CIRC vs RY

  • Autor subiect DeletedUser3061
  • Data de început

DeletedUser

Adevarat si nu prea.
Depinde si de cei care ataca, depinde si de cel care se apara si cum se apara.
Stiu jucatori care au rezistat luni bune aparandu-se singuri in fata a triburi intregi.

Eu sigur nu as rezista fara trib, la cat timp aloc jocului...
Ca sa rezisti singur trebuie sa stai f mult pe joc, sa ai pozitie buna si cei care te ataca sa fie n00bi.

Mai ia in calcul ca pe L1 din ce am observat eu (poate gresesc), la 400 de sate, minim 200 sunt de aparare. Eu personal nu sunt de acord cu strategia asta, mai ales ca am fost mereu intr-o zona fierbinte care nu mi-a permis sa adopt o strategie agresiva ci mai mult una defensiva. Am intalnit la multi jucatori mentalitatea ca se pot apara doar cu 100 sate defensive :)

Este discutabil, dar eu imi mentin parerea: un jucator normal cu 400 sate dispare in maxim 1 luna.
 

DeletedUser

poate rezista o luna ca deh suntem limitati la nobili dar si un jucator de 10mil atacat de 15 insi cu talent dispare dupa valul 2 de atac nu va mai ramane cu nimic in sate..:) doar nu or ataca 10 sate si alea baricadate se umbla pe la ferme cladiri principale cu catapulte la 2000-3000 atacuri..reale insotite de 15000 fake-uri poti sa dormi pe joc ca esti eliminat :)
 

DeletedUser3061

eu zic ca nu exista nici un trib... care sa poata scoate un jucator de 400 de sate ... de ce pentru ca daca va uitati pe harta intr-un K au ajuns sa fie maxim 8-14 jucatori din acelasi trib care sa il domine...iar ca sa iei 400 de sate cu 14 jucatori trebuie multi nobili iar asta inseamna timp.... dupa care ganditi-va ca e mai greu de facut pentru ca trebuie sa mergi si cu armata in paralel... in fine parerea mea este ca nu exista nici un trib pe L1 care sa poata sa scoata un continent intreg.... exemplu dst cred ca e cel mai bun ...

in 66 circ adica noi aveam 2200 de sate acuma cand ddst a curatat toata zona de inactivii... nu stiu daca adunati toti mai au 100 de nobili...


ingerasa asta mama sa imi raspunzi si mie unde vezi tu ca se duce circu in cap ?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Tu discuti doar de zona ta...
Dar ia in calcul ca sunt jucatori care au satele imprastiate pe mai multe K-uri, 100-150 pe unu, 100 pe altul si tot asa.

In fine, nu are rost sa vorbim pe langa subiect, peste 1 luna va anunt daca am avut sau nu dreptate, un jucator de peste 5 mil puncte (peste 450 sate) trebuie trimis la margine :D
 

DeletedUser3061

da mane si daca e cum spui tu e si mai greu de luat asa... decat daca e compact.... e clar ca daca e imprasiat nu poti ajunge cu nobili pe toate ... si atunci muta trupele pe satele in care poti sa ajungi cu nobilii....
 

DeletedUser

da mane si daca e cum spui tu e si mai greu de luat asa... decat daca e compact.... e clar ca daca e imprasiat nu poti ajunge cu nobili pe toate ... si atunci muta trupele pe satele in care poti sa ajungi cu nobilii....

Iar nu iei in considerare faptul ca nu e 1 vs 1.
Este vorba de un trib vs un jucator!
Deci, cum zicea si elite, minim 10-15 jucatori care il ataca pe sate din K-uri diferite. Cum poate sa se imparta sa le apere SINGUR? Fara sprijin de la nimeni (presupunem ca nu are prieteni, ca e renegat). Daca vede 2000-3000 atacuri si are doar apararea lui, nu are ce face si inchide calculatorul sa se culce. Asta e.
 

DeletedUser

Nu te poti apara in mai multe zone simultan, pentru ca fizic e imposibil.Nu poti fi in mai multe locuri in acelasi timp.
De aceea e ma usor sa aperi un grup compact de sate.

Nu a zis nimeni ca lupti de unul singur impotriva unui trib si iesi castigator.
Dar poti trage de timp luni bune pana sa fi scos de pe harta.
E normal sa si pierzi sate, dar una e sa te scoata in 2 zile si alta e sa rezisti 3-4 luni, crede-ma ca e posibil si cunosc cazuri de genul acesta.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser1136

Iar nu iei in considerare faptul ca nu e 1 vs 1.
Este vorba de un trib vs un jucator!
Deci, cum zicea si elite, minim 10-15 jucatori care il ataca pe sate din K-uri diferite. Cum poate sa se imparta sa le apere SINGUR? Fara sprijin de la nimeni (presupunem ca nu are prieteni, ca e renegat). Daca vede 2000-3000 atacuri si are doar apararea lui, nu are ce face si inchide calculatorul sa se culce. Asta e.

daca ai prieteni adevarati in joc pun pariu cu tine ca nu il scoti nici intr-un an doar sa se plictiseasca si sa dea stergere de cont....si sa stie sa joace :D
 

DeletedUser

Noi discutam cazul unui jucator singur impotriva unui trib intreg, jucator ce trebuie sa se descurce doar cu trupele din satele proprii.

Eu oricum astept rezultatul actiunii celor din SOF :).
 

DeletedUser3061

Iar nu iei in considerare faptul ca nu e 1 vs 1.
Este vorba de un trib vs un jucator!
Deci, cum zicea si elite, minim 10-15 jucatori care il ataca pe sate din K-uri diferite. Cum poate sa se imparta sa le apere SINGUR? Fara sprijin de la nimeni (presupunem ca nu are prieteni, ca e renegat). Daca vede 2000-3000 atacuri si are doar apararea lui, nu are ce face si inchide calculatorul sa se culce. Asta e.


pai de ce mane ca daca il ataca cum zici tu calculeaza si el si vede mah la satele din kx nu pot ajunge nobili la satele din k y ajung... bun atunci trupele din kx se duc in ky... si uite asa .... trege de timp ... este imposibil ca un trib intreg sa scoata un jucator de ce uite gandeste-te logic daca un trib complet ataca un jucator cati insi din acel trib crezi ca pot trimite nobili iti zic eu maxim 10 ... eu nu zic ca daca il ataca un tribintreg mai ramane cu trupe... dar rmane cu sate ca nu au cum sa fie luate.... gandest-te ce povara grea este pentru cei care au 700-800 de sate sa faca un nobil... face unu cam la 2 zile... ca doar mai trebuie sa faca si armata (deci intr-o luna de zile are 15 nobili asta insemna 15 sate cucerite ..... la 400 de sate apuca jumate de an lejer...
 

DeletedUser1136

Noi discutam cazul unui jucator singur impotriva unui trib intreg, jucator ce trebuie sa se descurce doar cu trupele din satele proprii.

Eu oricum astept rezultatul actiunii celor din SOF :).

la nivelul asta parerea mea e greu sa nu ai prieteni macar 5, de incredere pe care te poti baza oricand si sa aiba cam aceleasi sate ca tine:D
 

DeletedUser

Cum am zis initial, consideram scenariul in care jucatorul nu are prieteni, este altcineva pe cont, spion etc.

@baghera:
Limita - GN: 549
- GN existente: 50
- GN în producere: 3
- numărul satelor cucerite: 492
Mai pot fi create: 4

Eu zic ca am destui nobili si in SOF, la ultimul recensamant (inceputul razboilui cu HL) eu eram cam pe la mijloc cu numarul de nobili.

Cum am promis, o sa va tin la curent (daca uit, ma trageti voi de maneca).

Spor.
 

DeletedUser

Eu zic ca 2 triburi, nu unu pot reduce un jucator de pe harta in proportie de 60%. Dar cu cat acel jucator scade in punctaj scade si moralul atacatorului deci mult mai multe trupe tocate. Practic e imposibil ca un jucator sa fie scos 100%.

Trebuie sa se tina cont si de alti factori:

Sprijin de la trib.
Sprijin de la aliati si dusmani :D
Recuperarea satelor.
Refacerea trupelor.
Actiune contra atacatorilor.
etc...

O actiune super bine facuta pe un singur jucator se poate concretiza cu maxim 50 de sate cucerite dintre care X sate recuperate. Totul depinde si de aparator cat timp va fii online in timpul actiunii si cum isi oragizeaza apararea. Actiunea despre care vorbiti voi se poate finaliza intr-o perioada de minim 2 3 luni daca adversarul nu da nici o contraofensiva. Pana sa scaoteti un jucator de pe harta va plictisiti plus ca ar trebui sa participe si toti jucatorii la atacuri ceea ce mi-e greu sa cred....vine marea,concedii, wekenduri pierdute la gratare :D, nu stiu cine mai are rabdarea de acum 1 an sa si piarda wekendu online. :), si nici nu stiu daca se mai merita. Poate doar criza sa ne tina in case :D. Va pup o zi buna.
 

DeletedUser16073

ufff...greu a fost dar am reusit sa citesc tot ce scrie pe aici in topicul asta.
concluzia?
1. Circul o ia la vale
2. Baghera nu stie sa scrie corect. sa nu credeti ca zic ca nu a fost la orele de limba romana. e posibil sa fi fost. dar nu stiu ce facea :confused:
3. elite se ia prea mult in gura cu baghera. elite, ai grija. poate te tine de vorba sa nu fii pe faza cand da atacurile :cool:
Hai noroc!


1.4. Va rugam sa evitati reprosurile cu privire la greselile gramaticale sau de scriere la adresa jucãtorilor. Dacã greselile gramaticale sau de scriere ale unui jucãtor sunt atât de mari încât continutul mesajului se pierde, puteti raporta acel mesaj. Un administrator sau un moderator se va ocupa de acea problemã.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Atacurile le da madlol dar momentan e un pic "cam retinut" va trebui sa ia un gratar carbuni nishte mici si sa faca focul in dormitor in fata pc-ului ;)) iar cam trebui si un cort ca va avea ceva de stat =)) sa-si puna screen saver cu nishte iarba...macar asa sa vada si el ;)) odorizante ceva sa miroasa ca in natura pariul meu e de 1 luna de zile timp in care madlol va da circulara aia vestita...:D:D:D la flo73 am promis 2 saptamani si dupa 2 zile ma dezamagit..madlol e un pic mai incapatamat dar il ajuta cortu ;))
 

DeletedUser

nu,e foarte greu sa elimini un jucator de pe harta intr-o luna de zile mai ales daca acesta are sate pe mai multe continente...sunt multe variabile de luat in calcul ,timp disponibil de ambele parti,distanta intre satele x si y oricum daca playerul are sate sa zicem ca mine pe minim 20 de continente e greu si pt 2 triburi sa il elimine :D dc? pt ca un trib nu e pe toata harta poate nici al doilea nu are sate apropiate de player...e clar ca pierde sate dar nu toate si acestea f.greu distanta mare intre sate iti permite avantajul sa te aperi mai bine zic eu decat daca le-ai avea toate pe un continent dc? pt ca trebuie sa te aperi pe toate satele cum zice si baghera deci e o mare diferenta cand aperi 10 sate sau toate :D practic e imposibil intr-o luna in conditiile in care playerul are satele rasfirate sa zicem pe 10 continente :D

sa aveti bafta !
 

DeletedUser

nu,e foarte greu sa elimini un jucator de pe harta intr-o luna de zile mai ales daca acesta are sate pe mai multe continente...sunt multe variabile de luat in calcul ,timp disponibil de ambele parti,distanta intre satele x si y oricum daca playerul are sate sa zicem ca mine pe minim 20 de continente e greu si pt 2 triburi sa il elimine :D dc? pt ca un trib nu e pe toata harta poate nici al doilea nu are sate apropiate de player...e clar ca pierde sate dar nu toate si acestea f.greu distanta mare intre sate iti permite avantajul sa te aperi mai bine zic eu decat daca le-ai avea toate pe un continent dc? pt ca trebuie sa te aperi pe toate satele cum zice si baghera deci e o mare diferenta cand aperi 10 sate sau toate :D practic e imposibil intr-o luna in conditiile in care playerul are satele rasfirate sa zicem pe 10 continente :D

sa aveti bafta !

pai iesi din trib sa vedem!
iesi din trib si trimiti atacuri pe toti jucatorii de peste 2-3 mil puncte de langa tine :)
 

DeletedUser

e de ajuns sa ii iei 60-75% din sate... restul da el delete la cont :) si e scos de pe harta :)

In schimb sa scoti total un jucator de pe harta e greu. Atata timp cat e intr-un trib si lupta pana la ultimul om tot primeste sprijin... si sa atace unu de 400.000 pe unu de 12.154 cu doar 2 sate de sprijin pe el... rupe ffff multe atacuri full... asa ca din punctul meu de vedere e SF sa scoti un jucator de pe harta... dar nu imposibil.

Intrebarea e... Se merita sa te chinuii si sa pierzi asa multa armata ca sa scoti unu total de pe harta?

Orice moneda are 2 fete:
1. satisfacitia ca l-ai scos pe ala de pe harta
2. timp si trupe pierdute aiurea.

Voi stiti mai bine daca se merita sau nu.

Deja devin spammer pe extern... Era interesanta discutia si am zis sa imi zic si eu parerea despre subiect.

Sincer sunt si eu curios de actiunea in cauza si sa ne spuna si noua rezultatul!
 

DeletedUser3061

e de ajuns sa ii iei 60-75% din sate... restul da el delete la cont :) si e scos de pe harta :)

In schimb sa scoti total un jucator de pe harta e greu. Atata timp cat e intr-un trib si lupta pana la ultimul om tot primeste sprijin... si sa atace unu de 400.000 pe unu de 12.154 cu doar 2 sate de sprijin pe el... rupe ffff multe atacuri full... asa ca din punctul meu de vedere e SF sa scoti un jucator de pe harta... dar nu imposibil.

Intrebarea e... Se merita sa te chinuii si sa pierzi asa multa armata ca sa scoti unu total de pe harta?

Orice moneda are 2 fete:
1. satisfacitia ca l-ai scos pe ala de pe harta
2. timp si trupe pierdute aiurea.

Voi stiti mai bine daca se merita sau nu.

Deja devin spammer pe extern... Era interesanta discutia si am zis sa imi zic si eu parerea despre subiect.

Sincer sunt si eu curios de actiunea in cauza si sa ne spuna si noua rezultatul!



e clar daca vii si ne spui de timp pierdut si de trupe cred ca o dai tu rau de tot in sf-uri pai cand ataci nu iti mor trupele de atac? nu inseamna timp? din cate stiu eu pe asta se bazeaza jocul pe trimiterea de trupe etc.... iar cum spui tu ca daca ala are un sat de 1 pct (sau de 10.000 pct) daca dai pe el 20 de atacuri e scos insa cand ala are 500 de sate inseamna ca tu trebuie sa faci 500 de nobili ceea ce acuma pe lumea 1 e foarte greu...de ce pentru ca sunt jucatori care au foarte multi nobili sa zicem dar nu pot ajunge la el... asa ca eu zic ca rezista cel putin 8-12 luni de zile... mai ales daca e rasfirat.... si dupa cum se vede pe harta nu stiu daca sunt 2 jucatori care sa aiba satele pe un singur continent...

noi nu vorbim aici de raportul de trupe... ca e clar ca daca un trib intreg tabara pe un jucator pierde cam toate trupele(acuma depinde si cum site sa joace)ci despre faptul ca nu exista nici un trib acuma care sa inobileze un jucator de 400-500 de sate ...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

As putea sa va dau exemplu jucatorului scorpiutzza
Cele mai multe sate: 462
Acum mai are 45, DAR este adevarat ca au fost si foarte multe innobilari interne.
A inceput sa cada serios de pe 27 martie si tot in perioada aia a renuntat sa mai joace ea pe cont si a lasat un sitter care a fost coplesit. Cine stie toate detaliile ar putea sa le posteze aici.
 
Sus