Cel mai bun atac

DeletedUser

Am si eu o intrebare, dupa parerea voastra cum tre sa arate cel mai bun atac?!

piata centrala / simulator , afli mai usor varianta optima . totul insa depinde de ce are aparatorul in sat , nu este un standard .

cel mai echilibrat
5-6k top 2500-3k cav us 300-500 berbeci 20 cat (pentru piata )

cel mai bnun nu exista.

doar in functie de aparator se poate stabili cel mai bun , asta e universalul cel mai echilibrat !

piata o distrugi si cu o catapulta daca il cureti

500 berbeci
3000 cavalerie usoara
500 spioni
restul pana la 24000 in ferma topoare (in jur de 5k )

tu ce faci cu atatia spioni ? adica te intereseaza sa vezi ce are in sat sau sa-i rupi trupele ? frate pierzi mult rau din puterea de atac . 500 spy = 1000 topoare sau 125 usori sau 100 arcasi

Nu se merita sa trimiti mai mult de 500 cav arcasi intr-un atac, berbeci cam 350-400 atac iar cand un sat este blindat se ataca cu peste 1k berbeci...V-am spus parerea mea daca vreti sa tineti cont de ea bine daca nu nu...

te contrazic un pic :
Agresor 0 0 7000 0 0 2200 500 0 425 0 0 0
Pierderi: 0 0 7000 0 0 2200 500 0 425 0 0 0
Apărător 6000 0 0 6000 0 0 0 1700 0 0 0 0
Pierderi: 3292 0 0 3292 0 0 0 933 0 0 0 0
Distrugere prin berbeci: Zidul a fost distrus de la nivelul 20 la nivelul 10

Agresor 0 0 7000 0 0 2000 660 0 425 0 0 0
Pierderi: 0 0 7000 0 0 2000 660 0 425 0 0 0
Apărător 6000 0 0 6000 0 0 0 1700 0 0 0 0
Pierderi: 3307 0 0 3307 0 0 0 937 0 0 0 0
Distrugere prin berbeci: Zidul a fost distrus de la nivelul 20 la nivelul 10



cum am mai zis , totul depinde in atac de ce are aparatorul in sat
 
Ultima editare de un moderator:

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
tu ce faci cu atatia spioni ? adica te intereseaza sa vezi ce are in sat sau sa-i rupi trupele ? frate pierzi mult rau din puterea de atac . 500 spy = 1000 topoare sau 125 usori sau 100 arcasi

ce sa fac cu ei... inamici invinsi :rolleyes::rolleyes:
 

DeletedUser

Se pierde mult construind atatia spioni daca faci in locul lor 1.000 topoare castigi 40.000 putere de atac in plus la cat ai deja .
1000x 40 =40.000
 

DeletedUser

Cel mai eficient atac depinde de faza lumii in care te afli. Nu poti da pentru prima innobilare cu 400 de berbeci asa cum pe o lume de doi ani nu poti ataca granita blindata cu 250 de berbeci.

Primul sat - daca esti activ - pe o lume cu viteza 1 poti ajunge la 4000 topoare 2000 usori 250 berbeci 4 nobili

Pe la 20 - 30 de sate - in functie si de lume si pozitionare pe granita insa - nu poti face si nu sunt eficiente sate cu 450 berbeci. Mai bine 350 si mai multe topoare. La inceputul unei lumi sigur ca faci mai multe topoare pentru ca 90% face lancii prima oara si pana la vreo 10 sate nu o sa intampini spade masiv decat daca se da sprijin.
Ar fi atunci ceva de genul 5-6000 top 2300-2400 usori 150-200 cai arc 300-350 berbeci.

Pe la 50 de sate deja iti trebuie mai multi berbeci pentru ca poti intalni sprijin. Asadar fara 400-450 de berbeci nu esti foarte eficient. Nobilii e bine sa ii faci pe sate cu putini berbeci pt ca se presupune ca deja ai curatat zidul din primul / primele atacuri si irosesti locuri in ferma. De asemenea nobilii trimisi cu mai multe topoare decat atacurile obisnuite pentru ca lupta ca trupe infanteristi si trebuie sa iti supravietuiasca jumatate din topoare. Sau 5 nobili pe sat si in primul atac 2 nobili. Sau 5 nobili pe sat si trimisi toti separat.

Spioni mai mult de 100-200 nu ar trebui sa se faca. Dupa mine nici mai mult de 30. Am vazut ranguri 1 de jucatori la agresori pe cate o lume avand in fiecare atac 500 spioni. Asta ar trebui sa se numeasca ODAWHORE.

To be continued cand gasesc ceva timp...
 

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
fiecare cu stilul lui . daca mie imi place sa cresc ca agresor e vreo problema ? cu 500 spioni am mai multe sanse sa nu imi vina raportul rosu fata de voi cu 20-30-100 spioni. aici era ideea ;)
 

DeletedUser

da dar se presupune ca faci pe alte sate 2000-3000 de spioni si aflii ce este in acel sat... daca dai atacurile cu 500 spioni ca sa aflii ce este in sat inseamna ca fie nu ai spioni pe alte sate fie ca esti pasionat de oda mai mult decat de eficienta

tema de fata era despre eficienta
 

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
Varianta 2 :D :rolleyes::rolleyes: La inceput vrei eficienta, tragi tare pentru niste sate, sa te dezvolti sa iti faci un nucleu.... deja cand ajungi la cateva milioane , nu te mai gandesti la asta, ci doresti sa te afirmi in alt fel, si cel mai bun mod ar fi ca un agresor de temut ... si eficienta exista si cu 500 spioni , depinde doar de trupele inamicului.
 

DeletedUser

fiecare cu stilul lui . daca mie imi place sa cresc ca agresor e vreo problema ? cu 500 spioni am mai multe sanse sa nu imi vina raportul rosu fata de voi cu 20-30-100 spioni. aici era ideea ;)
pai in cazul asta fa si satele la maxim si cu biserica nivel 3 daca ai lume cu biserica si asa sigur te afirmi ca cel mai tare noob. :eek:
 
Ultima editare de un moderator:

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
pai in cazul asta fa si satele la maxim si cu biserica nivel 3 daca ai lume cu biserica si asa sigur te afirmi ca cel mai tare noob. :eek:

nu joc pe lumi cu biserica , si ti-am spus fiecare joaca in stilul sau si in functie de obiectivul pe care si-l propune. eu unu preferam sa atac odata pe saptamana cu full efectiv decat sa bat taleri si sa iau sate de la intern... iar majoritatea satelor pe care le curatam pe granita le luau colegii .
 

DeletedUser2821

nu joc pe lumi cu biserica , si ti-am spus fiecare joaca in stilul sau si in functie de obiectivul pe care si-l propune. eu unu preferam sa atac odata pe saptamana cu full efectiv decat sa bat taleri si sa iau sate de la intern... iar majoritatea satelor pe care le curatam pe granita le luau colegii .

si iti pare tie asta mai mare arta decat inobilatul intern ?

Curatatul satelor ?

Tot aia , ca trimiti full-uri de pe contul tau si altii le iau sau ca trimiti nobili pe un cont care trebuie inobilat .

in ambele cazuri ajuti tribul .
 

DeletedUser

Cel mai eficient atac depinde de faza lumii in care te afli. Nu poti da pentru prima innobilare cu 400 de berbeci asa cum pe o lume de doi ani nu poti ataca granita blindata cu 250 de berbeci.

Primul sat - daca esti activ - pe o lume cu viteza 1 poti ajunge la 4000 topoare 2000 usori 250 berbeci 4 nobili

Pe la 20 - 30 de sate - in functie si de lume si pozitionare pe granita insa - nu poti face si nu sunt eficiente sate cu 450 berbeci. Mai bine 350 si mai multe topoare. La inceputul unei lumi sigur ca faci mai multe topoare pentru ca 90% face lancii prima oara si pana la vreo 10 sate nu o sa intampini spade masiv decat daca se da sprijin.
Ar fi atunci ceva de genul 5-6000 top 2300-2400 usori 150-200 cai arc 300-350 berbeci.

Pe la 50 de sate deja iti trebuie mai multi berbeci pentru ca poti intalni sprijin. Asadar fara 400-450 de berbeci nu esti foarte eficient. Nobilii e bine sa ii faci pe sate cu putini berbeci pt ca se presupune ca deja ai curatat zidul din primul / primele atacuri si irosesti locuri in ferma. De asemenea nobilii trimisi cu mai multe topoare decat atacurile obisnuite pentru ca lupta ca trupe infanteristi si trebuie sa iti supravietuiasca jumatate din topoare. Sau 5 nobili pe sat si in primul atac 2 nobili. Sau 5 nobili pe sat si trimisi toti separat.

Spioni mai mult de 100-200 nu ar trebui sa se faca. Dupa mine nici mai mult de 30. Am vazut ranguri 1 de jucatori la agresori pe cate o lume avand in fiecare atac 500 spioni. Asta ar trebui sa se numeasca ODAWHORE.

To be continued cand gasesc ceva timp...

Da, asa e mai bine explicat, e de la sine inteles ca la inceputul lumii nu ai nevoie de 400 de berbeci pt ca aparatorul nu are destule trupe de aparare si la fel este de la sine inteles cel putin pt cei care au jucat o lume si in faze mai avansate iti trebuie mai multi berbeci pe satele de atac dar nu inseamna ca pe toate satele de atac iti trebuie 1000 de berbeci pt ca de la faza aia nu mai ataci singur ataci impreuna cu tribul altfel ai risca sa pierzi aiurea fullurile si fiecare jucator din trib ar trebui sa faca configuratii diverse de sate de atac cat de multi berbeci trebuie sa ai pe sat si prima data ataca cei care au fulluri cu 1000 de berbeci pe sat apoi dupa ei vin altii cu numar mai mic de berbeci pe sat .Dar in general cam cum am spus ar trebui sa faci un sat de atac diferenta dintre sate este numarul mai mare de barbeci pe care le faci pe unele sate si iti reduce numarul de topoare si cav usoara pe care le poti construi .
 

DeletedUser

mai e o varianta , unele din satele de atac ( logic cele care-s aproape de granita ) sa fie sate de rupere ( doar topoare si cai , fara berbeci ) pt cazurile in care darami zidurile complet si tot mai are sprijin sau ii mai intra
 

DeletedUser

mai e o varianta , unele din satele de atac ( logic cele care-s aproape de granita ) sa fie sate de rupere ( doar topoare si cai , fara berbeci ) pt cazurile in care darami zidurile complet si tot mai are sprijin sau ii mai intra

Da am avut si sate construite asa fara berbeci dupa ce dai zidul jos cu berbecii dai cu sate construite numai din topoare si cav usoara fara berbeci cele 2.000 de locuri in ferma ocupate de 400 de berbeci le imparti intre topoare si cav usoara si faci un sat de atac cu putere de atac si mai ridicata .
 

DeletedUser1198

vad ca foarte multi neglijati topoarele.. care sunt cea mai eficienta unitate ofensiva (raport putere de atac / loc in ferma)
 

DeletedUser

vad ca foarte multi neglijati topoarele.. care sunt cea mai eficienta unitate ofensiva (raport putere de atac / loc in ferma)

Eu nu le neglijez este adevarat ca topoarele sunt foarte eficiente in atac dar mai sunt si alte lucruri de luat in calcul daca cel atacat este sprijinit nu mai conteaza asa mult faptul ca ai sate de atac in care topoarele sunt in numar mai mare decat cav usoara am facut simulari si pierderile de trupe pe care cel care este atacat le are nu sunt foarte mari poti face mai multe topoare dar pierzi in alta parte .

4 topoare x 40(putere de atac )=160
1 cav usoara(4 locuri in ferma )x 130 =130

pai pe de-o parte ne plangem ca se duce de rapa jocul, dar pe de alta parte toti "nepriceputii" (sa nu le zic altfel) sunt asi la sfaturi si mistouri. gen..

Si daca dai pe sat blindat,cel mai bine e sa dai in prealabil un atac doar cu usori,apoi full cu 1000 berbeci

Am vazut de ieri dar nu am zis nimic cei care au jucat si au facut niste simulari si s-au gandit un pic cum actioneaza unitatile cat timp iti ia sa construiesti un sat si altele stiu ca sunt niste prostii ce a zis cel putin asa cred nu stiu daca cineva care a jucat multa vreme poata sa creada ca trebuie sa dai pe un sat blindat cu un full de usori nici macar cu berbeci pe ei cel putin nu a mentionat asta plus configuratia satului de atac:)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1198

pai pe de-o parte ne plangem ca se duce de rapa jocul, dar pe de alta parte toti "nepriceputii" (sa nu le zic altfel) sunt asi la sfaturi si mistouri. gen..

3700 usooara

3700 topoare

400 berbeci

20 cat

10 spioni.

Si daca dai pe sat blindat,cel mai bine e sa dai in prealabil un atac doar cu usori,apoi full cu 1000 berbeci

Eu nu le neglijez este adevarat ca topoarele sunt foarte eficiente in atac dar mai sunt si alte lucruri de luat in calcul daca cel atacat este sprijinit nu mai conteaza asa mult faptul ca ai sate de atac in care topoarele sunt in numar mai mare decat cav usoara am facut simulari si pierderile de trupe pe care cel care este atacat le are nu sunt foarte mari poti face mai multe topoare dar pierzi in alta parte nu spun unde pt cine stie ghiceste unde pierzi .

4 topoare x 40(putere de atac )=160
1 cav usoara(4 locuri in ferma )x 130 =130

Plecand de la premiza ca nu stim ce are adversarul, cautam sa avem un atac cat de cat echilibrat, nu? Echilibrat insemnand forta ofensiva relativ egala atat din partea topoarelor cat si a cavaleriei usoare. In concluzie, la fiecare cav. usor ar trebui sa ai aproximativ 3 topoare, ca sa echilibrezi balanta. Insa tendinta generala in aparare este un exces de forta defensiva impotriva topoarelor (gen x lanci, x spade + cateva sute de grei) asa ca ofensiva trebuie sa contina un plus de forta ofensiva impotriva spadelor si greilor. Ca sa impaci si capra si varza, cred ca un raport de genul 1 usor : 2.5 topoare e cel mai potrivit.

De asemenea arcasii calare.. care la inceput de lume nu sunt chiar obligatorii, pentru ca nu multi fac arcasi in aparare (la inceput), cand jocul avanseaza mi se par indispensabili. Arcasii (in aparare) sunt foarte slabi impotriva arcasilor calare, asa ca fara 400-500 arcasi calare, nu poti spune ca ai o ofensiva echilibrata.

Fara dublu post:D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Plecand de la premiza ca nu stim ce are adversarul, cautam sa avem un atac cat de cat echilibrat, nu? Echilibrat insemnand forta ofensiva relativ egala atat din partea topoarelor cat si a cavaleriei usoare. In concluzie, la fiecare cav. usor ar trebui sa ai aproximativ 3 topoare, ca sa echilibrezi balanta. Insa tendinta generala in aparare este un exces de forta defensiva impotriva topoarelor (gen x lanci, x spade + cateva sute de grei) asa ca ofensiva trebuie sa contina un plus de forta ofensiva impotriva spadelor si greilor. Ca sa impaci si capra si varza, cred ca un raport de genul 1 usor : 2.5 topoare e cel mai potrivit.

Pleci de la ideea de la care zici tu dar pierzi in alta parte .Si exemplul tau se bate cap in cap cu solutia ai spus ca trebuie sa ai in ofensiva trupe ca sa combati excesul de defensiva care actioneaza impotriva topoarelor cum sunt spadele si cav grea dar ai dat ca proportie tot mai multe topoare decat cav usoara care sunt unitatea care ar omori spadele si cav grea deci ar fi trebuit ca raport sa fie ceva de genul 1 usor :2 topoare daca nu chiar mai mare proportia pt cav usoara cum ai explicat tu, adevarul este ca e o prostie excesul in oricare din directii ori mai multe topoare ori mai multa cav usoara am facut simulari si nu se merita castigul dintr-o parte cu ce pierzi in alta ,practic pierderile aparatorului folosind mai multe topoare sunt ceva de genul 100 lancii 100 spade nu sunt sigur ,singura ocazie in care au succes tipurile in care sunt mai multe topoare sau mai multa cav usoara este cand prinzi cate un sat in care ori sunt foarte multe spade fata de lancii si atunci daca dai cu multa cav usoara faci pierderi mai mari, ori prinzi sate in care lanciile sunt mai multe si spade putine si atunci un atac cu mai multe topoare face pagube mult mai mari .

De asemenea arcasii calare.. care la inceput de lume nu sunt chiar obligatorii, pentru ca nu multi fac arcasi in aparare (la inceput), cand jocul avanseaza mi se par indispensabili. Arcasii (in aparare) sunt foarte slabi impotriva arcasilor calare, asa ca fara 400-500 arcasi calare, nu poti spune ca ai o ofensiva echilibrata.

Stiu ce zici nu vreau sa mai zic si altele pe care le-am invatat si am citit si pe .net si pe unde am mai prins ca sa invete toti noobii de-a moaca lucruri pe care eu nu le-am stiut cand am inceput sa joc si pe care le-am invatat in timp si aici sa ma apuc sa zic tot pe gratis :)

stiu ce zici si cu arcasii si eu faceam cate 400 -500 pe sat de atac dar intra la simulator si fa un sat echilibrat cu arcasi cu lancii cu sabii si ataca cu sat cu 500 de cav arcasa si dupa aia ataca cu 5600 topoare 3100 usoara si 400 de berbeci sa vezi ca diferenta este foarte mica la pierderi :D este un paradox :) asa ca m-am gandit ca mai bine faci in loc de aia 500 cav arcasa 625 usoara si daca mai ai sate de barbari pe langa tine te ajuta mai mult pt ca o sa cari mai multa materie si nu pierzi nici la puterea de atac foarte mult fa simulare sa vezi :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2821

deci eu imi mentin parerea cel mai echilibrat , nu cel mai bun sat de atac este ; 5-6k topoare 2500-3000 cav us 500 berbeci si 20 de catapulte ( pentru piata centrala... )
cel mai bun dupa cum ama zis e in functie de aparator . cel ma eficient adica.
 
Sus