Clarificarea intențiilor noastre!- discuții

carmi

Community Manager
Membru personal
Scor reacție
103
Aici vă rugăm să ne spuneți părerea dvs. în legătură cu acest anunț!
 

DeletedUser39777

Cum si noi ne-am obisnuit greu/usor, asa cred c-o puteau face si jucatorii noi. Dar de ce sa nu se faca implementari ce atrag si investitii? Mai pe scurt va intereseaza jucatorii care baga bani in joc, nu jucatorii noi.
 

DeletedUser

Pe joc exista acum trei categorii de jucatori

1.jucatorul normal- total neinteresant,nu vinde ,nu cumpara

2-Investitorul-cel mai iubit de managementul jocului,cumpara,da injumatatiri,etc

3-trisorul..eee aici e buba,trisorul e furnizorul investitorului,fara el al doilea nu exista pentru ca jucatorul normal nu vinde,cu cat vinde al treilea mai multe ,al doilea cumpara mai mult

Concluzia?Nu mai ucideti barbarii:)
 

DeletedUser18212

Voi: jucătorii, sunteți cea mai importantă parte a unui joc online de tip multiplayer.
Orice categorie de jucători este importantă pentru Triburile: prieteni, colegi de trib, inamici sau ținte – toți contribuie la realizarea unei comunități puternice pentru unul dintre cele mai vechi jocuri online de tip browser games.

Porcarii si nici macar nu sunteti in campanie electorala. Nu orice jucator e important, ci platitorul de premium. Cu cat investesti mai mult, cu atat esti mai important. Sa lasam tampeniile astea la o parte, INNO e o afacere, in care se urmareste profitul si doar profitul. Ii doare pe ei in fund de problemele jucatorilor sau de ce mai indrugati voi acolo!
De ce a venit nevoia asta de a va justifica acum? Nu e profitabila 41? Sunt slabe incasarile? Ar fi interesant sa vedem si noi niste cifre:)))
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Număr de jucători: 12.382
Total sate: 14.308 (1.16 pro jucător)
Sate jucători: 11.830
Sate de barbari: 2.459
Sate bonus: 991

Un barbar la trei jucatori e foarte putin ,noi intelegem eforturile de a asigura un joc corect dar e saracie lucie pe l 41,si viteza 1 si barbari putini.Se cade dintr-o extrema in alta.
 

DeletedUser19202

Eu cred ca este cel mai bun lucru care s-ar putea intampla de multa vreme pe joc.
Am zis de multe ori ca din moment ce triburile.ro nu detine scripturile (nu le face ,nu are control direct)acestea nu au ce cauta pe joc si mai mult nu exista nici un motiv pentru care trebuie asigurat suport pentru ele.
Introducerea celor care se pot introduce in contul premium si interzicerea totala in rest este evident cea mai buna solutie.
Acum eu stiu ca parerile sunt si vor fi impartite dar eu vad lucrurile asa
-cand m-am apucat eu de joc scripturile erau extrem de rare si cei care le foloseau erau extrem de putini ,majoritatea si le faceau si singuri (le copiau din alte locuri si le adaptau pentru .ro)obtineau acordul de a le folosi si cam atat.-intamplator sau nu pe vremea aia erau de 5 ori mai multi useri decat in ziua de azi.
-dupa cativa ani ,timp in care scripturile au ajuns sa fie de masa ,fiind folosite de foarte multi useri ajungand ca acum deja foarte rar sa gasesti un jucator fara sa foloseasca scriptul de t-train sau altele uzuale.A fost bine pentru ca astfel foarte multi au prins jocul foarte rapid (lucru care altfel dura destul) dar cum ,necum azi nr jucatorilor este mult mai mic.
Eu cred ca exista o legatura directa si parerea mea e ca folosirea in masa a scripturilor a contribuit la scaderea nr de jucatori(evident insa calitativ mai buni).Jucatori care s-au reorientat spre alte jocuri de gen unde nu riscau sa-si piarda asa usor contul sau in care controlul era mult mai mare(cum sunt multi competitori ai triburile.ro care au parti din joc care se instaleaza prin care pot exercita un control mai bun ).
Doar o diferenta fata de ce s-a postat inainte ..eu nu cred ca jucatorii mai vechi ar fi deranjati de asa ceva ci dimpotriva din moment ce au prins jocul pe o vreme cand nu prea se foloseau scripturi sau se foloseau extrem de rar.
 

DeletedUser18212

Bre, nu mai luati foc de la nimic...asta e un fel de praf in ochi, cum a fost si sondajul lui rakanishu referitor la lumea 41. Se mai animeaza externul, ne facem ca mai bagam in seama si jucatorii, etc...
 

DeletedUser39777

Vezi un cersetor pe strada, il pui sa aleaga intre: Un meniu la fast-food, 20 lei sau niste haine noi, etc, etc. Si apoi ii zici ca nu se poate sa-i dai ceea ce el alege si ii dai 10 bani. - problema asemanatoare cu acel sondaj.
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Intentia sondajului a fost cat se poate de buna, ca in conditiile date la momentul respectiv nu s-a mai putut la 300, este cu totul alta poveste, ce ma priveste strict pe mine si pe sefi. Si ca sa lamurim un aspect de viitor, limita mai mare de 100 de membri in trib nu cred ca va mai fi posibila.
Dar totusi nu despre asta este vorba aici.
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Eu cred ca este cel mai bun lucru care s-ar putea intampla de multa vreme pe joc.
Am zis de multe ori ca din moment ce triburile.ro nu detine scripturile (nu le face ,nu are control direct)acestea nu au ce cauta pe joc si mai mult nu exista nici un motiv pentru care trebuie asigurat suport pentru ele.
Introducerea celor care se pot introduce in contul premium si interzicerea totala in rest este evident cea mai buna solutie.
Acum eu stiu ca parerile sunt si vor fi impartite dar eu vad lucrurile asa
-cand m-am apucat eu de joc scripturile erau extrem de rare si cei care le foloseau erau extrem de putini ,majoritatea si le faceau si singuri (le copiau din alte locuri si le adaptau pentru .ro)obtineau acordul de a le folosi si cam atat.-intamplator sau nu pe vremea aia erau de 5 ori mai multi useri decat in ziua de azi.
-dupa cativa ani ,timp in care scripturile au ajuns sa fie de masa ,fiind folosite de foarte multi useri ajungand ca acum deja foarte rar sa gasesti un jucator fara sa foloseasca scriptul de t-train sau altele uzuale.A fost bine pentru ca astfel foarte multi au prins jocul foarte rapid (lucru care altfel dura destul) dar cum ,necum azi nr jucatorilor este mult mai mic.
Eu cred ca exista o legatura directa si parerea mea e ca folosirea in masa a scripturilor a contribuit la scaderea nr de jucatori(evident insa calitativ mai buni).Jucatori care s-au reorientat spre alte jocuri de gen unde nu riscau sa-si piarda asa usor contul sau in care controlul era mult mai mare(cum sunt multi competitori ai triburile.ro care au parti din joc care se instaleaza prin care pot exercita un control mai bun ).
Doar o diferenta fata de ce s-a postat inainte ..eu nu cred ca jucatorii mai vechi ar fi deranjati de asa ceva ci dimpotriva din moment ce au prins jocul pe o vreme cand nu prea se foloseau scripturi sau se foloseau extrem de rar.

Ia sa mai vedem niste fapte inainte sa dam vina pentru scaderea jucatorilor pe scripturi. Asadar avem:
-pe vremea aia Premium avea foarte putine facilitati, asistent de farmare, manager de cont, ce sunt alea?
-ce sa mai zic de resurse/PP, injumatatiri etc
-pe vremea aia erau mult mai putine jocuri de acest gen.
-si romanii o duceau mai bine pe vremea aia.

PS: au contraire, jocurile care au un client care se instaleaza local sunt mult mai predispuse cheaturilor, botilor.
 

DeletedUser18212

Intentia sondajului a fost cat se poate de buna, ca in conditiile date la momentul respectiv nu s-a mai putut la 300, este cu totul alta poveste, ce ma priveste strict pe mine si pe sefi. Si ca sa lamurim un aspect de viitor, limita mai mare de 100 de membri in trib nu cred ca va mai fi posibila.
Dar totusi nu despre asta este vorba aici.

Jucatorii nu au ramas cu intentia, ci cu asa-zisul rezultat. Si nimeni de aici nu s-a referit strict la faza cu nr de jucatori, ci la faptul ca suntem intrebati degeaba. Oricum parerea noastra nu conteaza, cel mult un astfel de topic poate genera discutii aprinse, certuri si pana la urma o sa fie inchis...
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Alex, eu pot sa iti spun in calitate de utilizator al unui joc online la care se instaleaza client ( e vorba de Diablo 3 ) ca nu exista boti si cheats, cel putin acum ( la inceput au fost niste tentative dar s-au taiat repede ), bine, acum Blizzardul este un "monstru" in domeniu si putin probabil sa lase lacune de securitate, dar nu imposibil. Diablo 2 s-a umplut la sfarsit de boti, dar nu isi mai dadeau interesul, urmand sa lanseze versiunea 3 a jocului si la 2 sa dea shut-down. Asta a fost o mica paranteza.

In rest punctele enumerate de tine sunt o cauza si nu neaparat.
- Managerul de cont si Asistentul de farm chiar nu le vad ca pe o cauza a scaderii numarului de jucatori, din contra, iti usureaza mult munca si fara sa fi nevoit sa apelezi la tot felul de tool-uri externe, adevarat, costa...dar nu cred ca exista vreun joc online in care sa nu existe facilitati ajutatoare contra cost.
- PP features - Aici este discutabil, parerile sunt impartite...dar daca o luam stricto putem spune ca au avut/au succes atata timp cat ele inca exista ( vezi cateva "chestii" care n-au avut succes si s-au scos - gen taberele militare ), plus ca majoritatea au venit si ca idei ale jucatorilor de pe peste tot.
- Pe vremea aia...corect, cam aceeasi masa de jucatori ( facand un raport populatie-useri ) se imparte in mai multe directii
- Posibil si ca o duceam mai bine atunci, in general, si asta poate fi o cauza.

@afurisitul - corect ce spui in parte, am incercat, nu s-a putut si poate asta o pot lua si ca pe o greseala personala ca nu am intrebat prea clar ce se poate si ce nu, dar am avut deadline, sondajul trebuia sa se termine la deadline, s-a intarziat putin cu lumea, etc, etc...dar astea sunt detalii care nu va intereseaza probabil.
Dupa cum am spus si acolo, ramane sa putem "ridica stacheta" in cazul lumilor speciale, pentru unele din ele chiar m-am consultat cu unii dintre voi legat de setari si chiar le-am si pus in practica.

Topicul nu a fost creat pentru a fi inchis, evident, cei care vor devia vor fi sanctionati cf. regulamentului.

Afirmatiile ca "nu conteaza pararea" nu prea isi au baza reala, si asta nu o spun ca sa "scot inno" sau ceva de genul asta...eu/noi stiu/stim ce discutii se poarta si cum se trateaza datele problemei mai sus, ca unele din idei nu se pun in practica este cu totul altceva, ca mie sau lui x nu ne plac anumite chestii, e cu totul altceva. Un exemplu concret, la unul din updateurile recente s-a facut o limitare pe asistent...a venit feedbackul, s-a remediat destul de repede, s-a pus harta la profil...la fel, s-a pus buton de ascundere, etc. Multe se remediaza din mers, unele mai repede, altele mai greu. Am putea face romane intregi pe tema asta si tot nu am ajunge nicaieri, voi protestati/acuzati/va place/nu va place, indiferent...noi ne facem doar treaba pentru care suntem aici, ca unele le putem spune si altele nu este alta poveste.
 

DeletedUser

Eu tot nu inteleg ce aveti cu barbarii.De exemplu atac un jucator sa il fac ferma.Il atac ,imi rup trupe..ala intamplator e invitat de altu,da inceput nou si pa sat,mi-am rupt trupele degeaba.De unde sa stiu eu ca ala e invitat?

Sau da inceput nou cand are nobili pe el...
 

DeletedUser29124

Bataie de joc la adresa jucatorilor...lumi cu viteza mica, barbare putine...multe facilitati doar cu bani...degeaba veniti cu chestii noi care curand nu o safunctioneze decat cu pp...ca sa joci la un nivel mai avansat trebuie sa investesti cateva sute bune de lei...( noi nu avem salarul nemtilor)...altfel ajungi sa fi "bataia de joc a celor cu bani" ca si in viata reala de altfel....lacomia e din ce in ce mai mare peste tot.
In rest subscriu si ceea ce au spus colegii mei de joc mai sus.
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Despre ce vorbim? MMORPG? Chiar si asa Blizzard are bugete ENORME pentru jocurile pe care le dezvolta i.e. Starcraft 2, Diablo si ani de dezvoltare in spate, nu Inno cu vreo 100 de developeri impartiti la nu stiu cate jocuri. In general insa, daca te uiti chiar si la MMORPG sunt o gramada care n-au scapat de cheaturi, in functie si de popularitatea lor(Wow tot de la Blizzard, de exemplu) asa ca asta cu client control...mai greu, nu e usor si nici la indemana oricui.

Referitor la managerul de cont si asistentul de farmare...pai astea n-au avut la baza tot scripturi facute de useri si pentru ca erau foarte populare le-a luat INNO si le-a facut feature-uri pe bani... pai cum vine asta? Inno a scazut intentionat numarul de jucatori?

Eu fac doar o prezentare cat mai corecta a realitatii si nu acuz pe nimeni! Sa dam vina pe scripturi pentru numarul din ce in ce mai mic de jucatori mi se pare putin manipulare :)
 
Ultima editare:

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Nu comentez de alte MMORPG pentru ca nu cunosc, eu stiu fenomenul Diablo, deci imi dau cu parerea strict pe caz concret. Am zis totusi mai sus ca este vorba de un monstru ( blizz ), si normal ca nici ei nu au scapat de cheats si bots, in general asiaticii...dar sa nu deviem de la subiect.

Nu am idee ce au avut la baza cu AM si AF, dar chiar daca este asa, nu este un lucru de condamnat, din contra, mi se pare chiar util. De ce sa risti folosind scripturi ilegale cand poti folosi legal un feature al jocului, evident contra cost, cost care spre deosebire de alte jocuri online nu mi se pare mare.
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
O sa fac eu in curand o radiografie a ce inseamna "costul de a fi sus in ranking" avand in vedere ca acum joc si eu pe o lume plina de facilitati pe bani, cost care zic eu e mare.
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Tu crezi ca unii din cei care sunt acum in top pe 41 au investit foarte mult ? Da, poate au vandut resurse pe alte lumi si se ajuta de asta pe 41 ( chestia asta o poate face totusi oricine ) dar nu cred ca unu' plin de bani care ia acum contact cu jocul ( n00b mai exact ) sa se poata mentine in top...da, pe termen scurt poate, dar pe termen lung nu.
Dar mai bine ii lasam pe ei sa ne spuna daca au investit mult pentru a se mentine in top, daca doresc asta, logic.
 
Sus