Cel mai bun mod de a conduce un trib?

  • Autor subiect DeletedUser35224
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser35224

Buna ziua, tinand cont ca acesta este forumul pt l3, o lume destul de avansata, cred ca multi veti putea sa-mi raspundeti la intrebarea mea:
Cum se conduce un trib cel mai bine?Prin tiranie si mana de fier sau prin principiile democratice?

Si daca se poate, pe cei care au reusit sa ridice triburi puternice pe aceasta lume ii rog sa ne explice cum au abordat functia de conducator al tribului...
 

DeletedUser8914

....

stiti de ce traiesc femeile mai mult ca barbatii? ...



nu au soti.


asa vor ajunge ele la conducere :rolleyes:
 

DeletedUser127

stiti de ce traiesc femeile mai mult ca barbatii? ...



nu au soti.


asa vor ajunge ele la conducere :rolleyes:

Vrei un raspuns sau doar sa faci spam?
Daca vrei un raspuns, sa sti ca in ziua de azi cu democratia nu ajungi nicaieri ! Trebuie tiranie si biciuri pe spate (care nu se conformeaza e liber sa plece si ulterior innobilat).

Succes ! :)
 

DeletedUser31890

Hai sa va spun parerea mea: conducerea unui trib nu are legatura nici cu tirania si nici cu democratia(de asta nici nu se pune vorba), dar intamplator ma uitam astazi dupa ceva pe profilul tribului si am gasit gata formulat raspunsul:

"Tribul .. este un trib care isi apara membrii, lupta pana la ultima suflare cu dusmanii... dar stie si cand sa lege noi prietenii sau sa se opreasca la o bere rece cu prietenii... si chiar cu dusmanii!

si la ce scrie mai sus mai adaug ceva ce tot intamplator am gasit pe profilul unui coleg de harta:

"-Fii atent la ce îţi spun duşmanii, căci ei îţi descoperă cei dintâi greşelile. Din nefericire, ei îţi află nu greşelile mărunte, aparente, scuzabile, pe care le ştiai şi tu, ci pe cele grave, de fond (pe care le exploatează în folosul lor) " (aceasta trebuie sa fie una din calitatile unui conducator pe de alta parte trebuie sa stie cum/cand/de ce sa foloseasca ce stie nu oricum/oriunde/cu oricine de asta femeile conduc L3 ca stiu manipula ;P). Glumesc, normal!

Ce am scris mai sus nu sunt singurele calitati ce trebuie sa le aiba un lider dar sunt cele ce mi-au sarit in ochi acum , conditii obligatorii!
 

DeletedUser

Exista cinci tipuri de conducatori feminini, iar orice femeie se poate regasi intr-unul sau mai multe din ele. Diferentele dintre felul de a conduce al barbatilor si cel al femeilor incep de la felul in care fiecare se refera la el insusi, ca si conducator: barbatii spun "I" ( Eu), in timp ce femeile isi asuma mai timid statutul si spun "We" (. Noi).

"Liderul nu este cel din "fata haitei". E cel inconjurat de oameni cu care colaboreaza si care il pot ajuta!",respectiv jucatorii.
Sunt mai multe stiluri de conducere , cel putin de cat timp am jucat eu, pot spune ca si conducator de trib, acum fiecare isi alege tipologia

Vizionara.
Femeia care conduce astfel crede in propriile viziuni, si ii inspira pe ceilalti. Este empatica si explica fiecaruia ce trebuie sa faca pentru a atinge un anumit rezultat. Face fata provocarilor. Are o gandire strategica si este pasionata de ceea ce face. Este genul de persoana de care te poti apropia. Cred, ca nu sunt cei mai operativi manageri(conducatori) si au de obicei nevoie sa se inconjoare de jucatori potriviti.

COLABORATOR - Cea care conduce astfel e deschisa la dialog, genereaza armonie in jur, iar atunci cand ceilalti se afla in conflict rezolva posibila situatie conflictuala. Foarte prietenoasa, e genul de persoana care merge cu tine la masa, tine minte datele importante pentru tine si te lauda mereu.

Democratica. Stie sa asculte inteligent, este genul de persoana care lucreaza bine in echipa si careia ii place sa ii imputerniceasca pe altii. Are randament bun atunci cand este vorba de un proiect de o actiune de grup, merge pentru si alaturi de grup (trib)

Pace-setting Leader sau (cea care este modelul de urmat). Are simtul urgentei si nu ii lipseste cel al conflictului. Ii place sa creeze provocari si teluri noi pentru oamenii din echipa sa, asteapta rezultate peste medie si, de cele mai multe ori, da exemplu ea insasi – . Ea isi comunica zilnic asteptarile echipei sale.

Dictatoriala. Isi monitorizeaza atent echipa. Cuvintele ei favorite sunt: "Fa asa pentru ca iti spun eu!" si asteapta rezultate. Este speriata de esec. Pare rece si distanta.


"Nu trebuie sa existe un singur fel de a conduce. Trebuie sa conduci in toate aceste cinci feluri atunci cand jocul o cere,"
Cel mai important lucru este sa retii faptul ca te poti regasi in mai multe din aceste tipologii si ca este normal sa fie asa.

Barbatii versus Femei conducatori in acest joc



Barbatii.

- Sunt orientati catre rezultate.

- Autonomi.

- Se bazeaza pe ei.

- Sunt orientati catre a da ordine, a comanda.

- Spun "Vreau sa te ocupi de asta!"

- Conflictul e bun, atata vreme cat incurajeaza competitia.



Femeile

- Sunt orientate catre relatii si catre mentinerea acestora.

- Rezultatele sunt pe locul doi.

- Sunt flexibile.

- Colaboreaza cu altii pentru a-si face meseria.

- Spun: "Sa pui presiune pe oameni nu face parte din cultura si strategia noastra!"

- Agresivitatea nu e necesara in ceea ce le priveste


Succes la joc!
danezu nu uita promisiunea cu Balieca ca iar ma plictisesc statisticile!

PS. din motive lesne de inteles nu am dat numele nici unui conducator(oare) .o seara frumoasa!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

adevarul este ca o femeie citeste o persoana fie ea barbat fie femeie,pina in strafundurile cele mai ascunse si mai intunecate.tot femeia cu intuitia ei poate manipula foarte frumos un barbat cum si cind doreste,mai ales daca mai si ride frumos la un suc,o bericica...tot femeia poate fi si foarte dura cind vrea si e mult mai nemiloasa fata de un barbat,taie in carne vie rizind

Miki,vad ca are telefoanele inchise balieca si nu stiu cum altfel sa dau de el.dupa ce am vorbit cu tine de atunci,l-am tot cautat si...
nici pe mess nu l-am mai prins.sotia lui (fosta mea cumnata) il cam tine strins de tot sub papuc si nu prea poate face mai nici o miscare fara voia si acceptul ei.asta app de ce si cum ne pot conduce femeile si o si fac aproape in toate cazurile,nu rateaza niciodata ocaziile
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser8140

cel mai bun e prin teroare, prin dictatura, nu absurda, dictatura in sensul adevarat si drept
 

DeletedUser

Vrei un raspuns sau doar sa faci spam?
Daca vrei un raspuns, sa sti ca in ziua de azi cu democratia nu ajungi nicaieri ! Trebuie tiranie si biciuri pe spate (care nu se conformeaza e liber sa plece si ulterior innobilat).

Succes ! :)

ai dreptate, pana la un punct. dar ce spui tu mai sus reprezinta 50% din intregul ansamblu. celalalt 50% il reprezinta membri tribului, care asculta ce zici tu ca lider, conteaza mult si mentalitatea lor, pt ca la voi pe L3 in Scitii atati avut multi oameni care isi doreau sa faca ceva pt trib. nu doar sa stea la caldurica sa isi ingroase conturile, sau mai stiu eu ce alte chestii. daca nu ai norocul sa gasesti oameni care sa te asculte si sa isi doreasca sa triumfe, nu vei face nimic ori cat de mare lider esti tu.


P.S. salutari ungure :)))
 

DeletedUser

Dupa parerea mea, un lider trebuie sa fie omul care sa ne uneasca, uneori chiar cu certuri, cu biciul (sau chiar piciorul de pian a lui Himm, pe care nu il uitam!), alteori cu vorba buna. Doar uniti poti avea succes intr-un joc de genul triburilor.
Scitii au avut un astfel de lider: dictator, zbir, impaciuitor, dar in primul rand PRIETEN. Si tocmai capacitatea liderului de a tine echipa a dus la succes. In Scitii au fost 100 de oameni cu 150 de moduri de manifestare, fiecare cu capriciile proprii, vendetele personale, idei la care unii nu voiam sa renuntam, dar Ina a stiut cum sa ne ia pe fiecare. Dar, un lider poate fi foarte bun, doar ca, pentru a fi exceptional, are nevoie de un secund pe masura, iar pentru asta ii multumim lui doeion, omul responsabil cu buna dispozitie in trib. Desi am fost unul din cei mai recalcitranti jucatori, Ina m-a suportat, doe m-a binedispus.
Dar sa nu uitam ca un lider e reprezentat si de oamenii care il inconjoara: Dia, Lidia, Mircea - kommo, Ovi, Yneman... Lista e lunga, sa ma scuze ceilalti colegi ca nu ii pomenesc, doar ca aceasta lista nu poate omite o persoana care a fost emblematica, dupa parerea mea, pe L3: Freesoul, olteanul nostru nebun. Multi l-au blamat ca nu are viata personala, ca sta doar pe joc, dar in trib avea un rol bine definit: era omul cu sprijinul de urgenta, era omul pe care il sunai cand erai atacat...

Deci, liderul e omul care stie sa isi aleaga oamenii cu care joaca, iar Ina se pare ca a ales bine! Asa ca, daca vreti sa stiti cum trebuie sa fie un lider, intrebati-o pe ea, numai ea stie cum ne-a suportat pe toti!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus