conturi

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Daca il pun pe un prieten sa isi faca cont si doar sa intre din cand in cand (de pe alt ip binenteles) sa imi trimita resursele lui, este in regula sau este interzis?

Imi cer scuze daca s-a mai discutat sau daca am gresit sectiunea:)
 

DeletedUser

Este interzis!
Este tocmai cazul vizat de regula privind impingerea conturilor.
 

DeletedUser

Da, am vazut dupa reply regulile noi. Si mi se pare cam aiurea. Cum demonstrezi tu ca ala e push-account?
 

DeletedUser

Daca il pun pe un prieten sa isi faca cont si doar sa intre din cand in cand (de pe alt ip binenteles) sa imi trimita resursele lui, este in regula sau este interzis?

Imi cer scuze daca s-a mai discutat sau daca am gresit sectiunea:)

@ Vokiel
Hmm. daca acel cont este folosit doar pentru a trimite resurse, asta se poate vedea. Nu as numi un cont activ un cont de genul asta.
 

DeletedUser

Pai bine, (facand abstractie de cel de mai sus care si-a si facut publica intentia) daca un jucator isi face cont sa-l ajute pe altul si-i trimite resurse chiar zilnic? Sa spunem ca mai da si cate-un atac din cand in cand, asa cate-un lancier amarat (poate chiar spre Dave :p ) si mai trimite tot asa, din cand in cand cate-un lancier amarat, ca suport (sa zicem spre mine).. Cum decizi daca ala e push-account sau nu? Si situatiile pot varia de la caz la caz.

Iin fine, eu raman la ideea ca e ambigua situatia si ca regula e cam aiurea. E dreptul fiecaruia sa aiba un cont per lume si sa si-l foloseasca cum vrea (atata timp cat respecta regulile). Ca se mai folosesc si multi e alta poveste. Dar in niciun caz n-or sa se evite situatiile astea cu noua (noile) regula (reguli). Cel putin asa cred eu.
 

DeletedUser

Pai bine, (facand abstractie de cel de mai sus care si-a si facut publica intentia) daca un jucator isi face cont sa-l ajute pe altul si-i trimite resurse chiar zilnic? Sa spunem ca mai da si cate-un atac din cand in cand, asa cate-un lancier amarat (poate chiar spre Dave :p ) si mai trimite tot asa, din cand in cand cate-un lancier amarat, ca suport (sa zicem spre mine).. Cum decizi daca ala e push-account sau nu? Si situatiile pot varia de la caz la caz.

Iin fine, eu raman la ideea ca e ambigua situatia si ca regula e cam aiurea. E dreptul fiecaruia sa aiba un cont per lume si sa si-l foloseasca cum vrea (atata timp cat respecta regulile). Ca se mai folosesc si multi e alta poveste. Dar in niciun caz n-or sa se evite situatiile astea cu noua (noile) regula (reguli). Cel putin asa cred eu.


Cred ca majoritatea ne-am dori sa jucam un joc curat, cu sanse echivalente pentru toti si cu diferente date doar de skillurile fiecaruia.
Daca ai n conturi care nu fac altceva care sa livreze resurse si trupe in contul tau principal, atunci ai parte de un avantaj nedrept pentru restul de jucatori. Nu-ti pot oferi nume sau cifre, dar crede-ma, exista cazuri (din pacate destul de multe) motivate printr-un prieten, un vecin, un membru al familiei, etc., care nu mai doresc sa joace, dar se mai logheaza o data pe zi pentru a trimite resurse si trupe catre contul principal.
Exista aici pe forum postari referitoare la sate construite clar in scopul livrarii de resurse, exista o multime de tichete trimise privind acest aspect.
In plus, se evita sistemele de suport mascat (exista si scheme de genul acesta).
Inca o data, exista o diferenta destul de mare intre un cont jucat normal si care suporta ceilalti membri ai tribului si un cont jucat doar in scopul impingerii altui cont.
In legatura cu depistarea conturilor de genul acesta si penalizarea lor. Principalul scop al administratorilor nu este penalizarea jucatorilor, pe motive inchipuite. Incercam sa oferim un mediu curat de joc si o garantie ca regulile jocului sunt aceleasi pentru toti.
 

DeletedUser

vokiel daca vezi ca un cont are 100.000 resurse trimise si 0 primite, catre un singur sat, maxim 2 (sau ca mai face si el trade de resurse dar majoritatea ajung in un singur cont), ca tot din satul ala pleaca trupe de sustinere catre acelasi sat care primeste si resurse.. nu bate la ochi?

varianta 2 fie x1, x2 2 conturi cu acount sharing.
x1 trimite resurse la y (cont oarecare fara acount sharing, de obicei pozitionat pe harta intre x1 si x2) si y trimite resursele primite de la x1 la x2.
in aceasta situatie cui ai da ban ? eu as da la toate cele 3 conturi.

varianta 3 fie x1,x2 si y1,y2 conturi cu internet sharing in configuratia x1 cu x2 si y1 cu y2.

destinatii resurse: x1->y2 si y1->x2 in cazul asta cui ai da ban? eu daca as fi admin as da la toate 4 conturile (in toate situatiile descrise aici as da ban fara drept de restart, iar in cazul in care vor sa joace pe lumea 1 nu le-as permite internet sharing si la ce-a mai mica abatere ban direct. celor cu spart de parole le-as interzice accesul catre toate lumile existente si care vor exista pe .ro . net si celelalte)
 

DeletedUser

vokiel daca vezi ca un cont are 100.000 resurse trimise si 0 primite, catre un singur sat, maxim 2 (sau ca mai face si el trade de resurse dar majoritatea ajung in un singur cont), ca tot din satul ala pleaca trupe de sustinere catre acelasi sat care primeste si resurse.. nu bate la ochi?
Bine-nteles ca bate, dar poti sa vezi ce resurse trimite ala si unde? Ideea unde bateam eu (si nu numai eu) e pana unde pot fi facute verificarile. Ca degeaba ai 50 reguli daca nu poti sa-l verifici pe unul ca lumea.

Totusi, nu stiu ce si cat o sa se faca (cu sau fara regulile alea noi si ambigue). Au fost destule cazuri (aproape) clare ca sunt pushing sau alte neamuri si satele inca sunt pe harta. Ori adminul/adminii nu e/sunt de acord cu masurile tale si sunt prea indulgenti, ori verificarile nu se prea fac sau se fac mai mult de ochii lumii ori banarea dureaza mai mult decat ne inchipuim (o luna-doua, poate mai mult). In fine, n-am nicio intentie de a trage la raspundere vreun admin sau ceva de genul, dar poate niste masuri mai ferme ar atrage atentia trisorilor (chiar si fara noile reguli).

PS. Repet, se pot face verificari de tipul amintit de tine? (unde pleaca fiecare transport, daca e cu regularitate.. ma rog, variantele tale, intelegi tu).
 

DeletedUser

se pot face verificari la sange. cred ca daca aveau posibilitatea sa ia amprente de pe tastaturi cand te conectai pe cont o faceau si pe asta.
 

DeletedUser

se pot face verificari la sange.

Dar se fac? Il sustin 1000% pe vokiel, noi vorbim despre reguli noi, despre reguli minunate si frumoase, dar nu prea se vede nimic in sensul pedepsirii celor care sunt practic dovediti ca trisori. Ei stau bine merci pe harta si isi vad de jocul lor, afectandu-i pe cei care au jucat corect. Si sa stii ca nu prea ma incalzeste ca un trisor a fost suspendat la 6 luni dupa ce a trisat, dar el intre timp mi-a luat 3 sate profitand de faptul ca prin furt s-a dezvoltat mai bine decat mine, iar eu am luat-o de la capat in cine stie ce colt de lume...
 

DeletedUser

Dar se fac? Il sustin 1000% pe vokiel, noi vorbim despre reguli noi, despre reguli minunate si frumoase, dar nu prea se vede nimic in sensul pedepsirii celor care sunt practic dovediti ca trisori. Ei stau bine merci pe harta si isi vad de jocul lor, afectandu-i pe cei care au jucat corect. Si sa stii ca nu prea ma incalzeste ca un trisor a fost suspendat la 6 luni dupa ce a trisat, dar el intre timp mi-a luat 3 sate profitand de faptul ca prin furt s-a dezvoltat mai bine decat mine, iar eu am luat-o de la capat in cine stie ce colt de lume...

Te pot asigura ca verificari se fac si cei care incalca regulile sunt sanctionati functie de nivelul la care s-a ajuns cu incalcarea regulilor.
Exista totusi prezumptia de nevinovatie pentru fiecare si un sistem pentru a preveni posibilele abuzuri din partea administratorilor. Orice sanctiune este motivata in clar si validata de mai multi administratori.
De asta ce se face pare lent.
 

DeletedUser

Am inteles si cred ca este bine asa. Sunt de acord cu prezumtia de nevinovatie si mi se pare corect ca toti sa fie tratati ca fiind jucatori cinstiti "by default". O propunere/intrebare am: ar fi indicat sa se faca un topic pe acest forum in care sa nu aiba drept de scriere decat administratorii si in care sa se posteze toti cei prinsi ca au calcat stramb si sa se spuna ce au facut. Eventual sa se posteze si pedepsele primite, desi aici ar putea aparea discutii de genul "de ce pe mine m-ai banat iar astuia i-ai coborat doar minele cu 10 nivele?". Acesta ar fi un fel de panou al rusinii, iar cei care apar acolo (deci dovediti, verificati si para-verificati) vor deveni probabil persoane non-grata pentru multe triburi si pentru multi jucatori. Ce parere aveti?
 

DeletedUser

nu este necesar acest lucru. asta ar duce numai la discutii in contradictoriu si la certuri. aici ar trebui sa intervina fiecare conducator de trib si in momentul in care descopera un trisor sa il dea afara din trib si eventual sa posteze peforum sa fie luat in colimator de cei din zona cu chef de razbunare.
 

DeletedUser

Da, este foarte frumos ceea ce spui, este chiar romantic, dar daca un administrator, care are baza de date si log-urile in fata nu poate dovedi vinovatia certa a unui jucator si nu il poate suspenda sau penaliza pe acesta decat dupa indelungi cautari si verificari, cum crezi ca un sef de trib ar putea descoperi un trisor si l-ar mai si da afara? Sa-l de afara ca sa ce? Ca sa vina asta dupa aia sa se razbune? Sa-l dea afara, afectandu-si astfel punctajul tribului? Tu daca ai fi sef de trib asa ai face, ti-ai da afara oamenii pe baza unor supozitii? Pai in cazul asta nu ai ramane sef prea multa vreme (sau cel putin nu sef asupra unui trib compus din mai mult de 1 membru). Si ce faci cu cei care nu sunt in nici un trib? Aia pot fura linistiti, ca nu vor fi pomeniti niciunde, nu?

P.S. si de ce ma rog frumos ar trebui un sef de trib, conform carei reguli, sa faca politie la el in trib? Si sa faca treaba administratorilor?
 

DeletedUser

eu daca as fi sef de trib asa as face daca as primi un mesaj in care unu imi spune ca are mai multe conturi. decat sa pierd un trisor in care investeste tot tribul pt ban prefer sa il dau eu afara
 

DeletedUser

Stai tu linistit, cei care au mai multe conturi nu se lauda cu ele ;), ci le folosesc.
 

DeletedUser

am niste screenshoturi primite de la un prieten de pe un forum plin de membrii DWCC. sa vezi acolo ce se lauda oamenii.. sunt vechi si nu stiu caer din aia mai sunt in joc... dar prostu nu e prost destul daca nu e si fudul ;)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus