Cel mai bun mod de a conduce un trib?

  • Autor subiect DeletedUser35224
  • Data de început

DeletedUser35224

Buna ziua, tinand cont ca acesta este forumul pt l1, o lume destul de avansata, cred ca multi veti putea sa-mi raspundeti la intrebarea mea:
Cum se conduce un trib cel mai bine?Prin tiranie si mana de fier sau prin principiile democratice?

Si daca se poate, pe cei care au reusit sa ridice triburi puternice pe aceasta lume ii rog sa ne explice cum au abordat functia de conducator al tribului...
 

DeletedUser13059

si dc crezi ca o sa primesti raspuns la aceasta intrebare ?
 

DeletedUser35224

Doar sper ca voi primi un raspuns...Eu am propria mea idee dar vreau sa o confrunt cu altele, sa imi observ defectele in gandire.
 

DeletedUser

tiranie...democratie...

conceptele astea NU EXISTA PE ACEST JOC.

tribul e un grup de oameni ,si fiecare face ce il taie capul pana la urma

singurul lucru pe care il face conducerea sunt organizatele ,distribuirea sprijinului si aplanarea conflictelor + diplomatia care niciodata nu va conveni tuturor jucatorilor.
 

DeletedUser35224

Am condus triburi facand doar ceea ce ai enumerat tu, insa pana la urma acele triburi au esuat, de aceea incerc sa imi dau seama ce imi scapa...
 

DeletedUser

omul este o fiinta ciudata si complexa.

Nu poti spune ca este bine sa o conduci intr un fel fiindca nu toti oamenii sunt la fel....
 

DeletedUser1136

Buna ziua, tinand cont ca acesta este forumul pt l1, o lume destul de avansata, cred ca multi veti putea sa-mi raspundeti la intrebarea mea:
Cum se conduce un trib cel mai bine?Prin tiranie si mana de fier sau prin principiile democratice?

Si daca se poate, pe cei care au reusit sa ridice triburi puternice pe aceasta lume ii rog sa ne explice cum au abordat functia de conducator al tribului...

Un singur conducator a stiu sa uneasca f ** un grup, mazare!!
 

DeletedUser

Buna ziua, tinand cont ca acesta este forumul pt l1, o lume destul de avansata, cred ca multi veti putea sa-mi raspundeti la intrebarea mea:
Cum se conduce un trib cel mai bine?Prin tiranie si mana de fier sau prin principiile democratice?

Si daca se poate, pe cei care au reusit sa ridice triburi puternice pe aceasta lume ii rog sa ne explice cum au abordat functia de conducator al tribului...


Tiranie .. cu mici urme de democratie atunci cand e cazul :).
Mana de fier captusita cu matase, daca preferi.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser35819

Buna ziua, tinand cont ca acesta este forumul pt l1, o lume destul de avansata, cred ca multi veti putea sa-mi raspundeti la intrebarea mea:
Cum se conduce un trib cel mai bine?Prin tiranie si mana de fier sau prin principiile democratice?

Si daca se poate, pe cei care au reusit sa ridice triburi puternice pe aceasta lume ii rog sa ne explice cum au abordat functia de conducator al tribului...

Ce dai ca sa aflii si parerea mea de jucator ? Cu o vasta experienta in a fi condus si a percepe ordinele :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser35224

Ce dai ca sa aflii si parerea mea de jucator ? Cu o vasta experienta in a fi condus si a percepe ordinele :)

Nu prea am ce sa-ti dau, pot doar sa te rog:D

Tiranie .. cu mici urme de democratie atunci cand e cazul :).
Mana de fier captusita cu matase, daca preferi.

Da, e abordare care imi surade si mie, am fost cam prea indulgent cred inainte...

Am jucat si eu pe l1 ceva timp, am fost in triburi ca United, -=LR=-, GD, DST, REPB., RY, CIRC, insa nu am avut ocazia sa vad cum se fac jocurile la varf, doar in united am reusit sa ajung in conducere si acolo am gasit o echipa buna care pana si in ziua de astazi rezista, desi au trecut 2 ani de atunci si sincer, nu ma mira ca au reusit sa ajunga in top, pacat ca nu mai e Almaimic, l-as fi contactat pe el.Am vazut multe moduri de a conduce si as vrea sa le enumar aici sa imi spuneti care vi se pare cea mai buna.

- United - impartirea tribului in legiuni pe k-uri, numirea conducatorilor de catre conducere conducatorii legiunilor in conducere
- -=LR=- - aici am remarcat un stil de a conduce opus celor din United, nu au exista lideri zonali numiti de conducere si mai degraba membri mai vechi la care se apela...
- GD - un lider, shukru, si cativa prieteni de-ai sai asigurau conducerea, impartire asemanatoare ca cea in united, pe k-uri, conducatorii fiind cei din conducere si cativa de umplutura pt a nu crea o imagine de discriminare fata de cei dp alte k-uri( in pozitia aceasta am fost eu:))
- DST - dualism stafiabc si rest, o impartire ft clara a atributiilor, cu conducatori regionali ce activau pe zone intinse (4-5 k-uri), plus conducatorii de baza ce in gereral erau cei ce tineau fronturile
- Repb. - de asemenea un dualism, intre dichisitul si shukru insa atributiile nu erau ft bine impartite, iar inactivitatea lui shukru punandu-l pe dichisitul in pozitia de a monopoliza conducerea
- RY - nu prea am priceput cum conduc ei, cred ca au o conducere asemanatoare cu cea a DST insa e mai hazardata
- Circ- un mod de conduceremai special si mai greu de realizat, ce poate si creat doar in timp sau avand de la inceput un grup de jucatori cu care te cunosti ft bine. Aici pot spune ca exista o tiranie a unui grup, practic ei neavand un lider consacrat, dovada ca desi am jucat ft mult pe l1 nu am idee cine detine functia de intemeietor, din cate stiu unu singur jucator are acest drept, pt a evita discutii cum au fost cele ce au distrus dst-ul. Au un grup de jucatori ft activ ce trag tribul dupa ei si ii forteaza practic pe ceilalti sa se implice, cum spuneau si ei, sunt o singura echipa si se reflecta in modul in care se organizeaza, mobilizeaza intregul trib, si astfel au reusit sa poarte razboaie pe mai multe fronturi, ei sunt intradevar o echipa, nu aveau in cadrul tribului diferite grupuri care sa se separe de trib cand apar conflicte, asta era insa inainte de a intra cei din REB si cei din REPB., si cred ca daca reusesc sa ii integreze pe noii veniti in stilul tribului de a juca si sa risipeasca animozitatile intre jucatorii veniti in mod special si cei vechi, vor fi pb mari pt dusmani...

Acum insa nu stiu specificul fiecarui trib pe l1, de exemplu SoF, nu stiu ce stil au , nici newage, legio, un trib ft interesant, mai ales dupa ce s-a intamplat in interiorul lor, nwo, o relicva vie, cum stau ei fara razboaie, ce fel de conducere are Gradi, un trib controversat, sau cu a fost in TLD, de aceea apelez la voi, dea lungul timpului cred ca ati vazut multi dintre voi care este cel mai eficient mod de a conduce, si imi puteti raspunde la aceasta intrebare prin prisma experientei voastre...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2154

CIRC are doi intemeietori unul e AdiMutu!
Adevarat suntem cel mai activ trib de pe L1...dar avem un tiran care isi baga si isi scoate atunci cand e nevoie ca restul jucatorilor sa inteleaga ca se joaca in echipa! nu mai departe de acu 2 zile a fost concediat un jucator de peste 13 mil...a inteles baiatul lectia si a revenit printre noi!
 

DeletedUser13059

eee o inteles , tzuica de pruna o avut si ea rolul ei in povestea aia :D
 

DeletedUser35224

@ raul82io: Nu m-am mirat cand am vazut ca ai fost tu ala, esti mai rebel, semanam aici...

Cat despre al doilea intemeietor in circ, cand erau pe forum discutiile despre dezbinarea dst, tin minte clar faptul ca un membru important al circ a spus ca ei au evitat o situatie asemanatoare cand unul dintre cei 2 intemeietori a acceptat sa ramana doar cu drept de conducere...
Cat despre tiranul vostru, din ce zici inseamna ca e un jucator ce tine mult la mentalitatea tribului si doreste ca jucatorii sa se adapteze dupa trib, nu tribul dupa jucatori... Aveti un conducator bun;)
 

DeletedUser3061

@ raul82io: Nu m-am mirat cand am vazut ca ai fost tu ala, esti mai rebel, semanam aici...

Cat despre al doilea intemeietor in circ, cand erau pe forum discutiile despre dezbinarea dst, tin minte clar faptul ca un membru important al circ a spus ca ei au evitat o situatie asemanatoare cand unul dintre cei 2 intemeietori a acceptat sa ramana doar cu drept de conducere...
Cat despre tiranul vostru, din ce zici inseamna ca e un jucator ce tine mult la mentalitatea tribului si doreste ca jucatorii sa se adapteze dupa trib, nu tribul dupa jucatori... Aveti un conducator bun;)


o sa te contrazic un pic la cele spuse mai sus.... in circ de la inceput au fost doar 2 inteietori... adi mutu si wassaby, care de altfel sunt si acuma sinuguri intemeietori din trib.... Functile intr-un trib nu joaca... parerea mea poti sa fi tu super intemeietor daca nu prea ai stinta cu jocu e mai greu.... iar din cate stiu eu pana acuma tribu circ a cam subordonat orice trib de pe L1... pentru ca s-a inteles ca grupul bate individul si nu individul bate grupul....
 

DeletedUser35224

Inseamna ca acel jucator a mintit...
Intradevar, grupul bate individul, de altfel diferenta dintre dintre voi si alte triburi a fost faptul ca ati stimulat tot tribul, avand mereu un front foarte intins astfel ati avut o mare parte din jucatori angajati in razboaie, mentinandu-i activi, spre deosebire de DST unde au aparut multi inactivi, luptand in special la ei grupa nord-estica, restul fiind doar ocazional implicati in razboaie vs cd sau hl ulterior... Astfel au aparut multe discutii in cadrul lor si abuzuri privind inactivii...Si eu am fost martor a unui astfel de abuz, pe k98 aparuse un inactiv de un mil si ceva pct, care lasase sitter la un jucator din conducere...Stiam de acest fapt si eu impreuna cu cativa colegi am cerut sa il inobilam, intrucat eram aproape, la marginea k97-98...Insa ni s-a spus ca acel cont va fi mentinut pt a nu pierde din sate catre circ, insa surpriza, conducatorul zonal, nu dau nume, un jucator mare si important din dst inobila sate din acel cont cu duimul, desi cica se dorea sa fie pastrat acel cont... Atunci am vazut dc sunt certuri aprinse in DST, datorita individualismului din cadrul tribului...
Sof a fost vreme buna in topul l1 datorita unei buna organizari in razboiul contra hl, fapt ce a dus la un efort din partea membrilor pentru razboi ridicat insa lipsa de actine a zonei estice a tribului inevitabil a creat nemultumiri ce a dus la dezertari de jucatori in circ si zdruncinarea circului, fapt ce a scazut eficienta tribului, dar vad ca apele s-au linistit, insa au peirdut membrii din zona sudica in favoarea altor triburi, cazand in clasament...
In united nu mai stiu cum stau lucrurile insa sunt aceiasi jucatori buni care erau cand am plecat eu, exceptandu-l pe almaimic, insa rezistenta aratata in zona sud-vestica a avut ca efect alaturarea unor jucatori buni ce inainte au fost dusmani, devenind o forta a l1...
 

DeletedUser3061

Inseamna ca acel jucator a mintit...
Intradevar, grupul bate individul, de altfel diferenta dintre dintre voi si alte triburi a fost faptul ca ati stimulat tot tribul, avand mereu un front foarte intins astfel ati avut o mare parte din jucatori angajati in razboaie, mentinandu-i activi, spre deosebire de DST unde au aparut multi inactivi, luptand in special la ei grupa nord-estica, restul fiind doar ocazional implicati in razboaie vs cd sau hl ulterior... Astfel au aparut multe discutii in cadrul lor si abuzuri privind inactivii...Si eu am fost martor a unui astfel de abuz, pe k98 aparuse un inactiv de un mil si ceva pct, care lasase sitter la un jucator din conducere...Stiam de acest fapt si eu impreuna cu cativa colegi am cerut sa il inobilam, intrucat eram aproape, la marginea k97-98...Insa ni s-a spus ca acel cont va fi mentinut pt a nu pierde din sate catre circ, insa surpriza, conducatorul zonal, nu dau nume, un jucator mare si important din dst inobila sate din acel cont cu duimul, desi cica se dorea sa fie pastrat acel cont... Atunci am vazut dc sunt certuri aprinse in DST, datorita individualismului din cadrul tribului...
Sof a fost vreme buna in topul l1 datorita unei buna organizari in razboiul contra hl, fapt ce a dus la un efort din partea membrilor pentru razboi ridicat insa lipsa de actine a zonei estice a tribului inevitabil a creat nemultumiri ce a dus la dezertari de jucatori in circ si zdruncinarea circului, fapt ce a scazut eficienta tribului, dar vad ca apele s-au linistit, insa au peirdut membrii din zona sudica in favoarea altor triburi, cazand in clasament...
In united nu mai stiu cum stau lucrurile insa sunt aceiasi jucatori buni care erau cand am plecat eu, exceptandu-l pe almaimic, insa rezistenta aratata in zona sud-vestica a avut ca efect alaturarea unor jucatori buni ce inainte au fost dusmani, devenind o forta a l1...




nu inteleg la ce te referi cu zdruncinarea tribului circ.... si iarasi cred ca, gresesti un lucru.... noi nu am stimulat pe nimeni... doar ca baieti au fost inteligenti si au inteles ca singuri sau in bisericute nu pot sa faca nimica.... intelegand acest lcuru au venit si rezultate tribul circ de cand ma stiu eu a avut mereu cate 2 razboaie nu stiu daca a existat vreo perioada in istoria tribului de pace... adica fara nici un razboi(daca nu punem la socoteala perioadele de pace stabilita de catre adminii).

iar diferenta dintre circ si celelalte triburi o fac membri tribului.... in circ nu joaca doar x y sau z... ci toata lumea....

Multa lume spune ca noi jucam pe 10-20-30-100 de conturi... insa pana acuma nimeni nu a venit cu o dovada concreta ca sunt conutri jucate tot de jucatori activii... noi cand observam ca un jucator nu mai doreste sa joace sau sa revina in joc in acel moment dam drumu la inobilarea interna a respectivului jucator.


cred cu tarie ca tribul circ are cel mai puternic nucleu de jucatori de pe triburile.rol.... am curaj sa fac pariu cu oricine... ca daca se termina L1... si se incepe o noua lume circul tot in top va fi... oricum este singurul trib de pe L1 care s-a batut cu toata lumea... si culmea niciodata nu s-a pus prob de ruperea tribului... de fuga sau alte chestii de genul acesta....
 
Sus