Cel mai bun mod de a conduce un trib?

  • Autor subiect DeletedUser35224
  • Data de început

DeletedUser35224

Buna ziua, tinand cont ca acesta este forumul pt l5, o lume destul de avansata, cred ca multi veti putea sa-mi raspundeti la intrebarea mea:
Cum se conduce un trib cel mai bine?Prin tiranie si mana de fier sau prin principiile democratice?

Si daca se poate, pe cei care au reusit sa ridice triburi puternice pe aceasta lume ii rog sa ne explice cum au abordat functia de conducator al tribului...
 

DeletedUser

extrem de greu de raspuns la intrebarea ta... in schimb sunt si eu tare curios daca vor posta conducatorii triburilor, majoritatea nu se mai obosesc cu externul.
 

DeletedUser24788

incearca sa obtii o combinatie intre cele 2 ... parerea mea ;d
 

DeletedUser14300

tirania duce la revolta...iar democratia la haos:)

cred ca, pt a fi un bun conducator, trebuie in primul rand sa fii prieten cu cei din trib, sa le asculti parerile tuturor dar cand decizi ceva sa stii ca te poti baza pe toti in egala masura, chiar si pe cei cu pareri contrare iar asta nu o poti obtine decat daca te bucuri de respectul lor.
 

DeletedUser

tirania duce la revolta...iar democratia la haos:)

cred ca, pt a fi un bun conducator, trebuie in primul rand sa fii prieten cu cei din trib, sa le asculti parerile tuturor dar cand decizi ceva sa stii ca te poti baza pe toti in egala masura, chiar si pe cei cu pareri contrare iar asta nu o poti obtine decat daca te bucuri de respectul lor.

subscriu, cu mentiunea totusi ca un trib tre sa duca mai degraba spre dictatura decat spre democratie. Atlfel spun sa existe o ierarhie, cu UN singur conducator, care are ultimul cuvant, iar restul il respecta, fie ca le convine sau nu. Am vazut o singura conducere de acest gen, pe L7, tribul condus de martzian (acolo se practica inclusiv cedarea de sate la cerere catre conducere - dar tribul avea cea mai mica rata de sate pierdute la inamic, marea lor majoritate fiind recuperate). Dezavantaj: cand liderul se lasa de joc, se alege praful.
 

DeletedUser14300

ceea ce spui tu e deja dictatura:))) niu conteaza daca e unul sau mai multi conducatori(dar intradevar e mai usor cand e doar unul:D:D:D)...cat timp se pot pune de acord cu un lucru si restul tribului ii urmeaza chiar daca uneori gresesc;) se poate face treaba buna...dar e greu sa fii matur chiar si cand ai o varsta nu tocmai mica:)
 

DeletedUser

madfalcon81,nu sunt de acoord cu tine aici,pentru ca nu ai dreptate;),toti membrii tribului sunt egali,dar conduc cei care se implica si carora le place ceea ce face:).
 

DeletedUser

madfalcon81,nu sunt de acoord cu tine aici,pentru ca nu ai dreptate;),toti membrii tribului sunt egali,dar conduc cei care se implica si carora le place ceea ce face:).

(si @rugayah)

..eu va vorbesc aici doar din experienta mea de pe alte lumi..egali nu vom fi niciodata, nici nu trebuie sa fim... ceea e ce vreau sa spun e ca peste tot unde a fost UNU SINGUR sef (si a stiut sa isi impuna autoritatea - fortat sau nu), triburile alea au avut de castigat.
 

DeletedUser14300

greu de crezut:D si cand vorbesc de egali ma refer in primul rand la dreptul la opinie:p si sa nu uitam de sprijin, sitter, inobilat intern si alte chestii la care, prin unele triburi au exclusivitate doar anumiti jucatori sau ca sa fiu mai blanda...prioritate:D
e drept ca trebuie sa existe o ierarhie in toate dar principiile ierarhizarii nu sunt intotdeauna corecte sau logice:D cam ca si in guvernul boc dealtfel:))))
 

DeletedUser35224

Interesante opinii, eu in general am fost predominant democratic, dar nu prea a tinut...
 

DeletedUser35749

extrem de greu de raspuns la intrebarea ta... in schimb sunt si eu tare curios daca vor posta conducatorii triburilor, majoritatea nu se mai obosesc cu externul.



Colegu, asa cum conducem noi pe 21 :))

Lotjhar here ! :)
 

DeletedUser

prin tiranie nu merge.exemplu este 3wst.acolo doar unii "au dreptate",restul trebuie sa se supuna conducerii.acolo conducerea,sau unii din conducere,au voie sa inobileze intern.am avut spion acolo si stiu cum se desfasoara lucrurile.tribul s-ar desfiinta in secunda doi daca oamenii ar avea de ales,dar sunt prinsi in marea albastra si nu au ce face :).unii s-au revoltat si eu plecat(rw,3rb),restul se complac.

Mi-as spune o parere de organizare dar nu vreau sa o fac cunoscuta aici ca apoi sa o preia dusmanul si poate ii iese :D
 

DeletedUser

Oricum ai conduce tribul tot se alege praful de el :). Iti zic din experienta proprie.... E un joc in care lumea ar face orice pe 4-5-6 sate....eu am vazut o gramda de oameni de 7-8 mil care pt a nu fii atacati o taie in alt trib....sau care daca primesc niste sate moca la fel fac.... Asa ca e irelevant cum conduci tu tribul...pt ca mai devreme sau mai tarziu tot se alege praful de el... E un joc de interes iar cand interesele nu mai coincid lumea te lasa....indiferent ca, conduci bine sau nu....

Satele moca au prioritate pt toata lumea....si un om se schimba ff mult cand vine ** de sate...Succes in a conduce un trib...desi eu nu iti recomand... PS: asta doar daca nu vrei sa iti deschizi si centrala telefonica in casa.
 

DeletedUser35224

prin tiranie nu merge.exemplu este 3wst.acolo doar unii "au dreptate",restul trebuie sa se supuna conducerii.acolo conducerea,sau unii din conducere,au voie sa inobileze intern.am avut spion acolo si stiu cum se desfasoara lucrurile.tribul s-ar desfiinta in secunda doi daca oamenii ar avea de ales,dar sunt prinsi in marea albastra si nu au ce face :).unii s-au revoltat si eu plecat(rw,3rb),restul se complac.

Mi-as spune o parere de organizare dar nu vreau sa o fac cunoscuta aici ca apoi sa o preia dusmanul si poate ii iese :D

Ma refer la tiranie din partea intemeietorului, care sa aiba conducerea absoluta, nu la o tiranie aristocratica, la asa ceva intotdeauna vor exista conflicte intre cei favorizati si cei oropsiti....Prin tiranie inteleg mana de fier, nu sistem corupt...

Oricum ai conduce tribul tot se alege praful de el :). Iti zic din experienta proprie.... E un joc in care lumea ar face orice pe 4-5-6 sate....eu am vazut o gramda de oameni de 7-8 mil care pt a nu fii atacati o taie in alt trib....sau care daca primesc niste sate moca la fel fac.... Asa ca e irelevant cum conduci tu tribul...pt ca mai devreme sau mai tarziu tot se alege praful de el... E un joc de interes iar cand interesele nu mai coincid lumea te lasa....indiferent ca, conduci bine sau nu....

Intradevar, interesele sunt cele care unesc si dezbina triburi, insa eu doresc sa aflu cum se mobilizeaza un trib mai bine, prin tiranie si mana de fier sau prin o democratie liberala...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Intradevar, interesele sunt cele care unesc si dezbina triburi, insa eu doresc sa aflu cum se mobilizeaza un trib mai bine, prin tiranie si mana de fier sau prin o democratie liberala...

Da sate moca la toata lumea si ai sa vezi cum te asculta.... Democratia e o prostie.... Iar mana de fier... daca n-ai spate dgeaba te chinui....
 

DeletedUser35224

Da, intradevar, insa pt asa ceva trebuie sa dispui de sate pe care sa le dai, insa in fazele de inceput ale jocului nu prea functioneaza, si asta practic e o mita si va stimula pofta jucatorilor sa plece dupa sate gratis, invatandu-i sa astepte asa ceva ii vei mobiliza mai greu contra dusmanilor si odata ce se termina combustibilul se duce si adeziunea tribului...
 

DeletedUser

nu poti sa conduci un trib intr-un singur fel.trebuie sa impui o anumita stare intr-un anumit moment(pozitia pe harta,razboaiele,persoanele care te inconjoara si fara compromisuri intre membri tribului)si mai ales sa ajungi sa cunosti fbine playeri din trib (mai ales aceia care sunt meseriasi si activi) si nu numai.cuvantul unui intemeietor de trib ar trebui sa aduca liniste tribului sau dupa caz persoanei in parte asta daca se respecta .personal am intalnit 2 persoane pe L 5 care au fost cat de cat verticali.este greu sa gasesti persoana ideala atata timp cat la nivel de administratie nu au fost exemple bune de urmat(copiat).afirmatie fara app sau sa supar pe cineva
ca stiluri de conducere :
-autoritar
-participativ(democratic)
-sarcastic(numai inconstienti il adopta)
 

DeletedUser

ca un raspuns in cealalta directie W3ST ptr.mine a ramas cea mai parsiva conducere fata de playeri din trib,nu au stiut sa faca diferenta si ** unuia din conducere numai noi contam restul poate sa moara sa avem noi din ce sa traim.
 
Sus