.C. Cuza si in '24 apare Legiunea Arhanghelului Mihail (Miscarea Legionara). Garda de Fier era o anexa a Miscarii Legionare chiar daca multi nu faceau vreo diferenta.

Gresesti doar putin, Garda Constiintei Nationale nu era "de dreapta" era pur si simplu o organizatie antibolsevica, formata predominant din muncitori.

Garda de fier nu era o anexa, e incorect spus. Garda de fier a fost formata pentru a coagula in randurile sale toate fortele anticomuniste indiferent de culoarea politica. Deci nu o anexa, ci ceva peste, daca pot reduce in termeni atat de simplii relatia dintre cele doua. Partidul Totul Pentru Tara a fost o anexa a Legiunii, nu Garda de fier. :)


si imi recunosc greseala, ma astept ca atunci cand spun ceva sa ma adresez unui om informat, la acelasi nivel cu al meu, sau superior. Vad ca acum nu am gresit
 
Sus