Cel mai eficient atac

DeletedUser39696

sau cea mai eficienta pe 6800/6800/0/6800 ? sau 7000/7000/0/7000
 

DeletedUser39696

eu zic sa facem urmatorul test ... sa luam fiecare atac ''ideal'' si sa facem intai un test pe cea mai buna aprare si apoi pe cea mai rapida .. si sa vedem care e ceam mai eficienta ....
 

Jason.Statham

member
Scor reacție
0
Cui ii pasa?! :) Daca imi demonstrezi ca atacul tau e mai eficient eu tot pe-al meu il folosesc, atata timp cat am "succesuri" cu el. Poate l-as adapta un pic sa fie mai rapid, in rest acelasi ramane.
Asta daca vreti, va doar pt statistica, insa nu prea ar conta.
 

DeletedUser

si 23.000 de topoare sunt bune daca jucatorul are numai lancii si nu are zid ... indeea e ca nu exista ''cea mai eficienta'' aparare deoarece fiecare e buna in felul ei .. depinde ce are aparatorul ....

1. unde gasesti jucator doar cu lanci ? show me one pls
2. in cat timp recrutezi 23k topoare ?
3. 23k topoare le faci doar pe sate cu bonus ferma la 26400 locuri ( doar cladirile ocupa aproximativ 3800 locuri )
 

DeletedUser39696

el cum a avut timp ? :D



[/URL]
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

server 1 : 47 zile
server 1,5 : 31 zile
server 2 : 24 zile
+ simularile de rigoare . merita ? cu un atac normal ( + cai + berbeci ) rupi cu 43-44% mai multe trupe decat cu un atac din asta ( simulare pe lume cu biserica , noroc zero moral 100 )
 

DeletedUser16781

Apararea perfecta e aceea ce se completeaza perfect :
->aceeasi putere defensiva indiferent de trupa atacatoare
->timp de recrutare in grajd si cazarma aproximativ egal
->resursele consumate sa fie complementare
->sa mearga destul de repede.

Combinatia de grea si lanci in raport de 1 la 4 banuiesc ca este printre putinele ce indeplinesc conditiile de mai sus de aceea am zis sa testam atacurile pe o aparare formata din 20k grea si 80klanci.


Oricum ,mai rar astfel de defensive intalnite pe granite. :))
 

DeletedUser40808

Atac

La mine de exemplu daca imi permiteti un sat de atac este format din:
5000 topoare
3200 cav usoara
10 spioni
330 berbeci

In felul asta imi ramane loc in ferma normala de 24k pentru exact 4 incoronati
:D
 

DeletedUser35216

Apararea perfecta e aceea ce se completeaza perfect :
->aceeasi putere defensiva indiferent de trupa atacatoare
->timp de recrutare in grajd si cazarma aproximativ egal
->resursele consumate sa fie complementare
->sa mearga destul de repede.

Combinatia de grea si lanci in raport de 1 la 4 banuiesc ca este printre putinele ce indeplinesc conditiile de mai sus de aceea am zis sa testam atacurile pe o aparare formata din 20k grea si 80klanci.


Oricum ,mai rar astfel de defensive intalnite pe granite. :))

:) tu crezi ca 80K din fiecare si 20K de grei, este o aparare buna?
eu am 1 atac care distruge zidul de la 20 la 19 :D

iar ce spui tu cu viteza de recrutate a trupelor... asta e valabila doar pentru cazurile in care ai toate satele in granita...
daca ai sate la "caldurica"... atunci iti poti recruta satele de aparare in voie...
 

DeletedUser

Eficienta atacului depinde de ce-i in satul tinta, si de scopul atacului. Dar asta nu inseamna ca intrebarea nu are raspuns. Doar ca e un raspuns mai lung. In primul rand, sunt trei criterii de eficienta:

1. rapiditatea cu care se reface atacul
2. numarul de trupe de aparare pe care le omoara (presupunand ca este o aparare balansata-de obicei, este).
3. daca scade sau nu zidul (de obicei, aceast lucru conteaza doar daca apararea din sat este una serioasa-peste 70-80.000 de trupe)

Iata cateva principii pe care ma bazez eu, cand decid ce atac sa fac:

a. topoare si cai fac in continuu, pt ca atacul sa fie gata cat mai curand - asta e destul de evident, nu mai explic

b. daca tintesc un sat cu sub 100.000 de trupe aparare (5 ferme), fac 213 berbeci. De ce numai 213? Pt. ca sunt suficiente sa demoleze zidul cu un nivel, si fiecare berbec in plus inseamna unitati care omoara apararea in minus. De ce nu mai putine? Pt. ca la 212 berbeci, rezultatul luptei se calculeaza cu zidul la 20. Cu 213, la 19. E o diferenta de cateva sute de trupe de aparare. O eficienta (la omorat trupe) cu 5% mai buna, din cauza unui singur berbec.

c. la mai multe trupe de aparare, folosesc destui berbeci (in primele atacuri cel putin) sa dau jos zidul cu cel putin un nivel.
De exemplu, la 120.000, e nevoie de vreo 300 de berbeci. La 200.000 (10 ferme), e nevoie de 800. La 220.000, de 1000. Si asa mai departe, se poate folosi simulatorul pt. a calcula orice combinatie.

In concluzie, in majoritatea cazurilor un atac ideal este pe la 6800 top.. 3200 cai, 213 berbeci, 10 spioni. In restul cazurilor, e nevoie de mai multi berbeci.


P.S. Motivul pt care nu fac arcasi calareti este lipsa de lemn. Prefer sa folosesc lemnul pt. arcasi, in satele de aparare. Arcasii sunt cea mai utila unitate din joc.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser34381

la mine un atac este :
6550 top
3000 cai
300 berbeci
100 spioni
50 catap la un sat de 10.000
este cel mai bun atac pt mine as putea spune
 

DeletedUser

la mine un atac este :
6550 top
3000 cai
300 berbeci
100 spioni
50 catap la un sat de 10.000
este cel mai bun atac pt mine as putea spune

Este bine!

Gandeste-te la faptul ca unitatile se compenseaza unele pe altele si renunta la cativa usori in favoarea unor arcasi calareti!
Apoi! Scopul tau este de a distruge, asa ca mai mult de 20 de spioni nu are rost pe sat de atac, avand in vedere ca ala in sat blindat are peste 1000 - 1500!
In ultimul rand, dar la fel de important, avand in vedere ca o sa dai nobilii calculati dupa curatari, catapultele nu-si au rostul!
Ce anume sa demolezi? Piata centrala? Cladiri? Mai bine faci trupe de acele locuri in ferma!

Apropo! La asediul unul sat blindat, primele atacuri sunt de preferat sa fie nuke! Atacuri cu 1500 de berbeci!
Cand vezi zidul de la 20 la 19 iti creste inima!
 

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
Atacul "nuke" nu inseamna ca are 1000-1500 berbeci :)

Nuke-ul reprezinta pur si simplu fullul de atac (recrutat maxim cat iti permite ferma) .
 

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
Nu are forta prea mare asupra defensivei, dar asupra zidului, da! :))

Testeaza si ai sa vezi! ;) Dar sunt suficienti 1000, 1500 deja sunt cam exagerati ! :)
 

DeletedUser35216

cu 1K am si eu... dar sunt sate speciale (bonus in ferma)... am simulat si eu cu 1500... ce trece de 1K de berbeci, sunt locuri pierdute din ferma.
 

DeletedUser34381

text original Carrier
Este bine!

Gandeste-te la faptul ca unitatile se compenseaza unele pe altele si renunta la cativa usori in favoarea unor arcasi calareti!
Apoi! Scopul tau este de a distruge, asa ca mai mult de 20 de spioni nu are rost pe sat de atac, avand in vedere ca ala in sat blindat are peste 1000 - 1500!
In ultimul rand, dar la fel de important, avand in vedere ca o sa dai nobilii calculati dupa curatari, catapultele nu-si au rostul!
Ce anume sa demolezi? Piata centrala? Cladiri? Mai bine faci trupe de acele locuri in ferma!

Apropo! La asediul unul sat blindat, primele atacuri sunt de preferat sa fie nuke! Atacuri cu 1500 de berbeci!
Cand vezi zidul de la 20 la 19 iti creste inima!

sunt foarte bune catapultele cu ele demolez bisericile sau la mai multe atacuri le distrug si cazarma iar cat despre spioni ai dreptate o sa fac mai putini...mersi pt sfat
 
Sus