Cel mai bun mod de a conduce un trib?

  • Autor subiect DeletedUser35224
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser35224

Buna ziua, tinand cont ca acesta este forumul pt lumea clasica, o lume destul de avansata, cred ca multi veti putea sa-mi raspundeti la intrebarea mea:
Cum se conduce un trib cel mai bine?Prin tiranie si mana de fier sau prin principiile democratice?

Si daca se poate, pe cei care au reusit sa ridice triburi puternice pe aceasta lume ii rog sa ne explice cum au abordat functia de conducator al tribului...
 

DeletedUser

Nici una din variantele expuse de tine nu sunt "cele mai bune".Sunt momente in care trebuie sa ai o mana de fier si momente in care trebuie sa aplici, in principal ,democratia.In principiu,un grup de persoane conduce un trib.Acest grup ia deciziile importante si tot acesta decide daca ideea trebuie expusa si membriilor tribului inainte de a se aplica.

P.S:Nu doar cei de pe clasica iti pot spune asta,ci orice jucator care a condus vreodata o grupare.
 

DeletedUser35224

Nici una din variantele expuse de tine nu sunt "cele mai bune".Sunt momente in care trebuie sa ai o mana de fier si momente in care trebuie sa aplici, in principal ,democratia.In principiu,un grup de persoane conduce un trib.Acest grup ia deciziile importante si tot acesta decide daca ideea trebuie expusa si membriilor tribului inainte de a se aplica.

P.S:Nu doar cei de pe clasica iti pot spune asta,ci orice jucator care a condus vreodata o grupare.

Am adresat aceasta intrebare pe forumul l1, 2, 3, 4, 5 si clasica, doresc sa aflu pareri de la cei experimentati, care au vazut cum e mai bine, si eu am condus multe grupuri de oameni, insa doresc sa ma perfectionez...
 

DeletedUser

Din pacate in lumea clasica marii conducatorii s-au retras , cei care au faurit marile triburi nu mai sunt ..in schimb azi..ceea ce se intampla e relativ..se ataca de pe 2-3sau chiar 5 conturi de catre 1 persoana,pe unele conturi sunt persoane cae nu au nici pe departe calitatea vechilor propietari,se trimite sprijin de catre aliati catre dusmani ,se cumpara conturi sau poate chiar triburi..
demnitatea a lasat loc compromisurilor ,pentru un dram de liniste..sunt unii care calca orice in picioare,pentru un pumn de sate si-ar innobila chiar pe cel care ii trimite sprijin..

daca cauti aicea raspunsuri sfatul meu dezinteresat :cauta in alta parte!
 

DeletedUser13449

Raspunsul este undeva la mijloc, kaze are dreptate dar il contrazic un pic inca sunt jucatori vechi de cand lumea clasica, unii s-au retras din diferite motive...nu incep sa le enumar ca mi-ar trebui cateva ore..si nu dispun de timpul necesar...si ca sa il citez pe Kingsley " O democratie moderna este o tiranie ale carei granite sunt nedefinite; asa poti descoperi cat de departe poti ajunge mergand pe o linie dreapta pana cand esti oprit."
O zi buna!
 

DeletedUser1959

Foarte greu de spus...

Nici un sistem nu este perfect,dar deocamdata cel mai bun sistem pe care l-au gasit oamenii este democratia.Eu sunt adeptul democratiei insa recomand ceea ce s-a intamplat in OS pe l5,anume alternanta intre sisteme.In final tribul a cazut insa mai cu totii stiti ce a insemnat OS pe l5.

Lasand la o parte suspiciunea de subiectivism am sa ma si justific.Golurile democratiei pot fi umpulte cu tirania si lipsurile tiraniei pot fi acoperite cu democratia."I'll scratch your back so you'll scratch mine",cam asta e principiul.Democratia ofera liberatate de opinie,ofera drepturi si responsabilizeaza bine membrii.Un trib cu o democratie sanatoasa poate rezista maxim un an.De ce?Democratia creaaza prietenii intre membrii si conducere,treptat se metamorfozeaza intr-o oligarhie pentru ca in final sa inceapa lupta pe "ciolan".Apare o ruptura si pac tribul se divizeaza.Inainte sa apara ruputura se poate face un compromis din care sa rezulte un singur conducator.De aici se instaleaza tirania.Un tiran bun este impartial,da ordine care nu se discuta,gandeste la rece,recompenseaza si pedepseste de o maniera justa.E o mana de fier.Insa la un moment dat lumea se satura de un regim aspru,doresc sa revina in vechea forma de guvernare.Doresc libertate de exprimare,doresc drepturi.Ingroapa securea mai vechiului razboi si cad de acord sa revina la vechiul regim.

Daca ciclul se repeta tribul are stabilitate externa,desi intern exista o alternanta.Aceasta alternanta nu reprezinta nimic altceva decat un proces de formare a echipei.La un moment dat echipa va fi sudata si de aici un nou sistem de guvernare,autoguvernarea.Fiecare isi stie locul,formal exista un lider insa nu exista atitudine de superioritate.Prieteniile sunt bine sudate,deci inamicul nu prea mai poate sa isi bage coada,iar constiinta de trib e atat de puternica incat nu te mai intereseaza cine ia satul,important este sa ajunga in trib si sa ramana acolo.
Puteti intalni triburi care se autoguverneaza pe lumile mai vechi.Puteti sesiza diferenta de nivel.Puteti sesiza chiar diferenta de comportament.
 

DeletedUser

Depinde in totalitate de membrii tribului, cel mai "bun" este dictatura majoritatii, democratia.

La inceput de lume cand ai jucatori de toate categoriile trebuie lider dictatorial si tirania celor care au habar de joc, si aici vorbesc de impunerea cu forta a ceea ce e bine pt trib.

Dupa ce dispar cei care nu sunt facuti pt triburile ca joc deja ai nevoie de echipa, democratie ca votatul diplomatiei, implicarea a cat mai multi in porcesul de conducere.

In stadii avansate al jocului daca nu ai echipa nu apuci sa faci pureci pe harta(cei care au ajuns acolo sunt echipe) fara democratie construiesti castele de nisip, dar ai omogenitate chiar si la nivelul personalitatii jucatorilor deci autoguvernarea vine de la sine.

In orice etapa ai nevoie de lider/lideri care conduc, care se ocupa de trib, daca nu autonumiti sau alesi atunci selectati natural in functie de aptitudini si timpul dedicat jocului.



@kaze - trebuie sa te contrazic, unii conducatori actuali sunt legendele zilei de maine, la fel cum conducatorii de ieri sunt legende azi :)

Lucruri murdare se intampla in orice stadiu al jocului numai ca sunt mai putin vizibile la inceputuri cand interesul unui jucator se intinde la 3 sate distanta in comparatie cu clasica unde o schimbare te afecteaza de la 3 K-uri distanta
 

DeletedUser13188

Sa conduci un trib nu e foarte greu mai ales cand TOTI membrii acelui trib sunt LIDERI sau ii faci sa se simta asa.

Sa iei sate si sa le imparti celorlalti care te ajuta.

Sa dai libertatea deplina in actiune fara a fi INGRADIT de diplomatii facute numai pentru UNII.

Sa comunici permanent cu membrii tribului iar daca ajungi sa te intalnesti cu ei in REAL LIFE chiar daca unii se afla in capete diferite ale tarii

Sa dai drept de INTEMEIETOR tuturor membrilor tribului.

in fine ...ce e enumerat aici nu sunt VISE...cum ar spune unii,ci era realitate odata




Farmecul acestui joc dispare cand apar CEI ce "fac" JOCUL si "joaca" de pe 3-4 conturi concomitent sau......in fine...nu vreau sa enumar MULTELE probleme...ca iar imi iau BAN.



si asa jocul asta s-a dus.........acolo unde era normal sa ajunga.

pacat, mare pacat.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus