Cel mai bun mod de a conduce un trib?

  • Autor subiect DeletedUser35224
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser35224

Buna ziua, tinand cont ca acesta este forumul pt l2, o lume destul de avansata, cred ca multi veti putea sa-mi raspundeti la intrebarea mea:
Cum se conduce un trib cel mai bine?Prin tiranie si mana de fier sau prin principiile democratice?

Si daca se poate, pe cei care au reusit sa ridice triburi puternice pe aceasta lume ii rog sa ne explice cum au abordat functia de conducator al tribului...
 

DeletedUser

Este o intrebare buna si tin sa cred ca multi, poate prea multi, i-au uitat raspunsul si intelesul.

Principiul de baza este: Ajuta pe toata lumea fara a cere nimic in schimb !

In timp efortul iti va fi rasplatit si o sa urci rank-urile initial mult ravnite de tine.
Apoi iti vei da seama ca singur nu faci diferenta asa ca, vei incerca sa-i faci haosului o ordine a sa adica, toti oamenii sunt diferiti, intra la ore diferite, folosesc tactici diferite, etc.
Iar tu trebuie sa te folosesti de al 2lea principiu de baza: Comunicarea cu intreg tribul ! ... pentru a face un mic orar in haosul zilnic si sa mearga treaba.

Al 3lea principiu este: Organizarea
Dupa ce ai luat seama de ce place si ce nu place fiecarui membru + orele la care acesta activeaza iti poti face o idee despre ce stie fiecare si cat de bine stie sa faca acel lucru in asa fel incat, sa poti organiza intreg tribul, sa mearga pe o directie sau alta. Sa delimitezi in functie de pozitia hartii organizarea satelor de atac/aparare si mai ales procentajul lor (ex. 30% sate atac - 70% sate defensive) + forma (ex 5000 topoare / 100 spioni / 2000 cav usoara / 320 berbeci este un exemplu la intamplare). Un forum stufos nu e de dorit o sa te pierzi atat tu cat si colegii in el si nu o sa fiti productivi ca trib. (incercati skype e mult mai lejer)

Al 4lea principiu o sa apara singur la iveala dar in timp, acesta este: NU exista 1 conducator / intemeietor ci exista o mana de oameni care conduc tribul / familia de triburi dupa principiile de mai sus si intelegerea reciproca.

Al 5lea principiu care apare in timp si trebuie sa fie trecut la temelie pentru a putea inainta este:
Nu abuza de bunatatea celor ce te-au ales sa fi intemeietorul lor ! In timp vei vedea ca toti colegii care se lasa de joc iti vor lasa tie conturile sau ceda satele si poate printr-un calcul matematic ai putea ajunge cu brio pe primul loc al acelei lumi. Niciodata sa nu faci prostia omenirii: Nu fi hapsan, imparte totul si adu-ti colegii la acelasi nivel de puncte/sate/ cunoastere cu tine deoarce doar impreuna puteti invinge !

Iar pentru tine personal sa tii minte: Niciodata nu poti schimba un om, ai grija la fetzele lui si incearca sa-l departezi de tine din timp decat sa regreti apoi.

Istoria mea ca lider:
EW~K66- 07-oct-07 - 22nd June 2008 - 19:37:47 - 1,833,675 puncte
EW-K56 - 22nd June 2008 - 14th November 2008 - 07:00:01 - 3,750,346 puncte
EW - 14th November 2008 - 02nd April 2009 - 16:00:01 - 2,901,681 puncte
upS - 2nd April 2009 - 3rd January 2010 - 9,150,000 puncte


P.S. Posteaza cat mai rar pe forumul extern, nu prin vorbe demonstrezi ca esti cel mai tare din parcare. Lasa lumea sa vorbeasca de tine atunci o sa-ti dai seama cat de "temut" esti sau cat de bine evoluezi la acest joc. Fi productiv / DISTREAZA-TE !

Scoate-ti colegii la un gratar cu multa bere... exista viata si dincolo de monitoare ! (sunt unii care nu stiu asta inca)

Fii calm nu te enerva sunt multi prosti pe lumea asta care or sa incerce sa te loveasca cu fel de fel de chestii. Joaca-le jocul si bate-i la propriul lor joc: Viata !

Enjoy !
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

ca si lider trebuie sa te impui. e atat de simplu ! Daca ti-ai impus respectul in fata oameniilor nu vei avea incidente !
 

DeletedUser5151

Ca si lider trebuie sa fi primul care ataca si primul care se apara.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus